Reklama

čtvrtek 11. ledna 2018

Rusko a Čína odmítají nadvládu dolaru

Wiliam Engdahl
11.1. 2018   Zvědavec
Ruská vláda nedávno oznámila, že vydá státní dluhopisy v hodnotě téměř 1 miliardy dolarů, avšak denominované nikoli v amerických dolarech, jako tomu bývá ve většině případů. Půjde o první prodej ruských dluhopisů v čínské měně jüan. I když 1 miliarda dolarů se nemusí zdát mnoho ve srovnání s celkovým podílem amerického vládního dluhu ve výši 1 bilionu dolarů, který drží Čínská lidová banka, nebo americkým federálním dluhem ve výši přes 20 bilionů dolarů, důležitost spočívá v nominální hodnotě. Je to test, kterým obě vlády zjišťují potenciál státního financování infrastruktury a dalších projektů, nezávislé na dolaru a bez rizika takových postihů, jako jsou finanční sankce ministerstva financí USA...

Ruský dluh a čínský jüan


Od srpna 1998, kdy Západ nastavil svrchované podmínky, Rusové nedodrželi finanční závazky a jejich státní finance jsou extrémně obezřetné. Velikost jejich národního dluhu je nejnižší ze všech větších průmyslově vyspělých zemí, pouhých 10,6% HDP v r. 2017. To umožnilo Rusku přestát americké válečné sankce, které jsou uvaleny od roku 2014, a zároveň to přinutilo zemi obrátit se kvůli své finanční stabilitě jinam. Tím „jinam“ je čím dál tím více Čínská lidová republika.

Nyní ruské ministerstvo financí údajně plánuje první prodej ruského dluhu ve formě dluhopisů denominovaných v čínské měně jüan. Velikost první nabídky, testování trhu, bude 6 miliard jüanů, což je necelá miliarda dolarů. Prodej organizují státní ruská banka Gazprombank, Bank of China Limited a největší čínská státní banka Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Tento krok ještě urychlují zprávy, že americké ministerstvo financí zkoumá možné důsledky prodloužení sankcí, které byly až dosud soustřeďovány na ruské projekty v oblasti ropy a zemního plynu, aby zahrnovaly i ruský svrchovaný dluh v rámci válečných sankcí. Nové dluhopisy denominované v měně jüan budou obchodovány na moskevské burze a budou se prodávat s nízkými úrokovými sazbami čínským investorům, i mezinárodním a ruským vypůjčovatelům.

Západní sankce nebo výhrůžky sankcemi nutí Rusko a Čínu ke strategičtější spolupráci na tom, co se stane základem skutečné alternativy k dolarovému systému. Ruský dluh, nabízený v měně jüan, také výrazně podpoří přání Číny, aby se jüan stal uznávanou mezinárodní měnou.

Čínský petrojüan


Kroky, vedoucí k vydání ruského státního dluhu v měně jüan, probíhají souběžně s dalším významným vývojem směrem k širšímu mezinárodnímu přijetí jüanu vůči americkému dolaru. Čínské regulační orgány dokončily 13. prosince závěrečné testování v rámci příprav na zahájení obchodování s futures kontrakty na futures burze v Šanghaji, nikoliv však v dolarech, ale v jüanu.
Důsledky jsou potenciálně velké.

Čína je největší dovozce ropy na světě. Kontrola trhů futures s ropou až dosud přísně střežily banky na Wall Street a v New Yorku, Londýně a další futures burzy, které řídí. To, že se vynořila Šanghaj coby hlavní futures centrum s ropou, založené na měně jüan, by mohlo výrazně oslabit dominantní postavení dolaru při obchodování s ropou.

Od 70. let, kdy došlo k ropnému šoku a k nárůstu ceny ropy o 400% ze strany zemí OPEC, Washington udržuje přísný režim, kdy se s nejhodnotnější komoditou na světě - ropou - obchoduje pouze v amerických dolarech. V prosinci 1974 podepsalo americké ministerstvo financí v Rijádu tajnou dohodu se saúdsko-arabskou finanční agenturou, týkající se „vybudování nového vztahu prostřednictvím Federální rezervní banky v New Yorku s výpůjční operací amerického ministerstva financí“ za účelem koupit americký vládní dluh za nadbytečné petrodolary.

Saúdové souhlasili, že u zemí OPEC prosadí prodej ropy pouze za dolar výměnou za prodej moderního vojenského vybavení z USA (samozřejmě zakoupeného za dolary) a záruku ochrany před případným izraelským útokem. To byl začátek toho, co tehdy americký ministr Henry Kissinger nazval recyklací petrodolaru. K dnešnímu dni se pokusili tento systém změnit a prodávat ropu za eura nebo zlaté dináry pouze dva lídři zemí, vyvážejících ropu - Saddám Husajn v Iráku a Kaddáfí v Libyi. Nyní Čína vyzývá petrodolarový systém jiným způsobem - prostřednictvím petrojüanu.

