Reklama

.

.

čtvrtek 25. ledna 2018

Edward N. Luttwak: Miloš Zeman je hoden naší podpory

Prof. Edward N. Luttwak
Edward N. Luttwak
25.1.2018 VašeVěc
Jediný evropský státník, jenž přes hlasité protesty ostatních podpořil Donalda Trumpa v otázce uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, byl český prezident Miloš Zeman.
Zeman tím obnovil mimořádnou tradici pražského Hradu, kterou založil T.G. Masaryk - profesor filozofie, který se jako první rakousko-uherský představitel veřejně zastal a obhajoval Leopolda Hilsnera, židovského chlapce, nespravedlivě obviněného v r. 1899 z rituální vraždy dívky. Přes zuřivost katolických prelátů, kteří podněcovali davy proti Hilsnerovi, prosadil, aby císařské úřady ve Vídni zastavily Hilsnerovu popravu. 

K osvobození Hilsnera přispěla dlouhá kampaň a Masaryk v ní zvítězil i nad mnoha Čechy, neboť považoval antisemitismus za zhoubný nádor, byť byl tehdy uznáván za téměř katolickou doktrínu (např. starosta Vídně Karl Lueger byl do své funkce opětovně volen až do své smrti v roce 1910 na výslovně antisemitské platformě, silně podporované církví).

Po vyhlášení nezávislosti se T.G. Masaryk stal prezidentem Československa a v této funkci srdečně přivítal první sionistický kongres, který se konal po Balfourské deklaraci v Karlových Varech v roce 1921 - další dva následovali v letech 1923 a 1933.

Na tomto základě Masaryk založil celoživotní přátelství s Chaimem Weizmannem a vazby se sionismem. V roce 1948, kdy byl T.G. Masaryk již mrtvý a Weizmann se stal prezidentem nově deklarovaného Izraelského státu, jeho syn Jan Masaryk, ministr zahraničí, osobně podepsal příkaz k prodeji českých zbraní Izraeli.

Naopak tehdejší velkou snahou Britů ( podporovaných USA) bylo zastavit dodávky zbraní dříve, než se zbraně dostanou k obklíčeným Židům, přáli si totiž jejich rychlou porážku invazními arabskými armádami. Americký ministr zahraničí G. Marshall odmítl poskytnout veřejnou podporu novému vyslanci Izraele Abba Ebanovi nikoliv z důvodu osobního nepřátelství, nechtěl jen zbytečně ztrácet čas kvůli přechodnému státu, který měl beztak stejně brzy zaniknout. Podle jeho instrukcí postupovaly všechny americké ambasády na světě a snažily se zastavit prodej zbraní Židům. Židovská armáda tak měla zůstat osamocena a bez výzbroje, odkázána pouze na pašeráky a černý obchod se zbraněmi záhadného původu.

V té době do Prahy přijeli (izraelskou historií dosud nedocenění) Ehud Avriel a diplomat Georg Überall s penězi na nákup zbraní. Avriel s potěšením zjistil, že v Masarykově republice mají Židé v každé politické skupině věrné kamarády, a to i mezi komunisty (Stalinovo nedostatečné nadšení pro Židy bylo převáženo jeho protibritskými postoji) a že zde existují obrovské zásoby zbrusu nových zbraní všech druhů včetně stíhacích bombardérů. Rychle zařídili leteckou přepravu rozličných typů zbraní, kulometů, letadel, munice apod. do Izraele a přispěli tak podstatně k vítězství nového státu (např. dovážené trofejní pušky každý Izraelec dodnes zná jako Czechis). V květnu 1948 se v Českých Budějovicích naučil létat budoucí prezident Izraele Ezer Weizmann na stíhacím bombardéru Avia S-199, který měl navíc větší dolet než egyptské stroje.

Československo, v té době jediný dodavatel zbraní do Izraele, bylo proto vystaveno ostrým stížnostem a hrozbám z USA a Británie, avšak neustoupilo a zůstalo pevně stát na straně Izraele.

