Reklama

úterý 2. ledna 2018

Rok 2018 má znamení ANO

Jiří Jírovec
2. 1. 2018
Musíte mít dobré jméno. Váš produkt musí mít v názvu dobrá slova. Třeba enhanced, progressive nebo sophisticated. Ta zakryjí, že prodáváte dluh černocha, který koupil rozpadající se domek někde v Alabamě. Bird & Fortune o bankovní krizi. Dobrými slovy plnil svoje projevy Václav Havel. Lidská práva, demokracie, občanská společnost, pravda, láska a Tibet se pravidelně kamuflovala jeho podporu zločinných válek i osobní vlastnosti. V české politice se k manipulaci se slovy naposledy uchýlil blok čtyř stran. Dal si do názvu adjektivum demokratický. Vymysleli ho politici, kteří již před volbami 2017 prohlašovali, že se postaví proti výsledku demokratických voleb, pokud nedopadnou v jejich prospěch. Zruší to či ono a hlavně: nikdy nepůjdou do koalice s ANO.


Použili "dobré jméno", protože implikuje nedemokratičnost zbytku politické scény. Ten prý ohrožuje demokracii, jak ji známe.

Vůdcům "Demokratického bloku" jde o zachování systému, který dobře znali a uměli využívat. Zatím se jim vždy dařilo odrazit "netradiční" politiky kteří chtěli svůj podíl. Pomocí běžných postupů, tedy směsi sexu, obvinění a korumpování pozicemi se jim podařilo rozdrobit Věci veřejné. Bárta, Kočí, Peake i John vypadli z politiky a nebezpečí bylo na nějakou dobu zažehnáno.

Kde se vzalo, tu se vzalo, objevilo se hnutí ANO, plným jménem "Akce Nespokojených Občanů 2011".

Tradiční politici, se zprvu necítili ohroženi. V umravňování nováčků se přece vyznají. "Nepolitik" s napadnutelnou minulostí, legrační češtinou a pobočníkem, jehož vystupování připomínalo urychlené absolventy z prodejné university bude lehce vyřízen.

Přišly ale sněmovní volby 2013, ANO se stalo druhou nejsilnější stranou a vstoupilo do trojkoalice. Babiš nadále zůstal ve stínu "nepolitika", ale Faltýnek se rychle naučil, jak se pohybovat ve Sněmovně.

Podcenili Babiše, holoubkové, protože si neuvědomili, že člověk jeho bohatství se nebude doprošovat, aby ho připustili ke žlabu. Stačilo, aby řekl dvě věci a jejich sebedůvěra se přeměnila ve zděšení:

(1) Vy jste si mě vytvořili. Nejsem jeden z Vás a budu-li mít příležitost, pokusím se změnit to, co děláte špatně; a

(2) Stát hodlám řídit jako firmu. K tomu dodal, že to znamená, že je nutné zvážit projekty financované státem, kontrolovat jejich provádění a výsledek analyzovat.

Přišly krajské volby a od nich se datuje nepřetržitá řada chybných výkonů Babišových oponentů.
Preference ANO dál rostly, Babiš přišel do voleb 2017 s nálepkou dotačního podvodníka, ale viděl a s převahou zvítězil.

Sběhli se soudruzi přestrašení celí…

Wolkerův verš vysvětluje, proč došlo k dalším zoufalostem. Prý slíbili voličům, že nebudou jednat s kriminálníky (čti: sprostými podezřelými), tedy s vedením ANO. A přidali hrozbu, že Babiše nepřijme svět. Jenže tomu to je šumafuk, protože trestní stíhání není totožné s pravomocným odsouzením.

Ve světě se dějí různé věci. Takový Benjamin Netanjahu je vyšetřován kvůli korupci. Izraelský parlament nedávno schválil zákon, podle kterého policie nesmí informovat, že vyšetřuje dokud státní zástupce nedá souhlas, aby bylo vzneseno obvinění.

Podle izraelského premiéra jde o to "zabránit policii ve zveřejnění informací, které by mohly poškodit i nevinné lidi. V šedesáti procentech případů, kdy policie doporučí obvinit vyšetřované, státní zástupci nakonec rozhodnou, že k tomuto kroku nepřistoupí." ZDE

Človeka napadne epigram Karla Havlíčka Borovského:
Bože, kéž jsem policajtem, to je vyražení, koho chce, toho si chytne a dá do vězení.