Rozdíl oproti Saddámu Husajnovi a Kaddáfímu je ten, že nyní mnohem vlivnější země - Rusko a nyní i Írán - s implicitní podporou Číny spolupracují na tom, aby se dolaru vyhnuly z nutnosti kvůli přílišnému tlaku ze strany USA. Tohle je nyní mnohem větší výzva pro americký dolar, než se kdy mohlo Iráku nebo Libyi podařit.

Čínské ropné futures kontrakty v jüanu nyní umožní obchodním partnerům Číny, aby platili zlatem nebo převedli jüan na zlato, bez nutnosti držet peníze v čínských aktivech nebo je převést na americké dolary. Vývozci ropy, jako je Rusko, Írán nebo Venezuela – na všechny tyto země USA uvalily sankce - se mohou vyhnout těmto sankcím tím, že se nyní vyhnou ropným obchodům v dolarech. V září minulého roku Venezuela reagovala na americké sankce tím, že nařídila státní ropné společnosti a obchodníkům, aby uzavírali smlouvy na prodej ropy v eurech a neplatili, ani si nenechávali platit v amerických dolarech.

Zlato za ropu?

Mezinárodní burza v Šanghaji brzy zahájí ropné futures kontrakty v jüanu. Tyto futures kontrakty zefektivní a upevní proces prodeje ropy do Číny v měně jüan, který Rusko započalo po uvalení sankcí v roce 2014. To umožní také dalším světovým výrobcům ropy prodávat ropu nikoli za dolary, ale za jüan. Futures kontrakty na surovou ropu budou první komoditní smlouvou v Číně, otevřenou zahraničním investičním fondům, obchodním domům a ropným firmám. Obejití obchodování za americký dolar by mohlo umožnit vývozcům ropy, jako je například Rusko a Írán, aby se vyhnuli americkým sankcím.

Aby byla nabídka atraktivnější, spojila Čína futures kontrakty na surovou ropu s možností efektivně převést jüan na fyzické zlato prostřednictvím burz v Šanghaji a Hongkongu. Podle Wanga Zhimina, ředitele Centra pro globalizaci a modernizaci při Čínském institutu pro zahraniční ekonomiku a obchod, bude možnost převést ropné futures v jüanu na zlato znamenat konkurenční výhodou čínských futures oproti ropě Brent a West Texas Intermediate.

Nyní jsou Rusko, Írán nebo jiní výrobci ropy v takové pozici, že jsou schopni prodávat ropu do Číny za jüan nebo rubl, a zcela tak obejít dolar. Tato změna nastane v nadcházejících týdnech, kdy budou oficiálně zahájeny ropné futures kontrakty v jüanu. V říjnu Čína a Rusko zahájily tzv. systém PVP (platba versus platba) pro vzájemné platby v jüanech a rublech, což sníží riziko vypořádání za ropu a jiné obchody.

Prodej ruské ropy a plynu do Číny se již údajně uskutečňuje v rublech a jüanech, a od té doby, co se USA pošetile snažily izolovat Katar v Perském zálivu, Katar - hlavní dodavatel zemního plynu LNG do Číny - přešel na stanovení cen v jüanu. Tlak narůstá do takové míry, že Saúdská Arábie v určitém okamžiku poruší smlouvu z roku 1974 s Washingtonem, a začne prodávat ropu Číně také za jüan.
Írán se připojí k Eurasijské ekonomické unii (EEU)

K rostoucí spolupráci napříč Eurasií, která se soustřeďuje kolem Číny, Ruska a zejména Íránu, bude přidán nový element. Podle Behrouze Hassanolfata z íránské Organizace pro podporu obchodu se Írán stane již v únoru 2018 členem ruské Eurasijské hospodářské unie (EEU), jak je uvedeno v prohlášení, které odvysílala íránská státní televize Press-TV. V současnosti patří do EEU, která byla vytvořena v roce 2015, Rusko, Kazachstán, Bělorusko, Arménie a Kyrgyzstán. Cílem této unie je vytvořit velkou zónu pro volnou přepravu zboží, služeb, kapitálu a pracovníků v rámci členských států. V současné době je EEU trhem pro183 milionů lidí. Když se připojí Írán s více než 80 miliony obyvatel, významně to podpoří ekonomiky států EEU a vytvoří se společný trh pro více než 263 milionů obyvatel s kvalifikovanými schopnostmi, inženýry, vědci a průmyslovým know-how.

