Reklama

.

.

úterý 16. ledna 2018

Solncepjok nadchl irácké velení: teroristy ničil i děsil, sám neutrpěl jednou ztrátu (VIDEO)

- mbi -
16.1.2018 vestnik-rm.ru a Eurasia24


Na nedávné vojenské přehlídce v iráckém Bagdádu u příležitosti vítězství nad Islámským státem se ve společnosti tanků M1A1 Abrams a T-72M1, terénních vozidel Humwee a další techniky představily také těžké ruské raketomety TOS -1A Solncepjok. Tato zbraň s termobarickou municí si mezi iráckými vojáky získala velkou oblibu – z řady důvodů.


Těžké raketomety, či spíše reaktivní plamenomety (TOS – zkratka z: тяжёлая огнемётная система; Solncepjok – Výsluní; pozn. překl.) velení irácké armády považuje za vskutku vítěznou zbraň.

Během bojů s formacemi islámských radikálů byl Solncepjok, postavený na platformě hlavního ruského bojového tanku T-90, používán na nejdůležitějších úsecích fronty. Zničující přesné údery Solncepjoků měly na bojovníky Islámského státu těžký demoralizující účinek.

Stroje prokázaly vynikající spolehlivost a schopnost přežití. Přes prognózy skeptiků nedošlo během válečného konfliktu ke ztrátě jediného TOSu. Přitom celkové počty teroristy zničené a zasažené techniky byly poměrně značné – v podstatě se jedná o množství, které by stačilo k vyzbrojení několika divizí.

Jen široce známých a v superlativech prezentovaných tanků Abrams shořelo v bojích kolem padesáti. Navíc byly v řadě případů zničeny zastaralými protitankovými sovětskými raketami, vyvinutými už v 70. letech minulého století.

Ruská média se zamýšlejí nad tím, zda vysoký počet zničených Abramsů není důvodem, proč se Irák v minulých měsících rozhodl k nákupu tanků T-90S, které se naopak velmi dobře osvědčily v Sýrii, kde i při velmi intenzivním bojovém nasazení a prudkých bojích se zapojením protitankových zbraní utrpěly jen minimální ztráty. Je znám případ, kdy T-90 v Sýrii vydržel i čelní zásah věže střelou amerického protitankového kompletu TOW-2A (dodávky těchto tanků do Iráku začaly koncem loňského roku – pozn. edit.).

Zkušenosti získané při použití systémů TOS -1A Solncepjok v reálných bojových situacích budou využity při vývoji dalších typů a modifikací těžkých samohybných raketových plamenometů.

Bojové vozidlo komplexu TOS-1A Solncepjok představuje vícenásobné odpalovací plamenometné zařízení pro přímou palebnou podporu mechanizovaných jednotek. Z čtyřiadvaceti raketnic se odpalují rakety se zápalnou nebo termobarickou bojovou částí, která má obrovský ničivý účinek.

TOS-1A Solncepjok při bojích i irácký Mosul:


- - -
14 komentářů :

 1. je to platená reklama - nič v zlom, alebo len pokus o pohľad na výzbroj Iránu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 5:20 placená reklama?Jste mě rozesmál,kde jste viděl aby někdo sám sobě platil? Viďte p.Dvořák.

   Vymazat
  2. Redakce NR správně upozorňuje na novou ruskou výzbroj, která může přinést smrt českým vojákům, v případě, že se nechají našimi politiky a velením AČR vtáhnout do imperiálních válek USA skrezevá servisní organizaci neokonů NATO.

   Vymazat
  3. 10:03-ano velmi správná poznámka. Ať se všichni to kokoti, co každej rok očumují ty NATO herberky v Mošnově podívají, do čeho jdou a na co se mají těšit v případě té vysněné války proti Rusovi...

   Vymazat
  4. 5:20 Článek je Iráku, ne o Iránu. Drobný rozdíl, asi jako mezi hodinkami a holinkami.

   Vymazat
  5. SolncePjok, tak se mi zdá, že to bude vnuk Kaťuše.

   Vymazat
  6. "rozdíl, asi jako mezi hodinkami a holinkami." Pan Hrabal rozdíl mezi Iránem a Irákem vyjádřil taky výstižně, řekl bych jadrněji. sck

   Vymazat
 2. Usaci to pro ne zapomneli koupit ,chybicka se vzdycky vloudi...

  OdpovědětVymazat
 3. Jo opět skvělá Ruská technika v akci.

  OdpovědětVymazat
 4. A jak by hořeli americký vojáci, i český, kdyby byli tak blbí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přišla odvetná palba. Hořím, hoříš, guláškanon hoří i s kuchařem, hoříme. Pan americký vojenský poradce také dobře hoří. I spojaři od Bundeswehru a američtí spojenci v Bradely také dobře hoří.

   Z válečného kurzu českého jazyka pro "spojence Z NATO nejvěrnější" pro dlouhé mrazivé večery v zemljankách na východní frontě...

   Vymazat
 5. Redakcia Nove Republiky,tohlr je jiz stare !Venujte se podstatnejsim spravam,napr.ze Ondra Babisu se vyda na trestni stihani ! Ale to neni v planu,protoze se senzace v podani Kalouska hrouti jako domecek z karet,ze?

  OdpovědětVymazat
 6. Ať žijí euroatlantické hodnoty:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201801156601300-belgie-rozhodnout-osazovat-park-pomoc-mrtvola/

  OdpovědětVymazat
 7. Zde je vidět,že se Rusko zvedá a sílí.Já jim přeji mnoho sil v boji proti fašistickému USA a jeho posluhovačům.At si každý sklidí to,co zasil.Bravo Putin---LM

  OdpovědětVymazat