Reklama

.

.

úterý 16. ledna 2018

K nadcházející zkoušce politické vyspělosti


Stanislav A. Hošek
16. 1. 2018
Jsem celoživotním zastáncem přímé demokracie, i když zdaleka nepovažuji referendum za její stěžejní projev. I proto jsem neodsuzoval přímou volbu prezidenta, i když jsem tvrdil, že ta je bezpodmínečná tehdy, když je prezident fakticky předsedou vlády, jako v USA, nebo má vysoké pravomoci, jako například v Rusku, či alespoň ve Francii. V našem ústavním pořádku je poněkud nadbytečná, ale je v mých očích alespoň zkouškou politické vyspělosti všech občanů, jež je podmínkou široké přímé demokracie. Prezident v ČR je ze znění Ústavy nejvyšším ústavním činitelem. Takže je politikem, především politikem a jenom politikem. Být profesionálním politikem předpokládá odbornost, jako každé zaměstnání. K tomu, aby byl někdo dokonce nejvýše postaveným politikem v zemi, je podle mne bezpodmínečně nutné mít celou řadu specifických znalostí, odborností, schopností, ale i odvahy a v neposlední řadě hodně a hodně instinktu s citem pro celkové, nejen ryze politické, společenské klíma. Prezident proto v mých očích musí být osobou dlouhodobě činnou v politických funkcích, to za prvé. Za druhé musí za tu dobu prokazovat, že je politikem zkušeným, ba až tím nejzkušenějším, ze své branže. A za třetí je nepostradatelné, aby byl politikem úspěšným, tedy takovým, pro nějž je nejvyšší ústavní funkce, mimo jiné i logickým vyvrcholením jeho kariéry.

Už jen ke kvalifikaci za kandidáta na funkci prezidenta navíc patří, že je osobou známou všem občanům a ne že teprve v předvolební kampani se o něm mnozí, nebo dokonce velká většina, dovídá alespoň nějaké informace. Kandidát na prezidentskou funkci tedy nemůže být kdejaký politický „nikdo“, či dokonce celostátní „neminem“.

Mají-li všichni občané volit prezidenta, je zapotřebí, aby i oni měli určité politické vědomosti, čtěme, občanskou kvalifikaci, čili politickou vyspělost. Její minimum spočívá v tom, že za jakékoliv své zastupitele volí osoby prověřené prokazatelnými schopnostmi, úspěšností svého politického konání a minimálně osobnost nadřazující zájmy co největší části veřejnosti nad tužby malých skupin vlivných osob. Politicky vyspělý občan by měl podle svého vědomí a svědomí volit za jakéhokoliv svého zastupitele osobu s jasným přesvědčením, u níž se dají, alespoň s velkou pravděpodobností, předvídat jeho rozhodnutí a činy a v neposlední řadě osobnost otevřeně vystupující vůči všem.

Fakt, že do druhého kola prezidentských voleb nepostoupili dva kandidáti se zkušenostmi s nejvyšší politikou v mých očích naznačil, že naše společnost je z politického hlediska rozdělena vážněji, než jsem předpokládal. V tomto textu se pokusím všimnout si jen některých, především těch na první pohled zjevných, rozdělení v naší společnosti.

Mezi našimi občany jsou nebývale početné skupiny ještě stále preferující poněkud pokleslou nepolitickou politiku. Dále pak v ní existují nepřehlédnutelné skupiny odmítající uznávat, že k výkonu funkcí ve vrcholné politice je zapotřebí výjimečně vysoké odbornosti ve všech sférách politiky. Velký, až nebezpečně dominující vliv na veřejnost, díky jejich mediální aktivitě, mají pak skupiny, které vnímají politiku jako spektákl pro prostý lid. Ti pak v politice vysoce preferují vzhled, noblesní, ba až velkopanské chování, korektní, čti, poněkud zamlčující vyjadřování, gentlemanství zakrývající faktické snobství a mnohé další povrchní vlastnosti příslušníků jistého druhu elitářských lidí.

Vyjmenované skupiny jsou těmi nejpočetnějšími a nejviditelnějšími, mezi manipulátory s vědomím veřejného prostoru. Všechny mají totiž obrovský vliv na volební rozhodování všech občanů, protože dostávají privilegovaný přístup do naprosté většiny médií. Jejich vliv proto daleko přesahuje jejich skutečnou početnost, ale především politickou vyspělost, nadtož politickou odbornost. Zbytek veřejnosti je tedy pod nebývale silným tlakem elitářů všech možných typů a specifik. Následující volby tedy nebudou soubojem „Prahy“, či dokonce nepočetné „pražské kavárny“ se zbytkem republiky, ale skutečně řadových až anonymní masu tvořících občanů s velmi vlivnými partičkami uvedených elitářů.

