Reklama

čtvrtek 4. ledna 2018

Šen -čen, plná elektrifikace hromadné dopravy

Jaroslav Ludil
4.1.2018
 

Dobrý den, v místě dnešního 12 milionového čínského města Šenčen stála ještě roku 1979 chudá rybářská vesnička s pár stovkami obyvatel. Dnes má toto obří město velikosti Moskvy plně elektrifikovanou hromadnou autobusovou dopravu. Jako první na světě.

Po městě jezdí 16 359 elektrobusů, které se nabíjejí v 510 zastávkách na 8000 nabíjecích bodech. 100 % městských autobusů je na elektrický pohon. Pokud jde o taxíky, těch je na elektřinu zatím "jen" ?? - 62,5 % !

Během dvou let, roku 2020, budou i taxíky ze 100 % elektrické. My ovšem zase jenom kecáme a přihlížíme. Možná naše děti či vnuci zažijí i u nás něco podobného. To už ovšem budeme mít za Čínou zpoždění jedné generace.

Kdo si dnes troufne říci, v jakém roce bude mít naše Praha 100% elektrických autobusů i taxíků ? Nikdo. V čínském Šenčenu autobusy ročně nemusí spálit asi 400 milionů litrů nafty v ulicích. O to se zlepšilo místní městské ovzduší.

Roku 2018 dosáhne v Číně prodej elektrických osobních aut 1 milion, tedy 4 % celkového počtu. Toto číslo bude ovšem prudce stoupat.

Měli bychom se do Číny jezdit učit. Jsou už daleko před námi. Mají v ulicích 200 milionů jednostopých elektrických vozidel, /skutry, motorky, kola/, 350 000 autobusů a přes 1 milion osobních aut. Čína už začala s dodávkami svých elektro "dabl" busů BYD do ulic britské metropole Londýna.

Zdroj


Video ukazující provoz čínských duble-dacker-busů v Londýně:

 

10 komentářů :

 1. Elektro mobilita proniká tam, kde je servisní zázemí. Nestačí prodat, nutné je zajistit další provoz. Pokud v Česku vznikne základní servisní závod pro elektro vozidla se servisnímu vozy, teprve pak začne čínský nástup, který když nebude zachycen, přinese naším současným ekonomickým tahounům zlé časy.

  OdpovědětSmazat
 2. Teď ještě tamní klima přenést sem. Až v Česku udeří mrazy, tak by takové elektrobusy ani nevyjely a v elektroautech by řidiči leda tak drkotali zubama.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co kdyby ses nejdřív doučil zeměpis a zjistil si, jaké že to zimy jsou v kontinentální Číně.

   Smazat
 3. Bezpartajní komunista4. ledna 2018 18:07

  Úspěchy komunistické Číny v přímém podání!

  OdpovědětSmazat
 4. Jsou města v ČR, kde jezdí trolejbusy mnoho desetiletí a podle mě je to ekologičtější, než baterie, nebo se pletu?

  OdpovědětSmazat
 5. A to je jen začátek...

  OdpovědětSmazat
 6. Lidi neblázněte opakují jen že nejsou peníze ani na opravy toho co jim socialismus postavil. Natož plná elektrifikace hromadné dopravy.

  OdpovědětSmazat
 7. Treba väčši dôkaz škodlivosti prevratu v novembri 89? Čína za nami zaostávala vo vývoji asi o 20 rokov. Teraz zaostávame my za ňou o koľko 20 (?) rokov? Podobné je to s Vietnamom. My živíme parazita.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. je to Autobus nahovno. Vzdyt to ma volant na spatny strane....

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.