Reklama

.

.

čtvrtek 25. ledna 2018

Psychiatr sledoval Jiřího Drahoše v úterý na Primě. Bez zvuku hrůza, a když si ho pustil a poslouchal argumenty, byla to úplná katastrofa

25. 1. 2018    Parlamentní listy
„Všichni přece víme, že v dovednostech, které jsou předpokladem pro úspěch v politice, je Jiří Drahoš naprostý outsider. Přesto může vyhrát. Proč? Protože v politice se vedle skutečných politiků uplatňují podržtaškové!“ poznamenává tvrdě na konto prezidentského kandidáta psychiatr a exministr zdravotnictví Ivan David. Drahošovým problémem prý je, že nedovede zakrýt, kým skutečně je. A úterní televizní duel na Primě? „Jiří Drahoš byl slabý i při vypnutém zvuku – rozpačitá gesta, mdlý výraz tváře, žádné charisma, žádná imponující osobnost. I cizinec, který nevládne naší mateřštinou, by jasně rozpoznal nejistotu v hlase a nepřesvědčivě hrané sebevědomí. Nejhorší na jeho výkonu byla kvalita argumentů,“ říká dále David a rozebírá, jaká plus má Zeman, přestože do něj „parazitní kavárna“ stále kope.

Za pár dní se budeme ve druhém kole prezidentských voleb rozhodovat mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem. Kdo z nich je lepší a proč? Kdo z těch dvou dělá svou kampaň – třeba jen veřejným vystupováním – lépe? Drahoš, anebo Zeman?

Všichni přece víme, že v dovednostech, které jsou předpokladem pro úspěch v politice, je Jiří Drahoš naprostý outsider. Přesto může vyhrát. Proč? V politice se vedle skutečných politiků uplatňují podržtaškové. Počítají se hlasy a zvedat ruku, mačkat tlačítko, podepsat se, to dokáže každý a každý si dovede zapamatovat instrukce a naučit se „správné“ fráze. Podržtaškové se vyskytují na všech úrovních. Na těch formálně nejvyšších jsou řízeni ze zákulisí, v Americe tomu říkají „deep state“.

Dovedete si představit, že by Miloše Zemana někdo řídil? A Jiřího Drahoše? Toho snadno! V této disciplíně je Jiří Drahoš prostě lepší. Zeman je neřiditelný, řídí se sám. Těžko bude někdo investovat do někoho, kdo se nedá řídit. Uvidíme, zda se investice do ovlivňování naivních voličů vyplatí, nebo to budou ztracené peníze, a vyhraje Miloš Zeman. Hra na evidenci výdajů na kampaň je směšná, nezahrnuje úsilí mainstreamových médií, a to není zadarmo. Mám na mysli korupci. Kdo nepochopí zadání, stane se „novinářem na volné noze“. Kdo se snaží, může strmě stoupat. Jiří Drahoš kampaň dělat nemůže, čím víc bude vidět, tím hůře pro ty, kteří si ho najali. Jiří Drahoš se jeví zvláště dobře těm, kteří ho znají z vyprávění.

Zpestřením finálového souboje jsou televizní duely obou kandidátů. Zatímco Zeman přijal nabídku čtyř televizí, Drahoš jen dvě. Nemůže tento fakt na váhající voliče přece jen pozitivně zapůsobit, a Zeman tak sklidí nakonec ovoce, nad nímž Drahoš ohrnul nos?
Jiří Drahoš prohlásil, že více než dva duely „by byla nuda“ – což opakoval mj. po Zemanovi – a Český rozhlas toto vyjádření vysílal, jako by chtěl svého chráněnce potopit. Jakápak nuda? Zeman vtipný a Drahoš směšný. Že se Jiří Drahoš sám opravdu neorientuje, prokázal, když vyzval Zemana na duel. Nedokázal předvídat, že to Miloš Zeman rád přijme. Oba vědí, že je Zeman byť i o holi lepší střelec. Jiří Drahoš ani neodhadl, že z takové výzvy se nedá se ctí vycouvat. Prý bude raději jezdit po republice. Proč, když může oslovit milion voličů najednou? Protože to neumí a protože toho za krátkou dobu napovídal až příliš. Drahoš neohrnul nos, Drahoš na to nemá. Zemana by mohl porazit jen v chemii, zejména v oboru ekologické likvidace plastových láhví. Z toho se přece jen prezidentské téma neudělá.

... a teď v úterý se již uskutečnil první televizní duel na televizi Prima. Díval jste se?

