Reklama

.

.

čtvrtek 25. ledna 2018

Pozoruhodné zpravodajství ČT

Jiří Jírovec
25. 1. 2018
Základním prvkem Cimrmanovy teorie poznání je omyl. Na počátku zcela přesný. V průběhu poznání vyvracíme omyl a když je konečně zcela vyvrácen, nevíme nic, ale víme to správně. ČT 25. 1. 2018 ve zprávách uvedla, že ministr Hüner bude jednat "se zájemci" o těžbu lithia v Česku, tedy s firmou Geomet a European Metals Holdings (EMH). To je samozřejmě omyl, protože nejde o "zájemce" o těžbu. Jde o společnost, která má koupí českého Geometu pevně nohu ve dveřích vedoucích k potenciálně obrovským ziskům.


Pokud se Česko rozhodne ložisko těžit, má česká společnost Geomet, která dělala průzkum přednostní právo na těžbu. Podle zákona, který napsali a schválili debilové, platí, že kdo těží, ten surovinu vlastní.

EMH není těžařská společnost. Stejně jako není zpěvákem ten, kdo získává sponzory, aby získal peníze pro koncert a z titulu své funkce se točí kolem sálu.

Podle tohoto zdroje (https://www.novinky.cz/ekonomika/451854-emh-je-neduveryhodna-tvrdi-neziskovka-jsme-regulovani-v-australii-a-britanii-oponuje-firma.html) je největším akcionářem EMH společnost Computershare Company Nominees (tato společnost nabízí podle britského práva například možnost skrytého vlastnictví akcií; v EMH drží 26,39 procenta), dále Cadence Minerals (britská investiční společnost, zaměřená na průzkum nerostného bohatství; 20,44 procenta), ARMCO Barriers (australský výrobce svodidel; 9,75 procenta), generální ředitel EMH Keith Coughlan (6,47 procenta) a JP Morgan Nominees Australia Limited (6,14 procenta).

Memorandum které poslala na poslední chvíli Sobotkova vláda, lze považovat za lezení ke křížku. Jestli nás EMH a potažmo její vlastníci pustí k lizu, pak jen v těch nejméně lukrativních částech projektu.

Těžba sama je nákladná. Je jasné, že extrakce lithia musí být provedena co nejblíže k ložisku, protože hornina se má ukládat zpět do dolu jako výplň. EMH odhadovala, že by prodej horniny představoval zisk asi 1 miliardu korun za celou dobu trvání projektu. Velký zisk představuje teprve prodej uhličitanu lithného a zejména výroba baterií.

Je nepochybné, že Česko je v nevýhodné pozici, protože snaha těžit a zpracovávat lithium ve vlastní režii může vést k arbitrážím.

Zpravodajství ČT nevyvrací omyl a tak jsme stále s poznáním na začátku. Žijeme v omylu, ale současně nevíme nic. Vyrovnat se s tím, toť věčný úkol občana, řekl by možná Cimrman (kdyby žil).

10 komentářů :

 1. Mádl, Vetchý, Polívka, Šíp, Svěrákovci, Štěpánová, Hradílek, Janda a další hájí Českou televizi přisátí na její sedmimiliardový cecík!

  Nicméně se nemůže zbavit pocitu, že Mádlova výzva na obranu statu quo České televize má i jiný, nijak překvapivě prozaický motiv – peníze. „Jiří Mádl totiž vcelku pravidelně obsazuje hlavní role ve filmech koprodukovaných ´naší veřejnoprávní´. Lze namátkou zmínit snímky jako Všiváci, Vejška, Colette, Konfident, Čtyři slunce, Peklo s princenou či Vlk z Královských Vinohrad. Mimochodem Česká televize spolufinancovala i Mádlovu režisérskou prvotinu Pojedeme k moři. Koneckonců každý loajální ´zaměstnanec´ hájí barvy svého chlebodárce a veřejnoprávní cecík možná dává hodně tučné mlíčko. Při sedmimiliardovém rozpočtu tuplem,“ říká pro ParlamentníListy.cz Tomáš Kňourek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezva příspěvek, ANO to je ten hlavní CECÍK proti
   Miloši Zemanovi 7.000.000.000.-Kč z penězovodů ČT, který jim do Prahy posílají povině, plátci z celé České republiky. Včetně 100.000.000.-Kč na chlastací majdan v Karlových Varech v červenci pro VYVOLENÉ KOMEDIANTY z Prahy.

