Reklama

.

.

neděle 21. ledna 2018

Pět důvodů, proč volit Miloše Zemana

Karel Šindelář
21. 1. 2018       PravýProstor
Pohled Karla Šindeláře, pravicově smýšlejícího konzervativního glosátora událostí, vyvrací mnohé mýty a lži, které o prezidentu Zemanovi šíří kandidát Drahoš se svým týmem, "pražská kavárna" čili Přátelé kultu Václava Havla a Bakalův mainstream.


Když jsem viděl výsledky prvního kola prezidentských voleb, mojí první reakcí bylo, že stejně jako v prezidentských volbách předchozích, nepůjdu k druhému kolu vůbec. Nechtělo se mi vybírat si mezi dvěma zly. Mezi formou bez obsahu a obsahem bez formy. Ovšem máme osmičkový rok a přišlo mi, že by šlo až o přílišný alibismus. Proto jsem otázku otočil – místo toho, proč nevolit Zemana či Antizemana, jsem z pozice konzervativně-liberálního pravičáka začal hledat odpověď na otázku, proč některého ze dvou kandidátů volit.


Veřejná diskuze, kterou lze nyní pozorovat, je postavena spíše na negativní otázce proč nevolit – ať už toho, či onoho. Postup opačný, tedy pozitivní, by mohl být příjemnou změnou. Níže se s vámi tedy podělím o pět důvodů, proč volit Miloše Zemana:

1) Je prozápadní a proevropský – nikoli ovšem v moderním významu, tedy prounijní (byť to je bohužel též) či ve smyslu slepé servilnosti západoevropským vládám, ale ve významu věrnosti základům naší civilizace. Věřím, že právě zde se bere negativní postoj k nekontrolovatelné migraci, nikoli v nějaké nenávisti, ale v lásce ke své vlasti a civilizaci. Právě tato věrnost naší civilizaci je důvodem pozitivního přístupu k Izraeli, který je výspou západní civilizace na Blízkém východě, přičemž samotný judaismus lze považovat za jeden z jejích kořenů. V lásce k naší civilizaci se pak rodí i podpora Donalda Trumpa, kterému se daří „vracet na Západ Západ.“ Takto tyto otázky vnímám já a chci věřit, že i Miloš Zeman.

V této souvislosti mě mrzí postoj některých libertariánů či ekonomických liberálů, kteří jakoby si mysleli, že mohou ideu svobody od těchto civilizačních kořenů odstřihnout. Nemohou, bez těchto kořenů, mimo rámec západní civilizace, svoboda (ať už osobní či ekonomická) nedává vůbec žádný smysl.

2) Kontinuita – jde o pojem, který jako první v této souvislosti použil patrně Václav Klaus. Rozvedu, jak tuto myšlenku chápu já. Občas zaznívají obavy, že by mohlo dojít k jakémusi narušení polistopadového vývoje naší země (který souvisí s bodem prvním) a jeho otočení směrem nazpět. U zrodu moderního českého státu stál politický a ideový střet tří osobností: Václava Havla, Václava Klause a právě Miloše Zemana. Rodiče své děti (až na výjimky) nevraždí. Proto vnímám právě Miloše Zemana, coby posledního politicky aktivního z „otců“ moderního českého státu, jako jistou záruku (v mezích své funkce) právě kontinuity tohoto vývoje.

3) Politik a státník – tento bod má dvě roviny. První jsou zkušenosti. Když hledáte člověka do jakékoli pozice, předchozí zkušenost z podobné pozice bývá v životopise výhodou. Nikoli podmínkou, ale výhodou.