Pustil jsem si to až ze záznamu...

A kdo byl podle vašeho soudu lepší, kdo vás zaujal?


Nikoli nadstandardní výkon Miloše Zemana na Jiřího Drahoše stačil, protože byl mimořádně slabý. Miloši Zemanovi stačilo soustředění, znalosti a jednoduchá logika. Neuškodí mu svérázná mimika a pantomimika, protože jsme na ni zvyklí. Naproti tomu Jiří Drahoš byl slabý i při vypnutém zvuku – rozpačitá gesta, mdlý výraz tváře, žádné charisma, žádná imponující osobnost. I cizinec, který nevládne naší mateřštinou, by jasně rozpoznal nejistotu v hlase a nepřesvědčivě hrané sebevědomí.

Nejhorší na jeho výkonu byla kvalita argumentů a to, že si odporoval, říkal banality a jako postava českého učitele zeměpisu v jedné povídce A. P. Čechova neřekl nic, co nebylo všeobecně známo včetně mediálních manipulativních frází. Navíc, jak říkáme my psychiatři, „neudržel determinující linii projevu“, nebo jinak „byl zabíhavý a nevýpravný“. Mluvit před velkým publikem a být rušen mnoha podněty v situaci, kdy jde o mnoho, je nesmírně těžké, mnohem těžší, než pronést odbornou přednášku z vlastního oboru nebo zdravici na zahájení odborné konference. Selhalo by víc než 99 procent občanů. Prezident ale takové úkoly zvládat musí! Bude-li Jiří Drahoš zvolen, budeme mít trapného prezidenta. Takového českého Kisku.

Mohou podle vás tyto debaty váhající voliče přesvědčit? A je vůbec v nějakém směru určující, jak se kdo chová před televizními kamerami? Podle mnohých politiků je prý mnohem důležitější to, aby Zeman už prezidentem nebyl. „Pro mne není podstatné, co říkal Miloš Zeman ve včerejší debatě. Pro mne je podstatné, co říkal a konal jako prezident republiky posledních pět let. A to mi bohatě stačí k tomu, abych ho za prezidenta nechtěl a volil Jiřího Drahoše,“ uvedl k tomu třeba bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Má pravdu?

Jistě, především nikoho nepřesvědčí, že má volit Jiřího Drahoše. Toho budou volit ti, kteří se tak již dříve pevně rozhodli. Někteří z těch, kteří se rozhodli nevolit Zemana, nepřijdou k urnám, protože po tomto výkonu těžko mohou volit protikandidáta. Pro posouzení lidí je rozhodující, jak je vidíme, a většina voličů nemá šanci znát kandidáty osobně. Proto Česká televize udělá všechno pro to, aby Jiřímu Drahošovi pomohla a Miloši Zemanovi uškodila. Myslím, že to není možné udělat tak, aby to nepřehlédnutelně nepřehnala a nebylo to kontraproduktivní.

Kalousek pravdu nemá. Rozhodující je to, že Miloš Zeman nedělá to, co Miroslav Kalousek potřebuje. Jiří Drahoš řekl, že si Miroslava Kalouska váží a fotografie, na níž si připíjejí, je víc než výmluvná. Kalousek potřebuje loutku, žádné myšlenky a moralizující postoje. 
 
O Drahošovi se říká, že je to slušný člověk. Prý jen tak neútočí. I přesto ale vypustil toto: ,,Rád bych se lidí zeptal, proč si myslí, že je Miloš Zeman zrovna politik, který je ochrání nebo který údajně zastává jejich zájmy. Z mého pohledu je výsostný intelektuál, člověk, který v životě fyzicky nepracoval a z mého pohledu ani moc nemůže běžným lidem rozumět,“ uvedl s tím, že Zeman snad v životě nepřeřízl pilou prkno a neví, co je běžná fyzická práce. Dá se na to něco vůbec říct? Chápe vlastně Drahoš, o čem že je „prezidentování?“

Miloš Zeman je manuálně opravdu nešikovný. Pozoruji lidi stále, i když zrovna nemám bílý plášť. Jestli chce bývalý předseda České akademie věd ohromit poukazem na svoji dominanci ve schopnosti řezat prkna, je to jeho volba. Obávám se, že to není to, co lidé od prezidenta očekávají. Dokonce ani od předsedy Akademie věd. Jiří Drahoš neříká tyto pitomosti proto, že by byl hloupý, ale proto, že fušuje do řemesla, kterému vůbec nerozumí a má obrovskou trému. To se snad nedá přehlédnout. Proto to bezduché plácání i ten chabě vzhůru zdvižený palec a úzkostná mimika. Na kladení věnců a předčítání zdravic to jistě stačí, ale imponující osobnost se z toho vytvořit nedá. Z jisté materie bič neupleteš. A přesto může vyhrát. Slušný člověk? To je otázka kritérií. U lidí, kteří chtějí vést národ v těžké době, která nás nepochybně čeká, žádám statečnost jako páteř osobní integrity.