Až potud píši o objektivních skutečnostech z našeho politického prostoru, které lze dokázat desítkami argumentů. Jsem si vědom toho, že nejde o úplnou analýzu, k čemuž nemám nejen čas, ale ani schopnosti. Přidám proto k dosud řečenému ještě jeden čistě subjektivní názor. Pozoruji, že velká část našich občanů se minimálně v posledních deseti letech ve volbách do sněmovny rozhoduje pod působením emoce, kterou bych si troufal nazvat zoufalství.

Dlouhodobý tlak neoliberálních praktik působí v jednotlivcích tak silný sociální protitlak, že lidé až instinktivně hledají všemožné cestičky, k jeho zastavení. Jedním projevem zmíněného tlaku a emoční reakce na něj, je volba osob do všech stupňů zastupitelských funkcí. Výsledkem je, že velký počet občanů má tendenci volit neotřelé, až naprosto neznámé tváře. Podle mého soudu by si všichni takoví měli přezkoumat, kolik z jimi preferovaných je fakticky zklamalo a skončilo v propadlišti prakticky po prvním angažmá. Velkou vinu na tomto stavu mají i samotné tradiční politické strany, které nemají vypracovaný a veřejností akceptovaný kariérní řád.

K tomuto problému bych si dovolil už jenom vzkaz pro představitele politických stran. Profesionální politici ze všech stran, minimálně sněmovních, by se měli doslova upřímně děsit toho, že nejvyšší ústavní činitel nemá ani zlomek jejich vlastních zkušeností. A především by se neměli naivně spoléhat, či dokonce někteří kochat nadějí, že s nezkušeným člověkem budou snadněji manipulovat. Takový neználek je totiž nebezpečnější, než neřízená střela. Je prokazatelně dokonce pro celou společnost větším rizikem, než neschopný snaživec.

55 komentářů :

 1. S autorem tentokrát příliš nesouhlasím. funkce prezidenta se stane zbytečnou, pokud volby vyhraje Drahoš, neboť bude na dálkové řízení, zejména transatlantické. Zeman vadí, protože v řadě oblastí vyjadřuje názory velké části obyvatel a hájí jejich zájmy.
  Profesionální politici se vůbec neděsí, politické nekvalifikovanosti Drahoše, naopak, většině to bude vyhovovat. Na Drahoše je spolehnutí, že žádnou vlastní ideu nevypotí, ani vypotit nechce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V zásadě souhlasím s názorem Ivana Davida. J. Drahoš v případě svého zvolení jistě nebude dělat problémy loutkovodičům. Současně považuji za nutné upozornit na potřebu se hlouběji zabývat nepřehlédnutelnou snahou některých politických sil (zejména ODS,KDU, Piráti, TOP 09, STAN) prohlubovat politický chaos. K čemu asi povede možné zablokování vzniku funkční vlády? Kdo se bude smíchy trhat, když česká politika bude paralyzována permanentními spory v situaci, kdy se láme chleba s Dublinem IV a migrací, reformou EU atd.?

   Vymazat
  2. 17:53 treba ja, ja se smeju ceskohavlistickemu zrizeni uz desitky let
   Bum, zase padla vlada
   A navic si Cesi zvoli bruslice Drahose
   Vlastizradneho
   Smutne
   Holt Cesko nema Trumpa

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. http://www.rukojmi.cz/clanky/5302-uryvek-z-televizni-diskuze-ktera-jeste-neprobehla

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. 18:17
   “Ty ho” co to je? Jsi nevzdelany analfabet, kdyz neumis psat, nepis

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  10. Pane Ivane Davide přesně tak loutka myslet nemusí.

   Vymazat
  11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 2. ustavu psal přitel miloušuv soudruh pomyleny jičinsky ktery ve skrytu duše počital že by se mohl tež učastnit o hradni křesilko spolu s rycheckym ktery korytko už ma leta a havlovi stačilo aby řekl že chce byt prezidentem a ti sami komunisti ktere nenaviděl jej bez mrknuti oka storpocenthlasy dosadili mezi gotwalda a husaka na neomezeně dlouho dokud sam nenatahl rafky i proto souhlasim se zrušenim monarchistickeho lena

