Reklama

neděle 7. ledna 2018

Struma: Tragédie lodi naděje - největší námořní civilní katastrofa II. světové války

Yekta Uzunoglu
7. 1. 2018
Na konci roku 1941 se II. světová válka se dostala do své strašlivé fáze. V tom období Němci zavraždili v rumunském městě asi 4000 Židů a mezi rumunskými Židy vypukl strach a panika. Každý z nich hledal jakoukoliv cestu k útěku. Byli bezmocní.... Téměř celá Evropa byla okupovaná hitlerovským Německem. Turecko kvůli svým dobrým vztahům s hitlerovským Německem nedovolovalo, aby Židé jeli přes Turecko do Izraele, přesto ale mnoho Židů bylo ochotno učinit vše, co bylo v jejich silách, aby aspoň zachránili svoje děti. Tak si přečetli v novinách, o nějaké transatlantické lodi patřící řecké společnosti s panamskou vlajkou a v reklamě byla úmyslně použita fotografie Queen Mary. Ale skutečná loď byla postavena někdy v roce 1867, měřila 46 metrů a byla ze dřeva s maximální kapacitou 100 cestujících.

Cestovné z rumunského přístavního města Constantia do Izraele cenila 1000,- USD. Židé prodali vše, co měli, aby mohli svoje děti a někteří i sami sebe, dostat z Rumunska do Izraele. Loď byla zchátralá, přesto Židům nezbývalo nic jiného než to, že se s lodí dostanu až do Izraele, byla to jejich poslední naděje. Na loď s maximální kapacitu 100 lidí bylo umístěno 769 „cestujících“ a měla jednu jedinou toaletu. Strava cestujících spočívala v tom, že dostali jeden pomeranč trochu pistácie a cukr a jednou za 3 dny čaj. Třetí den se na cestě porouchal motor lodě a kapitán sebral vše, co měli cestující u sebe (zlaté cenné předměty) za opravu motoru a když loď se dorazila do Istanbulu, praskl tentokrát motor a loď už nebyla schopna plavby.Loď STRUMA měla přezdívku „Tlusťoch“!

Přestože loď vysílala S.O.S., turecké pobřežní jednotky nedovolily lodi se přiblížit k přístavu. Jeden fyzicky zdatný mladík zkusil jedné noci proplavat k břehu, podařilo se mu to, ale následně byl pobřežní hlídkou zadržen a převezen zpět na loď. Tehdy se v Turecku žijícímu Židovi Simon Brodovi podařilo podplatit některé turecké činitele, aby alespoň jemu dovolili jednou za tři dny přivézt na loď stravu, kterou financovali Židé z USA.

Po 62 strašlivých dnech pro ty, kteří byli na lodi, Anglie se konečně rozhodla přijmout 28 dětí ve stáří od 11 do 16 let, ale Turecko na to nepřistoupilo a nedovolilo, aby těch 28 dětí opustilo loď. Židé na lodi u istanbulského břehu napsali na bílé prostěradlo: „Pomoc ženám“. A to neměli dělat, onou noc 200 tureckých policistů vtrhlo na loď a nejen že roztrhali nápis, ale zmlátili do krve všechny a zavřeli je do spodní části lodě, do všech prostor, kde je jen mohli uzavřít, aby nebyli vidět na lodi. A poškodili stěny lodě, jak jen mohli, přivázali loď za svůj turecký tahač a odvezli ji na hluboké Černé moře, nechali loď tam a vrátili se zpátky.

Loď naděje čekala na svou smrt ve vlnách Černého moře s 769 Židy na palubě….

Jak to bylo přesně, to nevíme, dle pofiderního, ničím nepodloženého oficiálního tvrzení Turecka, nějaká sovětská ponorka údajně vyslala signál a když z lodi nedostala odpověď, tak loď považovala za nepřátelskou loď a sestřelila ji, ale údajně ….to je ta verze alá Turecko ....

24. února 1942 cesta, která začala 14.12.1941, skončila na dně Černého moře. Ze všech se 769 lidských duší zachránil pouze jeden jediný člověk Davit Stoliar.


David Stoliar

Než byl David zachráněn – ve svých pamětech to popisuje - chce ze zoufalství vytáhnout z kapsy kapesní nůž a podřezat si tepny, z chladu však jeho prsty už neměly sílu nůž otevřít…. bylo mu 19 let… a dodnes není objasněno, jak je možné, že se v blízkosti nacházela turecká loď, která zachránila Davida, o kterém si mysleli, že patří k personálu….