Na konto Drahoše také tzv. pražská kavárna říká, že je mladší, nemluví sprostě, vypadá zdravě a občas může působit i sympaticky. Co ale pan profesor Drahoš může skrývat za svými brýlemi? Dá se číst v jeho obličeji? Jak byste jej jako psychiatr charakterizoval?

Miloš Zeman také nemluví sprostě na rozdíl od mnohých jeho vášnivých oponentů. Ano, veřejně uvedl přesný překlad názvu ruské skupiny „Pussy Riot“. Kdo nevěří, ať si slovo „pussy“ vyhledá ve slovníku zde. Miloš Zeman prostě není tak kavárensky politicky korektní jako jeho předchozí vyzyvatel Karel Schwarzenberg, který místo přesného překladu názvu, které si ty děvy daly samy, řekl: „… Moc je obdivuji, jsou to statečný holky…“ Tentokrát se vystříhal sprostých slov. Co se zračí v obličeji za vizážisty vybranými brýlemi Jiřího Drahoše? Jeho problémem je spíše, že nedovede zakrýt, kým skutečně je. Jak je možné, že se tak rozšířila jeho přezdívka „želé“? Na to stačí ze zkušenosti plynoucí intuice, na to není potřeba psychiatrické kvalifikace.

Mnozí Drahošovi nasazují psí hlavu za to, že kradl údajně jako vědec nápady, a dokonce i vyžadoval spoluautorství patentů, což nedávno potvrdil někdejší spolupracovník Drahoše, který spolu s ním pracoval v Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky. Také prý vyplulo na povrch, že Drahoš kdysi spolupracoval s StB, i když on sám to horkokrevně vyvrací a říká, že k jeho osobě nebyl nikdy veden spis v žádné kategorii a lustrační osvědčení má čisté. Jak to tak vypadá, tak asi Drahoš nebude takovým svatouškem, kterého z něj kavárna dělá. Můžeme se ale mýlit...

Vedoucí pracovníci vědeckých institucí často trpí oním nešvarem, že chtějí být připisováni jako spoluautoři i na práce, o kterých nic nevědí. Děje se to ve všech oborech a po celém světě. Často je to tak, že jim to podřízení sami nabízejí, buď aby neupadli v nemilost, nebo aby si šplhli. Nejčastěji obojí. U vědců netřeba hledat ryzejší charakter, než u kteréhokoli jiného povolání. Nevím, jak to je s panem profesorem Jiřím Drahošem. Opravdu nevím. Možná má lustrační osvědčení čisté právě proto, aby ho bylo možné recyklovat a byl ke všemu ochotný. Opravdu nevím.

V prvním kole Praha volila Drahoše, venkov zase Zemana. Více vzdělaní lidé volili Drahoše, méně vzdělaní volili Zemana. Starší lidé volili Zemana, Drahoš měl mladší voliče. Čím si vysvětlujete zejména ten údaj o vzdělání? Dá se mu věřit?

Jak tak pozoruji úroveň kampaně proti prezidentu Zemanovi, soudím, že se obrací na nevzdělané primitivy. Takzvaní lepší lidé jsou ješitní, a když se dozvědí, že „lepší lidé“ volí proti Zemanovi, přidají se, aby šli s módou. Podle mé zkušenosti, tzv. prostí lidé se rozhodují podle toho, co vidí, „intelektuálové“ podle toho, co slyší. Proto ten kravál. Před sedmdesáti lety mladí lidé volili KSČ, dnes KSČM volí starší lidé. Emotivita, konformita s generací, naivita, zkušenost, kariérismus mladých ctižádostivců. Pozoroval jsem to v roce 1989 u svých mladých kolegů skeptickým okem a starší kolega Pavel Baudiš mi na schůzi Občanského fóra pošeptal: „Víš, voni si myslej, že je to poslední revoluce v jejich životě.“

Mladý youtuber Vito Vodvarka, který na Facebooku burcuje za volbu Jiřího Drahoše, píše, že Zemana volí lidé ,,kvůli fámám o euru a uprchlíkům“, což jsou věci, které údajně Jiří Drahoš podporuje... „Starší lidé se bojí o své životy, byť neprávem, proto volí Miloše Zemana,“ uvedl. Předpokládám, že asi řeknete, že je to nesmysl...

