Reklama

úterý 30. ledna 2018

Dilema uprchlíků - Německo se přetahuje se střední Evropou kdo z koho

William Engdahl
30.1.2018  Zvědavec
Německá sociálně demokratická strana a konzervativci (CDU/CSU) se nakonec dohodli na zapáchajícím kompromisu vytvořit ještě jednu, i když ne už tak velkou koalici se stále více nepopulární Angelou Merkelovou jako kancléřkou. Znamená to, že je Berlín automaticky nasměrován ke kontroverzní, výbušné linii na přijímání stovek tisíc nových uprchlíků z válečných zón na jihu jako Libye nebo Sýrie. V přímém kontrastu s vítačskou politikou Berlína projevují čtyři země ve střední Evropě – Polsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko – vytrvalost, pokud jde o odpor a odmítání bruselské politiky povinných uprchlických kvót a dostává se jim silněji artikulované podpory napříč EU v otázce národního rozhodování. V tomto ohledu Berlín není zcela pánem situace.


Rostoucí odpor těchto čtyř zemí sdružených ve Visegrádskou skupinu vytváří potenciál k možnému rozpadu Evropské unie za situace, kdy Brusel vytrvale odmítá odstoupit od své politiky a kdy obyvatelstvo celé EU jen nevěřícně přihlíží a ve volbách hlasuje pro více národně orientované kandidáty, jako je případ nově zvoleného rakouského kancléře Sebastiana Kurze z Rakouské lidové strany.

Soustředěné úsilí Bruselu a liberálních sdělovacích prostředků na démonizaci vůdců typu maďarského Viktora Orbána jako jakési moderní varianty fašistů jen z důvodu, že hájí suverénní právo svých zemí rozhodovat o tom, kdo je vítán, aby se stal jejich občanem, a kdo ne, zůstává stále častěji ignorováno obyčejnými občany EU, kteří jsou zmateni tím, proč jejich politici odmítají zanechat jasně kontraproduktivní uprchlické politiky.


Orbán přijíždí do Německa


Krátce před skončením německých koaličních rozhovorů uskutečnil maďarský premiér Orbán třídenní návštěvu, aby se v Bavorsku setkal s vůdci konzervativní strany CSU. Orbán tam prohlásil, že rok 2018 bude „rokem obnovení vůle lidu“. Vysvětlil, co má na mysli: „Je jasné, co je vůle lidu. Lidé nechtějí žít pod hrozbou terorismu; chtějí bezpečnost, chtějí, aby jejich hranice byly chráněny. Chtějí, aby jejich představitelé mohli ze schengenského prostoru vrátit ty lidi, kteří nemají důvod zde být.“

Dne 8. dubna bude Orbán ohajovat své znovuzvolení v celonárodních volbách za situace, kdy americký spekulant a manažér hedgeových fondů, organizátor politických NGO maďarského původu George Soros masivně financuje kampaň, aby porazil Orbána a jeho stranu Fidesz, i když opozice je v současnosti značně rozdělena.

V sousední České republice dali voliči 13. ledna stávajícímu prezidentovi a euroskeptikovi Milošovi Zemanovi, který se uchází o znovuzvolení, jednoznačně nejvyšší počet hlasů, i když nikoli potřebných 50%, aby se nemuselo konat 2. kolo. (článek byl napsán před 2.kolem českých prezidentských voleb - pozn.red. NR) Zeman vystupuje kriticky vůči protiruským sankcím EU a vyzývá k rozvoji ekonomických vztahů s Čínou obdobně, jako činí další středoevropské státy. Ostře také kritizuje uprchlickou politiku EU. Nehledě na silný tlak Evropské komise Praha se společně s Maďarskem a s Polskem odmítla podílet se na realizaci povinných kvót na přesídlení uprchlíků.

Třetím silným zastáncem práva zemí, aby si v rámci svých hranici mohly určit, kdo se stane jejich občanem, je Polsko.

V prosinci Evropská komise oznámila, že zažaluje Polsko, Maďarsko a Českou republiku u Evropského soudního dvora (ESD) za jejich odmítání přijímat uprchlíky. EU také podá na Maďarsko žalobu z důvodu, že přijalo nový zákon o vysokých školách, který pravděpodobně přivede k uzavření Středoevropské univerzity podporované Georgem Sorosem, čímž se nachází v rozporu s maďarským zákonem vyžadujícím, aby se nevládní organizace podobny těm, které podporuje Soros, zaregistrovaly jako „financované ze zahraničí“. Nevládní organizace v zemích EU, které podporuje Soros, vystupují jako hlavními zastánci masového přílivu uprchlíků do EU.