Stejně pevné a zásadové jsou dnes postoje Miloše Zemana, který statečně neuhnul před zlostnou kritikou vysoké představitelky EU F. Mogheriniové ve věci uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele! Zeman se nyní připravuje na znovuzvolení proti Jiřímu Drahošovi - sice pohlednému muži a perfektně oblečenému vědci, ale je nadmíru jasné, že je to právě Zeman, který kráčí v Masarykových stopách a který věrně dodržuje jeho tradici ve vztahu k Izraeli! V prvním kole získal 38 procent hlasů oproti 26 procentům Drahoše, ale v druhém kole bude navíc čelit zjevné nepřízni eurokomisařky Mogheriniové a bruselských byrokratů .

Pro své jasné a neotřesitelné postoje je proto Miloš Zeman plně hoden naší podpory!

Edward N. Luttwak
Autor je vojenský stratég a vědecký spolupracovník Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu, D.C., politický a bezpečnostní analytik a komentátor, bývalý poradce armády a vlády USA.

(Původně byl text publikován v USA a Izraeli. Publikujeme se souhlasem autora.)

32 komentářů :

 1. No nevím zda li ten Jeruzalém je zrovna Zemanovi ke cti...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ke cti mu je to, že se o tom nijak netají, takže je zjevné, oč v tomto konkrétním případě jde - o imunitu ČR před islámským terorismem a náplavou arabské (ne)kultury. Ve věci sionistickéhio terorismu a jeho eliminace leží úkoly na někom zcela jiném než je český prezident. Luttwak v článku sděluje pouze jedenu část koncepce a jejího procesu a ještě ne přesně...

   Vymazat
  2. Není - protože to USA gesto je jen provokací ...

   Vymazat
  3. 13:58
   Pan president nekopíruje USA o dobrých vztazích hovořil už v na půdě OSN a mám dojem, že i v senátu USA.

   Vymazat
 2. Tak to si pomalu začnu rozmýšlet, jestli toho Zemana podpořím, ten profesor zde nějak zapomněl zmínit ty židovské teroristické organizace tenkrát působící v Izraeli. A komu ty české zbraně tenkrát vlatně šly? Teroristům proti britské armádě? Můžeme dnes říci, že terorismus ve smyslu bombových útoků proti vojákům i civilistů byl vynalezen Židy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je vám jako prezident bližší ten, kdo je čitelný i tam, kde s ním nemusíme souhlasit nebo ten, o kom ani nevíme, co jsou jeho skutečné zásluhy o tuto zemi, natož kdo jej řídí? Já volím zcela vědomně první variantu...

   Vymazat
  2. Britové vlastně okupovali Palestinu v rámci mandatní správy, kterou po I.sv.válce obdrželi (Francouzi byli v Sýrii). Udělali si z Izrale jakousi kolonii, bránili Židům v průběhu II.sv.války ve vstupu na toto území, přitom se tisíce jich mohly před Hitlerem zachránit. Britská politika na Blízkém východě byla svinská a koloniální a zároveň pokrytecká. Stejně jako v případě obč.války ve Španělsku. Izrael patří židům od 14.století před Kristem a ti tkzv.Palestinci, to jsou vlastně židé, kteří v 7. a 8. století konvertovali k islámu. Pokud chceme hodnotit současné události v tomto prostoru, je třeba si nastudovat dějiny

   Vymazat
  3. Zbraně šly pro Haganu, která se stala základem armády. Irgun (především Sternovy oddíly) a Lechi byly skutečně teroristické organizace.
   Ovšem i vznik Irské republiky byl výsledkem z dnešního pohledu teroristických útoku.