Mladí lidé se o své životy nebojí, protože netuší, jak dopadnou. Za krátkou dobu svého života nemohou pozorovat společenské změny a využít zkušenosti k odhadu vývoje. Jestli se Vodvárka takto vodvaří, to netuším, ale myslím, že svoji angažovanost za pár let ve svém životopisu raději vynechá. Starým lidem záleží na kontinuitě fungování společnosti, mladí ji mylně pokládají za samozřejmost.

Ivana Zemanová řekla o svém manželovi, že Miloš nikdy nepracoval pro osobní obohacení a nikdy nepřestal hájit zájmy České republiky. Naopak ale Tomáš Halík již před prvním kolem uvedl, že kdo dá hlas Zemanovi, proviní se proti zájmům České republiky. Jak je to?

Miloš Zeman je opravdu velmi skromný – pokud jde o hmotné statky. A taky ví, že rubáš nemá kapsy. Paní Ivana Zemanová v době manželova pobytu na Vysočině rozhodně blahobyt nezažila, panelák na sídlišti ve Stodůlkách nebo jedna místnost plná knih v někdejším šlechtickém sídle v Novém Veselí nesnesou srovnání s rezidencí na Floridě ani s vilou v Řitce. Nevím, koho Halík reprezentuje kromě Halíka a jeho skalních stoupenců. Občany České republiky a jejich zájmy určitě ne.

Vůči Zemanovi kritici naopak míní, že nevypadá poslední rok zrovna dvakrát nejzdravěji a pár přešlapů už udělal. Třeba tím, jak nás popostrkuje k Rusku a k Číně. Dá se tady k tomu něco rozhodného dodat? Proč Zeman občas vypadá velmi unaveně? Kritici si zase všimli, že když se letos vyzdvihovaly korunovační klenoty, sotva byl schopný do klenotnice zasunout klíč. A raději mu připravili židli...

Miloš Zeman nekypí zdravím, ale jeho projevy, které je jako jeden z mála schopen pronášet „spatra“ a mají „hlavu a patu“, svědčí o tom, že jeho pracovní nástroj, který má mezi ušima, funguje stále dobře. Rusko a Čína mají velký potenciál dalšího rozvoje. To musí zajímat ekonoma, který je národohospodář a vidí dál než do příští účetní závěrky. Bývali jsme exportéři, nikoli jen subdodavatelé jako dnes. Kde je větší uplatnění, tam, kde jsou suroviny a rostoucí trh, nebo tam, kde je trh přesycený a převládá orientace na vývoz válečných konfliktů s profitem z cizího neštěstí? Dnes všichni chtějí naskočit do rozjetého čínského vlaku, jen hlupáci řeční o tom, že ho vykolejí. Jen parazitní kavárna mluví o přešlapech.

Kdyby Zeman nakonec opravdu ve druhém kole prohrál, jak by se měl zachovat? Umí podle vás Zeman vůbec důstojně prohrávat?

Miloš Zeman si už dávno nemusí nic dokazovat. Ujišťuji vás, že by se stejnou radostí, kterou projeví, když vyhraje, odešel do Nového Veselí a četl, možná i psal. Jenže českou společnost žádné nové veselí nečeká. Naopak. Bude potřebovat státníka. V osobě Jiřího Drahoše ho nenalezne. Jen hlupák si může myslet, že Miloš Zeman rozdělil společnost a někdo jiný ji sjednotí. Konflikty jsou důsledkem neřešení vyostřujících se problémů. Evropská unie není jejich řešením, ale jedním z jejich zdrojů. Od koho se dá spíše očekávat podíl na jejich řešení, od Miloše Zemana, nebo Jiřího Drahoše? Nevím, jestli Jiří Drahoš umí prohrávat, ale přesvědčil jsem se, že Miloš Zeman umí vyhrávat.

