Reklama

sobota 20. ledna 2018

ČSSD by měla v prezidentské volbě stát na straně svých voličů

Michal Kobza
20. 1. 2018   VašeVěc
Výsledek prvního kola prezidentské volby odhalil bídu současné vrcholné reprezentace sociální demokracie v celé své nahotě. Téměř dva miliony hlasů pro bývalého předsedu ČSSD v prvním kole prezidentské volby proti necelým čtyřem stům tisícům hlasů pro současnou ČSSD v parlamentních volbách je tak propastný rozdíl, že by přátelé v sociální demokracii měli začít brát situaci vážně. Tedy pokud nechtějí pár měsíců před komunálními volbami soutěžit ve volebních průzkumech se Zelenými, Svobodnými a Realisty.

Stačí si jen namátkou vybrat pár obcí a měst a porovnat zisky levice v parlamentních volbách v roce 2006 s podporou, kterou v těchto obcích a městech dostal Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby. Na první pohled je zřejmé, že naprostá většina lidí, kteří v roce 2006 volili sociální demokracii nebo komunisty, si dnes přejí, aby Miloš Zeman byl znovu prezidentem republiky. Jde o skupiny voličů, které program sociální demokracie tradičně oslovuje, senioři, zaměstnanci, sociálně potřební a další, z nichž většina v podzimních parlamentních volbách podpořila hnutí ANO Andreje Babiše.

ČSSD však namísto důsledné reflexe drtivé porážky a jasného pojmenování chyb, kterých se v minulosti vedení strany dopustilo, a to i ve vztahu ke svým bývalým předsedům, pokračuje v sebezničujícím tažení tím, že z vlastního neúspěchu viní voliče. A aby toho snad nebylo málo, může dnes v souvislosti s volbou prezidenta široká veřejnost v přímém přenosu sledovat, jak sociální demokracii zachvátila naprostá anarchie. Zatímco M. Chovanec a J. Hamáček spolu s protagonisty platformy Zachraňme ČSSD v zásadě správně vyhodnotili situaci a i přes výhrady, které jistě k současné hlavě státu mohou mít, vyjádřili Miloši Zemanovi podporu, B. Sobotka, M. Štěch nebo Alena Gajdůšková spolu se stranickým mládím nedokázali potlačit své osobní antipatie a společně s M. Kalouskem, P. Fialou a dalšími se veřejně postavili na stranu kandidáta sil pravdy a lásky. Přitom je jasné, že druhé kolo prezidentské volby opět rozdělí českou společnost na dva přibližně stejně velké tábory a Miloš Zeman v něm bude tak jako před pěti lety reprezentovat českou levici. Za této situace bude mít jakákoli veřejně vyslovená podpora Jiřímu Drahošovi za následek jen další oslabení politických pozic strany, které si v současnosti už sociální demokracie dovolit prostě nemůže.

Samostatnou kapitolou je v této souvislosti hejtman Pardubického kraje a kandidát do vedení strany Martin Netolický, který po řadu let patřil mezi nekritické příznivce Miloše Zemana, aby se od něj nyní veřejně distancoval a rytířsky se postavil do čela krajské kampaně za zvolení jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Politická konkurence může být vůbec s působením Martina Netolického v ČSSD a v čele Pardubického kraje spokojena. Zatímco předseda krajské organizace ČSSD, úspěšný skokan kandidátky sociální demokracie v Pardubicích v komunálních volbách byl na pokyn hejtmana po sedmi letech odvolán z funkce ředitele krajské záchranné služby a následně spolu s dalšími doslova vypuzen ze strany, bývalý neoblíbený ministr zdravotnictví Topolánkovy vlády Tomáš Julínek byl naopak s podporou hejtmana jmenován ředitelem tří krajských nemocnic. V Pardubickém kraji mají zkrátka o restartu ČSSD asi svoji představu.

Delegáti v mnoha ohledech klíčového únorového sjezdu by si měli uvědomit prostou věc. Vystupovat proti zájmům a přáním svých voličů nebo dokonce mít ambice je měnit není zrovna dvakrát moudré. Měli by naopak vyslat jasné doporučení jedincům, kteří snad nejsou spokojeni s těmi, které sociální demokracie v Čechách a na Moravě v posledních pětadvaceti letech zastupovala, aby rychle změnili především svůj přístup. Pomohou tím sobě i sociální demokracii.


- - -

23 komentářů :

 1. Kdo chce pomoci ČSSD ať se přihlásí. Já ne! Nechte je v tom vařit. Podívejte se na jejich členskou základnu. To že je levice?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je to levice - ישראל ביתנו

   Vymazat
  2. Levice? To nejsou ani náhodou, ale LEVÍ budou... Fiala jim to rád dosvědčí. A rád jim pomůže... do "Brusele"...