  OdpovědětVymazat
 3. Ona je nadbytečná funkce prezidenta u nás vůbec, jeho povinnosti lehce může převzít předseda parlamentu. Stejně nadbytečný je senát, leč jako trafika pro odložené politiky. Babiš propustil zbytečné politické náměstky ministrů, nevídaná koryta pro partajní povaleče soc. dem. a lidovců. To je přece to, co sliboval, zefektivnění byrokracie a víme, že jich je tam zbytečných kolem 40 %, což by až tak nevadilo, kdyby svojí zbytečností ještě neobtěžovali (správně, byť nezdvořile - nebuzerovali) občany a nevymýšleli pro široké příbuzenstvo (nejen pokrevní, ale hlavně finanční) další byrokratický džob. Děsila nás byrokracie za socíku, ale dnes plochy úřadoven zabírají snad trojnásobek tehdejších. I proto máte vy, korektně pracující, o třetinu nižší platy a důchodci o třetinu nižší důchody. A zřejmě vám to, milí občané vyhovuje.
  Funkce prezidenta u nás má smysl, když je naplněna jeho rozumem a důvěrou občanů. Úřad prezidenta, to je váha politické osobnosti. Pan Drahoš bude muset si tak 20 roků zamakat pro potřeby veřejnosti (i když makačku pro molekuly vnímám) a pak se znovu ucházet o Hrad. Jinak bude na tom Hradě šaškem bez krále.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 5. Český kap. parlament16. ledna 2018 18:09

  Parlament ČR se dělí na Poslaneckou sněmovnu a Senát. Obě složky předstírají a obelhávají nás, že máme demokracii. Za to na ně platíme neskutečné peníze z našich chudých daňových kapes.
  Poslanecká sněmovna je něco jako kojenecký ústav pro podporu a vývoj politických dobrodruhů a loupeživých politruků. Tito nám časem nekontrolovatelně „demokraticky“ vyrostou na politrucké dinosaury a superdinosaury.
  Senát je jakýsi apendix, reziduál - tudíž zbyteční úřad a odkladiště pro zasloužilé politrucké dinosaury a superdinosaury, pokud už nemají své bohaté poslanecké koryta v české sněmovně nebo v europarlamentu. Slováci nemají Senát a vůbec jim nechybí! Proč asi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10 velkých hříchů českého kap. parlamentu16. ledna 2018 18:15

   • www.youtube.com/watch?v=DXCrJ9IpSBA
   • www.novarepublika.cz/2017/09/zprava-o-stavu-demokracie-v-cechach.html#more
   1. Schválení církevních restitucí, navíc s pomocí odsouzeného poslance, v jejichž rámci dostaly majetek i náboženské společnosti, které v Československu před r. 1989 neexistovaly nebo nepůsobily..
   2. Schválení dohody CETA (liberalizace obchodních vztahů EU a Kanady), která umožní nadnárodním korporacím žalovat státy i celou EU a nadřadí zájmy a zisk korporací nad zájmy i legislativu států (náhrada za odmítnutou TTIP).
   3. Protiústavní vysílání jednotek Armády České republiky do zahraničí na dobu delší než 60 dnů.
   4. Protiústavní zákon o exekucích zavádějící vymáhání práva soukromými osobami s právem zisku a umožňující exekutorům zabavit při výkonu exekuce věci jiné osobě než dlužníkovi.
   5. Protiústavní zákon o vstupu úředníků do obydlí bez povolení soudu za účelem kontroly topenišť.
   6. Protiústavní zákon o vstupu do obydlí policíí bez příkazu soudu za účelem hledání legálně držených zbraní.
   7. Protiústavní zákon omezující zakládání politických stran a diskriminující činnost malých mimoparlamentních stran.
   8. Protiústavní zákon umožňující úředníkům (ČOI) vstup do uzavřených obchodních prostor i násilím bez povolení soudu a v nepřítomnosti majitele.
   9. Protiústavní zákon umožňující úředníkům (ČOI) vystupovat při kontrolách pod falešnou identitou.
   10. Zákon Solar baron Act nadiktovaný poslancům zainteresovanými „podnikateli“, který zavedl pravidelné státní dotace soukromým výrobcům elektřiny a pro stát vyšší výkupní ceny elektřiny ze solárních zdrojů než jsou prodejní ceny spotřebitelům.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 6. Ještě jednu poznámku trochu z jiného soudku. Babiš očekávaně nedostal důvěru. Jen doufám, že si uvědomí riziko ztráty voličské přízně, pokud by trval za každou cenu na pozici premiéra a rychle najde naprosto loajálního a dobře připraveného člověka, který zastane roli premiéra místo něj a on se spokojí s neformálním, ale současně rozhodujícím vlivem, Vždyť nemusí vysedávat ve Strakovce. Lepší Brabec v hrsti, než holub na střeše...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady jde jen o to, aby si vaši radu přečetl a vzal k srdci. Pak už se nemá čeho bát. :-)

   Vymazat
  2. 18:13 A nebo si dojedná zbývajících minimálně 23 poslanců. Ale to už je na něm.