Druhá rovina je důležitější. Všímám si, že v poslední době se stává jakousi módou hledat alternativu k politice a zejména politikům. Jakoby politika byla cosi pokleslého, nízkého a politik bytostí takřka bezectnou. Úspěch pak mívají lidé a strany (či hnutí), které se od politiky nějak distancují. Ať už jde o „kavárenské“ Piráty, „hospodské“ ANO, či většinu ze zástupu poražených kandidátů z prvního kola. Problémem je, že politika a politici k demokracii neodmyslitelně patří. Hledáme-li alternativu k politice, nevědomky hledáme alternativu k samotné demokracii. Pár experimentů s jinými systémy jsme už vyzkoušeli. Neexperimentujme. Snad jsem trochu pověrčivý, ale v osmičkovém roce se mi sice jeví jako vysoce nepravděpodobné, že najdeme něco lepšího, ale jako poměrně pravděpodobné, že najdeme něco nového. Nové rozhodně nemusí znamenat lepší.

4) Buldozer na politickou korektnost
 – nemyslím, že by politická korektnost měla v českých zemích silnou podporu. Což je dobře a ukazuje to, že jsme si zachovali tolik potřebný selský rozum. Politická korektnost omezuje svobodu slova, v ideálním případě útočí i na samotné lidské myšlení. Jakákoli ideologie, která útočí na svobodu slova či dokonce svobodu myšlení, v sobě má geneticky zabudován potenciál stát se ideologií totalitní. Překročení této hranice není záležitostí dané ideologie, ale pouze zvolených prostředků. Proto je k této ideologii potřeba přistupovat s velkou nedůvěrou. A ideálně ji bořit. A to se Zemanovi daří.

5) Rebelie – tento důvod je spíše osobní. Jestli něco nemám rád, tak to je pocit, že mnou někdo manipuluje. Že se mi někdo snaží vnuknout představu o jedné správné pravdě a jediné správné cestě. Když otevřu internet či noviny, tak dostávám jasné zadání – Zeman nesmí projít. Stejně jako svého času Trump, stejně jako Brexit či AfD. Kde je vyváženost a serióznost žurnalistiky, která má být hlídacím psem demokracie?

Takový jednostranný postoj působí nedůvěryhodně. Přirozeně vzniká poptávka po názoru opačném, v rámci vyrovnání sil ve stylu „akce-reakce“ se svět alternativních médií začíná přiklánět na druhou stranu. Ruské tajné služby v tom hledat netřeba.

Je zajímavou možností užít si pocity revolucionáře – a přitom neriskovat boření, ale hájit právě to osvědčené. „Konzervatismus je novou kontrakulturou“ (Paul Joseph Watson).

Tolik mých pět (a asi by se dalo psát dále) důvodů, proč volit Miloše Zemana.

Stejnou otázku, tedy proč ho volit, jsem si položil i ve vztahu k postoupivšímu Antizemanovi. Moc důvodů jsem nenašel. Otázku na pozitivní důvod, proč volit Antizemana, jsem kladl řadě lidí na sociálních sítích i osobně. Jde o spolehlivý způsob, jak diskuzi ukončit. A tuto otázku kladu i vám, čtenářům. Pokud se do mě chystáte pustit v diskuzi, zkuste být originální. Nepište ani tolik o tom, proč nevolit Zemana. Vím to, a kdybych nevěděl, tak to dohledám poměrně rychle. Napište mi, proč volit Jiřího Drahoše.

Tím netvrdím, že musí být špatným prezidentem nebo člověkem. Nemám nejmenší tušení, jaký může být. Ovšem to bohužel neví ani většina jeho voličů.

Jedna má „sluníčkářská“ (sama se tímto slovem tituluje) kolegyně mi v jiné souvislosti řekla něco v tom smyslu, že volba postavená na nenávisti, na negaci, nemůže přinést nic dobrého. Nemyslím, že politická strana, o níž v té diskuzi mluvila, je postavená čistě na nenávisti. Ovšem samotná tato myšlenka je správná. Čím jiným je však volba Antizemana, pokud jediným důvodem, proč by měl být zvolen, je právě fakt, že není Zemanem?

Dilema vyřešeno. Budu volit Miloše Zemana.

PS.: Autor se narodil v Praze, žije v Praze a i do té kavárny občas zajde.


- - -

19 komentářů :

 1. Jo, Drahoš může vyhrát, ale jenom když zfalšuje výsledky voleb. Jinak je jasným vítězem Zeman a to s velkým náskokem.

  OdpovědětVymazat
 2. Drahoš a Kalousek jedno jsou. Kdo volí Drahoše volí Kalouska. Kalousek je přeci nejpopulárnější politik u nás.

