Reklama

.

.

pondělí 15. ledna 2018

O čem jsou výsledky prvního kola prezidentské volby

Protizemanovští demonstranti
První kolo přímé volby hlavy státu je za námi a odevšad prší komentáře. Vcelku jednoznačně z nich plyne, že tato volba by se mohla jmenovat „Anti-Zeman". 


Proti stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi stálo 8 dalších kandidátů, kteří, snad s výjimkou Petra Hanniga, měli hlavním bodem programu právě snahu odstavit dnešního prezidenta. Někteří pak měli i jiný program, např. Mirek Topolánek, Vratislav Kulhánek nebo Jiří Hynek, avšak překvapivě neuspěli (Topolánek získal jen 4,3%, Kulhánek 0,47%, Hynek 1,23%). Zatímco ostatní kandidáti – Drahoš, Horáček, Fischer, Hilšer – kromě „anti-zemanismu" nenabízeli víceméně nic. Přesto v součtu získali cca 2,8 milionu hlasů, což odpovídalo cca 55% celkového výsledku (platných hlasů bylo odevzdáno celkem 5 148 141).
Tato čísla povzbuzují v „anti-zemanovském" táboře optimistická očekávání. Zeman přece dostal jen 1 985 547 hlasů, což v celkovém výsledku dalo 38,56%. Druhé kolo, v němž „anti-zemanovci" hlasitě podporují Jiřího Drahoše, se jim zdá již nyní jasné.

Myslím, že tento optimismus není na místě, neboť zapomíná na řadu okolností. Předně: jsme-li už u čísel, stojí za připomenutí, že letos dostal Zeman v 1. kole zhruba o tři čtvrtě milionu více hlasů než v roce 2013 (tehdy to bylo 1 245 848 hlasů, tedy výsledek 24,21%). To se dá interpretovat jediným způsobem: Zeman svým dosavadním mandátem přesvědčil, že dělá svou práci tak, že dostal na svou stranu i mnoho těch, jimž dříve nevoněl.

V roce 2013 – v druhém kole - bylo odevzdáno celkem 4 958 576 platných hlasů. Z toho ale na své konto připsal Karel Schwarzenberg jen 2 241 171hlasů, což mu vyneslo jen málo přes 45% v celkovém součtu. Představa, že se víkendový výsledek „anti-zemanovců" (2,8 mil.) automaticky přetaví ve vítězství Jiřího Drahoše ve 2. kole, je tedy na první pohled zpochybnitelná. Důvodů je řada:

Podle mnoha odhadů nepřišlo k urnám ještě jisté, těžko odhadnutelné množství lidí, kteří by volili Zemana, prostě proto, že počítali předem s jeho vítězstvím, a proto se nenamáhali dojít do volební místnosti. Bude-li chtít Zeman vyhrát i ve druhém kole, právě tyto lenivé (ne)voliče bude muset zaktivizovat.
Tábor „antizemanovců", nebo prostě oněch osmi proti Zemanovi stojících kandidátů zdaleka není jednotný. Pokud necháme stranou Petra Hanniga a Vratislava Kulhánka, kteří dostali v součtu jen asi 50 tisíc hlasů (čili jen 1% celkového počtu), tak ani zbylých šest kandidátů nevykazuje zdaleka tak jednotnou nabídku, jak by se zdálo. Jeden argument za všechny: výrazně se liší v postoji k migraci. Výslovně ji odmítl Topolánek (4,3%) a Hynek (1,23%), ale velice kriticky a střízlivě se k ní stavěl i Horáček (9,18%). Není možné automaticky předpokládat, že lidé s odmítavým postojem k uprchlickým kvótám podpoří horlivého „vítače" Drahoše (26,6%).