Leč nechme ironii stranou. Informace z Izraele je zatraceně vážná, protože naznačuje že policie námi obdivované demokratické země neobhájí víc než polovinu případů. Můžeme se ptát jestli jsou česká čísla podobná.

Spekulace o účelovosti žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání světské moci byla okamžitě považována za znevažování nezávislosti českých státních zástupců a policie. To jsou přece neovlivnitelné instituce a pracují usilovně podle pravidla padni, komu padni.

Jenže Babiš se stal premiérem a začal provádět některé personální změny. U státních úředníků je musel stihnout do konce kalendářního roku, tak předepisuje služební zákon.

Opozice otočila a začala naznačovat, ne-li varovat, že nezávislost institucí závisí na jejich personálním obsazení. Jakou to dalo práci než se podařilo nahradit Lessyho a Červíčka generálem Tuhým.

Po varování, že ten či onen přicházející je "Pecinův člověk" se ovšem nabízí otázka, jestli existují i "Chovancovi lidé".

To vše nakonec vyšumí. Presumpce neviny platí i pro Babiše a ten může být premiérem až do vydání pravomocného soudního rozsudku.

Fráze o ohrožení demokracie zakrývají hrůzu z toho, že se jako premiér dostane k informacím, které měli dřívější vládci, a že přijdou o pašalíky ve formě pozic politických náměstků a členů správních rad.

Preference ANO dál rostou. Možná i díky tomu, že Babiš nedělá nic neobvyklého. Sestavil vládu, odjel navázat osobní kontakty do Bruselu a zveřejnil vládní prohlášení.

Kdo zná Formanův film "Přelet přes kukaččí hnízdo", patrně vzpomene na jeho hlavního hrdinu, Jacka Nicholsona. Ten se dostane mezi blázny (skutečné i systémem zformované), zorientuje se v novém prostředí a naznačí řešení. To symbolizuje betonový blok s armaturami, který je nutné utrhnout ze zdi a rozbít s ním mříž v okně. Nicholson neslibuje výsledek, ale ukazuje možnou cestu z bryndy. Nakonec neuspěje, ale neporažen říká "alespoň jsem to zkusil".
Babiš přesně to dělá v české politice a proto je pro veřejnost čitelný a věrohodný. Možná taky odejde osobně zničen, třeba ho i někdo odstřelí nebo nechá zavřít.

14 komentářů :

 1. Pane Jírovče, skvělé a výstižné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Jenže Babiš se stal premiérem a začal provádět některé personální změny." -NESTAL SE PREMIÉREM! Teprve mu Zeman bude vytvářet "časoprostor pro jmenování" speciálním, zemaniakálním výkladem ústavy, jímž se snaží obrátit směr toku času - jím chtěný výsledek (Babiš premiérem) klade před podmínku (důvěra sněmovny jeho vládě). S podobně zhůvěřilou logikou nachystal aranžmá na Sobotku s jeho údajným úmyslem podat osobní demisi. Ve známé hradní scéně je podvraťák ten s holí, morálním i intelektuálním vítězem byl pan Sobotka, to ví i Bimbo, proto se tak vzteká. Abych jej mohl zase volit prezidentem, měl by se za ten "drsný vtip" panu Sobotkovi omluvit. Začíná se totiž jeho v poslední době oblíbená průpovídka (o bohovi a volovi) obracet proti NĚMU. sck

   Smazat
  2. 11:41 "sck" - to jste opravdu takový blbec ?!

   Smazat
  3. " - to jste opravdu takový blbec ?!" - Vskutku patřím mezi blbce, kteří věří, že pravidla se mají dodržovat. VE VLASTNÍM ZÁJMU! Vaše inteligence se nezvýší, nazvete-li zastánce jiného názoru blbcem. Jak třeba nazýváte šiřitele věrouky, podle níž bohatec nekrade, ježto to nemá zapotřebí? Já jim říkám UŽITEČNÍ IDIOTI. Dost jich je mezi Babišovými voliči. Všichni jeho voliči tak naivní nejsou, taky jich teď dost vykonává funkce.

