Reklama

čtvrtek 11. ledna 2018

O náletech (US?) dronů na ruské základny v Sýrii

Zneškodněné US(?)-drony
Tereza Spencerová
11.1.2018  Literárky

Dokud budou USA pokračovat ve své „hybridní“ válce a tahat po syrském bojišti pěšáky z Al Kajdy nebo od Kurdů, jakákoli přímá ruská reakce se jaksi snad ani nenabízí.
 

Vzájemná důvěra mezi Ruskem a USA je na nule a přinejmenším podle některých amerických zpráv by se posilováním vzájemných kontaktů – a novoroční telefonáty mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem tomu jako by napovídaly -- měla právě na počátku roku 2018 odrážet od dna. V Sýrii ale mezi oběma stranami atmosféra naopak spíš houstne.

Poté, co Pentagon oznámil úmysl proměnit své ilegální „angažmá“ v Sýrii v „nekonečnou válku“ a vycvičit si k těmto účelům i „bývalé“ džihádisty včetně členů Daeše, saúdská média předeslala, že USA sice mluví o „jednotné“ Sýrii, ale mají v plánu uznat syrský Kurdistán, a to na rozloze celých 28 tisíc kilometrů čtverečních, což je území skoro třikrát větší než Libanon. Stejný krok de facto už učinila i Francie, která akceptuje tamní soudnictví coby adekvátní pro trestání džihádistů s francouzským občanstvím. Čili, USA i Francie „legitimizují“ svou přítomnost na severovýchodě země a tím i rozbití Sýrie, ačkoli například sám francouzský prezident ještě minulý týden tvrdil, že je na Syřanech, aby si „sami určili svou budoucnost“.

V reakci „kdosi“ do světa vypustil video stvrzující ruská obvinění nebo i reportáže BBC, že Američané a „jejich“ kurdské Syrské demokratické síly (SDF) umožnily teroristům z Daeše volný odchod z jejich „hlavního města“ Rakká na východě Sýrie. Není bez zajímavosti, že Spojenými státy vedená koalice „boje proti Daeši“ musela vzápětí popírat i to, že by svými vrtulníky evakuovala velitele Daeše z nedalekého Dejrizoru, který obsadila syrská armáda se svými spojenci.

Následoval první vážnější útok džihádistů na ruskou leteckou základnu v Hmejmímu, který mimochodem nabídl pohled i na „cenzurovaná“ ruská média. Poté, co se v nich objevily první zprávy o sedmi poškozených letadlech, ruské ministerstvo obrany vše popřelo a označilo za „fake news“. Týž den odpoledne už ale ruská média zveřejnila snímky poškozených letadel, načež ministerstvo přiznalo dva mrtvé vojáky a ke svému „fejku“ už se nevrátilo. Džihádisté tehdy na základnu zaútočili ukořistěným granátometem „Vasiljok“, který se do výzbroje sovětské armády dostal už v roce 1955 (!), a tak Moskva ještě jen rozhodla o rozšíření obranného perimetru kolem základny.

Hned o pár dní později, na ruské pravoslavné Vánoce, ale džihádisté podnikli současné nálety bezpilotními letouny jak na Hmejmím, tak i na ruskou námořní základnu v Tartúsu. Nejdůležitější je nejspíš fakt, že ze 13 útočících dronů jich ruské rakety sestřelily sedm a dalších šest bylo zlikvidováno elektronicky, kdy se ruským vojákům podařilo převzít nad stroji dálkově kontrolu a dostat je tak na zem nepoškozené.

Po dvou dnech jejich analyzování přišlo ruské ministerstvo obrany s konstatováním, že bezpilotní letouny „mohly být získány jen z jedné země s vysokým technologickým potenciálem zajišťujícím satelitní navigaci a dálkové řízení palby kompetentně vyrobených výbušných zařízení“. Americká strana, která „umírněným“ rebelům a přes ně i džihádu do Sýrie dodává další a další zbraně, krátce předtím zareagovala sama, a to „postesknutím“, že taková „zařízení a technologie lze snadno získat na otevřeném trhu, což vyvolává obavy“.

