Reklama

úterý 30. ledna 2018

Dobrovolníci jsou vyzváni k odchodu


Genadij Petrov
30. 1. 2018      zdroj
Tiše, bez velkého rozruchu v médiích, běží na Ukrajině významný proces: mizí fenomén zrozený válkou na Donbasu - takzvané dobrovolnické prapory, které se postupně stahují z fronty. Prezident Petr Porošenko shromažďuje všechny ozbrojené formace do jednoho úderného seskupení. A aby šlo do boje, toto právo se tvrdě rozhodl ponechat si jen pro sebe.


Tento týden byl z fronty na západ země, do místa trvalé dislokace odsunut takzvaný Zakarpatský legion - 128. horská pěší brigáda. Je to jeden z největších a nejbojeschopnějších útvarů Ozbrojených sil Ukrajiny. Je v něm hodně "uvědomělých" dobrovolníků a celá dobrovolnická jednotka - prapor Zakarpatsko, sestavený převážně z obyvatel Užhorodu a jeho okolí.

17. ledna byl stažen z fronty a poslán do týlu nejznámější ukrajinský dobrovolnický prapor Ajdar. Podle některých zpráv je na řadě přemístění praporu Donbas. Bylo by obtížné nevidět v tomto přemísťování souvislosti se zákonem o reintegraci Donbasu, nedávno přijatým Nejvyšší radou. Vždyť tento dokument fakticky likviduje jakoukoli autonomii jednotlivých ukrajinských ozbrojených formací. Všechny z nich se dostávají pod přísnou kontrolu ukrajinského prezidenta, jehož pravomoci ohledně řízení "lidí se zbraněmi" na ukrajinské straně výrazně rostou.

Co to jsou dobrovolnické prapory?

Mezi jevy současného ukrajinského zmatku má dobrovolnické hnutí zvláštní postavení. S dobrovolníky, kteří šli do boje na Donbas, tak říkajíc, od srdce, je neoddělitelně spojena první fáze války. Do určité míry byli schopni nahradit pravidelné ukrajinské jednotky, které se nacházely ve stavu chronické nebojeschopnosti. Na papíře byly dobrovolnické prapory podřízeny nějakým ukrajinským silovým strukturám a byly součástí státní mašinérie. V praxi se často formovaly na základě krajanského nebo ideologického principu, nebyly financovány ze státního rozpočtu a byly velmi úzce spojeny se svými sponzory - vlivnými osobnostmi v ukrajinské politice.

Nebyly například pro nikoho žádným tajemstvím zvláštní vazby oligarchy Igora Kolomojského s praporem Dněpr-1 nebo blízkost ministra vnitra Arsena Avakova k praporu Donbas. V ukrajinských médiích byly dobrovolnické prapory určitou dobu obklopeny aureolou romantiky, pro jejich velitele (nebo častěji pro ty, kteří se tak polohovali) bylo vedení těchto jednotek úspěšným odrazovým můstkem do vysoké politiky. Pro nepřátele byly dobrovolnické prapory neustále na přetřesu. Byly obviňovány z válečných zločinů, byly ztělesněním obrazu nepřítele - ukrajinského nacionalismu, příslušníci praporů často nebyli bráni do zajetí.

S odměřenou nelibostí se na aktivitu dobrovolníků dívalo vedení ukrajinských pravidelných ozbrojených sil. Mnoho ukrajinských vojenských velitelů neskrývalo, že dobrovolnické prapory jsou z jejich pohledu destruktivní silou, která komplikuje zmatek na frontové linii i mimo ni. Zvláště silné byly tyto nálady po Ilovajském kotli, kdy mediálně nejpodporovanější velitelé praporů (Semjon Semenčenko a Jurij Berjoza) strávili hodně času ve vysílání ukrajinských televizních kanálů a obviňovali z porážky vedení ozbrojených sil a osobně náčelníka generálního štábu Viktora Muženko.

Svého času se příspěvky ukrajinských médií o Ilovajsku zřetelně dělily na dvě části: jedny hledaly viníky ve vedení armády, ty druhé u dobrovolnických praporů. Ale viditelně nesnížily sympatie k dobrovolnickému hnutí v ukrajinské společnosti porážky. Jeho představitelé se stali aktivními účastníky ukrajinské politiky a samotné dobrovolnické prapory se ocitly v centru různých nechutných událostí: sponzoři (tentýž Kolomojský) je aktivně používali ve svých obchodních válkách, samotní velitelé praporů měli a mají dalekosáhlé obchodní zájmy.