Vedle toho Evropská komise, v návaznosti na změnu polské ústavy v oblasti soudnictví, uplatnila proti Polsku možnost využít kontroverzního postupu podle článku 7 (Lisabonské smlouvy), který hrozí pozastavením jeho hlasovacích práv v Evropské radě, a to poté, co polský prezident Andrzej Duda nevyslyšel varování Bruselu a soudní reformu podepsal. Pozastavení hlasovacích práv je však málo pravděpodobné vzhledem k tomu, že článek 7, který dosud nebyl nikdy aktivován, vyžaduje jednomyslnou podporu všech zemí EU, a kdy Orbánovo Maďarsko otevřeně prohlásilo, že se za Polsko postaví. To ponechává Bruselu, který je stále více vnímán jako autokratický a zoufalý, jen jedinou možnost – zastavit polskému hospodářství pomoc ze strany EU. Pokud by k tomu došlo, někteří polští pozorovatelé hovoří o možnosti či dokonce pravděpodobnosti vystoupení Polska z EU, o tzv. Polexitu. Také prezident EU, bývalý polský předseda vlády Donald Tusk varoval, že Polsko by mohlo opustit EU, pokud by bylo odstaveno od finančních prostředků z Bruselu.


Přetahování kdo s koho


Politické přetahování mezi domnělými neopeřenci a mezi Bruselem, podporovaným zejména Francií a Německem, ohledně povinných uprchlických kvót členských států východní Evropy, by se mohlo ukázat jako velmi riskantní především pro Německo, nejsilnější ekonomiku v EU. Ty země, které Berlín tlačí k tomu, aby akceptovaly uprchlickou politiku – Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika – totiž zdaleka nejsou bezmocné banánové republiky nebo ekonomicky na kolenou. Jako skupina, Visegrádská skupina, jsou větší než Francie nebo Čína (??-pozn.red.NR).

S britským odchodem z EU dojde k zásadnímu posunu v hlasovacích právech zbývajících členských států EU. Nejvíce z tohoto posunu vytěží Visegrádská čtyřka, zejména Polsko. Pokud se těmto zemím podaří udržet společnou opozici vůči Bruselu v klíčových politikách, jako jsou uprchlické kvóty, jejich politický vliv by mohl vzrůst jako nikdy předtím.

Podle německého Federálního statistického úřadu dosáhl v roce 2016 zahraniční obchod se zeměmi Visegrádské čtyřky 4 256 miliard EUR, a překročil tak obchodní obrat mezi Německem a Čínou o více než 86 miliard eur a německo-francouzský obchod o více než 90 miliard EUR. Jak zdůrazňuje nedávná analýza nizozemské ekonomické skupiny GEFIRA, střední Evropa se stala hlavním příjemcem německých výrobních investic a také místem, kam se německé společnosti často stěhují a zaměstnávají již více než půl milionu pracovníků. Náklady na práci ve střední Evropě jsou mnohem nižší než v západní Evropě a vzdělání je mnohem vyšší, což je odkaz komunistického důrazu na vzdělávání.

Z hlediska objemu dodávek pro německé vývozce jsou země Visegrádské skupiny hned na druhém místě po Spojených státech, což podtrhuje jejich význam z hlediska udržení konkurenceschopnosti německé ekonomiky.

Země V4 mají společný HDP stejně velký jako Turecko; ekonomicky jsou nepostradatelné pro „starou“ EU včetně Německa, které ale se zeměmi střední Evropy zachází blahosklonně a povýšeně.

Bruselská byrokratická elita a západní média zobrazují Středoevropany jako prosté fašisty, což je ovšem vážný omyl vycházející ze zvláštností arogance byrokratů. Předtím, než události dospějí k rozpadu EU z východního směru, zvláště když se nová rakouská vláda Rakouské lidové strany Sebastiana Kurze rovněž jasně vymezila proti uprchlické politice osy Soros-Merkelová-Brusel, určitě by mělo smysl zmírnit intenzitu konfrontace v otázce uprchlíků se zeměmi Visegrádské čtyřky. Pokud Německo svůj postoj nezmění, mohlo by se ono a jeho pozice v Evropě ocitnout na lavici poražených i spolu se samotnou EU.


The Refugee Dilemma–Germany Plays Economic Chicken with Central Europe vyšel 24. ledna 2018 na katehon.com. Překlad v ceně 434 Kč Zvědavec.

