Reklama

středa 10. ledna 2018

Pohled z Pravého Prostoru: Dezinformace a seznam dezinformačních webů

Karel Šindelář
10.1.2018 PravýProstor

V poslední době se nám na českém internetu rozšířil takový nešvar. Dezinformační a manipulativní weby. Přesněji, operování s tímto pojmem, který přejímají i seriozní média nebo prezidentský kandidát pan Drahoš.

Pojem je používán s takovou autoritativností, že se zdá, jakoby u jeho zrodu stála minimálně BIS ve spolupráci se CIA a Mossadem. Reálně u jeho vzniku stojí patrně organizace Evropské hodnoty.

Když do jejich seznamu nahlédnu, nemůžu se zbavit dojmu, že jde o směs webů různorodých a odlišných. Nemám v úmyslu se vyjadřovat ke všem, jenom k těm, na něž jsem během svého života narazil a mám na ně tedy nějaký názor.

První mě zaráží zařazení ePortalu, který patří mezi weby, s nimiž také spolupracuji (takže ano, nejsem nestranný). Web si nehraje na web informující, jde spíše o názorovou platformu. Lze ho prezentovat jako konzervativně-libertariánský či alternativně pravicově orientovaný. Ovšem neobsahuje žádné přímé zpravodajství, tedy není ani prostor pro prezentaci dezinformací. Pouze pro prezentaci odlišných názorů, což je patrně jeho hříchem.

Parlamentní listy jdou podobnou cestou, ovšem mají výrazně širší záběr. Najdete na nich postoje z celého názorového spektra. Tedy včetně těch, které se Vám (nebo mně) nebudou líbit. Ostatně, jak v debatě DVTV přiznává pan Drahoš, prostor poskytly i jemu. Chtěl si je otestovat, zda napíší to, co opravdu řekl. Napsaly. Závěr z toho pan Drahoš nevyvodil žádný.

Oběma webům lze vytknout používání poměrně bombastických titulků, ovšem to je nešvar, který lze vytknout většině webů. Cílem bude patrně zvýšení počtu prokliků, nikoli dezinformace.

Kapitolu samu pro sebe představuje Sputnik. Na tomto webu jsem byl jenom párkrát, ze zvědavosti nebo když jsem cíleně hledal ruský pohled na nějakou situaci. A v tom je jeho kouzlo, na nic si nehraje, prostě provozovatel má sídlo v Moskvě, patří Rusům a z jejich pohledu píše. Budu-li na jeho obsah pohlížet touto optikou, musím ho brát s rezervou a podle toho k němu přistupovat.

Nebudu se vyjadřovat k dalším, značnou část z nich ani neznám. O serioznosti tohoto seznamu dostatečně vypovídají obrazy těchto tří webů. Podívejme se spíše na Evropské hodnoty.

Kdo stojí za iniciativou? Najdeme zde například pana Roučka, bývalého místopředsedu Evropského parlamentu a člena ČSSD. Pány Šimona Pánka, Halíka či Putnu, které asi nemusím představovat. Mezi autory nalezneme Jakuba Jandu.

Ve výroční zprávě (v okamžiku psaní tohoto textu, tedy 8.1.2018, je na stránkách uvedena jako poslední ta za rok 2015, což z hlediska transparentnosti nepůsobí dobře) mezi finančními podporovali nalezneme například Open Society Foundation, Evropský parlament, Velvyslanectví spojených států amerických v ČR, Evropský parlament – S&D Group či Úřad vlády ČR.

Když si přečtu jména autorů a spolupracovníků a vezmu v úvahu, kdo to platí, vychází mi, že jde o zástupce konkrétního názorového a ideového proudu. Což je v pořádku, ať mají svůj prostor. Svoboda slova se vztahuje bezpochyby i na ně. Jenom by si to nemělo hrát na objektivní či neutrální a nezávislý think-tank. Jeho objektivita a nezávislost je asi stejná jako u toho Sputniku. Proto je záhodno k tvorbě Evropských hodnot přistupovat s podobnou nedůvěrou a postoje tohoto webu nekriticky nepřejímat.

Což o to, kdyby vládla standardní situace, člověk by nějaké Evropské hodnoty řešit nemusel. Ovšem v situaci, kdy tento názor nekriticky přejímá jeden ze dvou hlavních favoritů prezidentských voleb nebo seriozně působící média jako např. Lidovky, člověk oprávněně zpozorní. Zvláštně, když v západní Evropě dochází k něčemu velmi se podobajícímu cenzuře jako v Německu. Protože onen ideový a názorový proud, který za tímto seznamem stojí, se vyznačuje právě nekritickým příjímáním všeho, co k nám přijde ze západní Evropy. Takže lze s jistou pravděpodobností očekávat, že po podobném zákonu bude volat i u nás. Případně, že se ho Německo pokusí z pozice neformálního hegemona Evropské unie prosadit právě na celounijní úrovni. Z pohledu těchto obav se celá diskuze o fake news, dezinformačních a manipulativních webech jeví pouze jako dělostřelecká příprava k přímému legislativnímu útoku na svobodu slova.