   Vymazat
  3. To mi hlava nebere20. ledna 2018 22:18

   Citát: ...Tomáš Julínek byl naopak s podporou hejtmana jmenován ředitelem tří krajských nemocnic...
   To mi hlava nebere, jak ten Julínek mohl být ředitelem tří krajských nemocnic. To jakože současně nebo postupně?

   Vymazat
  4. 19:47 Přesně tak tyhle nýmandi dělají politiku to09 s kraďouskem byly jedna ruka.

   Vymazat
  5. P.Chvojka mě zděsil, když prohlásil, že by měla být nějaká funkce pro expremiéra Sobotku. Nic pro něj nezbylo, ať si zvyká, bude ještě hůř.

   Vymazat
 2. Denne nekolik zprav o volbach, vsechny samozrejme pro Zemana. Ma to cenu pokracovat? Beztak budeme volit Zemana.
  Tak same je to s vnitrostatni politkou, stale se omylaji chyby (a omilaly) tohoto rezimu. Ten se nepodarilo nikdy zadne zemi vylepsit. NIKDY. V USA, nasem vzoru, ho vylepsuji uz 240 let a jak to vypada. U nas rozhodne budeme lepsi ne v USA, a urcite za 5 roku, kdyz vyhraje Drahos. Jedina cesta pro zlepseni ziti v teto zemi je zruseni tohoto rezimu. To nechce nikdo KROME MNE. Pak by bylo lepe psat jen zahranicni rubriky a pockat si na ceskou VERZI VRSR. Jinak vsechny clanky o CZ jsou marnost nad marnost. Asijkao perpetum mobile, stale dokolecka jedno zoufalstvi a zadna akce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. můžeme volit Zemana nebo černou smrt!
   Jiná cesta není.
   šalom

   Vymazat
 3. ČSHS (česká sociálně hebrejská strana) dostala od českých voličů "tužku".
  Ti umírnění vykladači zločinného ožebračování našeho národa národními hosty přišli s ideou navrácení se ke kořenům soc. dem.
  Pro jedny se ve vidině zlatého telete vyjevila cesta návratu ke korytům a pro ty ortodoxnější se vyjevila cesta k přiznání pravdy.
  ti první se dají do holportu s každým, kdo je nechá u lizu.
  Ti druzí přiznají barvu a potvrdí dávno známý fakt, že Čechy k smrti nenávidí a z Čech CHTĚJÍ MÍT KOLONII!
  Kdyby chtěli vyjádřit Českému národu omluvu za spáchanou genocidu, pověsili by celé vedení.
  Oni však týden před "obrodným" sjezdem potvrdili do funkcí největší vrahy Českého národa.

  OdpovědětVymazat
 4. Slyšel jsem návrh na předsedu socanů. Hamáček. Opravdový "sociální demokrat". Hlavní náplň jeho myšlenek je Rusko.
  Patříme na západ, musíme být pevnou součásti EU a Nato. Putin a ruská propaganda nás ohrožuje. Krym se musí vrátit ukrajině atd atd.
  Pořád jen čekám kdy se konečně vyjádři, že naši největší přátelé jsou hrobaři republiky z osmatřicátého a vrazi českého národa a národů Evropy, germáni.
  Ale což. On to vlastně říká stále, svou nenávisti k Rusku. Nakonec nejen on, ale většina vrchnosti u socanů je stejná krevní skupina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (21:59):
   Nedivme se zdejším hamáčkům a spol.! Co jiného už jim vlastně zbývá?
   Putin je mnohem důvěryhodnějším politikem! To v porovnání s tou politickou chamradí, která se do vrcholných funkcí prodrala jak na Západě, tak i u nás.
   On a jeho Rusko ani žádnou propagandu nepotřebuje, protože svou antipropagandu si mnohem účinněji dělá ta naše i západní chamraď.
   A to svou vlastní politikou. Tou, kterou zrazuje bytostné zájmy svého lidu.
   I proto jsou v bezvýchodné situaci, když se ocitají tváří v tvář dnešní politice Ruska. Čím víc na něj mediálně nasazují, tím méně jim lidé důvěřují. A tak jim už zbývá jen postoj poražených. Ta nenávist a bezmoc, o které píšete v souvislosti s hamáčky a dalšími pokrytci z naší havlérky "humanitárních" militantů.
   A prezidenta Zemana nenávidějí mj. i proto, že jejich pokryteckou hru nehraje. Není jedním z té jejich partičky.