A konečně se projevil vliv velkého počtu osob s kriminální minulostí v dobrovolnických praporech, a ostatně i s kriminální současností. Mezí, která přiměla ukrajinskou společnost trochu přehodnotit roli dobrovolnických praporů v novodobé historii země, se stal patrně případ roty Tornádo, která byla, jak se ukázalo, utvořena ze zločinců a vedl ji mnohokráte odsouzený kriminální "znalec".

Tečka na závěr

To všechno usnadnilo Porošenkovi postupný proces "zkrocení" dobrovolnických praporů a jejich sponzorů. Zákon o reintegraci Donbasu bude pravděpodobně poslední tečkou v tomto procesu. Je v něm jasně stanoveno, že dobrovolnické prapory, stejně jako všechny ostatní ukrajinské ozbrojené formace, které vedou bojové aktivity na Donbasu, jsou podřízeny veliteli Společného operačního štábu ozbrojených sil země, jmenovanému prezidentem. S finanční autonomií "dobrovolníků" bude také skoncováno: byli postaveni na roveň s běžnými vojenskými jednotkami.

Je pravda, že válkou podporované "značky" - Donbas, Ajdar, Azov atd. - je sotva nutno pohřbívat, a to i v případě, že na Donbasu nastane klid (a vše k tomu směřuje). Tento zákon o reintegraci počítá s tím, že otázka o tom, kde budou použity ozbrojené formace, je čistě v kompetenci prezidenta. Má právo vydat rozkaz k použití síly na Donbasu, ale možná ... i v Kyjevě. Za těchto podmínek mohou přijít lidé s ne nevinnou reputací, kteří umí střílet (tedy ti, jichž je stále v dobrovolnických praporech mnoho), státním orgánům náramně vhod.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

11 komentářů :

 1. Jestli chtějí ti jarmulkářský šmejdi - jeden jako druhý - válčit, ať si to rozdají mezi sebou a netahají do toho lidi.

  OdpovědětSmazat
 2. Žít a nechat žít co je na tom těžkého?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro blbce neřešitelná otázka.

   Smazat
  2. Ukrajina má v tom tradici. Všichni znají jména šéfů takových formací baťků MACHNY a PETLJURY. Také dobrovolníci a asi i bandité. Nějak se dobrovolníci museli živit.

   Smazat
 3. Já bych v tom viděl přezbrojení tatarských hord novými americkými zbraněmi,které dodaly ti jejich bratři na život a na smrt,akorát tihle pitomci budou bojovat za ně,....no a složitost je objasněná,je to víc jednodušší než jsme mohli předpokládat,ještě ti naši teroristi Štětináč,Černokněžník,Kalousek a lido-lidumilný spolek sudeckých vzývačů v ilegalitě, je musí povině jet podpořit až budou všecí pohromadě......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spí se jedná o prosté židovské: Mouřenín posloužil, tak může jít. Něco chce? Jako splatit svůj nesplatitelný dluh? Když ne, ať zmizí. Že je jeho kolega z roty zmrzačený? No a co? Riziko ŽOLDNÉŘSKÉHO POVOLÁNÍ. PRACOVNÍ ÚRAZY SE PŘECI STÁVAJÍ I V KANCELÁŘÍCH...

   Smazat
 4. Vaši osvětu by jistě uvítalo více lidí, kdyby jste našli někoho na české titulky. Více lidí=více hlasů:
  https://www.youtube.com/watch?v=8CKXapWpAfQ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kdo chce může si ještě dát přídavek
   https://kamil-tom.webnode.cz/news/tri-filmy/

   Smazat
 5. Dostat pod kontrolu ozbrojene útvary je počin k stabilizaci státu. Jen je otázka, na co se útvary použijí. V každém případě pro Porošenka osobně bylo velkým rizikem nechat pobíhat podobné formace mimo centrální velení.

  Obzvlášť taková jednotka Tornádo... nejsem agresivní typ, ale zabití několika týpků z té grupy bych si celkem vychutnal.

  OdpovědětSmazat
 6. U mne clanek navazuje na ten z min.tydne, takze Porosenko ci Sakasvili je prozapadni - vychazi na S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Saaki kope za tu samou grupu co pražská havlérka.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.