  OdpovědětVymazat
 3. kdo přežil havla kaluze a milouše tak tomu je to u zadele snad jen aby přežil i drahouše slunko nad naši milovanou kolnii určitě bude vychazet na vychodě a zapadat na zapadě přestože někteři by si přali aby tomu bylo obraceně věřice že budou padat pečeni holubi rounou do huby

  OdpovědětVymazat
 4. Podívejte se na volbu pragmaticky. Členové římského klubu a nejenom oni, likvidují přemnoženou populaci. Na světě je spousta hloupých lidí, kteří jenom žerou, s...ou a produkují odpad. Hodně hloupých lidí volí Drahoše, no tak se přestanou rozmnožovat, makat do smrti, důchod nikdy nedostanou a nakonec je hodí do LDN, kde je zlikvidují obřími dávkami medikamentů. Volím Zemana, ale když vyhraje Drahoš, i to bude mít své kladné stránky.

  OdpovědětVymazat
 5. Nepotřebuji pět důvodů, bohatě mi stačí jeden a ten je pro mne naprosto dostačující. Herman, Halík, Kalousek, Kocáb, Hřebejk, Svěrák................ mohl bych dlouze pokračovat. Tito tvorové se mi z duše hnusí a tito všichni jsou podporovatelé pana Drahoše. K tomu není co dodat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt není co dodat, máte 100% pravdu.

   Vymazat
  2. ...přidám...Bakala, amická ambasáda, Bursík a jeho Kača auau biomasa...

   Vymazat
  3. přidám knížete,podívejte se na tohle jak má Čechy rád.A to si o nás všech ,co je živíme myslí kavárníci,šmíra a meistrim
   https://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/Toto-se-nemelo-dostat-ven-Svedectvi-odkryva-sokujici-slova-Schwarzenberga-260756

   Vymazat
  4. Pevně věřím, že se tato doba opět vrátí a uvedení vlastizrádci se dostanou za katr, kde patří už od revoluce. Jen co napáchali zla, rozkrádání a prodeje majetku. Proto je takový boj o to, aby byla udržena tato kolaborační vláda dále u koryt. Jsem přesvědčen o tom, že když hovořil pan Kubera o případné vládě pana Babiše a prez. Zemana, věděl přesně o čem mluví. Uvedl: současná vláda doposud nepochopila, že jim Babiš nabídl koalici, tak jim dal na vybranou. " Buďto se mnou půjdete do vlády, nebo do kriminálu". Proto je takový boj a neustálé masírování
   současného premiéra a pana prezidenta. Tito zrádci mladou sfanatizovanou mládež oblbnou, ale nás starší harcovníky už ne. UŽ OPRAVDU NE.

   Vymazat
  5. 15:36 Přesně tak nepřátelé Českého národa.

   Vymazat
 6. Díval jsem se na nějaké záběry z návštěvy p. Drahoše na Moravě.Křečovité a podbízivé úsměvy některých potentátů svědčily o tom,že si to nechtějí rozházet dole,ale "co kdyby náhodově" i nahoře.Nikde mnohačetné návštěvy jako za spanilých cest M. Zemana. Nejsem přívrženec konspirativních teorii, ale presidenta Zemana mohou porazit jen těžko doložitelné hlasy ze zahraničí,ty nelze zpětně doložit a uvidíme jak jejich množství se bude postupně měnit dle potřeby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsi příznivcem konspiračních teorií, ale zvesela jsi sem jednu vystřelil. Jak jsi přišel na to, že se hlasy z ambasád nedají zpětně doložit?

   Vymazat
 7. Nevím,zda se dají doložit,ale vím,že mnoho mých přátel žijících v zahraničí volí Zemana stejně, jako já.
  Po volbách se dozvídám ,že v zahraničí všichni volí Drahoše. Přinejmenším zvláštní.