   Vymazat
  2. Ten Hamáček, také se "hezky" odkopal. Vlezprdelka na Západ, do EU, Bruselu a do zadnice multi-kulti baby Merkelové! V neposlední řade vyznamenal bratři Mašinových za jejich vraždy v době míru v r. 1953! A tento býv. socánský svazák a dnes rusofob a nevolitelný Hamáček má být předsedem krachující ČSSD?! 3x fuj-fuj-fuj! Ne proletariát, ale Sobotka, Hamáček a jejich pažravá kamarila jsou hrobařem středopravicové ČSSD!!!

   Vymazat
 5. 20:08
  Vždyť to je v dnešním světě normální, ukradli značku a až se jim nebude hodit tak ji zahodí.

  OdpovědětVymazat
 6. ČSSD už sami nevědí kým jsou a nemohou proto ani vědět, kdo je vlastně (kromě starců ze zvyku) volí. Dělnické tradiční profese vymizely, nemáme soustružníky, zato operátry obrábění kovů; nemáme metaře a uklízečky, nová doba místo nich zavedla manažery bezprostřední údržby komunikací a kosmetičky podlahových krytin, z komivoyagera je švarcsystémový businesman, z flákače je dnes meditant - následovník Davajlámy...

  OdpovědětVymazat
 7. ČSSD je nevolitelná zdechající bezzásadová parta vzájemně se kryjících tupců a ti, kteří ještě nezískali dostatek chechtáků teď převlékají kabáty, aby mohli zalézt do jiného zadku a tam dělat, že něco dělají, ale hlavně, aby to nebyla práce. Platforma vedená Foldynou je jen pokus - protože Foldyna není hlupák, tk nevěřím, že by skutečně chtěl socany zachraňovat. S Chovancem, co má na svědomí cnzurní úřad na vnitru a podporu jandohodnot to snad ani nemůže myslet vážně. Účast Chovance na téhle "obrodě" je jasný signál, že je celá tato platforma jen alibi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hamáčka někdo označil jako amerického řiťolezce. V obrozené straně bude plnit funkci donášeče.

   Vymazat
  2. Hamáček je o dirku vedle. Ještě ortodoxnější

   Vymazat
 8. Současné vedení ČSSD již není schopno pro stranu cokoliv udělat. Každý se snaží pouze u korýtka udržet co nejdéle. Každý tam je již několikáté volební období a to je špatně. Člověk, který chce dělat politiku by neměl mít nárok na víc než na dvě volební období (8 roků) a dost. Po těch letech již každý takový ztrácí kontakt se svými voliči a tzv.zakrní. To je největší problém nejen ČSSD, ale všech stran.

  OdpovědětVymazat
 9. ČSSD jako ryze pravicová strana obnovila zde kapitalismus. Pravicových stran máme u nás dost, proč jednu stranu, která se falešně označuje za levicovou, vůbec obnovovat? Zbylé členstvo ČSSD ať přestoupí k ODS nebo TOP. Sobotka jako představitel křesťanské platformy vstoupí do reliktu středověku, tj. černoprdelníkům. Foldyna si odpustí antikomunistické výlevy a půjde dělat nástěnkáře ke komunistům. Není to rozumné řešení?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se, socani jsou prosti jakýchkoli politických názorů, proto nemohou být pravicoví. Zajímá je jen vlastní kapsa, na voliče serou.

   Vymazat
  2. A právě absence politických názorů u pravicových stran je charakteristická. Trvají jen na lidském právu lhát, krást a podvádět. Členové KSČ se v ideologii museli vzdělávat pořád. Před vstupem byla pro ně týdenní škola mladých komunistů. Až se stali členy, každý musel navštěvovat tříletý VUML. Až jste měl diplom z VUMLu v kapse, stejně jste se musel pravidelně účastnit stranického vzdělávání. Ani si nedovedete představit, kolik zbytečného času komunista promarnil. K tomu byl neustále vydírán, aby měl neplacené přesčasy a chodil na brigády v místě bydliště. Nic z toho členové pravicových stran neznají. Stačí jim tvrdit, že přečetli Hayeka. Černoprdelníci musejí jen do kostela a ke zpovědi, u které zpovědníkovi odemelou: Já bídný hříšník ukradl jsem deštník, zabil jsem děcko, to je pane farář všecko. To "zabil jsem děcko" nahradí tvrzením, že smilnil s kolegou z práce nebo manželkou souseda.

   Vymazat
 10. 22:30
  pletete si socany s vedením soc.dem. v posledních cca 8.létech.

  OdpovědětVymazat
 11. Recept na restart ČSSD je jednoduchý . Všechny takové jako je Hamáček , Zadolárek , Sobotka a jim podobní vyloučit z ČSSD , vykopnout je z parlamentu a nahnat je pracovat do kamenolomu . Jak prosté . Jenom chtít .

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.