   Vymazat
  4. S těmi židy, kteří konvertovali k islámu bych byl opatrný. Židovská diaspora vznikla po potlačení povstání římskými legiemi (a to pomíjím Babylonskou) a následně jim byl odepřen návrat. Židovské osídlení území dnešního Izraele bylo necelistvé a bylo vyplňováno dalšími semitskými národy. Po vzniku islámu muslimové židy (i křesťany) nazývali lidmi knihy (bible) a nenutili je, na rozdíl od ostatních kultů ke změně náboženství. Proto židé (i křesťané např. koptové)přežili v muslimských zemích (na rozdíl třeba od Španělska).

   Vymazat
  5. 15:59 píše je část pravdy. Ta druhá je, že v islámských zemích všichni jinověrci, byť "lidé knihy", platili znatelně vyšší daně. Proto většinou obyvatelstvo měst podléhali islamizaci. Divil bych se, kdyby tomu u židů bylo jinak.

   Vymazat
  6. 9:07
   A než se s toho přemýšlení pos..š. , můžeš si nastudovat dějiny. Ono když se něco nezná nebo zná povrchně tak je to zavádějící.

   Vymazat
 3. V otázce Jeruzaléma nesouhlasím s Milošem , ale volit ho budu . Sto lidí sto názoru . Kalouskovou kliku NEBRAT ! :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Nicméně jsem nyní četl, že 6idé v Plzni budou volit Drahoše. Nevím, nevím, mohu to jen srovnávat s tím, že po návratu zbylých Židů z koncentračních táborů se jich velká většina odstěhovala v letech 1945-1947 právě do Německa. Tak si vyberte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Židé žijící v naší zemi před II.světovou válkou na Čechy pohlíželi jako na Slovany s despektem a k Němcům měli blíže. O tom svědčí i to že v židovských rodinách se mluvilo témeř výhradně německy. Tak si vyberte.

   Vymazat
  2. To, že byli chytří a brali právě Němce, jim nelze vyčítat. Jazyk německý skoro světový, výsledky kultury, vědy, techniky výborné. Náš český národ má své kvality, ale počet 80 milionů Němců byl pro židy také důležitý důvod k výběru. Poláček, Čapkové, to zase pročeští tuším židé.

   Vymazat
  3. Voskovec, Werich, Hoffmeister, Bass, a další. Češi jak poleno, hluboko se zapsali do české kultury a národního povědomí. OStatně i ten Egon Ervín se cítil v Čechách nejlépe.

   Vymazat
 5. Ale, ale...? Kvůli Izraeli je najednou nevolitelný? Každý národ má právo na národní i státní existenci i mít hlavní město, jaké si sám určí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tel Aviv není přeci špatné město a každému myslícímu dojde, že změna hlavního města v tomto případě povede k nepokojům. V Syrii se to uklidňuje a bordel ve světě musí být. Že ano Ameriko...

   Vymazat
  2. 10:14 Ale ale žídku. Nemohla by to být třeba Praha ? Co říkáš ?

   Vymazat
  3. Oprava. Reakce 11:28 platí pro žídka z 10:44

   Vymazat
 6. Zemanovo prožidovství je jeho záchranný kruh. Židobankstéři to ale prohlídli a tak tento trik na ně nezabral. Ani u rabína ani u našich sionistů, jako třeba Bartoška a stovky dalších.

  OdpovědětVymazat
 7. který se jako první rakousko-uherský představitel veřejně zastal a obhajoval Leopolda Hilsnera, židovského chlapce, nespravedlivě obviněného v r. 1899 z rituální vraždy dívky.
  Bohužel , tady pan Masaryk udělal chybu , věc byla řádně vyšetřena a proběhli 2 soudy a oba konstatovali vinu , Kromě toho byl podezřelý z ještě jedné vraždy , ale ta mu nebyla jednoznačně prokázána .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Druhý názor je opačný - na smrtelné posteli se pachatel vraždy - kdosi jiný - přiznal, že vraždil. (Kdo ví, jak důvěřovat psaným názorům)

   Vymazat
  2. V Hilsneriádě šlo především o atmosféru zaujatosti a záště, ve které probíhal a které podléhal i soud. Proto se TGM ozval. In dubio pro reo!