Tenkrát ale i dlouho poté všichni svalovali vinu na Sověty, ale zapomněli na skutečnost, že předseda vlády Turecka Refik Saydam, nezapomněl s úmyslem získat vetší sympatie u hitlerovského Německa sdílet v těchto osudových dnech pro 769 lidských duši : "Turecko nebude přeci poskytovat pomoc nežádoucím lidem. Toto je naše cesta. Proto jsme je nenechali vystoupit z lodi v Istanbulu”…..

Plastika STRUMY v městě Ashod - Izrael

Desítky let nikdo nesměl v Turecku o té zrůdnosti psát, bádat, publikovat. Když v roce 1990 filmová společnost Umut Sanat (Umění naděje) chtěla o tomto natáčet film, nebylo jí to dovoleno.

V roce 2000 Angličan Greg Buxton, vnuk jednoho z personálu lodě, když chtěl v tom místě hledat trosky lodě pod mořem, Turci mu to nedovolili!

Pár let později konečně jedna společnost přeci dostala povolení – dle všeho díky nehorázným úplatkům – našla skutečně jen šest mil - to jest ve výsostních vodách - daleko od tureckých břehů v hloubce 70-80 m trosky lodě..

Jediný, kdo se zachránil, byl Davit Stoliar, který díky nadlidskému úsilí Simona Broda směl krátce zůstat v Turecku, následně se ilegálně dostal přes Sýrii do Izraele, tam se dal k anglické armádě, bojoval proti Nacistům, po válce odejel do USA do Oregonu. Přes Sýrii až do Izraele šel bos a tak v Oregonu po letech založil továrnu na boty a neuvěřitelně zbohatl. V roce 2001 přicestoval do Turecka, našel toho, kdo mu byť nechtěně zachránil život a odměnil se mu a teprve před třemi roky ve věku 91 let zemřel.


Jen v Izraeli v městě Ashod v podobě plastiky se smí lidstvo dozvědět o té lidské zrůdnosti spáchané na úkor lidskosti.  ZDE


Jednadevadesátiletý David Stoliar vzpomíná a mluví o smyslu života (2014, anglicky)

31 komentářů :

 1. A zazvonil zvonec a pohádky je konec...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:10 "Pohádka" je to jen pro blbce a idioty jako jste Vy, pro ostatní je to kruté připomenutí událostí před cca 70 lety. Nebyla, bohužel, ojedinělá ...

   Smazat
  2. 16:20 On asi myslí tu o tom co šel bez klobouku bos a v JůeSeJ pak založil fabriku na boty:)))

   Smazat
  3. Totiž kozopasní sionisté, jak já říkám Kurdům sní dnes svůj "emerický sen":))))

   Smazat
  4. 16:10 Mladý co nečte a dějiny ho nezajímají.

   Smazat
  5. Nemecky fasisti v Rumunsku NIKOHO NEZAVRAZDILI , protoze Rumunsko , jako spojence NEOKUPOVALI. Uz zase lze senila...Masakrovali rumuni /Zelzny Gardy/ ty podvodnej hystericekej intelektuale..
   Rumuni jako jedini mimo fasistu postavili koncentrak kde masakrovali.
   vrat skolny nic te nenaucili...Budes bohatej i urokama a nebudes muset tady vopruzovat..

   Smazat
  6. 1:42 nerev zbytočne a zazpievaj si tu našú! - https://www.youtube.com/watch?v=FbKdjzqWIA0

   Smazat
 2. Zasa o zidoch!!!Zasa umierali zidia.Zasa pisu o zidoch!! Nesmieme zabudat na zidoch!!!Krestania umieraju vrazdia ich rezu hlavy umieraju a nikoho to nezaujima!!!!! ALE POZOR !!!!!!!! Na zida nikto nesmie zabudnut.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nějak se z článku nemohu dopídit, kdo byli majitelé lodi duchů (etnicky i vyznáními), pod jakou vlajkou byla registrována, zda a jak bylo PRÁVNĚ zajištěno proplutí úžinami do Středozemního moře (byla válka!), O JAKOU VZDÁLENOST (RUMUNSKO - HAIFA např.) Jakou měla loď cestovní rychlost, kolik měla natankováno paliva a její spotřeba na nautickou míli při plném zatížení...