22 komentářů :

 1. A už se jeví výhoda Zemana, oproti Drahošovi. Kam pojede Zeman avizoval, že na zahraniční návštěvy pojede nejdříve na Slovensko a potom do dalších sousedních zemí. Německo je jednou z nich, ale to neznamená, že tam pojede dříve, nýbrž „podle situace“.
  Zeman bude udržovat zvláštní vztahy s ostatními středoevropskými státy. Ještě aby vláda se chovala podobně. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je dobře , že na Slovensko nepojede Kiska II omlouvat se Kiskovi I za Dubčeka . Od Zemana se omluva jaksi neočekává . Není vlastně ani za co .

   Vymazat
 2. Čim dřív se eu rozpadne tím líp pro náš národ hlavně aby to bylo do 5 let.

  OdpovědětVymazat
 3. Som rád, že Zeman príde v prvom rade na Slovensko. Je to čin velkého štátnika.

  OdpovědětVymazat
 4. Uměle po moři, po zemi, i vzduchem do Evropy evropskými mocenskými strukturami CPANÍ DO EVROPY AFRIČTÍ TAKÉLIDÉ, ZCELA GENETICKY, MENTÁLNĚ, I TEOLOGICKY NEKOMPATIBILNÍ S PRACOVITÝMI EVROPSKÝMI LIDMI TVOŘIVÝMI, kteří jsou unikátními a nezaměnitelnými... TAKŽE NĚKDO ROZHODL O JEJICH LIKVIDACI KŘÍŽENÍM SMĚREM DOLŮ, a Evropan geneticky původem to zřejmě nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si snad děláš srandičky s těmi svýma TUPOžvásty a SRÁČKOprdy!!! Víc toho neumíš, rychlokvaška Drahoši?!

   Vymazat
  2. 11:02 - Oprava: nesprávně rychlokvaška Drahoši, správně Drahoušku.

   Vymazat
  3. TAK
   za prvé to nejsou uprchlíci, nýbrž muslimští vetřelci,
   za druhé to není žádné dilema, jak je uvedeno v nadpisu článku,
   ale předem naplánována a prováděna islamizace
   Evropy, v prvé řadě Německa.
   Německá populace bude v průběhu několika málo let natolik smíchána s vítanými vetřelci,
   takže bude neblahá nacistická minulost Německa
   zcela překryta novými společenskými poměry.
   A ti blbí Němci to ještě většinou nepochopili,
   protože i jejich poslední volby nepřinesly
   vůbec nic a Královna převaděčů - A.Merkel, je stále u vesla.

   Vymazat
  4. Pokaždé za každou velikou válkou bylo Německo - stádo Germánů! A pokaždé dostalo přes tu svou nevymáhanou držku! Dokud jej my Slované nevyvrátíme z kořenů, nebude v Evropě trvalého míru!

   Vymazat
  5. Omyl,správně je Hraboš s Hraboškou,teď ale neví,odkud vezmou na dluhy,poker zkončil,asi přejde na gotes,chytrá Horákyně už mu věnovala 2 kufry.....

   Vymazat
 5. 1102 proč se čílíš, je to vcelku dobře napsáno, vynechal bych velká písmena, ta jsou na obtíž, o tom , kdo to byl ,je každému jasno, byli to zřejmě američtí banksteři

  OdpovědětVymazat
 6. Někdo vyčislil vítěztví pana presidenta Zemana na pouhýh tři procenta. Když si ale spočítáte kolik hajzlů stálo za nekňubou drahošem tak je to neuvěřitelné vítěztví.Makrela,brusel,soros a mnho dalších kreatůr si přáli výhru kontejnéra s falešnýma brýlema se sluchátkem.Podcenili tuto situaci amatéři.
  lada

  OdpovědětVymazat
 7. Teď se ukazuje předvídavost a obava Margaret Thatcher proč
  nebyla nakloněna sjednocení Německa. Z Německa nic dobré
  pro Evropu nevzešlo a je vidět, že ani nevzejde. Němci znovu chtějí ovládat, diktovat a vládnout. Nic dobrého pro menší státy v Evropě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli Němci chtějí, to je otázka. Neomarxismus v praxi není jejich výtvor.

   Vymazat
  2. Anonymní30. ledna 2018 18:15
   Němci ke své chuti ovládat zbytek Evropy nepotřebují žádný neomarxismus. Je-li však po ruce, proč ho nevyužít, ale není nezbytnou potřebou, pro německou expanzi.
   Pro celou Evropu by bylo nejlepší, rozdělit Německo na tři díly. To by byl dobrý základ pro mírovou Evropu. P.K.

