Reklama

.

.

pátek 5. ledna 2018

Nový americký projekt v Sýrii: až za hranice chápání

Rijad Faríd Hidžáb
5.1.2018 Politikus, česky Eurasia24
„Jsem naživu. Jídlo prakticky žádné. Jak se odtud dostat, nevím. Přišli Američané a hovořili s každým z tábora – nabízeli vstup do strany Ar-Rai a boj proti Asadovi. Za to slibovali jídlo a dobré životní podmínky. Souhlasili jen jednotlivci.“

Nedávno se mi podařilo mluvit s člověkem, kterému se daří udržovat kontakt se strýcem, jehož řízení osudu zaválo do uprchlického tábora Er-Ruban. Strýc Alíja (jméno je z bezpečnostních důvodů změněno) se v tomto mraveništi lidí, kteří uprchli před válkou, ocitl úplnou náhodou. Bojoval v řadách vládní syrské armády proti teroristům. V jednom střetnutí poblíž Aleppa přišel o levou ruku. Na světě jsou ale pořád ještě dobří lidé – jeho přátelé z Jordánska přislíbili pomoc při opatření protézy a pozvali ho k sobě.

Alíja sedl do stařičkého japonského SUV a pokusil se dojet do Ammánu. Pár desítek kilometrů před jordánskou hranicí však auto začali ostřelovat teroristé, donutili ho zastavit, strýce svázali, hodili na korbu náklaďáku a odvezli neznámým směrem. Druhého dne se probral v uprchlickém táboře Er-Ruban.

Ve svém dnešním článku se nebudu podrobněji zastavovat nad tragickou realitou toho místa.

V rusky, arabsky, turecky, anglicky a řadou dalších jazyků píšících médiích je možno najít spoustu materiálů podrobně popisujících život v táboře: je tam katastrofální nedostatek jídla a pitné vody, chybí léky i zdravotnický personál.

Ale životní podmínky v táboře nejsou to nejhorší. Do tábora denně přicházejí ozbrojenci z různých skupin, prodělávající výcvik na nedaleké americké vojenské základně. Znásilňují ženy a týrají a zesměšňují muže. Nejvíc přitom Alíju pobouřila skutečnost, že někteří z násilníků byli sami ještě před nedávnem těmi, kteří se tragickou shodou okolností ocitli v táboře jako utečenci.

Díky mnohaletým zkušenostem z války se strýci mého vypravěče nejenže podařilo v pravý čas ztratit v davu uprchlíků, ale dokonce udržovat pravidelný kontakt s rodinou a přáteli prostřednictvím jednoduchého mobilního telefonu.

„Kromě toho, že po každé odeslané či přijaté zprávě vyjme z telefonu baterii, má ještě několik dalších fíglů, díky kterým ochranka tábora ani ozbrojenci telefon nenašli,“ sdělil mi můj známý.

Texty posledních zpráv od Alíji se v mnohém podobají stovkám jiných krátkých SMS, odeslaných od jordánské hranice. Obsahují ale také závažnou informaci o další iniciativě, která jde až za hranice chápání.

„Jsem naživu. Jídlo prakticky žádné. Jak se odtud dostat, nevím. Přišli Američané a hovořili s každým z tábora – nabízeli vstup do strany Ar-Rai a boj proti Asadovi. Za to slibovali jídlo a dobré životní podmínky. Souhlasili jen jednotlivci.“

Také několik dalších zpráv bylo věnováno formování nové pseudopolitické skupiny či strany. Alíja psal, že američtí vojáci byli v šoku z toho, že vyhladovělí lidé nebyli ochotni vyjít ven s transparenty – vždyť jim přece slíbili jak zlepšení životních podmínek, tak dokonce solidní finanční odměny.

V dané situaci nerozumím tomu, s čím počítají američtí „političtí technologové“. Nejdříve desítky tisíc lidí trápí hladem, s jejich mlčenlivým souhlasem jimi cvičení ozbrojenci znásilňují a týrají uprchlíky. A teď těm samým nešťastným lidem navrhují, aby podporovali jimi vytvářenou politickou organizaci a provolávali její název?

A tak se ptám: Kam se dívá to nechvalně proslulé „mezinárodní společenství“ a Organizace spojených národů? Je naléhavě nutné zachránit desítky tisíc lidí umírajících hladem na hranici s Jordánskem. Ty nezajímá politika, potřebují potraviny, léky, odbornou lékařskou pomoc a teplé ošacení.