   Smazat
  2. Pán Uzunoglu, Váš smutný a dojímavý príbeh o ukrutnosti vojny mi vzal dych.Väčšina zločinov z mnohých vojen nebola potrestaná....A vinníci sa poukrývali alebo ich vzali pod ochranné krídla "priatelia spoza Atlantiku". Z videa cítiť, že takáto hrozná udalosť zanechá stopy na normálnom človeku do konca života.Žiaľ, história sa stále opakuje,centrum EU podporuje štáty s nemorálnymi ľuďmi na čele, ako Ukrajina. MK

   Smazat
  3. 16.32 Lidé píší o lidech a na vás, na blbce se soustavně zapomíná, tak se připomínáte sám.

   Smazat
  4. Pane Uzunoglu, doplňte, prosím, mnou výše požadované informace (v 17.29). Židé by přeci nebyli tak hloupí, aby přepluli na vraku k Tureckému pobřeží (neutrální, vcelku pochopitelné po zkušenosti z První světové) a zkusili se tam drze vetřít, jako negři do Evropy v současnosti. Tehdy byla Palestina (Izrael vznikl až v 1947!) britským mandátním územím... tedy součástí jedné z bojujících stran. A to z Němci obsazených území po moři prchali před smrtí JENOM ŽIDÉ, NEBO I OSOBY JINÝCH NÁRODNOSTÍ? Jak byly Turky přijímány? Nezabránilo tehdejší odmítnutí "lodi duchů" zavalení Turecka nežádoucími připrchlíky, jako se dnes děje ubohé Evropě? Nezachránilo to možná statisíce životů?

   Smazat
  5. Co to tady ten parasitickej autor blaboli, kterej se v Cechach nacucava uz 50 let a nechce vodprejsknout. Potrebuje asi zvysit PARASITNE.
   Protoze ma zasluhy ze celej zivot nic uzitecnyho neudelal..
   .To se dneska plati nejvic.. Dalsi prispevek na vymazani..

   Smazat
  6. Vo Slovanech a jejich tisickrat horsimu utrpeni ani nezblebtne. To nevynasi..

   Smazat
 3. A 17:29, 18:04 Pane, keď Vám ide o život, a hlavne o život Vašich deti, je Vám jedno, na akom "vraku" sa poplavíte a kedy tam prídete, a akou rýchlosťou..! Vyznieva to od Vás, ako keby ste sa na tej tragédii bavili,pretože po skoro 80 rokoch hodnotiť technické záležitosti lode, ktorá mohla dať tým nešťastníkom život, je od Vás trapné...!MK

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18.32 Bohužel, o nautice nevíte nic, pane MK. Bohužel. Článek totiž píše o CIVILNÍ plavbě za války, z jedné bojující strany (RUMUNSKO v Černém moři) na území bojující protistrany (PALESTINA v moři Středozemním), k jejímuž absolvování (snad máte alespoň školní atlas!) je nezbytné proplout úžinami Bospor, Marmarské moře Dardanely. Z Constanty do Haify to znamená plout po mořích, na nichž se bez pardonu válčí! Řecko bylo tehdy obsazeno Němci... Rumunsko, německý spojenec, přístavy ovládali spolu s Kriegsmarine; tankování lodí i jejich údržba běžely (tehdy v celém Černomoří a Středomoří) pod kontrolou příslušných vojenských námořnictev. Prostory kolem přístavů a navigačních tras byly pravidelně kontrolovány letectvy...

   K ruským tehdejším ponorkám - v Černém moři převážně tymy M se DVĚMA TORPÉDY a dělíčkem s granátem o hmotnosti jeden a půl kilogranu (45 mm) a Šč se 6 torpédomety a 10 až 12 torpédy A DVĚMA POLOAUTOMATICKÝMI KANÓNKY ráže 45mm.

   Působily za velkých ztrát na německých plavebních trasách z Rumunska... tedy je těžko zajímala nějaká dřevěná lajba u Turecka.

   Smazat
  2. Po straslivych 62 dnech na lodi !!!
   Si predstavte ,ze nekteri na lodich dokonce i PRACUJI /musi aby se uzivili a sve rodiny/ A CELE ROKY...Ovsem pro ty obyclidi to v zadnemk pripadne nesmi byt straslive ani trochu...
   jen pro obeti straslivych pobytu dvou mesicnich na lodi...