32 komentářů :

 1. Nejsem psychiatr ani doktor,
  nemám dokončenou ani základní školu,
  ovšem tomu pánovi drahoušovi
  brýle rovnají obličej.
  Křivý úsměv a povadlá polovina obličeje říká cosi o mozkové příhodě.
  ten pán žije několika životy*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem nad tím přemýšlel. ale možná je ten pravý spadlý koutek jen výrazem nejistoty. v každém případě vypadá divně.

   Vymazat
  2. Tři nesouměrnosti a více v obličeji člověka mají podle fyziognomie člověka vrazi a zločinci. Stačí se podívat na jeho obličej a hned je zřejmý křivý noc a křivá ústa, což znamená: TAKOVÉMU ČLOVĚKU NESMÍTE VĚŘIT ANI SLOVO. Je to podlý člověk. Jeho zajímavě zastřený hlas to jenom potvrzuje.
   Takového člověka bch nikdy nezaměstnal ve firmě a na prezidentský post už absolutně nikdy. No jo, ale USA ho tam potřebuje na likvidaci bílé rasy a slovanů v Evropě.
   toš tak
   tm

   Vymazat
  3. Drahoše jsem viděl z blízka a kdyby mu nedělali makeup, tak je to ještě více sešlý dědek než prezident Zeman. Brýle nosí jako masku, protože kolem očí bývá nejvíc vrásek.

   Vymazat

 2. Mimořádná zpráva: povolala Česká televize speciální vůz na pomoc Drahošovi s psychology a poradci napojené na sluchátko Drahoše a Witowské? http://www.skrytapravda.cz/domaci/1403-mimoradna-zprava-povolala-ceska-televize-specialni-vuz-na-pomoc-drahosovi-s-psychology-a-poradci-napojene-na-sluchatko-drahose-a-witowske

  Co vlastně organizuje hlavní dramaturg České televize Lutonský a jaké má zadání, aby kritik migrantů, Bruselu a Merkelové Zeman přestal překážet? Už od rána běžela zdánlivá fáma, že Česká televize vypravuje speciální vůz, jehož jedno naslouchátko dostane Drahoš a druhé bude mít Witowská, aby se mohly otázky koordinovat, případně vracet k tématu, které zapůsobí na diváka a bude deptat prezidenta Zemana!
  Včera ráno to vypadalo jako šílené či další HOAX a Fake News.
  V 15. hodin František Lutonský potvrdil část, ze které vstávají vlasy hrůzou na hlavě a demokracie pláče:
  "Budeme zkoumat programy kandidátů, jejich motivaci, to, jak vedli kampaň, jak transparentně, a budeme se zajímat o jejich spolupracovníky," nastínil Lutonský, který je hlavním dramaturgem debaty.
  A to, co se od rána šušká, potvrdil tedy neprozřetelně sám dramaturg František Lutonský.
  Vypravíme zvláštní přenosový vůz a tam budou specialisté.
  Jak to funguje v praxi?
  Je to role hlavního dramaturga. Ten sedí v přenosovém voze v režii, kde se sbíhají informace od dramaturgů, analytiků a editorů, a sám se rozhodne, co předá moderátorce, protože těch informací je mnoho. Vždy se musí rozhodnout, která informace je zrovna nejdůležitější. Může se stát, že už diskuse bude dávno u jiného tématu a bude na hlavním dramaturgovi, zda se vracet, když tam dojde k nějaké (údajně z pohledu Evropské unie - doplněno) nefér praktice. Pět editorů a dramaturgů plus pět až deset redaktorů, kteří na tom pracují on-line.
  Ano, čtete dobře, bude tam asi 15 lidí, co budou do sluchátek dávat povely, jak Evropskou unii zachránit a zvýhodnit "správného" kandidáta dobře vybranými otázkami!
  Kdo to je a co bude radit? Nemá vše posoudit divák? Proč zákulisí nesmí znát občan?
  Z toho už dostal strach Václav Moravec a odmítl se zúčastnit.
  Politická fraška na objednávku je až příliš průhledná!
  Jak na to bude napojen Drahoš? Štáb prezidenta Zemana by měl vyslat jednoho člověka, který by objektivitu editorů, redaktorů a dramaturgů v přenosovém voze hlídal.
  JE TO VEŘEJNOPRÁVNÍ TELEVIZE, TUDÍŽ ÚDAJNĚ NESTRANNÁ!
  Celý záznam z přenosového vozu musí dát Čt následně veřejnosti, nebo na Lutonského musíme podat trestní oznámení!
  P.S. A toto je přesný popis špíny, jak s námi zpravodajství České televize od roku 2000 manipuluje a lidé to nevnímají. Ani o tom nevědí! Nyní to Lutonský přiznal. To je to sluchátko, která má mluvící hlava veřejnoprávní televize v uchu a zatímco nadáváme na loutku redaktorku v obraze Čt, v pozadí jsou celé týmy, kterou tou hlavou a následně celým národem manipulují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý, čéče. Ale ta o Smolíčkovi Pacholíčkovi je náhodou taky dobrá.