Rijád Farid Hidžab


Zdroj: Politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

30 komentářů :

 1. USA by se měli stáhnout z ze Sýrie. Jenom tam napáchali škody a podpořili radikální islám. Intervence USA poškodili křesťany na blízkém východně a pomohli islamistům. V Iráku už křesťané nejsou. Podle nedávné zprávy USA dodaly zbraně do Sýrie v hodnotě dvou miliard dolarů. Většina z těchto zbraní skončila v rukou ISIS přímo nebo nepřímo prostřednictvím "umírněných", kteří si sebou vzali zbraně, když se přidali k ISIS nebo al-Káidě. Kdyby vyhráli takzvaní "umírnění" (ve skutečnosti ISIS) v Syrii, tak by tam křesťané taky nebyli.

  http://www.epshark.cz/clanek/152/ceho-dosahli-usa-v-syrii

  OdpovědětVymazat
 2. Rozdíl mezi umírněnými a ISIS: Umírnění střílejí humanitárně své odpůrce do zátylku, ISIS řežou hlavy. Le Penová ukázala na svém faceboku amerického novináře s uříznutou hlavou a je za to souzena. Po internetu chodí takových vídeí, které si teroristé i ti umírnění natáčejí sami. Co mě jich přišlo a co jsem jich jako výstrahu přeposlal.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsou to namyšlený zdegenerovaný prasata a už se na ně vaří voda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovšem ty degenerovaný prasata někdo živí a podporuje všemi silami i zbraněmi. A proto je daleko větší a horší prase, než oni....

   Vymazat
 4. Chudáci lidi v Sýrii budou muset válčit dále s usa nastrčenými figurkami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevěř tomu 9:57. Až si Asad udělá pořádek na území které ovládá, tak požene amíky i s těmi jejich přicmrndávači svinským krokem. Dopadne to tak jako ve Vietnamu. Tam je vietkong hnal do moře taky jako divokou zvěř. Co nestačilo utéct, tak bylo zastřeleno, a že jich bylo to ani amíci nepřiznali.

   Vymazat
  2. Bohužel, pro USA není problém sáhnout po větších kalibrech zbraní.... Bohužel je škoda že Assad nemá jaderné zbraně, to by si asi tak Izrael a USA nevyskakovali. Rusko by jim mohlo jednu bombičku půjčit.....

   Vymazat
  3. 14:05 Já bych jsi přál aby to tak dopadlo.

   Vymazat
 5. šiřte tyhle zpráva dál,co to půjde.Ať se každý dozví,co jsou Američané za zkurvené svině!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejen Američané, těch sviní, podporujících svinstva Američanů je i u nás dost.

   Vymazat
 6. a co je na tom tak nepochopitelného - je to metoda cukru a biče - nejdřív lidi mořej hladem,terorem a dostanou je do bezvýchodné situace pak jim nabídnou východisko z té situace a to stát se jejich loutkama a zradit svou zem
  Vaska

  OdpovědětVymazat
 7. Co dělalo mezinárodní společenství,OSN a autor R.F.Hidžáb absolvent univerzity v Leningradu tehdejší předseda vlády Syrie,když v.r.2011 začal vnitřní konflikt a následně občanská válka i to než autor článku nejbližší spolupracovnik,řezník jak al Asad,uprchl ze Sýrie/'012/ a prohlásil se za vojáka svobodné armády je všeobecně známo.Dnes si"chudák"dělá starost o lidi,hmm proč si ji nedělal dřív,když byl u moci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:16 - nešlo by to napsat česky a srozumitelně???

   Vymazat
 8. A ta svině ušácká heliovka ještě nabádá pro barevnou revoluci v Iránu a poukazuje na Sýrii.Dobytkové největšího ražení.
  lada

  OdpovědětVymazat
 9. Podlost kapitalismu nezná mezí. A toho amerického? Tomu přece nepatří jen Země, ale hned celý Svět. A všichni, co neskáčou, jak pískají, jsou zloduchové. Jsou to USA, které nesou plnou vinu a odpovědnost za exodus muslimů, je to nejen jejich vina, ale také báječný kšeft, vlastně způsob, jak si kolonizovat země EU ještě k sluhovější politice a ekonomice než dříve. Proto i to narůstající "pouto" ČR k Bruselu a k Bruselskému paktu, diktátu ala Mnichov a protektorátu Böhmen und Mähren.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V té Západní kapitalistické mašinerii se asi úplně zbláznili .Hlava to nebere , když Trump prohlásí , že koalice vedená USA v Sýrii zvítězila a IS je poražen . To asi proto , aby snad někoho nenapadlo si myslet že to byli právě Rusové . Nechápu proč Rusové odešli od nedokončeného díla . Ale Putin zřejmě ví co dělá . Jsem zvědavý jak toto Pjakin vysvětlí .