   Vymazat
 8. Churchill kdysi řekl, že "Německo by se mělo každých 50 let preventivně bombardovat." Na základě toho zmatku, co zde Němci předvádějí, bych ten Churchillův interval zkrátil z 50 na každých 20 let.

  OdpovědětVymazat
 9. Národ již ve druhých volbách jasně řekl co nechce. Nechce vítače, přičmoudlé lemply jejichž jedinou devizou jsou duté palice a nadržená péra, muslimy, prolhané politiky a novináře servilně lezoucí do zadnic EU politických šašků. Nechce kreatury jako Kalouse a spol. Bohužel mnozí naši Drahoušovci to stále ještě nepochopili. Jestliže chce Francie a Německo spáchat národní sebevraždu a multikultit se po vzoru Švédska, tak je to jejich a jen jejich věc a problém. Není to náš zájem a nevidím jediný důvod, proč bychom jejich debilní krávu, pardon Frau führerin, měli následovat. Jestli západní Evropa touží po islámu, zanegření a rozpadu civilizace je to opět jejich věc, ale ne naše. Polohnědá rasa neni náš projekt.
  Za proklínaného bolševizmu nebylo vůbec možné, aby se v RVHP někdo choval k druhému národu a státu z organizace tak, jak se EU dnes chová vůči Polsku nebo nám (hrozením sebrání hlasovacího práva, soudy, pokutami, vyhrožování). A to se na to SSSR nadávalo, že nám prý nedovolili dělat lepší Škodovky atd.a že rozhodovali v RVHP a Warshawské smlouvě. Už se nevidí co se dokázalo vybudovat a postavit a nesrovnává se to s tím hovnem co dokázali za lepších demokratů. Za proklínaného bolševizmu nikdy nemuseli naši vojáci za naše státní peníze 16 let přicmrdovat v dobyvačných válkách jako dnes v Afghanistánu. Je načase si uvědomit, že nám sice EU může vyhrožovat, ale nic moc nám udělat nemůže. Vyhodí nás snad z EU? No tak ať to zkusí a uvidíme, jak dlouho bude existovat než všichni odejdou. Moc dobře vědí, že bychom nešli sami, že by dnes takových bylo víc. Nakonec i Frantík Macaron už přiznal, že udělat referendum ve Francii o EU, tak dopadne jako v Británii a proto nebude. Možná nebude za Macarona, ale bude po něm! Ani ta smrdutá čubka v Německu nebude věčně a pak možná Němci udělají doma pořádek a "noví" Evropané opáleného vzhledu s koberečky budou rádi utíkat odkud přišli. Nakonec proč lezou do Evropy, když se jim tady nelíbí, chybí jim mešitičky a šária? Pročpak nelezou do svých bohatých muslimských zemí kde mají šáriu a mešitičky? A pročpak je tam nechtějí? Nějaké divné ne?

  OdpovědětVymazat
 10. K pozn.red.NR:"Jako skupina, Visegrádská skupina, jsou větší než Francie nebo Čína (??-pozn.red.NR). "Jde o nespravny preklad puvodniho textu publikovaneho 21.ledna 2018 v Global Research (en). Lepsi a smysluplnejsi preklad je: "Jako skupina je Visegrádská ctyrka pro Nemecko nejvetsim obchodnim partnerem, vetsim jako celek, než je Francie nebo Čína."
  VJ.

  OdpovědětVymazat
 11. Velice přesné a výstižné

  OdpovědětVymazat
 12. Snad by bylo dobré přestat užívat termín migrant či uprchlík. Jde o kolonisty a kolonizace je řízená stejně, jako kdysi kolonizace Ameriky, či Austrálie a víme co naši "bílí bratři, křesťané" dovedli udělat s domorodým obyvatelstvem. A když bílým "demokratům" v USA došly pracovní síly, tak neváhali lovit černé v Africe jako zvěř na otroky a kolonizovali Ameriku Afričany. A že se nám ze střední Evropy zrovna tento způsob "demokracie a humanity" nezamlouvá, tak musíme být exemplárně potrestáni. Kapitalisté u nás potřebují otroky a tak drží basu s otrokáři Západu, ale občané? Migranti? Ano, ale my si vystačíme s těmi, kteří k nám proudí bez teroristických válek. Pokud nám chce Západ diktovat, s kým se máme mísit, tak pak je lepší se bájných takédemokratů zříci.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.