   Vymazat
  2. 18:42 Potvrzujete, že ČT vysílá poháky a Lutonský je pohádkář z ČT.

   Vymazat
  3. Proč to všechno vykecali? To snad mělo být tajné Bude-li zvlen p. Drahoš prezidentem, to ho bude muset pořád doprovázet přenosový vůz s odborníky?

   Vymazat
  4. 19:11 Ne. Pravda o mnoho prozaičtější. Celé je to blábol.

   Vymazat
  5. Jednak se v Čechach vsecko vykeca a druhak je to znama praxe.Clintonova mela taky naslouchatko a poradce za dveřma .

   Vymazat
  6. 19:20 Tedy Lutonský kecá?

   Vymazat
  7. Křivý úsměch (nikoli úsměv) nemusí nutně, ale může znamenat také křivý charakter. Připomeňme třeba pana Vondru...
   Pravdu má autor, když píše o tom, že českou společnost nečeká žádné nové veselí. L.H.

   Vymazat
 3. Pan profesor by si měl uvědomit jedno: prezident Zeman je v politice profík, zatímco pan Drahoš zatím absolvoval jen zápis do 1. třídy, i když úspěšně.
  Měl by se snad trochu mírnit ve svých výpadech k prezidentovi Dost si tím škodí.

  OdpovědětVymazat
 4. Vše nejlepší Milošovi k svátku a úspěch v nadcházející debatě asi za hodinu 20 min.

  OdpovědětVymazat
 5. Jestliže Čt bude pořad nějak jednostranně manipulovat, tak doufám, že to bude její poslední zločin. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 6. Pane doktore, Váš názor je zcela mylný, za vše může špatné křeslo. Původně slibovali pohodlnou sedačku, ale dodali špatné křeslo v němž pan profesor nemohl působit příli seriozně a to mělo vliv i na jeho odpovědi. Kdežto "buran" Zeman do něj zapadl a rozvalil se. Je třeba něco dodávat ? Snad jen , "bože ochraňuj nás před panem Jiřím".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdyby jen to!Zatímco pan profesor dřel jako otrok na bavlníkových plantážích,ten "buran" se celým pořadem doslova bavil.

   Vymazat
  2. Tak se měl pan profesor postavit, když se mu špatně sedělo.