Podobný postoj k migraci jako on sdílí v zásadě jen Pavel Fischer (10,2%) a Marek Hilšer (8,8%). Ale ani jejich procenta nemůžeme mechanicky sečíst. Podle řady předvolebních odhadů se předpokládalo, a myslím, že oprávněně, že Hilšera budou volit zejména mladí lidé, a to především z velkých měst a vysokoškolského prostředí (v zásadě titíž, kdo v parlamentních volbách volili Piráty) – to je skupina lidí, jimž je sympatický nízký věk kandidáta a líbivá hesla o srdci na Hradě. Že je to heslo prázdné, pro tento typ voliče nehraje roli. Volí spíše emotivně, než rozumem.

Ani u Horáčkových voličů (9,18%) nelze automaticky předpokládat, že půjdou za Drahošem. Horáček je kreativec, umělec, do jisté míry bohém, má za sebou úctyhodné textařské dílo, ale i minulost hazardního hráče. To je kombinace vzbuzující sympatie u trochu jiného voliče, než takového, který volí těžko překonatelného suchara Drahoše. K tomu asi nejblíže budou mít voliči Fischerovi (10,23%). Stejně jako Drahoš, i Fischer mával nad hlavou transparentem s nápisem Václav Havel. Jenže i tato dnes už historická postava národ spíše rozděluje, než by sjednocovala. Postoj k Havlovi a jeho nepolitické politice byl ústředním tématem většiny vnitropolitických turbulencí v průběhu celých bezmála třiceti polistopadových let.

A last, but not least, nelze v žádném případě spoléhat na to, že všichni ti, kdo volili proti Zemanovi (kohokoli jiného), půjdou volit i do druhého kola. I v roce 2013 byla účast ve druhém v kole nižší, a přičítám to i tomu, že ne každý, kdo nechtěl už tehdy Zemana, zároveň chtěl Schwarzenberga. Hra je tedy stále otevřená a zatím nic nikoho neopravňuje k velkému triumfátorství. Vezmeme-li v potaz, jak média, zejména ta mainstreamová, snad kromě MFDnes,voliče masírují někdy i dost nechutným „anti-zemanismem" (zvláště nevkusné je to neustálé poukazování na jeho zdravotní stav – mimochodem, kdo se kdy ptal na zdraví Václava Havla, že...), tak nás čekají ještě perné dva týdny.

Tím, kdo však už nyní je hlavním poraženým, nejsou neúspěšní prezidentští kandidáti, nýbrž právě naši novináři. Jejich velmi často nepokryté fandovství či naopak antipatie je usvědčuje z nedostatku novinářské etiky a profesionality a dělá z nich pouhé propagandisty.


- - -

24 komentářů :

 1. Tak MFD už dostala asi befel od pana majitele a jede ostře prodrahošovskou podprahovou reklamu. Mě pobavil chlapák Topolánek. Ani vítač ani kývač, volím Drahoše. Člověk by čekal, že si dělá jenom průbu pro následující volbu. A že si bude hlavně tvořit image. A on se ukázal jako, řečeno s Pečinkou, sráč. Na povolební debatu nepřišel, prej ho bolelo kolínko. Chudák, Zemana péroval, že je mrzák a sám kvůli kolínku nemůže předvést národu, jak nese porážku. Jeho voliči automaticky Drahoše volit nebudou, byly to většinou staré ods struktury a ty teda Drahoše ani náhodou. Na fb to od začátku mnozí tvrdili. A rychlost, s jakou přiběhl maličký Horáček s dary, byla fakt dojemná. Takže už ne, že kandidát, který přijímá peníze od oligarchů, jim musí být pak za něco vděčný? Čím se odmění Drahoš svému oligarchovi Horáčkovi za ty dary?

  OdpovědětVymazat
 2. Jo dobrá úvaha bylo by opravdu divné aby v Čechách vyhrál vítač.

