Reklama

.

.

středa 24. ledna 2018

Oxfam: Miliardáři všech zemí už jsou spojeni, to jen chudí jsou rozděleni

Václav Umlauf
24. 1. 2018  E-republika
Téměř veškerý světový růst bohatství v roce 2017, tj. 82 procent, se týkal pouze nejvyššího 1 procenta. Dolní polovina světové populace, asi 3,8 miliardy lidí, nemá ze zisku vůbec nic.


Poslední studie Oxfamu o rozdělení bohatství za rok 2017 je tak odporná svou nahou pravdou, že naše korporátky to před Drahošovou miliardářskou volbou raději ani nezveřejní. Levice u nás neexistuje, protože levičáci dnes běhají po světě jako bezmozci, čili tvoří ideologické zombie pravice. Tyto mozkem a duchem vyprázdněné levicové pravdoláskaře žijící z dotací moudré a rozvážné pravice částečně nahrazuje neziskovka zvaná Oxfam. Ta sice také dělá za dotace, ale mnohem efektivněji, protože není levičácké zombie. Oxfam používá svou myslivnu dobrým směrem, tedy pro chudé. Připomeňme, že USA a Izrael odmítají platit příspěvky na UNESCO, které se na mezinárodní úrovni OSN rozhodlo dělat totéž.

A nyní ke studii Reward work, not wealth. Téměř veškerý světový růst bohatství v roce 2017, tj. 82 procent, se týkal pouze nejvyššího 1 procenta. Dolní polovina světové populace, asi 3,8 miliardy lidí, nemá ze zisku vůbec nic. V loňském roce došlo k největšímu nárůstu miliardářů po celém světě v historii. Počet dolarových miliardářů v současné době činí 2 043, přičemž nový miliardář se rodí každé dva dny. Blahopřejeme, tady je graf jejich porodnosti.


A nyní se podívejme na ty, kteří k této vysoké porodnosti miliardářů pomáhají svým životem. Bohatství miliardářů vzrostlo během uplynulého roku o 762 miliard dolarů, což by stačilo celkem 7x (!) odstranit extrémní chudobu z celé zeměkoule. Ale k tomu přece bohatství neslouží, že ano. Vxletech 2006-2015 měl typický dělník na platu průměrný přírůstek pouze o dvě procenta ročně. Srovnejte si to 13% ročním nárůstem bohatství miliardářů. Takže je jasné, komu jde do kapsy globální zisk z práce obyvatel celé planety. Tady je slavný graf zvaný “slon-hokejka”, který vypovídá o distribuci bohatství mnohem lépe, než tzv. Gini koeficient.Na obrázku vidíte absolutní a relativní změny světového příjmu obyvatel podle decilů, neboli po 10 % obyvatel v letech 1988–2013. Slavný graf “slonů” zaznamenává silný procentní růst příjmů těch, kteří jsou uprostřed světa (hřbet slona) a vyšší střední třída (chobot). Od neoliberální éry mají jasný propad. Tento graf ukazuje, že poražení za posledních 30 let jsou střední a nižší třídy v bohatých zemích. Podívejte se na článek Pálení peněz střední třídy na korporátní svatbě, který je pokračováním studie Vznik a vláda globálních parazitů.

A nyní analyzujme absolutní distribuci bohatství, a ne procenta růstu. Jak jsem psal minule. Když si váš soused na vesnici postaví další štokáč, tak vy se automaticky nemáte lépe. A to ukazuje absolutní nerovnost příjmů, což je oranžová čára na obrázku daná jako hokejka. Pak statistický slon zmizí a vítězové jsou pouze superbohatí jednoho procenta. A tito superbohatí se navíc mohou vyhýbat daním tím, že skrývají své peníze v mezinárodní síti offshore daňových rájů. V souladu s údaji obsaženými v tzv. Panama Papers je zhruba 7,6 bilionů dolarů chráněno před zdaněním. Analýza údajů ekonomem Gabrielem Zucmanem zjistila, že superbohatí nezákonně skrývají před zdaněním asi 200 miliard dolarů prostřednictvím daňových rájů.

Alarmující fakta studie jsou v něčem jiném, čemu říkáme korporátní fašismus. Nerovnost je úplně stejně rozdělena do rozvojových zemí a do nejbohatších zemí. Všude platí, že desítka miliardářů vlastní tolik, co všichni ostatní obyvatelé dané země dohromady, kteří na tyto lidi dělají za minimální mzdu. Ta se liší podle ekonomické úrovně jednotlivých zemí. A teď se podívejte, jak bohatne jedno promile, které tady fedruje jednoho nejmenovaného prezidentského kandidáta.Jde o stejnou logiku jako na předchozím grafu z let 1980–2016. Zkoumá se distribuce světového bohatství podle 10 % bloku populace, pak se skočí v závěru na jedno procento a pak na jedno promile. A nyní se podívejte na celkový mechanismus, jak bohatne jedno promile. Toto schéma globálních procesů vedoucích k ožebračování lidí na celé planetě jednou probereme podrobněji.Jak vidíte, tak vůbec není špatné být v kategorii jednoho promile, které jde z jedné ekonomické pohádky do druhé. A nám vykládá pravdoláskařské a ideologické pohádky pro lid, protože si na této cestě k úspěchu koupilo všechny politiky a média kolem. Takto megalomansky lze krást jedině tehdy, když zničíte, nebo si koupíte celé státy. O tom jsou i naše prezidentské volby, viz článek Stát pro jedno procento aneb Volby to jistí.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:5 komentářů :