  OdpovědětVymazat
 8. Já taky volím p.Zemana
  Chrobalivy

  OdpovědětVymazat
 9. Jenže- potřebuje diktatura kapitálu politickou korektnost? Takovou zvrhlost? Nebo snad dokonce osobnost, státníka? Probůh, jen to ne. Náš vládnoucí kapitál - neb za peníze je naprosto vše k mání, včetně "sloupů republiky", potřebuje nejlépe robota Emilka, nebo nějakého kašpara, v nejhorším případě Švejka. Důležité je, aby deklamoval fráze a projevy, které mu sepíše kapitál a podepisoval jmenování tzv. profesory paučence a úchyláky a také stupidní stovky zákonů a "implantací" z Bruselu. Myslím si, že pan Drahoš splňuje uvedené potřeby kapitálu. Tak vesele do voleb. Proč nemít v čele státu neználka s optimálními schopnosti se podřídit manipulaci kapitálem a bruselského šášulu.

  OdpovědětVymazat
 10. Drahoš je ubožáček.Je to jen hadr se kterým by Kalousek vytíral.

  OdpovědětVymazat
 11. Mně stačí, že Drahoš je členem Římského klubu, čili myslím si, že z toho důvodu se jedná o člověka bez empatie, čili psychopata. Pokud se nepletu Římský klub podobně jako Bilderberg říká, že by na Zemi měla být pouze jedna miliarda /zlatá/ lidí. Do toho klubu patří také Bill Gates? - ten známý investor do vakcin, které sterilizují třetí svět. Nebo ten patří do Bilderbergu? - myslím, že to je vcelku jedno.
  Jinak bohužel má dcera u minulých voleb radila mé ženě aby volila Schwanzenberga a nyní volila v prvním kole Drahoše. Má dcera má 30 let, vysoškolské vzdělání, nyní v USSA, blahoslavené zemi, která nemá nyní ani na provoz institucí pro turisty, ale má 800 miliard ročních výdajů na zbrojení, již ji to tam přestává bavit. Přesto volí, stejně jako všechny její kamáradky, které mají střední i vyšší vzdělání - Drahoše. Pro mně nepochopitelné. Proč se ti mladí vůbec nezajímají o politiku, proč se zajímají o nějaké /elitami/ naservírované kliše? Jinak končím, tak si to aspoň myslím, humorně. Kdyby se mně zeptala televize, koho budu volit - řeknu Zemana, protože si myslím, že je moudrý a řekl bych, že Drahoše bych nevolil kvůli tomu, co jsem napsal v úvodu mého přispěvku. A nakonec bych řekl, že Drahoše volit nebudu, protože to bych tím prezidentem mohl být i klidně já - to si sebekriticky přiznám. Věnce pokládat bych určitě zvládl.

  OdpovědětVymazat
 12. Pan Babiš řekl:všchni kradnů(kradou).Upřesním:všichni krademe.Oligarchové dvou nesmiřitelných skupin,pracujících na základě jimi upravených zákonů nebo na hraně starých zákonů.Jedna má řízenívřelejší vztah k vlasti a TI druzí bez jakýchkoli zábran.Ta jedna může vyhrát a druhou z 20letých koryt vymístit,což je dalekosáhlý zásah do politiky vnitřní tak zahraniční,do státního řízení ekonomiky,školství aveškerých sociálních problémů.Pokud se to podaří,bude to zásužná změna pokud nám to Evropa a svět dovolí.

  OdpovědětVymazat
 13. V druhém kole jsem už nechtěla jít volit. Po korektní debatě na ČT1 jsem přeci jen šla. Vyprovokoval mě pan Drahoš. "Přijetí EURa je politické rozhodnutí". Nemělo by být rozhodnuto v referendu? Týká se přeci každého z nás. Určitě je podobných témat více - prostě to na mě udělalo dojem - "o nás bez nás" - hlavně mě zvolte, ať nevyhraje p. Zeman. Určitě by si p. Zeman už zasloužil odpočinek, ale bohužel jsem nenašla jiného kandidáta jeho kvalit (když odmyslím ty jeho excesy).

  OdpovědětVymazat