Írán již v souvislosti se stupňujícími se výhrůžkami ze strany Washingtonu oznámil, že hledá způsoby prodeje ropy za jinou měnu, než je dolar. Začlenění do EEU by mohlo být řešením, neboť Írán, Rusko a Čína jsou neustále vystavovány tlaku Spojených států.

Vzhledem k tlaku, který vyvíjí Západ, se čím dál tím více země Eurasie snaží rozvíjet své ekonomiky tak, aby byly nezávislé na sankcích, uvalených americkým ministerstvem financí. Je velmi pravděpodobné, že ve zpětném pohledu budou tyto americké sankce považovány za jeden z nejhloupějších pokusů Washingtonu o ovládnutí ekonomik Eurasie.

20 komentářů :

 1. ... Saddám Husajn v Iráku a Kaddáfí v Libyi ...
  ... Slobodan Miloševič ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I když tomu nikdo nebude věrit vznika i v ČR tlak na odstraněni NEOMARXISMU S DIKTATUTOU TZV HUMANISTŮ,staronového způsobu jak v posledni chvili nasadit okovy otroctvi zemim EU a odstranit demokracii heslem

   MENŠINA BUDE VĚTŠINA,COŻ JE MOŽNÉ DOSAHNOUT TEROREM DIKTATURY ISLAMISTŮ.

   Vnuceno to bude soudem EU,bohužel bez Slovenska,které prostřednictvim svých elit má pry přijmout nelegalni kvoty a tak se nejen vyhnout soudu EU,ale stát se Trojským koněm V4 nepřátel!

   Smazat
  2. 12:54 - Čo ten lichvár Kiška a zvazák Fico blbnú?! Hanbím sa za nich. Ja som ich nevolil!

   Smazat
  3. 3.07 CO SE TO DĚJE S KÍŠKOU A FK

   dává diskuze na nwoo.org.
   Je už tam neuvěřitelných skoro 450 přispěvků a je to hned na prvnímmístě mezi nejčtěnějšimi.
   Důvodem je,že EU ze Sovenska vytvořilo Trojského koně,který nepůjde před soud V4 a za to dostane porci emigrantů v plném rozsahu...

   Smazat
 2. A napadání Iránu Venezuely je ten samý problém pryč se zadluženým petrodolarem.

  OdpovědětSmazat
 3. Velice rozumné řešení a věřím že bude úspěšné a pro světové společenství velice prospěšné. Konečně bude narušena a oslabena osa světového zla.

  OdpovědětSmazat
 4. Připadá mi to jako před protržením hráze. Nejdříve jen prosakování, potom malý pramínek a končí to tím, že si vlastně vypustí přehradu samotní ti, kteří vodu (v našem případě bohatství ) zadržují.

  OdpovědětSmazat
 5. Jan Renda11. ledna 2018 12:50
  Nejspíš to s osou zla ani nehne. Tím zlem, jsou majitelé bank. Jim patří banky v USA i v Číně, i v Rusku.
  Ale je to další krok k odstavení USA. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:04 No jo, ale co si všechny ty banky počnou s těmi bezcennými papíry zvanými dolar? To, že přes dolar obchoduje naprostá většina uhlovodíkových energetických surovin, udává dolaru jeho hodnotu. Tím, že si u pumpy koupíte benzín, nepřímo zvyšujete poptávku po doláči!
   Jirka

   Smazat
  2. Anonymní11. ledna 2018 14:24
   „No jo, ale co si všechny ty banky počnou s těmi bezcennými papíry zvanými dolar?“
   Povinně ho odeberou kolonie do svých nesmyslných devizových rezerv. Nesmyslná devalvace koruny, nebyla ničím jiným, než povinným odkupem dolarů a Eur. Takto USA rozprostírá své zadlužení, mezi své kolonie po světě. P.K.

   Smazat
 6. Začátek konce petrodolaru! Báječná zpráva. Uvidíme, jak budou USA reagovat. Mají už pouze dvě možnosti, Velký krach, nebo Velkou válku. Nebo že by překvapily ještě něčím jiným?
  Jirka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No neviem, ci je to bajecna sprava a ci si vobec uvedomujeme, co to v praxi znamena.. Hovorime o konci dolaru, o kolapse Ameriky, o naslednom kolapse celosvetovej ekonomiky takeho rozsahu, o ktorom sa nikomu z nas ani len nesnivalo. Hovorime o 20 rokoch chudoby, hladu, kriminality, socialnych búrok, nepokojov po celom svete. (v lepsom pripade) Hovorime o vysoko pravdepodobnych vojnach po celom svete... (v horsom pripade)

   Smazat
  2. 22:33 - No a co?! I když to nese riziko, třeba to zločinecké USA co nejdřív vykopnout na smetiště dějin! A nebát se toho. Vždyť to raz muselo přijít a není co odkládat. Myslete na tom, jaký bordel zanecháme našim potomkům!