   Vymazat
 7. 25. ledna 2018 18:37
  ..zajímavé,
  moderátorce skutečně bude radit celý štáb demagogů*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo ohlídá hlídače aneb finálová prezidentská debata v ČT
   Kdo ohlídá hlídače aneb finálová prezidentská debata v ČT Popisek: Ilustrační obrázek
   Dnes, 18:30
   Česká televize připravila na Zemana past: Jeho výroky budou při finálové debatě v přímém přenosu ověřovat redaktoři ČT, kteří jsou většinou voliči Drahoše.
   Vývoje preferencí v předvečer voleb staví do role jasného favorita na prezidenta Miloše Zemana. Dalo se tedy očekávat, že „sluníčkářská“ Česká televize přijde s podpásovkou. Ambice „nezávislé“ televize je jasná: Zvrátit na poslední chvíli trend a odstranit Zemana ze scény.
   Je velkou chybu Zemamova týmu (jednou z mnoha), že se nechal vmanipulovat do situace, kdy se rozhodující debata odehraje v nepřátelské televizi. Hraje se tu o nerozhodnuté voliče (cca 20%), jejichž hlas bude pro volby klíčový.
   Prvním signálem „nenávisti“ byla délka finálové debaty zvolená dramaturgy a ideology ČT. Čas 90 minut je nepřiměřeně dlouho a jasně favorizuje mladšího a svěžejšího Drahoše. Zde by však ještě obstál argument, že prezident musí být odolný. Lze očekávat, že pokud Česká televize nedonutí Zemana, který má nemocné nohy, během debaty stát, prezident to zvládne.
   Těsně před finálovou debatou přichází ČT s novinkou: Výroky kandidáty na prezidenta budou ověřovány v přímém přenosu. Zeman s Drahošem budou poprvé čelit téměř okamžitému ověřování pravdivosti svých výroků. To bude provádět 15 redaktorů a editorů České televize. Moderátorka pak bude podle uvážení režie opravovat vyjádření debatérů.
   Tato metoda manipulace s diváky se osvědčila při prezidentských volbách v USA, kdy televize (stojící na straně Clintonové) interpretovala většinu výroků Trumpa jako lživých a většinu výroků Clintonové jako pravdivých, ač byl jejich výklad přinejmenším sporný.
   Situace je u nás velmi podobná. Zeman kritizuje Českou televizi stejně, jako Trump CNN a zcela zjevně platí, že Zeman je český Trump, zatímco Drahoš je česká Hillary.
   "Může se stát, že diskuse už bude u jiného tématu a bude na hlavním dramaturgovi, zda se vracet, když tam dojde k nějaké nefér praktice," uvedl pro HN zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský, který má na starosti dramaturgii večera.
   Problém je v tom, že drtivá většiny hraničních výroků bude podléhat několika možnostem interpretace „pravda“ a „lež“, případně co je, nebo není fér. Lze tedy očekávat, že nápis „nepravdivý výrok“ se bude u Zemana objevovat skoro pořád, zatímco u Drahoše jen výjimečně.
   Není to o tom, kdo z kandidátů říká nepravdu, ale o tom, komu tuto nálepku přidělí tým České televize pod vedením fanoušků kandidáta Drahoše. Podle odhadu by volila Drahoše za prezidenta 90 % zaměstnanců České televize, přičemž v editorských a vedoucích funkcích je toto číslo zřejmě ještě vyšší.
   Opět se zde vynořuje otázka: „Kdo ohlídá hlídače?“, která je o to palčivější, že jde o klíčové volby v zemi.
   Autor: hop
   Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

   Vymazat
 8. Pokud mají připraveno, jako že mají, spolek lidí, kteří budou vyhledávat online jakoukoli blbou odchylku v Zemanově řeči, tak je to kontraproduktivní, beseda se rozbije a Zeman je naprosto v klidu, protože bude moci předvést, jaký je důstojný státník. Kdežto Drahoš bude jenom paběrkovat, co spadne ze stolu a co mu připravili na papírek. Čím déle bude mluvit Zeman a čím bude jistější, tím nejistější bude Drahoš a bude to znát.

  OdpovědětVymazat
 9. Hlavně nezapomeňte, že na postojích, oblečení, a žvástech, nejvíce záleží. Čím kvalitnější bude žvanil, tím lepší bude prezident? Co do rétorického projevu, postojů a působení na posluchače, byl nejlepší Lenin, Fidel castro, a Adolf Hitler.Ty ještě žádný rétor nepřekonal. Podle čeho bych si vybíral manželku? Podle šatiček, botiček, roztomilosti, a co vypouští z pusinky? Přesně ČR - navrch huj a vespod fuj. Doufám, že tuto šaškárnu bude sledovat celý svět, alespoň se zasměje. Opět se potvrdí, jak si neumíme vládnout. Na druhou stranu - už jsme s těmi šaškárnami tak krásně američtí -krásně západní. Ještě kolem kdyby byl kompars zabalený do českých praporů a bylo by to přesné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oproti výše jmenovaným máme jistou výhodu. Jednak znalosti vývoje dějin, kterých se oni na začátku účastnili a u našich kandidátů můžeme porovnat slova s činy. Šatičky, prapory a hesla ponecháme vám. Neklesejte však na mysli, vaše ČT to zcela určitě nenechá a postará se, aby vypadal lépe ten váš správný kandidát. Pan Drahoš má už jistě natrénované i odpovědi. A kdyby někde paměť panu profesorovi selhala, naslouchátko napoví. Možná by taky nebylo marné padouchovi Zemanovi pobyt nějak fyticky znepříjemnit.

   Vymazat
 10. Drahos a slušný člověk.....doporučuji....

  https://www.youtube.com/watch?v=Mu1udSjOPJI

  OdpovědětVymazat
 11. Vše nejlepší p. prezidentovi k dnešnímu svátku přeji. Posílám mu, aspoň na dálku, klid a pevné nervy v dnešním duelu, ať se nenechá ničím a nikým "rozhodit." A jinak hodně zdraví a spokojenosti.:-)

  OdpovědětVymazat
 12. Potřebujeme prezidenta, který činí Česko silnější a ne loutku kterou nám chtějí nastrčit.

