Reklama

.

.

pondělí 15. ledna 2018

Je to slušný člověk, ten člověk je slušný…

Ilona Švihlíková
15.1.2018  !Argument


Ilona Švihlíková píše o rizicích politického amatérismu a nezkušenosti Jiřího Drahoše i o tom, proč současné pojetí politiky jako souboje jednoznačného dobra a zla neodpovídá skutečnosti.K základním slabinám Jiřího Drahoše patří to, že je politický amatér. Nikdy nezastával žádnou politickou funkci. Je pravda, že u některých občanů to může naopak vyvolat příjemná očekávání – jenže nezkušenost není bonus.

Politika je řemeslo i umění, pro které je možné mít buď geniální talent, nebo se ho prostě učit. „Učit se“ ho ve funkci prezidenta je poněkud odvážná myšlenka. Politický amatérismus, který je tak patrný u Trumpa, i když ten je temperamentově někde jinde než Drahoš, může mít ale společnou výslednici – ovládání jinými silami (poradci, rodinou, tajnými službami). Toto riziko je u politických amatérů značné.

Zároveň se nabízí otázka, jestliže pan Drahoš k politice nikdy neinklinoval – připomeňme, že jeho veřejné angažmá, tedy zápal za určitou věc téměř zcela absentuje – proč se nyní rozhodl (resp. přesněji KDO za něj rozhodl), aby se ucházel o nejvyšší, v ČR silně symbolismem zatíženou funkci? S veřejným angažmá, s aktivním veřejným vystupováním jsou spjata mnohá rizika (o kterých například autorka tohoto článku dobře ví) – znelíbit se, vytvořit si řadu nepřátel, stát se persona non grata, nemoci vystupovat v určitých médiích atd.

S politickým amatérismem souvisí další faktor, který příznivci Jiřího Drahoše považují za jeho devízu, často za hlavní. A to je „slušnost.“ Toto vzývání slušnosti může mít typickou maloměšťáckou podobu – pan Drahoš nosí pěknou kravatu a nemluví sprostě. Kromě určité kultivovanosti ve smyslu formy, se vágní pojem „slušnost“ spojuje samozřejmě s rozhodnutími. A zde narážíme na další pro politiku typickou věc. Zatímco řada příznivců Jiřího Drahoše žije ve světě jednoznačného dobra a zla (manichejistické vize politiky, kterou Václav Havel zamořil politickou scénu), skutečnost neodpovídá pohádce, kdy Honza bojuje s drakem. V politice velmi často nevybíráme mezi dobrou a špatnou variantou, ale mezi variantou špatnou a ještě horší. (Zeman taky není ani „princ“, ani „drak“ české politiky)…

Celý článek, který rozhodně doporučujeme přečíst, najdete na webu !argument.

43 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jste to tu pod různými články propagoval snad 10x - nestačilo to?

   Vymazat
  2. Pozitivního není nikdy dost a já to četl po-
   prvé. V.J.Horák

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Anonymní15. ledna 2018 20:00

   Jsi skutečně hovado!
   To už je snad 20.kopie.
   Nestačí napsat název a odkaz, kde to je k nalezení, kreténe?

   Vymazat
  5. Jdi už s tím doporučováním filmu o migrantech do hajzlu! Ty jsi z těch migrantů posranej, nebo co. Ty články vůbec nejsou o migrantech - co to do diskuzí pořád sereš? Už ti z toho všeho hráblo? Tak nelez k počítači, dej si voraz.

   Vymazat
  6. Chápu frustrující v Praze, mám na mysli
   ty sršně, proti voličům prezidenta Zemana.
   Ale proč? ''ZMRDI, KOKOTI, DEBILOVÉ atd.''

   VŽDYŤ SE TĚMITO VÝRAZY PASUJETE NA PRIMITIVY
   DO KTERÝCH NÁS JEHO VOLIČE MÉDIA (ČT) PASUJÍ!
   Ramón

   Vymazat
 2. Hurvínka na scénu přivedl taky lotkovodič.Drahoše navíc tlačí vlastní žena,je to vidět na každém záběru.A když se přidá pražskobrněnská kavárana a sorosovy peníze no neberte to.
  lada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy také věříte tomu podvrhu, že prof. Drahoš k volbám dostává peníze od Sorose?