   Smazat
  3. Anonyme 3:13 vy asi nejste schopen domýšlet důsledky. To o čem hovoříte se jedním slovem nazývá "válka". Válka znamená zkázu pro každou zemi a její obyčejné obyvatele. A hádejte, kdo v takových chvílích vždy profitoval? Víte, že jenom takové Rusko zaplatilo poslední splátku za 2. světovou válku až v roce 2009? A myslíte, že z toho měli nějaký speciální profit obyčejní Američané?

   Chcete, aby padla Amerika, kde je momentálně soustředěn světový technologický progres. Tím pádem musíte počítat i s tím, že padne Evropa, která je provázaná. A také Čína. Zároveň se musíte ptát, když padne USA, kdo je nahradí? Čína? Jak víte, že se nebude její finanční elita chovat hůř?

   Východiskem může být multipolarita silných ekonomik s více centry, aby se pufrovaly manipulace finanční císařské rodiny a jejich vazalů. To samozřejmě znamená i lehce oslabit pozice dolaru a doufat, že se nových standardů opět znovu nechopí ti samí, kteří mají ve své moci dolar. A ani to není úplně šťastné, protože bychom museli předpokládat, že nový světový rezervní měnový systém nebude zneužit jejich správci.

   Globalizace se už nezastaví. Ale na planetě by v současnosti mohly vzniknout tři regionální ekonomické bloky, které by mohly velmi úspěšně spolupracovat (už to vlastně dělají). Prvním jsou USA a anglosaský svět, to je velmi úspěšná a kompaktní skupina, druhou je jihovýchodní Asie, tady ovšem převládají mnohé animotity vůči sobě a technologicky a sociálně je přece jen pozadu, a tou třetí by mohla být Eurasie. Má skvělý potenciál. Ovšem bohužel, jsme svědky jejího řízeného rozpadu z dílen světových manipulátorů, kteří si tento prostor chtějí ponechat ve svém vazalském stavu.

   Evropa spolu s Ruskem, jak navrhoval Putin už v r. 2011, by se tak mohla stát velmi úspěšným blokem, který by ekonomicky a kulturně volně přecházel přez celý kontinent z jihoasijského do atlantského prostoru. Navíc geograficky sousedí s Blízkým Východem, který má taktéž dobré vyhlídky. To je noční můra elity Atlantidy.

   Smazat
 7. Tohle se proamerickým a euroatlantským asi nečte snadno.
  Čína ve svém (mírovém) soupeření s USA postupuje jako ta anakonda. Sice pozvolna, ale přece jen svou oběť zadusí. S rozmyslem a bez krve na svých rukou.
  Kdo bude tím druhým na řadě, je jasné.
  Je načase vzpomenout si na (obrannou) strategii Charlese de Gaullea, který ji nazval politikou všech azimutů. Nemusíme se bránit, bohatě postačí efektivně spolupracovat. ...

  OdpovědětSmazat
 8. Akorát mi není jasné, když Čína vlastní nejvíce amerických dluhopisů - jestli není tím pádem juan až příliš navázán na dolar.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (18:21):
   Ano, je!
   A také i v tom je delikátnost celé té operace. Totiž, jak zavčas a beze ztrát zhodnotit US dluhopisy ve prospěch rozvoje Číny.
   Proto ani Čína nemůže mít zájem na propadu směnné hodnoty US žabích kůží, ale jako věřitel má lepší manévrovací prostor. Což na straně USA kompenzují snad jen flotily letadlových lodí nadívaných Raptory aj. milit. "haraburdím".

   Smazat
 9. Všimněte si,že Čina nejprve buduje náhradu
  Je to pomalý proces,nelze ho uspěchat,ale současně zásobu dolarů využivá na nákup firem a technologii všude kde to jde.
  Oni ví,že by po prodeji dluhů USA mohlo dojit ke kolapsu,
  proto je to postupně řizeno.
  Nejprve vznikla burza zlata a nyni dalši kroky,ovšem objem aktivit je ještě nevelký a pokusný,takže žádná křeč.
  Hrátky s hloupou evropskou třidou politiků,kteři nechápou,že jim teče do bot,viz brexit,Katalánie a zoufalé zastrašováni států V4,kterým bude nařizeno platit za Británii,kde lid pochopil,že může být vyhlazen tomu dosvědčují..

  OdpovědětSmazat
 10. K Číně - Oskar Krejčí:
  http://casopisargument.cz/2018/01/08/oskar-krejci-21-stoleti-bude-cinskym-stoletim/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... a další články v časopise !Argument:

   http://casopisargument.cz/tag/cina/

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.