   Smazat
 4. Ještě větší civilní katastrofou za II. světové války bylo potopení lodi Cap Arcona, kam Němci nahnali cca 4500 vězňů z koncentračních táborů. Přežilo pouze 400 lidí. Mezi nimi i E.F.Burian a můj tchán. Bombardovali to zcela humanitárně britové 3.5.1945 u přístavu Lubeck. Na lodi nebyly žádné zbraně kromě osobních zbraní dozorců a členů posádky (cca 400 mužů). PK2

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesné. Loď navíc neměla v pořádku stroje, které by jí umožnily plout a manévrováním se pokusit uhýbat bombám. Snadný, nebráněný cíl. Spojenci se ovšem podle Jaltských dohod měli "bratrsky\ů podělit o trofejní lodě. Proto se Churchil kupř. postaral, aby SSSR nedostal žádnou italskou loď třídy Litorio např., a t velkých "pasažérů dostali jenom z roku 1925 (viz Admirál Nachimov... staranovaný, potopený u Novorosijska v 1986 (423 mrtvých, včetně žen a dětí). Novorosijsk je dne UKRAJINSKÝ PŘÍSTAV.

   Smazat
 5. Pro anonyma 19:57 - tvrzení: "Novorosijsk je dne(s) UKRAJINSKÝ PŘÍSTAV." zasluhuje vrátit vysvědčení ze střední školy. Už pár set let je to RUSKÝ přístav. Ovšem pravdou je, že VELKÁ UKRAJINA" banderovců předpokládá, že k nacistické Ukrajině patří Kubáň ... atd. vč. přístavu Novorosijsk.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No právě, Banderostan tvrdí, že zničí i Kerčský most... Vím, že je Novorosijsk na východě... na rozdíl od Nikolajevska...

   Smazat
 6. ruská ponorka ve středozemním moři?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes běžné, ale tehdy operovaly v Černomoří. Režim plavby v úžinách, zejména válečných lodí, je mezinárodním právem regulován již od Krymské války (19. století).

   Smazat
 7. Z 6 milionu obeti je treba desetina a vice muzu ve vojenskem veku. To je okolo 8 divizi ,dulezitych , ktere by pomahaly porazit fasisty.V Rusku a jinde na celem svete lide okamzite zapocali protifasisticky odboj.. A za to , ze branili a obetovali se za svoji vlast a sve spoluobcany a nejen sve rodiny , byli casto zavirani do koncentracnich taboru a popravovani...

  OdpovědětSmazat
 8. Jo dneska plati zubozeni a ozebraceni uprchlici 3-5 tisic dolaru i vic , za to ze je paseraci dopravi do EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:35 - Upřesni a vysvětli havloide pojmy zubožení a ožebračení uprchlíci. Odkud a kam prchali, proč prchali, proč byli zubožení, kdo je ožebračil a zda násilně.
   Máš na to 12 hod.

   Smazat
  2. Takže havloide, nic jsi neprokázal, čímž jsi potvrdil, že jsi obyčejný havloidní zmetek!

   Smazat
 9. Stálo by za doplnění, že největší díl viny na této tragédii měl tehdejší vrchní komisař pro Palestinu sir Harold MacMichael. Právě on aktivně bránil židovským běžencúm v přístupu do Palestiny. Rozhodnutí Britů umožnit alespoň zmíněným dětem opustit loď vůbec tureckým úřadům nepředal. Bylo na něj spácháno 7 (!) neúspěšných atentátů, převážně bojovníky za svobodu Izraele (Lechi). JK

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:49 - Jakto, že neskončil před norimberským tribunálem, i když byl Brit? To nevíš?

   Smazat
  2. Ono také palestinské území, jako celek(!), patřilo (tehdy) ještě před 22 lety Turecku, a Turecko se úspěšně dokázalo udržet MIMO Druhou světovou... a všichni víme, ŽE NEUTRALITA NĚCO STOJÍ! Ptejte se Švýcarů a Švédů... musí být užitečná VŠEM SILNÝM sousedům.

   Smazat
 10. No, co takhle na WIKIPEDII přečíst heslo Alija Bet, pane Uzunoglu? Doufal jsem, že vás trkne! Sami Židé o nelegálním pašování soumenovců do Palestiny od 30. let 20. stol. pobočkou HAGANA "Mosad le-alija Bet" (1938 do roku 1942 včetně) se ztrátami přes 1600 utonulých na moři, 912 lidí Němci popravili z ilegálního transportu vypluvšího do Rumunska z Vídně ... 267 lidí zabila sama HAGANA v roce 1941, když na lodi s uprchlíky Patria odpálila bombu a ta se potopila... atd., atd. ALE TO NEŠLO ZNEUŽÍT JAKO ŠPÍNU NA RUSKO A NA TURECKO...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.