Reklama

čtvrtek 11. ledna 2018

Právo mlčet

11.1.2018 Tribun

Poslední hitem v hejtování prezidenta Zemana je obviňování ze zbabělosti, protože se neúčastní kandidátských debat. Může to tak být, ale také nemusí. Třeba jenom nechce debatu zničit, protože ví, že kdyby přišel, ostatní kandidáti se na něj vrhnou jako vosy na bonbón a jediným a hlavním tématem diskuse se stane on a na žádná věcná témata nedojde. 


 
Třeba ze sebe jenom nechce dělat hokyni na trhu, třeba se jen nechce předvádět jako cvičená opice. A nebo si prostě vybral jen jinou strategii. Účastnit se předvolebních debat je právo, nikoliv povinnost, stejně jako nemá žádná firma povinnost zadávat reklamu na své produkty. To, že prezident Zeman odmítá účast v debatách není žádný prohřešek, ale jen další informace pro voliče. Stejně chybí jen těm, kteří by ho nikdy nevolili a jeho názory je ve skutečnosti nezajímají, jeho voliči mají naopak jasno i bez hádek před kamerou.

Ostatně, nebývalo snad mlčení považována za atribut moudrosti? Ale doba se změnila, dnes je v kurzu zviditelňování, mediální hybris, a zdrženlivost jakéhokoliv druhu je považována za slabost. Proto je na čase připomenout, co se o mlčení říkalo (a snad někde říká pořád):

Pamatujte, že mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí.

Nejtěžší je odpovídat na mlčení.

Mlčení je někdy výmluvnější než mluvení.

Mlčení mluví pro toho, do má slovo.

Často jsem litoval svých slov, ale nikdy svého mlčení.

Blázna poznáš podle řeči, moudrého podle mlčení.

Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.

Ten, kdo nerozumí vašemu mlčení, pravděpodobně nebude rozumět ani vašim slovům.

V dobách všeobecného blábolu cena mlčení nehorázně stoupá.

Jen v mlčení je síla…

Mlčení vám zabrání říci více, než musíte, a nutí druhého říci více, než by on sám chtěl.

Nejlepší odpovědí hlupákovi je mlčení.

Mlčení je jedním z nejobtížněji vyvratitelných argumentů.

Kdo neumí mlčet, neumí ani mluvit.


- - -8 komentářů :

 1. Skutečnost, že se Miloš Zeman neúčastní debat ostatních kandidátů na prezidenta ČR rozhodně neznamená, že mlčí. Spíše je tomu naopak, svoji rozhodnost a prozíravost opakovaně již prokázal a prokazuje.

  Naprostá většina ostatních kandidátů, i když se debat účastní, v podstatě "mlčí", neboť "nemá, co říci."
  L.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevidím ani jednoho kandidáta, který by stál za povšimnutí. Jedni jsou nevýrazní, jiní neznámí a o některých, kteří jsou až moooooc
   známé osoby zase nemám zájem já.
   Každý má své chyby a pan prezident taky. Ale právě proto ho mám rád, že není vyumělkovaný, vyžehlený charakter podle západu a hlavně není řiťolezec,pochlebovač a vlastizrádce. Mám za to, že ta Sorosova banda tady udělala už dost negativní práce i s neziskovkama. A najednou se jim po volbách protáhnou ksichty a ani ten Soros už nebude sypat. A z toho mají obavy.

   Smazat
  2. Volím Zemana - má chyby, ale je náš, český! Je nezkorumpovaný, pracuje ve prospěch naší země, hájí naši samostatnost a zájmy!

   Smazat
 2. "Kdo mlčí, ten mluví". Kdyby šel Zeman do debaty s protikandidáty, bylo by to nekorektní, asi jako kdyby šla hrát Sparta o body s Horní Dolní. Zeman ubíjí/vzteká své protivníky jakoby skoro lhostejností, zda bude zvolen či zda půjde zase dělat důchodce na Vysočinu. V tom je jeho velikost, že dovedl po puči proti sobě opustit bez velkých řečí a bojů politickou scénu. Myslíte, že by něco takového třeba dokázal Kalousek, Němcová, Pospíšil, Benda? A Zeman dovedl řadu roků mlčet a přitom byl slyšet více, než kdo jiný.
  Proti Zemanovi mám řadu výhrad! Jenže pro ty výhrady, které navíc mohu diskutovat, nebudu volit na truc za nejlepšího fotbalistu někoho z okresního přeboru. A za 5 roků se snažme (a křesťané modlete se), aby kandidoval na prezidenta někdo aspoň srovnatelný se Zemanem a lépe někdo lepší.

  OdpovědětSmazat
 3. Volit zasadne v So ,v noci z Pa na So jsou ocekavany ze stran havloidu volebni machinace!

  OdpovědětSmazat
 4. Nevím proč by měl debatovat s havloidními nýmandy za presidenta mluví jeho volební období.

  OdpovědětSmazat
 5. Byla to správná volba!!!
  Tím, že prezident republiky Zeman odmítl účast v předvolebních diskusích, chrání i důstojnost vykonávaného prezidentského úřadu.
  Nechat si jako prezident okopávat kotníky od hejna těch kavárenských, je nejen pod jeho osobní, ale i pod důstojnost toho úřadu, který zastává.

  OdpovědětSmazat
 6. Nehltám řeči Zemana, natož abych byl zvědav na plky "inteligentů". Včera jsem jen blikl na "moravce" a to mi stačilo. Opravdu řeči o hovně a o ničem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.