Reklama

úterý 2. ledna 2018

David Zábranský pro PL: Pražské kavárně se v Česku prostě nelíbí, v tom to vězí

David Zábranský
Jaroslav Polanský
2. 1.2018 ParlamentníListyOutsidermedia

Jedni obyčejní lidé nenávidí druhé obyčejné lidi. Tak vidí spor mezi tzv. „pražskou kavárnou“ a příznivci prezidenta Miloše Zemana pražský spisovatel David Zábranský. Ten na sebe již upozornil nejen tím, že za svůj první román získal cenu Magnesia Litera, ale rovněž divadelní hrou „Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny“, v níž vyjádřil částečné pochopení pro jednání Zemana. Ředitel redakce ParlamentníchListů.cz se Zábranského ptal na jeho vidění propasti mezi „elitami“ a „lidem“ v naší zemi, na vnímání odkazu Václava Havla i na to, kdo podle jeho mínění vlastně je Miloš Zeman.


Elity odmítají přijmout nejen pravidla demokracie, ale i pravidla svobodného internetu, což je prostor, který kdysi byl hlavně kvůli té svobodě hodně v kurzu, pokud si pamatuju. Možná si elity až po příliš dlouhou dobu namlouvaly něco, co prostě nebyla pravda – že dokáží ocenit svobodu a demokracii jako takovou. Až se jednomu chce říct, proboha tvrdili jste, že to chcete, a je to tady, tak se s tím naučte pracovat a žít! Voliči jsou tady, internet je tady. Můžete obojí zavřít, jo, to je fakt. Ale nestaví vás to do úplně dobrého světla…Nacisté a komunisté u nás údajně zdecimovali staré měšťanské rodiny a spolu s nimi i všechnu tradiční vzdělanost. Vlastní šlechtu jsme prakticky neměli. Kdo ve dvacátém století nezemřel v táborech, ten utekl do ciziny. V roce 1989 tady podle základních historických zpráv měli být jen telata čumící na vrata, lokajové starého režimu a zabahněný lid. Mělo to tady vypadat jako ve filmu Vesničko má středisková, dejme tomu. Měli jsme být absolutně lidovou republikou, z těch post-komunistických zemí z různých důvodů tou možná úplně nejlidovější. Každý jeden Pepa by tady měl rozumět lidu, protože by sám byl jeho součástí, ničím jiným, ničím víc… A teď jsme tady o dvacet let později a pražští intelektuálové jsou od lidu natolik odtržení, že pořádají etnografické výpravy na venkov a v médiích pak odhalují svá znepokojující zjištění…. Když jsem něco takového viděl poprvé, myslel jsem si, že jde o nějaký osobitý humor alá Cimrman, ale oni to ti etnografové podle všeho mysleli vážně! Mají chalupu někde za Prahou a chodí do hospody zkoumat, co lid. A pak se v televizi rozpovídají o tom, že jsou lidem šokovaní a tak dále! Nic směšnějšího než tohle české odtržení úplně obyčejných lidí od jiných úplně obyčejných lidí podle mě v Evropě nenajdete, na tomhle bychom měli založit svůj turistický průmysl…Zrovna teď jsem četl pár odstavců od komentátora Pečinky. Titulek zněl: Zeman je sráč. Dobře, to byl od Pečinky takový skok na Šemíkovi do intelektuálního prázdna, to se ještě dá pochopit. Ale komentátor Klvaňa pak ten Pečinkův statement dovedl na úplně jinou úroveň, když doslova prohlásil: „Kolega Bohumil Pečinka to napsal zcela správně. Zeman je sráč. Ale možná zapomíná, že tato kvalita ho přibližuje lidem.“ … Když jsem si to na facebooku přečetl, nevěřil jsem svým očím. Možná tomu nerozumím, ale pokud ty tři věty skutečně říkají to, co si myslím, pak to považuji za nestoudnost takového kalibru, že jsem větší v Česku od roku devětaosmdesát neviděl.Celý rozhovor najdete na Parlamentních listech
 
 

Stanův komentář: Kritika zvenčí nikdy nemůže být stejně působivá jako kritika zevnitř. Ovšem kritika, která jde zevnitř dvou protichůdných stran, to je přímo poklad. Není nad to se dobře bavit a přitom na 99 procent souhlasit.