   Vymazat
  2. 18:22

   Není třeba se zabývat podvrhy. A není třeba se pořád zabývat Sorosem a démonizovat ho. To je zábava pro ignoranty všeho druhu.

   Zato sázím na Bakalu a řadu jemu podobných.
   Z nebe ty peníze nespadly. A nepřehlédněte na četných záběrech Ivana Havla.

   Kokotko

   Vymazat
  3. Milous Drahous proste neni SVIHLEJ , SVIHLEMA patricne. Nazaslouzi se byti ani gynekologem amaterem nebo prezidentem profesionalem.
   Tak pravila SVIHLE. A na jeji slova dojde...Uz deme , uz deme mumlaji zbrojnosi...S halapartnama...

   Vymazat
  4. Anonymní15. ledna 2018 18:22
   Proč myslíte, že je to podvrh? Podle mého tomu všechno nasvědčuje. Podporuje neziskovky a ty zase podporují Drahoše. Co je na tom za podvrh? P.K.

   Vymazat
 3. Dovolím si malou poznámku k některým kritizovaným Zemanovým neduhům i k té tolik zdůrazňované "slušnosti" u jiných uchazečů o Hrad.  S laskavým úsměvem na tváři podotýkám, že Churchill chlastal první ligu, což mu nebránilo zařadit VB mezi vítězné velmoci, Franklin Delano Roosevelt úspěšně provedl USA světovou válkou na vozíčku, kardinál Richelieu byl nesporně pěkná svině, ale stal se tvůrcem velikosti Francie,Heydrich byl intelektuál a milovník hudby,Hitler vegetarián a abstinent atd.apod. Jistě by si každý našel v historii vhodné příklady toho, že pro hodnocení  kvalit politika nejsou rozhodující jeho způsoby a vybraná mluva, vztah k alkoholu, k ženám, rychlost chůze apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 100% souhlas !

   Drahos nesmí vyhrát , jinak to můžeme v naší republice zabalit !!

   Vymazat
 4. Víte, z čeho mám největší obavu? Že to ti pražskožumpální blbové přeženou. Myslím, že už jsou tak rozjetí, že se nad dalšími kroky nezamýšlejí a to buď pro svou pitomost a nevzdělanost, nebo pro dobře zaplacený zlý úmysl. Rozdělují společnost na dva nesmiřitelné tábory. jejich pohrdání morálkou, slušností, názory druhých, spoluobčany. Urážejí nás, naše děti, naše předky - zadělávají na oheň a jak padne facka na sále, už to nikdo nezastaví. Jejich arogance, povýšenectví, lhaní a kradení, amorálnost, útoky ... to vše probouzí hněv. Studený hněv. Pokud neuberou, bude to zlé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máte pravdu, že to přeženou. Ale to bude dobře, protože to bude krásná ukázka kontraproduktivní kampaně, která se ve výsledku obrátí proti jeho tvůrcům. Podobně jako před 5 lety. Takže tipuji, že v závěru to MZ pomůže. Pěkný den..))

   Vymazat
  2. Jednoduchá aritmetika: v Praze a SČ kraji volilo Drahoše celkem cca 300 tis. voličů, zbytek, t.j. 1 milón hlasů připadá na zbylé kraje. Neútočila bych tolik na voliče, ti nemohou za mediální kampaně vedené z Prahy.

   Vymazat
 5. Začnu ze široka. Evropu, nás nevyjímaje, nečekají žádné světlé zítřky. V Africe přešlapují miliony nedočkavých obohacovačů a v Bruselu se k moci dostala parta, když ne přímo zločinců, tak alespoň hlupáků. Nyní, víc než kdykoliv předtím potřebujeme do čela skutečné státníky. Lidi schopné říct důrazné NE, kdykoliv dojdou k přesvědčení, že nás kdokoliv tlačí do věcí, které nám můžou uškodit. Zeman takovým člověkem bezesporu je. Mám k němu spoustu výhrad, ale jedno mu nelze upřít. Je to vlastenec podporující svou zemi a svůj národ. Dokázal odmítnout nátlak z jakékoliv strany a svůj postoj uměl vždy podložit argumenty.
  Dokáže něco podobného i Drahoš? Dokázal by se vzepřít nátlaku, nenechal by se koupit nějakou trafikou? Dokázal by svůj případně odmítavý názor podložit argumentem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NE , Drahos je blb ! Ten udělá to , co mu poradi a napíši našeptávaci ! On vůbec neví ktera bije a to ti zločinci v Bruselu, ale i tady doma potrebuji - hlupáka, kyvace a vitace !!! Uplne je mi blivno , kdyby vyhrál Drahos !!!!!!!!!!