   Vymazat
 8. Zeman je voľba prejavu statočnosti a rozumu. NeZeman je voľba slabých a zbabelých!

  OdpovědětVymazat
 9. JAN KELLER K Jiřímu Drahošovi:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Drahosi-reknete-to-jasne-Jan-Keller-vznasi-ke-kandidatovi-dotaz-z-oblasti-migrace-521458

  OdpovědětVymazat
 10. Zemana volím, ale zrovna v otázce Jerusalema si nemyslím, že je to korektní k Palestincům. Židé nepochybně a nejen za nacismu trpěli. Ale že zrovna za jejich holokaust nebudou trpět viníci, ale Palestinci, se mi nezdá spravedlivé. A právě zde platí, že války jsou terorismem bohatých a terorismus válkou chudých. Rozhodnutí zřídit stát na území Palestiny, to byl Mnichov č. II s dosud nedozírnými následky. Odvolávat se na historii starou více než 2,5 tisíce roků je stejné, jako odvolávání se Hitlera a nacismu, že české země kdysi byly osídleny germánskými kmeny a tedy patří Němcům.... Myslím, že holokaustem Palestinců se Světu moc neprospívá.

  OdpovědětVymazat
 11. 16:58
  Holocaust (termín, se kterým přišel Elie Wiesel) je politika systematického, státem provozovaného pronásledování a hromadného vyvražďování. Znamená tedy doslova úplné zničení.
  - Něco takového se podle Vás v Israeli děje? To myslíte smrtelně vážně??

  OdpovědětVymazat
 12. Já si myslím, že Zemanovi tímto článkem chtěl autor spíše ublížit. Máte dvě skupiny Židů, prozápadní a pronárodní, podobně jako v Rusku, Jelcin byl Žid, který prozápadním Židům zobal z ruky. Když už se na tuto destrukci Ruska nemohli dívat pronárodní Židé, donutili Jelcina, aby za sebe přivedl Putina. Putin nebyla žádná dobrá vůle Jelcina, byl to tlak Židů, kteří tuto zemi nechtěli, aby ji tento bývalý člen UV KSSS zničit úplně. U nás je to dnes souboj toho samého, Zeman je representantem Židů, kteří to s tímto národem myslí dobře a Drahoš je představitelem těch druhých Židů, kteří chtějí tento národ jen vycucat a zničit.Co bylo účelem celé Klausovy privatizace? Jen převést národní majetek do židovských rukou, kdo má prachy, ten má i moc. O co si myslíte, že šlo při privatizaci OKD? Šlo o pomoc Žida Sobotky, aby se tohoto majetku zmocnil Žid Bakala. My, slovanské etnikum jsme se nechali okrást v židovské privatizaci, kde židovské klany si přihrávaly bývalé socialistické podniky.

  OdpovědětVymazat
 13. To, co Židé dělají Palestincům, je zločin, já být Žid, tak se díky tomu k Židovství nehlásím, tedy, jak se znám, hlásil bych se, ale zase bych proti svým souvěrcům bojoval za spravedlnost pro Palestince, takže bych dopadl nakonec stejně jako ti Palestinci, byl bych zvražděn Mosadem. Co je na Źidech charakterovým rysem? Nejdříve z nich byli největší fanatičtí podporovatelé komunistické idea, když se doba změnila, tak byli zase největší komunistobijci - viz Žid Štětina, tohle na nich člověk nemůže pochopit, ta flexibilnost a bezskrupulóznost. To, že Dubček byl Žid, to mě ujišt´uje v tom, že by tzv. Pražské jaro dopadlo stejně jako rok 1989, jen bychom se ještě tenkrát bývali stihli účastnit se na americké straně Vietnamské války.

  OdpovědětVymazat