   Smazat
  4. oprava:...dost vykonává funkce. sck

   Smazat
 2. Doporučuji vrátit se k textu Davida Martínka:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Totalni-zmena-pred-kterou-stojime-Vlada-Babise-a-ti-kteri-kradli-a-znici-kazdeho-Konec-rozbijeni-naseho-statu-Vazny-text-o-tom-co-nastava-515009

  OdpovědětSmazat
 3. Asi tak nějak, a abychom z Babiše nedělali nějakého rytíře v bílém, navíc tady hraje roli, že se obrátily pozice. To Babiš teď bude mít informace, které může eventuálně použít k vydírání a toho se patrně Kalousek bojí víc než zmaru demokracie.

  OdpovědětSmazat
 4. Demokratický blok, to závidíte, co, jak jedním slůvkem vyvolat příznivý dojem a seskupení partají totálně ve službách diktatury kapitálu ověnčit pusinkami - ze šlehaných bílků.
  Čím více zaťaté pazoury do lidské společnosti, tím pro kapitál výživnější. A že se totalita kapitálu dá "volit". No to je právě ten trik, kterému se říká demokracie. Propaganda je schopná vás přesvědčit, že nevidíte vola, ale statného býka, ale i obráceně. Nemyslím, že by kdy v historii byli občané tak informacemi zmanipulování, jako dnes. No a vtom je ta totalita dneška.
  Babiš? To je tedy záhada. Že by se našel ze špičky velkokapitálu někdo, kdo pochopil, že je přeci jen asi dobré nasadit kapitalismu lidskou tvář? Nezdá se vám divné, že jeho program je "socialističtější", než na jaký kdy si troufla pomyslet soc. dem? Asi jsou to peníze, které mu umožňují se držet mimo opratě diktatury kapitálu. Jak dlouho? Tak v tom by mohli sehrát pozitivní roli i občané při volbách, pokud ovšem nechtějí zpět do dob grandiózních beztrestných rozkrádaček jejich majetku v dobách privatizace.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak ano není strana pro občany jsou to pravičáci ale budu babišovi fandit aby zlikvidoval kavárnu a její poskoky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém je, že "pravičák" je téměř úplně každý, pokud jde o jeho vlastní osobu. Je to přirozené, stejně jako nenávist k "jinak orientovaným lidem", která vyšla najevo hlavně díky internetu; a to může být důvodem odklonu veřejnosti od "levé-pravé" politiky: dokonce ani komunisté dosud oficiálně nevypověděli "válku" muslimům; takže přichází o voliče
   ...
   Pane Jírovec, váš pohled na "politiku" je hodně reálný, jasný
   Kromě J.Nicholson vzpomínám na G.Depardieu, který v nějakém filmu na důkaz osobní svobody a nezávislosti spáchal sebevraždu (ukazuje to, že existuje více možností, takže máme na výběr. Přesto se společnost nemění; no, snad pomohou chipy a další technologie...:-)).
   V každém případě A.Babiš dost možná opravdu riskuje život. Snad k tomu má nějaký důvod; ale o peníze zřejmě nejde. A to mně na něm nepatrně vadí: cokoliv udělá, může jen trochu oddálit to, co přijde stejně. Ale o tom je asi život lidí, kteří si dávají velké cíle, a nakonec se o nich jen všichni musíme učit ve škole, klademe věnce, apod.

   Smazat
 6. Kdyby tu byl místo Babiše Baťa,taky by na něj Kalousek něco ušil.Babiš,zdá se má potenciál,tak proč ho nevyužít,proč mu nedat šanci?Moc chutná moc,tak se jí demoblok těžko vzdává-ale co dělat,když už je chce tak málo voličů?Babo raď!

  OdpovědětSmazat
 7. Demokratický blok ............... no... i lidovou demokracii jsme tady měli, a jak jsme si jí pane užívali.
  \tak nějak to bude i s "demokratickým blokem".

  OdpovědětSmazat
 8. Na šlechetné miliardáře nevěřím. I když, co když se v této kupě hnoje vyskytuje jeden "drahokam", zvaný koblížek.
  Po opláchnutí pak jako čerstvý.
  Věřit v zázrak mně nutí jen to, že ti ostatní "demokrati" jsou jen ten hnůj, od kterého nelze čekat nic dobrého.

  OdpovědětSmazat
 9. Nejvíc naše demokraty nasere, že pán Jírovec je emigrant, ale není to žádný Brady nebo Tigrid anebo Mašín.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.