   Prezident Zeman je má na háku, nemůžou se s ním lísat a somrovat o komediantský ASOCIÁLNÍ GRANT.

   Už jen proto volme M. Zemana znova!

   Vymazat
  2. 18:14 Jasnačka Všiváci to je o všech těch komediantských šmejdech.

   Vymazat
  3. Autor se mýlí. Zákon nedělali debilové. Ti lidé byli natolik chytří, že dobře věděli, proč a jaké formulace v zákonu použijí. To není náhoda, ale záměr.

   Vymazat
  4. 22:37 - je to záměr stějně, jako Kalouskovy korunové dluhopisy a akcie, ze kterých se nemusela odvádět daň. PK2

   Vymazat
 2. Doufám, že si toho Demagog sro povšimla a řádně čété bude veřejně peskovat. Jedna informace a jedna lež, no toto.

  OdpovědětVymazat
 3. Myslíte, že je diktatura kapitálu u nás a ve Světě je na věčné časy a nikdy jinak? Takže jen ložisko neotvírat, víte jak se dovedou o desítky let prodloužit termíny výstavby dálnic, proč by ne žalobami zelených, modrých, červených... to nemohlo být i pár staletí. Riziko je jen jedno, že pak už nebude potřeba lithia, buďto proto, že budeme svítit - a rádi -loučemi a nebo se objeví něco výhodnějšího, než lithiové baterie.
  Zemana volím proto, že u nás zatím nebylo zvykem volit za prezidenta ani nejlepšího zpěváka, či klavíristu, nebo sportovce, komika, loutku či vědmátora, ale politickou osobnost - až na jedinou výjimku - a proč se k tomu jedinému a blbou náladu produkujícímu, vracet

  OdpovědětVymazat
 4. Všechno je jen absurdní fraška kterou by nedokázal vymyslet ani největší absurdní dramatik Véna. Změnit se to dá jenom revolucí. Ústava a zákony jsou vypracovány v prospěch zdegenerovaných zvrhlých parazitů.

  OdpovědětVymazat
 5. Pro 5. ledna 2018 19:02

  O nový MAJDAN budou urputně usilovat, pokud prohrají (V COŽ DOUFÁM). Všemožní pražští PARAZITÉ, přisátí na penězích DAŇOVÝCH POPLATNÍKŮ, tito samozvaní ''ELITÁŘI'', to nerozdýchají a začnou s ROZVRACENÍM ČESKÉ REPUBLIKY, v podobě nebezpečných, směšných KLAUNŮ.

  Klid bude na týden, kdy začnou VYŽÍRAT Karlovy Vary!

  A od státních socio-kapitalistických SPORTOVCŮ, až si půjdou pro státní ŽOLD a VÝSLUHY na MOČR a MVČR. I když jejich hlavní příjem je SPONZORING a příjem z REKLAM.

  Ten první ŽOLD a VÝSLUHY se uplatňují v SEVERNÍ KOREJI!
  ''Za to se nestydí'', např. Hradílek, Špotáková, Koukalová nic jim neříká, že jejich vrchním velitem je doposud prezident Miloš Zeman..., kterého dehonestují.

  NETÝKÁ SE SPORTOVCŮ NENAPOJENÝCH NA STÁTNÍ ROZPOČET! Ti jsou na rozdíl od těchto, většinově sympatičtí! Obvzláště naši HOKEJISTÉ!

  Volme rozumem, volby vždy rozdělují to je logické, jinak je zde TOTALITA, pevné nervy panu Zemanovi!

  OdpovědětVymazat
 6. Věcně k článku.
  Ano, ten kdo provádí průzkum má PŘEDNOSTNÍ právo na těžbu. To ale vůbec neznamená, že má absolutní právo na těžbu. Tato přednost se uplatní jen tehdy, když se vlastník (stát) rozhodne netěžit sám, svojí firmou, ale toto oprávnění někomu udělit. Rozhodne-li se stát těžit sám, žádnou přednost uplatnit nelze.
  Memorandum je nebezpečné v tom smyslu, že vlastně slibuje, že stát sám těžit nechce. Nakolik je závazné nebo jak ho lze bezbolestně zrušit, nedokážu posoudit. Asi to nebude tak "nezávazné", jak tvrdil Havlíček. Jinak by ho současný ministr zřejmě bez váhání zlikvidoval. To, že to zatím neudělal není jeho váhavost, jak nám tvrdí antibabišovci, ale jen potvrzení, že ČSSD lhalo.

  OdpovědětVymazat