  OdpovědětVymazat
 3. Za Drahoše by bylo draho, pokud bychom museli platit imigranty. Píše se, že D. má za politicky (i osobně?) blízkou političku Merkelovou.
  / Jiné - dobré shrnutí
  ve Vysokých Studnicích se změnila dávná a tradiční ovocnářská školka s ovocnými stromky pro vysokohorské podmínky na úpravnu dřeva pro domácí otop:
  http://www.noveslovo.sk/c/Ponorky_bosorky_bachorky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Univerzitní chemik univerzitní jadernou fyzičku jakoby našel, vítá ona, vítá i on. Taky obrázem mentální úrovně pana profesora...

   Vymazat
 4. ....... nepřišlo k urnám ještě jisté, těžko odhadnutelné množství lidí, kteří by volili Zemana, prostě proto, že počítali předem s jeho vítězstvím .......
  Já jsem přesně takto přemýšlel, ale nakonec jsem to dal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To byla narážka na ty, kteří uvěřili fejku, že Zeman jako prezident postupuje automaticky. Takže když ono to vlastně tak vyšlo, může se z kanapí ještě pár tisích viličů zvednout, protože stávající prezident se automaticky novým nestane.

   Vymazat
  2. Já znám minimálně dva lidi, kteří to hodili Fischerovi jen proto, že chtěli vidět debatu mezi ním a Zemanem. A hádejte co udělají teď?
   Podle toho, co mi tvrdili, teď půjdou volit Zemana, protože Drahoš je pro ně nevolitelný. A to jeden z nich má IQ 163 a vysokoškolský titul...

   Vymazat
  3. Prozradím Vám něco ze svého soukromí. Moje přítelkyně dlouhodobě nemá ráda Zemana a také volila Pavla Fischera. Ale po 1. kole říká, že Drahoše v žádném případě (bez názoru, vítač, navíc "pod pantoflem"). Ještě nevím, jestli půjde volit MZ, nechci na ní nějak brutálně tlačit, vždycky mám lepší pocit, když lidé dojdou k poznání sami, než abych je přesvědčoval. Ale myslím, že to bude dobré a další hlas pro MZ. A jinak také má VŠ (dokonce dvě, jednoho Bc. a jednoho Mgr.). Přeji pěkný den..))

   Vymazat
 5. Nemyslíte, že je to celkem logické, že neúspěšní protikandidáti Zemana doporučují rovněž méně úspěšného Drahoše? Musí si přece nějak svůj debakl zdůvodnit, pro současnost, ale hlavně pro budoucnost. Když usedne na vysněný svůj trůn princ Drahoš, tak budou moci křičet: vidíte vy blbí Češi, kdybyste volili mně, tak by vás nereprezentovala soubor molekul v podobě loutky, ale "můj tvůrčí duch".

  OdpovědětVymazat
 6. "Podle mnoha odhadů nepřišlo k urnám ještě jisté, těžko odhadnutelné množství lidí, kteří by volili Zemana, prostě proto, že počítali předem s jeho vítězstvím, a proto se nenamáhali dojít do volební místnosti"

  K tomu je třeba připočíst neodhadnutelné množství občanů, kteří v 1.kole nepřišli podpořit Miloše Zemana, neboť byli oklamáni "sviňárnou" novináře Jindřicha Šídla a dalších, kteří narušili průběh 1.kola šířením lživé zprávy, že voliči Miloše Zemana mohou jít volit až ve druhém kolem, protože stávající prezident prý „automaticky postupuje do finálového kola“, které má všechny znaky trestného činu maření voleb.
  Nikde jsem, bohužel, nečetl informaci, zda a jak v této věci postupují naše orgány činné v trestním řízení !
  L.S.