  OdpovědětVymazat
 13. Jiří Jírovec25. ledna 2018 19:55

  Obraz české společnosti je legrační. Drahoš naplňuje bonmot JIřího Suchého "je nebezpečné domnívat se cokoli". Pražská kavárna naopak připomíná Renčínův vtip: "Maminko, usmálo se na mě štěstí, dostal jsem místo druhého houslisty na palubě Titanicu."

  Jenže v kombinaci s šíleně zaujatými medii jde o tragedii. Drahoš je papaláš bez vizí. Jistě, chodí k táboráku poblíž své chaty a zpívá s lidem, ale s kým bude výt, kdyby se stal presidentem.

  Zeman je svůj. Ví, že svět, který je na pokraji války (vojna muší bejt, jak pravil Švejk), potřebuje naději spočívající v tom, že alespoň někdo vytváří mosty. Pravice se může zalknout vzteky kvůli tomu, že máme pořád velvyslance v Sýrii, tedy lávku, která alespoň trochu spojuje.

  Zeman nikdy neřekl, že se jel do Číny učit, jak se dělá demokracie. Chtěl vědět, jak se stabilizuje společnost, tedy země, která má 1.5 miliardy obyvatel. To je něco jiného a důležitého pro celý svět. Nikdo se ho na to neptal. Byl zašlapáván do země lidmi, kteří se ohánějí lidskými právy. Rentiér Bursík se zahalí do tibetské vlajky a má vystaráno. Kníže si připne placku Putin k noze a má nejspíš pocit, že je druhý po bohu nebo Obamovi.

  Proč se nikdo neptá presidentských kandidátů na vyloučené oblasti, na 10% občanů na hranici chudoby, na lichvu a obchod s chudobou? To jsou absolutně ostudné věci v zemi, kde se jim žije tak dobře. Kde se někdo ptá, tam nikdo neodpovídá a kde by někdo odpověděl, tam se nikdo neptá. To řekl Edward Albee v jedné hře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. Otázky se pečlivě a důsledně vyhýbaly problémům, které jsou podstatné pro život těch chudých, kteří bojují každý den o své živobytí s hrabivostí panstva. Chlubí se, že je u nás nejmenší počet nezaměstnaných - 300? tisíc, ale že tu živoří 200 bezdomovců se nepočítá. Jak by mohli připomenout, že za "komunistů" zde nebyl ani jediný nezaměstnaný, natož bezdomovec. Lichvě se u nás daří jako nikdy a exekutoři řádí jako pominutí. Kolik se asi postavilo bytů, alespoň jen s trochu přijatelným nájmem pro mladé rodiny? Když někdo tvrdí, že sjednotí společnost za současných sociálně-ekonomických podmínek, je bohapustý lhář. Nůžky mezi chudými, a jsou to většinou ti, co skutečně něco vytváří, a bohatými, kteří většinou jen parazitují, se neustále rozevírají. A najdete mezi privatizátory nějakého dělníka? Pokud ano, prosím, sdělte mi to. T

   Vymazat
 14. Pane doktore Davide, díky za Váš příspěvek.

  OdpovědětVymazat
 15. Tady je přiznání drahošovi ženy:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Eva-Drahosova-v-tom-udelala-jasno-Jsme-havloidi-slunickari-a-pravdolaskari-A-kdo-je-proti-je-nejspis-lez-a-nenavist-521674

  A páníčkové drahoše už jásají:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pan-Drahos-proevropsky-intelektual-co-se-vyslovil-pro-prijimani-uprchliku-Nemecke-noviny-nadsene-pisi-o-vyzyvateli-Zemana-521570

  OdpovědětVymazat
 16. Co je to první dáma? Proč máme u nás 1. dámu a ostatní jsou paní! Pokud si vzpomínám, Beneš mluvil o své ženě jako o paní a né dámě. V projevech oslovoval "paní a pánové". Šachisté mají krále a dámu, někde mají veličenstva, jinde výsosti, excelence, hrabata, knížata, ertepličky, ale ve slušné společnosti v Čechách takové povyšování nad ostatní, v tomto případě ženy, bývalo nezdvořilé a nakonec vlastně urážlivé.

  OdpovědětVymazat
 17. Při minulých prezidentských volbách byl jasné velkokníže Kchárl stokrát lepší, než v těch letošnch pan profesor. Co se to s tou pravdou a láskou děje, vede si čím dál hůř !

  OdpovědětVymazat