17 komentářů :

 1. Text by si zasloužil lépe zredigovat (což PL nemají v popisu práce). Je to ale po dlouhé době hlas zdravého rozumu.

  Naposledy to byl David Martínek, který se objevil také zde.
  (http://www.novarepublika.cz/2017/12/leviathan.html?showComment=1512683414162#c100264340125537196)

  OdpovědětSmazat
 2. Mě by zajímalo kdo je pasoval na „elity" protože tyhle protinárodní sluhy musí člověk nenávidět. Nadávají Zemanovi tak ať jsi drahoše a horáčka volí samy. Český vlastenec je hodí do koše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to Vám snadno odpovím: pasují se na ně navzájem - styl císařovy nové šaty: kdo si myslí to, co my, je "elita". Kdo s námi nesouhlasí, je rudohnědé prase, táhnoucí Zemana na Hrad (volně cituji pana elitáře Hřebejka)Protože slabší jedinci nechtějí být pokládáni za prasata, snaživě kývají "elitám" v naději, že na nich také ulpí trochu té jejich "vznešenosti"... Ve skutečnosti je to banda vychcánků žijících za naše prachy (bez nás by si sami ničím smysluplným nevydělali ani na slanou vodu) a za to námi svorně pohrdají. Ale všeho do času.

   Smazat
 3. Jak se "elity" vůbec můžou za "elity" pasovat. Dle mého jsou to obyčejný vyžírkové a vlastizrádci, co uznávají jenom své přiblblé vize a vnucují je druhým.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S (j)elitami je to stejné jako s (samo)vyvolením nějakým soukromým Božstvem (Bohyně AMATERASU NEBO JHVH - ELOHÍM např., nebo Ježíš se "svojí" Katolickou "jedině pravou" církví - Čert jí věří), nebo Prozřetelností vyvoleného Národa Německého (s jeho Führerem, dnes Ahasverem z USA).

   Když to někdo těm namyšlencům věří... jeho kšeft (pak jde u ukomunisty, ucírkevníky, usionisty, nebo užitečné ... ehm, doopravdy věřící... a z těch posledních se ždímá mana (money), nektar, kanónenfutr, a skutečná práce a její výdobytky pro dobytky - pro lepší žití samozvané "elity"

   Na úkor těch stvořených v lidské podobě jenom proto, aby se vyvolení nemuseli bavit pouze mezi sebou - nebo s jiným dobytkem v plné kráse jeho nelidskosti...

   Smazat
 4. Když "elity" rozeštvávají své spoluobčany a svého prezidenta nenávidí je to moc špatné. Jestli se "elitám" v Česku nelíbí můžou se odstěhovat klidně na ten vysněný západní a americký svět. Chybět nám nebudou a v zemi bude klid.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vystěhování se bojí... tam by byli k ničemu a museli by PRACOVAT... a disidenty a spol. se stali přeci proto, aby PRACOVAT VLASTNORUČNĚ NEMUSELI... žili, žijí a chtějí i dožít v hojnosti podle ŽIŽKOVSKÉ PÍSNĚ PRÁCE "RUČIČKY NEBOJTE SE". I kdyby je GESTAPO mělo platit.

   Smazat
  2. Ano, takové "elity" tu my Češi nepotřebujeme. Pojďme je tedy ignorovat, když sami neodejdou a ani je nemůžeme odstranit z médií . Jednají totiž podle cizího zadání a hlavně proti nám.

   Smazat
 5. Stanův komentář k článku je nej ...

  OdpovědětSmazat
 6. Zeman přeložil z angličtiny do češtiny slovo pro dámské přirození, dnes běžný výraz u mládeže(mi říkali spíše p.ča). On nenazval Pussy Riot z odpuštěním kundami i když ony se tak sami nazývají. Kolika výrazy na stejné úrovni je osobně častována naše hlava státu od našich,,celebrit"(schválně neříkám od elit nebo osobností nebo umělců, ty nemáme)? Takový David Černý, naprostá žumpa. Ynteligent Putna, Rejžek, Hřebejk, vypustí li sprosté slovo pan Schwarzenberg, je to vrchol noblesy...K sprostým vyjadřováním, hlavně nadávkám se uchylují zejména ti, kteří nevědí už kudy kam,kteří jsou zahnáni do rohu, necítí za sebou žádnou oporu a jen si namlouvají, že jsou ještě důležití a něco znamenají. Bezradnost. Ty lidi blbci je neposlouchají, dělají si co chtějí. Nejsem zrovna fanouškem Zemana, ale jen kvůli těmto lidem bych si přál aby Zeman vyhrál drtivě hned v prvním kole. Nevadilo by mi to vzhledem k ubohé úrovni jeho protikandidátů.Pan Menzel řekl, že jsme národ buranů, Hřebejk, že voliči Zemana jsou rudé a oranžové svině. I já budu svině, i když jiné barvy. Nevím Hřebejku, co s tím naděláte. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Docela by mne zajímalo, proč jste zdůraznil, že nejste zrovna fanouškem Zemana. Kromě jeho sympatizování s naším členstvím v EU nevidím jediný důvod, proč by měl mít někdo problém s jeho volbou na úřad prezidenta. Vždyť Zeman mohl klidně vykonávat svůj úřad jen jako kladeč věnců a předávač metálů a různých titulů, tak jako jeho předchůdci. Pan prezident Zeman ale udělal za dobu výkonu své funkce pro naši zemičku strašně moc dobrého. Chrání naši zem před imigranty, získává našim výrobcům nové trhy na východě. Díky jeho politice máme výborné vztahy s celým světem. To nedokázal (a ani se nesnažil)žádný z jeho předchůdců. Pomohl osobně mnoha lidem v těžkých životních situacích. Pro mne, která jsem ho volila jen jako lepší možnost než Švarcenberka, pro mne je to dnes Pan Prezident a zaslouží si poděkování celého národa.
   Ivana