  OdpovědětVymazat
 7. Vynikající komentář Ilony ŠVIHLÍKOVÉ:

  http://casopisargument.cz/2018/01/15/je-to-slusny-clovek-ten-clovek-je-slusny/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, pane Kopecký, skutečně skvělý komentář. I. Švihlíková opět vystihla podstatu a pojmenovala věci tak, jak si zaslouží. Budu rozesílat všem! VK

   Vymazat
  2. VK 12:01

   A snad ještě lepší než Švihlíková (a mnohem lepší než trochu upovídaný Žantovský) je Ivo Šebestík, který roste s každým článkem:

   http://casopisargument.cz/2018/01/15/ocekava-se-duel-samostatne-koncepce-s-naprogramovanou-antikoncepci/

   Už nadpis přesně vystihuje, oč běží - "Očekává se duel samostatné koncepce s naprogramovanou antikoncepcí"

   Vymazat
  3. 10:56 a 12:01 doufám,že né 150 ale rovnou 300 peněz jste poslali těm frustrátům co žebrají o příspěvky.

   Vymazat
  4. Pane Kopecký. Oba odkazy jsou skvělé, děkuji. Ten první nahlíží pod pokličku hrnce, ve kterém se vaří volební gulášek. Zatím vidíme jen páru, ale její "vůně" je už dostatečně odporná. Osoby pánů poradců a jejich vazby vysvětlují mnohé. Nejspíš i akci oné divoženky co Zemanovi předváděla, jaká prsa zdědila po tatínkovi.
   Druhý článek je přesnou analýzou stavu společnosti a chování mladé generace. Tam jen postrádám patřičné zhodnocení vlivu "veřejnoprávních" médií.

   Vymazat
  5. 17.03....zatím to vypadá,že největším frustrátem tady jste Vy milý pane,nebo milá paní.

   Vymazat
 8. Drahošova taktika je ta, že budou dvě besedy, jedna na Primě první týden a pak den před volbami na čété. Protože tam už budou jenom opravovat maléry, ke kterým by mohlo eventuálně dojít. Bude mít čas, aby ho Moravec naučil se slušně chovat před kamerou. Takže Zeman by měl trvat na tom, že debaty se uskuteční podle jeho volby, takže ta eventuální v čété určitě ne den před volbami. Jako vítěz si má právo určitě datum, o tom žádná.

  OdpovědětVymazat
 9. Drahoš dělá chyby, jeho nadšení pro televizní rozhovor se Zemanem krátce po 1. kole, snad se dokomce jakoby těšil,jak to Zemanovi nandá je asi chyba, jednak proto, že Zeman je v diskusích dobrý a potom ten Drahošův akcent na souboj je ale úplně zbytečný, protože ve volbách jde o souboj Pro a Anti Zemanovců a o nějakého Drahoše ale vůbec v tomto momentě nejde. Kdyby někde potichu počkal, byl by chytřejší. Zeman je teď nejspíše na forhontě, zejména připočteme li Drahošovy vítačské tendence, nedávnou propagaci Eura, hloupou starost o zdraví útočnice na Zemana a některé nedůstojné poznámky na presidenta. Říkat, že Zeman není presidentem všech je do 8. března evidentně hloupá a zbytečná lež.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:02 Drahoš si naběhl na vidle ze setrvačnosti. Celou kampaň vydával Zemana za zbabělce a včas mu nedošlo, že všeho moc škodí, že druhé kolo už není první.

   Vymazat
 10. Pane Žantovský, mám na vás prosbu. Pokud proběhne duel na ČT a bude ho moderovat Moravec, což považuji za pravděpodobné, tak by jste se měl nabídnout prezidentu Zemanovi jako doprovod ve funkci "Strážce novinářské etiky". Vybavit se klaksonem a při každém faulu zatroubit. A že takových faulů se dá čekat spousta, o tom vůbec nepochybuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bohužel taky nepochybuji- navíc očekávám, že do studia přijdou podporovat i Horáček a další, samozřejmě jakoby mimochodem...a už slyším to moravcovo promiňte.. ale ne pane Zemane- promiňte vy neodpovídáte...

   Vymazat
  2. Spravne! A za faul, penalta. :-)

   Vymazat
 11. Je Hotovo - Drahoš bude prezidentem - pro mě bohužel. Pro republiku neudělá nic - jen aby neškodil a 15. v měsíci si přijde pro výplatu - a tu mu jde především.

  OdpovědětVymazat