Dalším účelem těchto snah se zdá být opětně (poté, co se již vyčerpal oblíbený argument s nacisty a rasisty) delegitimizovat jakýkoli odlišný, nepohodlný názor. Podobná snaha ukazuje na nebezpečné, manipulativní až totalitářské tendence v myšlení těch, kteří se podobnými snahami zabývají.

Tím nechci říci, že k manipulaci nedochází. Dochází. O té skutečně závažné a nebezpečné však zase někdy příště.
- - -

9 komentářů :

 1. Že je ten hajzlík na obrázku dement na to nepotřebuji žádné dezinformační weby . Souhlas chtějí cenzurovat co chtít od diktatury eu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane oxymórone, jasně jste to dal
   na první dobrou.

   Tento tupý žvást v pražských anti-médiích
   Vás nechá chladným a neapetickým?

   ''Kromě výše popisovaného oxymóronu
   sémantického pleonasmu se lze setkat
   i se syntaktickým pleonasmem, kdy je
   ve větě použité slovo, které gramatika
   nevyžaduje nutně''.

   Tady máte oxymóron, přisátý na státní kase!
   https://pornfile.cz/!bztyJJhEFv5f/oklamany-to-topak-feri-mkv-jpeg-avi-mp4

   Smazat
 2. Kdo porodil EVROPSKÉ HODNOTY s Jakubem JANDOU v popředí a není co dodat-dole. On se poté však vetřel i na MVČR s ROMANCOVOVOU, ženou fanatika ROMANCOVA z ČT24. Tito mají mazat dezinformace?

  Dozorčí rada tohohle ''tingl tanglu''. Prosím. Místopředseda dozorčí rady: Libor Rouček (bývalý místopředseda Evropského parlamentu) Předseda poradního výboru: Štefan Füle (bývalý eurokomisař a ministr pro evropské záležitosti, student ze SSSR?) Člen poradního výboru: Šimon Pánek (předseda SSM před r. 1989, spoluzakladatel a ředitel Člověk v p...) Člen poradního výboru: Martin C. Putna (literární historik, kritik a profesor Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy) Člen poradního výboru: Tomáš Halík (Školitel vedoucích kádrů před r.1989, profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a prezident České křesťanské akademie). No není co dodat a k tomu ten xxxGAY?

  https://pornfile.cz/!bztyJJhEFv5f/oklamany-to-topak-feri-mkv-jpeg-avi-mp4

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pořád stejná chyba všude! Plést si tzv. prokremelské weby s proruskými! To je jasný oxymoron! Opravdu proruské weby jsou zásadně anti-putlerské! - http://iks2010.info/

   Smazat
  2. Pane Putlere!

   OXYMÓRON, když už (protimluv, z řeckého oxys „ostrý“ + moros „tupý“).
   Spíše v lingvistickém smyslu je tautologie, případně pleonasmus k vašemu sdělení, avšak
   přesto tu za veřejné peníze působí individum Jakub JANDA.

   https://pornfile.cz/!bztyJJhEFv5f/oklamany-to-topak-feri-mkv-jpeg-avi-mp4

   Smazat
  3. 22:47 Ono opačně to totiž neplatí! Tedy každý antiputlerský web nemusí být zároveň proruský!

   Smazat
 3. Pravda o lzi , predstirani, falesnosti a podvodech...
  Velky pokrik se strhnech v novych , pocestne, spravedlive Pravdivych a obzaloby tech starych prozluklych se mnozi.
  Nepovolenym vstup prisne zakazan !!
  Ale , co kdyz je zatim jen snaha zakryt pravy stav veci jako u tech oficialnich ??/
  Beda a 3x beda, kdyz se ctenar rozhodne a odvazi napsat co si mysli v kratkosti a v dobre vire ?? Ve spravedlnost novou a slibovane lepsi !!
  Je casto hanebne oklamavan a podveden,hochstaplery KRYTYMI ANONIMITOU za skromne uvedeni svych nazoru.

  OdpovědětSmazat
 4. Jeho prispevecek je krute odstranen bez navratu. Bezohlednym zakrokem novych jeste vice svobody slova milovnejsich redaktoru.
  Zpravy o skupinkach nekde , kdesi , kterym je ublizovano maji daleko vetsi prednost pred Cechy napr. Korektnost musi bejt v multikulturnich orgiich..Tez Americti autori maji vzdy automaticky velkoua daleko pravdivejsi NAD prednost !! Agresivni manipulatori neznaji slitovani s cechem v odvaznem boji za pravdu tureckeho medu,i kolem nasich hub..Utlak je podobny gestapu a uradu pro dohl;ed tisku STB...

  OdpovědětSmazat
 5. Babiš jde některým příživníkům ze 120 (!) tisíc českých neziskovek po krku: https://www.novinky.cz/domaci/460171-neziskovkam-jde-18-miliard-babis-se-chysta-dotace-procesat.html

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.