   Vymazat
 6. Amatéra a loutku v dnešní a budoucí složité době nikdy! Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 7. keď niekto vyhlási, že ulízanec ako skiska je jeho vzor, nemá na politickú scénu vôbec vstupovať a už vôbec nie ako prezident.

  OdpovědětVymazat
 8. P.Drahoš se sám nerozhodl jít do politiky.Je vyslán Římským klubem,který si ho tak jako Havla vybral,aby ve funkci presidenta ČR,zde zcela hájil zájmy "světové elity".To oni jsou jeho loutkovodiči a on poslušná loutka.A proto přátelé,hlavně to jděte hodit ve druhém kole presidentu Zemanovi,a snažte se působit i v tomto smyslu na své okolí.Jde o vše,ne -li o naše životy.

  OdpovědětVymazat
 9. ZAUJAL ME PRISPEVEK 18:46 , ktery popisuje politickou scenu v Cesku ! Aniz by o tom prispevkar vedel , vystlihl to , ze to stejne plati i pro Ameriku !

  Nenavist Washingtonske baziny po prohranych volbach proti presidentu Trumpovi je udivujici.

  A Cesko kraci ve stejnych slepejich.
  Pryc s VITACEM Drahosem ! ! !
  AT ZIJE PRESIDENT ZEMAN !
  nick honolulu

  (Zacnete se seznamy tech, kteri se nejvice provinili na niceni ceske suverenity , na lezeni do zadku Bruselu a Berlinu !
  Oni vas registruji take !)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:44
   Dej bacha, aby ses z toho ze všeho neposral -

   Vymazat
  2. 19.44,rozdil medzi usa a ceskou republikou je,ze cr,vede svojpavni president,proti tvimu dementu/podle Bannona/je to z prvni ruky !

   Vymazat
 10. Dnes jsem si na vítězství Drahoše vsadil 5000,- Kč, tak se kucí snažte ať o ně nepřijdu .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lehce nabyl, lehce pozbyl. Pokud o těch 5000 nepřijdeš hned po druhém kole voleb, pak o ně přijdeš o něco později při pogromu. A možná ještě o víc. Nepřeji ti to. Jsem jen pozorovatel!

   Vymazat
  2. 15. ledna 2018 23:15.
   Pozorovateli, jsi slušný pozorovatel tak ti prozradím malé tajemství. Dělal jsem si kozy a očekával zuřivé reakce. Nestalo se tak konstatuji, že to s diskutéry na NR není ještě ztraceno. Vsadil jsem to na Zemana !!
   Drahoše vhodím do koše :-))

   Vymazat
 11. Je vhodné připomenout realitu. I kdyby vyhrál prezident Zeman, jak si mnozí přejeme, nemusí to v boji s EU o rozhodování o vlastních věcech znamenat mnoho. Jednat bude vláda a její premiér, a nechci být špatným prorokem, nemáme v něm žádnou jistotu, že je vlastencem, proč taky, byznys především a tlaky budou takové, že se vždy před národem z každého ústupku vylže. Smyslem našeho úsilí o znovuzvolení Zemana a podporu Okamurovy SPD je naděje, že protestní a varující hlas nebude umlčen a zachováme si sebeúctu. Příprava připravenosti. L.H.

  OdpovědětVymazat
 12. Vlastenecký prezident bude mít vliv na premiéra, ale bohužel též prezident vítač a kývač, opačný. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A navíc je Drahoš podobnej Gustávu Husákovi jako vejce vejci, I ten věk by odpovídal.

   Vymazat
  2. Neurážejte Husáka srovnáním s politickou nulou.