   Smazat
  2. Vážená paní, je mnoho důvodů proč zrovna nejsem fanouškem Zemana ale nebudu je vypisovat. Jen jeden, za můj postoj k účasti našich vojáků v Afghanistanu mne nazval špínou národa. Prostě občas vystřelí ještě než zamíří. Jednoduše, dovedu si představit lepšího prezidenta. Ale takový kandidát na něj u nás není ani v nedohlednu. Já vidím současného prezidenta jako jednookého mezi slepými králem. Zatím nám Zeman musí stačit. Promiňte, ale je to můj názor. M.R.

   Smazat
  3. Ozaj 8:11,aký je tvoj postoj k účasti vojakov ČR v Afganistane?Potreboval by som to vedieť,aby som vedel,či si alebo nie si špina.

   Smazat
  4. 14:51 nerev bratček, nerob nam tuna ostudu! Ved sa nám teraz vedie lepši ako jemu, ako všem týmto závistným a zbabelým čeHúnom! Ked naši dedovia bojovali za Európu,tak ti jejich chujskí dedkovia dýchali kakao aby nemuseli budovat spoločnú budúcnost v ramci kulturných národov lebo rovno sypali piesok do heinkelovských motorov - zbabelci zákerný! Preto my sa im možeme iba smiat dnes a zazpievať si tu našú! - https://www.youtube.com/watch?v=FbKdjzqWIA0

   Smazat
 7. Na ten pseudointelektuální humus pražské kavárny je jen jediný účinný prostředek a to je prezident Zeman. Proto budu i já volit.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 8. Havloidní odpad vše prohrál parlamentní volby prohraje i prezidentské tak agresivně fašisticky kvičí.

  OdpovědětSmazat
 9. Historie českého národa je jistě částečně odlišná od té sousedů. V době Temna jsme přišli vinou církve o katolickou víru a současně o českou šlechtu, tehdy ne zcela degenerovanou. Měšťanský stav se s nástupem kapitalismu germanizoval, neb to viděl jako cestu k bohatství a k zařazení mezi "elitu". Český národ se obrodil ze selského stavu a ti, kdož se svým společenským postavením vyšvihli vzhůru, byli intelektuálové především z českých vesnic - ale oni se nikdy nestavěli nad stav, ze kterého vzešli, nedělali ze sebe "elitu". Podívejte se do vlastních rodokmenů a překvapí vás to množství gymnasistů a vysokoškoláků, které se urodilo na našem venkově v průběhu 19. století. Chyběl jim šlechtický titul? Cítili se nadřazení? Ne, to jen kapitalisté se cítili něčím více, než lidmi a proto oni se germanizovali a oni nutili i své dělníky, aby posílali své děti do německých škol pod hrozbou vyhazovu z práce. Běžná praxe. A že to navíc byli i kapitalisté židovského původu, vedlo i k ojedinělým projevům antisemitismu u nás (třeba ve srovnání s Polskem, kde pogromy na židy si nezadaly s těmi nacistickými).
  A najednou - germanizace není v módě - se zrodila u nás skupina vzdělanců většinou nyní z tzv. univerzit. (Víte kolik jich je dnes v Praze? Myslím, že už více, než gymnázií. A v Brně jakbysmet - a takových je rozeseto po českých městečkách jujda a s nimi i nastláno titulů - Tittel ohne Mittel, říkají Němci. Kdyby aspoň měly úroveň někdejších vyšších odborných škol!!!). Jenže ty dnešní takéuniverzity rodí onu pražskou kavárnu. Pokud si Zeman povzdechl nad množstvím byrokracie, myslím, že daleko hlubší povzdechnutí patří úrovni absolventů tzv. "univerzit". A právě ten komplex méněcennosti u těch polovzdělanců dal základy pro vznik pražské kavárny - nebo galérky? A umělecká retrogarda? No to je přece nejlehčí způsob obživy, říkat hromádce exkrementů či starých hadrů na solidním podstavci, či poskakujícímu autobusu bez soklu "umělecké dílo" - musíte ovšem najít rovnocenně vzdělané medializátory, kteří to budou vytrubovat do světa a dokonce, byť smrduté, to pak dokážete prodat v aukci také podobně vzdělaným kapitalistům.
  Tak nevím, ale zdá se mi, že kdyby mne někdo označil za elitu, zda bych ho nežaloval za nactiutrhání. Dnes to slovo skutečně zní jako označení lidských trubců navíc decerebrovaných.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.