   Vymazat
 7. Takto se má debatovat v parlamentu, věcně a k věci, které nás pálí nejvíc.
  Řecký parlament.
  https://gloria.tv/video/SfntP9jJmTBq3bJ6vJkAbTL7p

  OdpovědětVymazat
 8. Momentalne si ctu knihu "Kočky jsou vrženy - Jakub Horák". Je to gejzir spiny a podlosti vuci stavajicimu prezidentovi od cloveka , ktery se chlubi ze dostal piraty do parlamentu. I Drahos odmitl jeho nabidku pomoci v kampani. Udajne vsak jen proto, ze na obalu jeho knihy je useknuta Zemanova hlava. Jinak pry by prosel. Inu chysta se na hrad opravdova elita.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 19:12

   Ty jsi Číňan - nebo ctitel toho debila?

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. 20:42
   Ty chcípnes jako kanonenfutr,uASS okupantskech podporovateli kripla Trumpa!!!!!

   Vymazat
  5. 20:52 Jen rudocancy užgrynadanýho čechomužika! Sám chcípneš někde pod mostem jako každá podobná komoušská zdechlina neschopná života bez nafetování prdy svýho kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu:)

   Vymazat
  6. Běž se 7:24 léčit, snad se Chocholoušek slituje a zkrátí to tvoje utrpení, Diagnóza je jasná - naprostý debil!

   Vymazat
  7. 15:55 Zajeď šelomí pšouku, co se pravidelně vysouvá z lejnolíhně škarednýho kremelskýho židočekisty s krysím xichtem :D:D:D
   Expertům trvalo pět minut zjistit že jsi jen prd detekovatelný pouze spektrometrem umístěným v těsné blízkosti Putlerovy prdele!

   Vymazat
 9. Drahouš by skutečně dokázal udělat z funkce prezidenta zcela nadbytečnou věc, dobrou na kladení věnců, předávání již stejně známých zpráv z Bruselu a Berlína a procházení se kolem jednotky hradní stráže. Občany k ocenění 28. října by mu napsala žena na svůj pantofel a návštěvy zahraničních destinací rovněž. Jinak by jen moudře pokyvoval na budoucí vládnutí "čistého" M. Kalouska s Fialou a vítal muslimské "uprchlíky", chlapy jako hora, spolu s učitelem o islámu Ferim. A pražská kavárna by jen hýkala blahem. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 11. 18:57
  Ten váš ASSHOLKRETEN BEZ MOZKU JE OPRAVDU VÝSTAVNÍ VOHON.....:-DDD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Ty si radši sprav ten tvůj ru??kej drek co mu řikáš klávesnice! Nedotahuje mu "R"! A pozor, u východních mongolců vypadá jinak než to naše civilizovaný! Hledej "P"! Jako Putler ...

   Vymazat
 12. Zeman se stal jasným vítězem - tak na co kolo druhé !!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snadná odpověď - druhé kolo proto, protože volba prezidenta probíhá dvoukolově.
   Stačí?

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 20:48 ... zato umíme česky.

   Vymazat
  4. Dvoukolově probíhá právě proto, aby se smečka hyen mohla přestat rvát mezi sebou a vrhla se na lva.

   Vymazat
  5. 20:49 USA má za presidenta shit for brains loutku z Izraele, blbečku Horedole, ty jsi se zase vyřádil, co?
   Tvoje zuřivá nenavist k Česku je chorobná, dělej s tím něco, praskne ti cévka a budeš tahat nohu!

   Vymazat
 13. 21:13
  Naše pražská teplárenská Moravec se bojí moderovat debatu Brejlozele a prezidenta Zemana....to je ona hrdinka z Čt!!!!:-D

  OdpovědětVymazat
 14. Pokud vyhraje Drahoš, tak budou otevřena stavidla zastáncům "Frankfurtské školy".A podívejte se co nás čeká.
  https://www.youtube.com/watch?v=HvHvrMOQNxE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:25 Díval jsem se je to svinstvo a rasismus naopak nikdy tohle uznávat nebudu.

   Vymazat
  2. Je to demagogie a je tam chyba i věcná! Jak se tam říká "pokud křesťané jsou utlačovatelé, je třeba podporovat islám". Logicky správně vzhledem k předešlým definicím potírání nerovnosti má být "je třeba podporovat multikonfesní společnost". Teda náboženskou různorodost - všechny víry žijící vedle sebe. Protože jinak by logicky byl argument jsou-li běloši utiskovatelé, pak je třeba podporovat černochy" nebo žluté, nicméně tam se praví "podporovat multietnicity" a té logicky odpvídá mulyikonfesionalismus. A nevěřím že jde o chybu logického myšlení autorů videa, spíše se jedná o úmyslnou manipulaci protislámských aktivistů ...

   Vymazat
 15. Zlatá Jihoafrická republika v 50.letech 20.století!

  OdpovědětVymazat