   Vymazat
 13. Je mi divné, že v kampani za Drahoše mlčí jeho spolupracovníci z ústavu v Suchdole. Dříve se ten ústav zabýval teoretickými základy chemické techniky. Dva nebo tři roky po převratu podle jeho životopisu se stal asistentem nebo zástupcem ředitele. Stalo se to pro jeho úspěšnou vědeckou práci nebo vyplul záhadně na politické vlně, kdy se nad profesionálními schopnostmi přivřou oči? To se v tom ústavu všeobecně ví, kdo je kdo. Držel se ve vedení ústavu pro svou odbornou autoritu nebo pro něco jiného. Pražáci to mají možnost zjistit. Na patenty Drahoše připisovali, knihu ani v češtině samostatně napsanou nemá.
  Dělal předsedu akademie věd. Za odborné zásluhy to nebylo. Asi nikomu nevadil a nekonkuroval profesně. Za komunistů byl předsedou akademie věd prof. Kožušník, autor řady odborných knih o mechanice a dynamice, které se překládaly do cizích jazyků. Uměl za první republiky a uměl za komunistů, kteří si ho vážili. Později byl předsedou chemik Říman. K odborným autoritám lze řadit i profesora Zahradníka. Ostatní popřevratoví předsedové se jeví jako politické figurky, jejichž jedinou zásluhou bylo pomlouvání komunistů. U Drahoše je zvláště pikantní, že byl komunisty puštěn do západního Německa komunisty.

  OdpovědětVymazat
 14. Je jako Cvach.Chce šanci, aby se mohl vyvíjet.Tak to ani náhodou. Náhrada za prezidenta Zemana není, je náš a vlastenec.Peníze na kampaň dal na charitu.Ostatní jsou financováni ze zahraničí.Myslím, že na to je paragraf.Policie by měla konat.

  OdpovědětVymazat
 15. "... Drahoš ... uvedl, že by nikdy nejmenoval premiérem Andreje Babiše. To naznačuje, že by Drahošovo zvolení prezidentem mohlo přivést Českou republiku do mimořádné politické krize. Bez Babišova ANO totiž v současnosti žádnou vládu reálně sestavit nelze.
  Váha Drahošových svalnatých výroků je nicméně umenšována tím, že mandát současného prezidenta Miloše Zemana skončí, i v případě porážky ve volbách, až v březnu. Do té doby patrně stihne Andreje Babiše podruhé jmenovat premiérem a třetím, kdo bude premiéra jmenovat, bude dle Ústavy předseda sněmovny, jímž je představitel ANO. Nový prezident tak bude moci situaci ovlivnit již jen jedině tím, že by mohl rozpustit sněmovnu a vyhlásit nové volby. ..."
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/46931472

  OdpovědětVymazat
 16. Drahoš je PR akce kalousků a spol, tj potřeba vidět.
  Tento kývač, milovník muslimů, propagátor vstupu do "jakéhosi" imaginárního tvrdého jádra EU přijetím eura n e s m í být hlavou tohoto státu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vazeni , většina voličů občanů nenávidí hnusa Kalouska !!

   Je nutnost lidem rici pravdu , že Drahos a Kalousek - jedno je ! Myslím , že voliči spis vezmou v potaz kamaradcov mezi těmito
   ubozaky - chemiky , že chtějí republice škodit , než to , že chce Drahos EURO a jiné .... Myslím , že písu to , co je fakt a ze si to voliči uvědomí , že Drahos je HROBAR Čechů , nakonec Kalous to už vic jak 25 let dokazuje !!!!!!!!!

   Vymazat
 17. Řada vědců je geniální pouze v úzkém oboru, kterému většinou mnoho lidí nerozumí, což není případ prof.Drahoše. Ale řada vědců jsou také úplní idioti v řadě věcí praktického života, kterým hodně lidí rozumí. Což je případ prof. Drahoše!

  OdpovědětVymazat
 18. On ten drahoš vůbec nepotřebuje zběhlost v politice bude mít dobré poradce kraďouska atd.

  OdpovědětVymazat
 19. How long does it take to complete this article? I hope you continue to have such quality articles to share with everyone! I believe a lot of people will be surprised to read this article! Thanks for your post!

  OdpovědětVymazat