Reklama

.

.

středa 24. ledna 2018

Samozvané elity si přejí „třídit“ občany i v demokracii

Ivo Šebestík
Ivo Šebestík
24.1.2018  Argument


Ivo Šebestík se zamyslel nad tím, proč by bylo pro současné elity vlastně lepší, kdyby mohly nastolit majetkový cenzus jako klíč k občanských právům.


Lidé, kteří sami sebe považují za výkvět národa, se v poslední době začínají tuze zlobit na své spoluobčany, pokud tito ve volbách volí „špatně“. Tedy pokud volí podle svého mínění, jež je ovšem, podle mínění oněch „elit“, výsledkem jejich venkovanství, nízkého vzdělání a nedostatečné odpovědnosti vůči zemi.

Samozvané elity sice prozatím neříkají nahlas, co si myslí ve skrytu svých duší a o čem uvnitř svého společenství tu a tam hovoří i docela otevřeně. A sice, že občanství a s ním spojená politická práva občanů by neměly být univerzálním a samozřejmým statkem, jehož se dostává všem lidem bez rozdílu stavu, majetku a hlavně „moudrosti a odpovědnosti“. Vždyť hlas plebejců nemůže mít stejné ceny jako hlas odpovědných občanů, kteří jsou urozenými skrze to, co v životě dokázali – rozumějme majetek – a díky tomu, co vědí a čemu rozumějí – zde chápejme vlastnictví elitního názoru.

Vskutku nic nového pod Sluncem. Athénská demokracie, jež za Perikla stojí na počátku dějin evropské demokracie, byla ve skutečnosti velmi výběrovým klubem dokonale selektivních politických práv. Plná politická práva měli jen muži, kteří byli od osmnácti let členy „dému“, jenž představoval jakési lokální společenství, do nějž byl mladík uveden svým otcem či pěstounem, ovšem pouze za předpokladu, že pocházel z rodiny, která se těšila plným občanským a politickým právům.

Vedle občanů těšících se plným politickým právům (πολίτησ) znala ale athénská obec také takzvané metoiky (μέτοικοσ), kteří sice směli v Athénách žít a vydělávat si na živobytí „podřadnými“ způsoby, k nimž patřilo například půjčování peněz, tedy bankovnictví, ale nebyli připouštěni k volbám. Pro Athény se sice směli nechat zabít ve válce, neboť v případě války byl každý muž schopný boje užitečný, ale nebylo žádoucí, aby svým názorem – jistě odlišným od mínění elity – kontaminovali obecný, tedy elitní názor výběrově demokratických Athéňanů.

Proti politické aktivitě neurozených, tedy neodpovědných a nevzdělaných venkovanů a křupanů, jak by  ...   (celý text najdete zde)

9 komentářů :

 1. Prostě nezaměňovat státní občanství a státní příslušnost. Státní občan má kromě státní příslušnosti navíc i občanská práva podmíněná plněním občanských povinností. Imigrant může nabývat pouze státní příslušnost, ne občanství. Státní příslušník je státem chráněn, spadá pod jeho iurisdikci, ale nemá občanská práva - tedy např. volit a být volen do státních orgánů a institucí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:39
   A kdepak jste tohle vyčetl? V které zemi to tak je?

   Vymazat
  2. Pane Kopecký, nyní, bohužel, v Evropě v žádné ... kdysi byl předmět zvaný Teorie státu a práva...

   Vymazat
  3. 23:01
   Mám tomu rozumět tak, že takový rozdíl existuje v teorii a ne v praxi? Nebo že to někde (kde?) tak bylo, ale už není?
   Možná to můžete konkretizovat (není spěch)?

   Vymazat
 2. Prof. Drahoš nesouhlasí s uzákoněním obecného referenda. Přirozeně, protože přesně ví, jaká část podstatných informací je lidem, naslouchajícím pouze oficiálním médiím, řízeně odfiltrována a jak neúplný je jejich obraz o skutečnosti. Jeho postoj je výrazem nadřazenosti zasvěcených. Je to smutné.

  OdpovědětVymazat
 3. Jistě. Zemanovi se často podsouvá ( alespoň v internetové publicistice, ale i jinde jsem četl), že "rozděluje" národ. Velký kulový! Národ je rozdělen už dávno - kdo si tady ze dne na den před osmadvaceti léty začal hrát na elity? Kdo si osobuje právo pobírat z daní pracujících a ze státního rozpočtu měsíčně stovky tisíc ( zatímco ze stejné částky senioři žijí celý rok!!!) a přezdívají tomu mzda? Tehdy byla celá ta - dnes do mrtě rozhádaná psí smečka - svorně jednotná, když si odhlasovali své prebendy, a kmotr chemik Kalousek dokonce řval nahlas, že "rovnostářství prostě není možné!" Že je to zhouba zdravé ekonomiky! A víc kmotrů politických zločinců ryčelo totéž - rovnostářství néééé! Tím pádem mají i potrhlé modelky a sereblity příjem mnohem a mnohem vyšší než chirurgové v nemocnicích, a sprostý a vulgární bulvár nám s obrovskou radostí už řadu let předvádí různé hnusné šašky, jak si i s rodinami užívají dovolené na Floridě, Kanárech, Thajsku.... kdejaký blbý zpěvák - a ještě se jim zločinci z OSA ( prý ochrana autorských práv) starají o tantiémy. Naše společnost je tím velice surově rozdělena od samého začátku, a přesně toto je samotné a jediné gró tohoto rozdělení. Kalousek -a celé smečky těch odporných parazitů, by se cítili obrovsky potupeni, kdyby měli mít příjmy stejné, jako pracující dělníci, bez jejichž práce by se ale tamti paraziti ani nevysrali. Tak je to v naší "zemičce" - žádná "závist" a takové sračky roztrušované odpornými zbohatlíky a protekčními šmejdy - ale ponížení lidské práce, ponížení pracujících jak vůbec nejvíc to jde. Tihle hajzlové by zasloužili, aby všichni lidé ze dne na den zůstali doma - nikdo by do práce nenastoupil! Nejezdilo by MHD, vlaky, nefungovala by pošta, obchody zavřené..to by tu odpornou smečku poučilo, jak je rovnostářství škodlivé, to by čuměli! A všichni obyčejní pracující lidé by požádali o sociální podporu - kde by na to ti hajzlové vzali? Takový majdan bez střílení a násilí -ale to lidi nikdy neudělají. A to - a nic jiného než to - rozděluje společnost! Žádný prezident, nebo politik svými výroky. To jsou jen mediální hovadiny.Proč by nemohl být prezidentem dál Zeman? Proč? Proč odevšad na mně čumí ten Drahoš? Ať otevřu cokoliv - všude Drahošův ksicht! Už to samo o sobě je ubohé a odporné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas!!!

   Vymazat
  2. 18:10 Též mám už drahoše plný zuby to samé jako causa brady tfujtaixl.

   Vymazat
 4. Kdo má rozum a charakter, ten se distancuje ze zařazení do klubu nadlidí - elitářů. To je jen jiná forma rasismu.
  To je ta střední třída budoucích Baťů, jak jim to oligarchie slibuje, když budou skákat, jak peníze pískají. Takže současný nadčlověk nepotřebuje ani tak modré oči a blond vlasy, ale musí být pořádně bezcharakterní a podlý a pak je oligarchii zařazen na listinu "ELIT". Prostě to jsou noví národní hrdinové, aspoň ve vlastních očích, byť s úšklebkem oligarchů.

  OdpovědětVymazat