 1. Kdo panuje, ten dělí opanované. Vše při starém, imperativ "rozděl a panuj" je pro přežití diktatury světové oligarchie existenční nutností. Přežití má s oligarchií zajištěno i její posluha, u nás např. pražská kavárna a zlomeček tzv. střední třídy - v rámci třídního boje, vedeného kapitálem proti poddaným, kterým je ale těmto i verbálně zakázán. Na třídní boj mají tedy patent jen kapitalisté, na které jsou "sloupy státu" krátké.

  OdpovědětVymazat
 2. Popisovanému vývoji napomáhá náboženství liberalismu, které už dávno mělo být prohlášeno za kacířství. Peníze se dostávají do oběhu, prostřednictvím finančních institucí, které jsou ve vlastnictví, těch nejbohatších. Emitované peníze, např. jedna miliarda, jsou těmito bankami, dle jejich uvážení distribuovány dále (nejčastěji prostřednictvím finančních spekulací, přičemž chybí peníze na ekonomický rozvoj). Pokud by byly dávány do oběhu prostřednictvím občanů, tak by každý občan dostal např. 100,- Kč, které by také pustil do oběhu, dle svého uvážení. Je jasné, že občan by je vesměs pustil do oběhu prostřednictvím nákupu zboží, či služeb, takže by podpořil ekonomiku. Nakonec by stejně skončily u těch nejbohatších, ale cestou by oživily ekonomiku. Vydávání peněz přes nejbohatší soukromé instituce, ekonomiku umrtvuje a již vyvrací nůžky příjmové nesouměřitelnosti, jak je v článku popsáno. Takto to vidím já, nezkažený ekonomickým vzděláním. P.K.

  OdpovědětVymazat
 3. V TV byla reportáž 4 z 5 vydělaných korun jdou do kapes tomu 1% kdy už konečně řeknou lidé a už dost.

  OdpovědětVymazat
 4. Informace Oxfamu jen potvrzují pravdivost Marxových závěrů. Buržoazie se poučila z marxismu mnohem více, než proletariát. Radikální změnou ve výrobě přesunem lidské práce do rozvojových zemí oslabila dělnickou třídu vyspělých zemí v nichž převaha pasové výroby přispěla ke snadné nahraditelnosti kvalifikovaných dělníků. Současně státem podporovaná maloburžoazie parazituje na průmyslové velkovýrobě a jejím jediným přáním je vyhrabat se mezi to jedno procento vyvolených. Dělníci postrádají politickou sílu, která by je stmelovala a organizovala. Komunisté již zřejmě opustili ideu její avantgardy a obhájce jejích zájmů. Jejich (ne)činnost v tomto směru se odráží ve výrazném poklesu voličských preferencí. Odbory bojují jen za vyšší ceny při prodeji pracovní síly a nikoli za její emancipaci. Rozpor mezi prací a kapitálem se nevyhnutelně prohlubuje tak, jak roste moc zvěcnělé práce nad živou. A kapitál pro jejich dočasné řešení volí jemu imanentní formu, jíž je fašismus.

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní25. ledna 2018 11:40
  „Buržoazie se poučila z marxismu mnohem více, než proletariát. Radikální změnou ve výrobě přesunem lidské práce do rozvojových zemí oslabila dělnickou třídu vyspělých zemí v nichž převaha pasové výroby přispěla ke snadné nahraditelnosti kvalifikovaných dělníků.“
  K přenesení výroby do zemí s nižšími výrobními náklady, nepotřebují žádného Marxe. Pouze se musí rozhodnout, zda si v těch zemích vytvoří příznivé prostředí pro množení svých peněz, korupcí, nebo armádou. Správně jste podotknul, že je to v současnosti usnadněno novými výrobními postupy, kterým stačí nekvalifikovaná pracovní síla.

  „Odbory bojují jen za vyšší ceny při prodeji pracovní síly a nikoli za její emancipaci.“
  Nevím co si pod emancipací pracovní síly představujete, ale pokud by odbory opravdu bojovaly a odpovídající část zisku z výroby by si prosadily, podle mého by to byla emancipace. P.K.

  OdpovědětVymazat