   Vymazat
 10. Angličtina je primitivní jazyk.
  Jak mluvíš, tak myslíš.
  Angloamerická mentalita to jen dokazuje*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napsal zakomplexovaný, přihlouplý čecháček jehož řeč na rozdíl od angličtiny nikdo ve světě nezná a je každému zcela u prdele.

   Vymazat
  2. 16:06 napsal nejspíš nějaký cizák, píšící tak, jak myslí, nenávidějící Čechy a zasluhující si opovržení slušných lidí všech národností. Český jazyk je velmi krásný a bohatý, na rozdíl od Angličtiny, kde píšou pes a čtou kočka.

   Vymazat
  3. Vzájemné výpady ať už tady mezi sebou nebo na jiné národnosti jsou hloupé. Jsem nezakomplexovaná Češka, která se celý život učí anglicky :-). Snažte se být objektivní a hlavně se pokuste najít společnou řeč bez emocí. Pokud je něco špatně, tak právě to, že jsem tak moc rozdělení - přesně podle plánů těch mocných. Rozdělují, aby mohli panovat - nezapomínejte na to.

   Vymazat
  4. Sama potom dobře víte že přeložit ku příkladu :,,třpytící se nádherná lásko provoněná květy luk,,
   jim prostě nelze vysvětlit.
   Nebo se mýlím ?*

   Vymazat
  5. 16:06
   ..napsal syn učitelky Angličtiny a bratr sestry s černou pletí*

   Vymazat
  6. Pochopením mentality našich přátel nevede k rozdělování, nýbrž ke sblížení mezi národy*

   Vymazat
  7. 16:06 napsal, že kdosi je "přihlouplý čecháček", když jeho "řeč", myšlen mateřský jazyk, nikdo nezná. Z toho plyne, že každý česky mluvící je přihlouplý. S takovou logikou je pisatel z 16:06 evidentní, zmanipulovaný blbec.

   Vymazat
  8. :)) děkuji za podporu,
   je zajímavé že idioti na místo argumentů, že to není pravda a že angličtinou lze vyjádřit vše, vždy napadají autory .
   Nejsou schopni jiných reakcí a tím se všichni vcelku dobře identifikují.
   Otázkou zůstává zdali pak reagovat na primitiva*

   Vymazat
  9. Áá, massa Bob nám to civilizovaně natřela,že ? Kdo je to vůbec Američan ? Jsou to původní obyvatelé nebo zločinní dobyvatelé cizího kontinentu ? Zkráceně, dnes moralizující zloději !

   Vymazat
 11. Nedávno usa podporovali taliban proti sovětské armádě . Takže budou schopnosti podporovat kdejaké lumpy , jen aby bylo po jejich . Hlavně že se prodají starší typy zbraní .

  OdpovědětVymazat
 12. Nic nového pod sluncem.

  -- Vzpomeňme na americkou podporu v Afgánistánu po roce 1979 (jak si vzpomněl i 15:24). Je to její logické pokračování.

  -- Vzpomeňme ale i na "Lawrence z Arábie" - co si arabský svět od povstání sliboval a jak si ve výsledku "pomohl" po rozpadu Osmanské říše (Sykes-Picot Agreement 1916).

  -- A vzpomeňme na intervenční války proti Rusku po roce 1917.

  Povaha imperialismu se moc nezměnila. - Jen žijeme v epoše "nočního vidění", komunikačních satelitů a internetu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :))
   ...než dojde elektrická energie...
   Lidé, stejně jako na kopanou, měli by se naučit pravidelně, veřejně shromažďovat.*

   Vymazat
 13. Napřed plné obchody zboží a pak Vás pošlou válčit s Rusem. Kde jenom jsem to viděl?
  Jinak třídní boj jak z učebnice. Buď si to plebs včas vyřídí s miliardářskými elitami, tak že jim zakroutí krkem, nebo si elity naženou dav tam, kam budou potřebovat...

  OdpovědětVymazat