Zní to přitom jako úsloví o „potrefené huse“, neboť „země s vysokým technologickým potenciálem“, o nichž mluvilo Rusko, a které mají navíc nějakou souvislost s válkou v Sýrii, mohly být pouze Izrael a USA. A nelze v současnosti předpokládat, že by se Izrael – při skvělé úrovni vzájemných vztahů -- opravdu rozhodl zaútočit na Rusko. Naopak, Netanjahuova vláda své „svaly“ ukazuje „jen“ pokračujícími nálety na údajná skladiště zbraní, která v Sýrii podle židovského státu mají nějakou souvislost s libanonským šíitským Hizballáhem. Syrský, Ruskem vyzbrojený režim v této souvislosti ovšem uvádí, že už dokázal tři izraelské nálety zmařit a několik izraelských raket i sestřelit…

.. ... .... ..... ...... (celý text článku najdete zde)
9 komentářů :

 1. Odchod USA ze Sýrie okamžitě! USA by se měli stáhnout z ze Sýrie. Jenom tam napáchali škody a podpořili radikální islám. Intervence USA poškodili křesťany na blízkém východně a pomohli islamistům. V Iráku už křesťané nejsou. Podle nedávné zprávy USA dodaly zbraně do Sýrie v hodnotě dvou miliard dolarů. Většina z těchto zbraní skončila v rukou ISIS přímo nebo nepřímo prostřednictvím "umírněných", kteří si sebou vzali zbraně, když se přidali k ISIS nebo al-Káidě. Kdyby vyhráli takzvaní "umírnění" (ve skutečnosti ISIS) v Syrii, tak by tam křesťané taky nebyli.

  http://www.epshark.cz/clanek/152/ceho-dosahli-usa-v-syrii

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musíme to přehodnotit a označovat přesně,...USISIS nebo USDAEŠ...to jsou ti umírnění neřádi....jsou jen jedni !!!!!!!

   Smazat
 2. Nic než nastrčené figurky co nemůžou vyhrát usa jsou stejní teroristi jako oni.

  OdpovědětSmazat
 3. Nebýt Putina , tak ISIS ovláda tři státy . Z EU by proudily nadále islámští fanatici , hlavně z Bosny a uloupeného Kosova . Miloševič , Karadžič a Mladič byly první bojovníci v novodobé islamizaci evropy . Marcel

  OdpovědětSmazat
 4. Tak dlouho se chodí s uchem pro pivo, až se džbán utrhne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se pošle pro pivo (plzeňské přísloví)

   Smazat
 5. Tass.ru (dnešní), armija i OPK, "V genštabe raskazali o bezpilotnikach atakovavšich objekty RF v Sýrii"... kdo vládne rusky, dozví se něco o jejich technologii... která vede, podle mě, přes Izrael a USA... KE SPROSTÉ PODPOŘE TERORIZMU. Obrázek ať si udělá každý sám...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohuzel , nemusite mit pravdu,pokud se zajimate o elektroniku zjistite, ze tyto soucastky jsou bezne na trhu jako GPS a kazda mensi firma muze postavit vhodnou elektroniku pro drony navidujici drony na cil. Nemyslim ,ze by byly velice presne ale zasahnout cil +-10 metru mozne. Rozdil je v presnosti zasahu. Panove ctete Wikipedia nez neco pisete. I kdyz si rad proctu co pise Tass.

   Smazat
 6. Já jen k článku, RF odmítla poškození nebo dokonce zničení sedmi letadel. Prohlížel jsem různé snímky a nikde není vidět více jak jedno poškozené letadlo a to navíc nemuselo být poškozeno výbuchem, ze snímku bylo patrno poškození zadní části letounu, podle mne s možností opravy. Je pravda, že dva zabité vojáky přiznali až později, s tím,že se jednalo o obsluhu protiletecké předsunuté obrany. Tedy nebyli přímo na základně.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.