Reklama

.

.

neděle 21. ledna 2018

Tereza Spencerová: Řeči o „české ostudě ve světě“ mají jen a jen degradovat Zemana

Tereza Spencerová
21. 1. 2018 Literárky

Další státy se odtahují od Spojených států a posilují partnerství s Čínou či Ruskem. Trump dělí svět na silné státy, což je Rusko a Čína... a na zbytek. „USA se role našeho loutkovodiče dobrovolně zříkají a nepokrytě dávají Evropě najevo, že se může stát ekonomickou (a doufám, že jen ekonomickou) obětí Ameriky. A je zajímavé sledovat, jak se s tím EU vypořádává.


Donald J. Trump se podivil, proč do USA chodí tolik migrantů z „prdelí světa“, jako je Haiti nebo země Afriky. To slovní spojení v originále znělo „shithole country“. Jak celá aféra probíhá a jak skončí? Je to rasistický výrok a je Trump rasista? Co všechno to v USA způsobilo? Jak to asi teď bude vypadat, když USA budou potřebovat něco od nějaké takové „prdele světa“?

Mám dojem, že domácí, tedy americký vývoj kolem oněch „prdelí“ je jaksi už klasický, čili Trump říká, že nic takového neřekl, a média tvrdí, že ano. Politici se tam o to budou takhle přetahovat ještě pár dní, protitrumpovská americká média s tím vydrží možná ještě pár týdnů, než jim Trump nabídne nějaké nové sousto. A z něj určitě zase něco „třaskavého“ vypadne, na to už si člověk může skoro vsadit. On je prostě takový.

A jestli je Trump rasista, nebo není? Nevím. Podle mého totiž jen nahlas řekl, co si mnozí západní politici myslí, ale současně vědí, že se to nahlas říkat nemá, neb by před určitou částí společnosti nevypadali pěkně, umytě, civilizovaně a jako že umí jíst příborem. Ale ruku na srdce: nelze přece podporovat různé diktátory, vojensky ničit a ekonomicky drancovat třeba blízkovýchodní nebo africké státy a přitom o nich mít nějaké vysoké mínění, natož k nim propadat nějakou otcovskou láskou.

Samozřejmě, zajímavější by byla právě diskuse o tom, do jaké míry Spojené státy a Západ obecně svou politikou k proměně mnoha států v „prdele světa“ přispěly, ale nad tím se v současné Americe – nebo i v Evropě -- pozastavuje jen pár komentátorů na portálech, které mají k mainstreamu, a tím pádem i k masovému čtenářstvu, daleko.

Nicméně, znovu, je to jen další uměle našlehaný skandál. Po roce ve funkci už přece víme, že je Trump tlučhuba a má rád velká slova. Je takový a jiný nebude. Na pozici Spojených států vůči „prdelím světa“ to ale nic moc nemění a nezmění. Pár „dotčených“ zemí si sice povolalo americké velvyslance, aby jim „vyjádřilo protest“, ale tím to také končí. Pokud USA budou po některé z těchto zemí něco zásadního chtít, tak využijí stávajících dohod, nebo si to znovu zaplatí do kapes tamních politiků jako v mnoha dosavadních případech, nebo ty země – jako tradičně – něčím zastraší. Anebo také narazí, protože přibývá zemí, kterým je už fakt jedno, co si „nějaký prezident v Bílém domě“ mele, neboť už programově a s ohledem na realitu naší současnosti vystupují z americké sféry vlivu a začínají se orientovat třebas na Čínu… Trumpova slova jsou prostě jen slova a sama o sobě žádný praktický dopad mít nebudou.

Když už jsme u toho, jak jsou kde jaké země vnímány... Když jste byla posledně v Sýrii, jak tam byla přijímána Česká republika? A jak nás obecně vnímají v arabském světě? Různí experti nás varují, že díky obrazu Miloše Zemana, který šíří Al-Džazíra, nás arabský svět nenávidí. Ale na druhou stranu, čeští protiimigrační aktivisté doufají, že právě proto, že Zeman říká „nechceme islámské migranty“ a „islám je anticivilizace“, máme jistotu, že k nám žádní migranti z islámských zemí nebudou chtít jít. Funguje nám tady ten efekt „strašidlo Zeman“ tak, jak si Zemanovi fanoušci přejí?

Upřímně řečeno, při své poslední, prosincové, návštěvě Sýrie jsem se s nikým o České republice ani nebavila, takže můžu jen předpokládat, že naše postavení je v obecném povědomí setrvalé – jsme malá země, někteří Syřané (nebo i občané jiných blízkovýchodních zemí) nás možná dodnes budou znát tradičně spíš jako Československo, další pak díky některým slavným fotbalistům, protože fotbal je tam na úrovni náboženství, ti starší si možná vzpomenou na tradiční a slavné značky typu Zetor nebo Jawa a přitom budou škodovku považovat za německé auto, protože přece patří VW. A jen pár politiků a intelektuálů v Sýrii bude mít povědomí o tom, že tam celou dobu války máme funkční velvyslanectví. Mimochodem, stejně „elitářské“ je třeba v Egyptě povědomí o naší egyptologii; troufnu si říci, že naši egyptologové jsou tady u nás mnohem známější než v samotném Egyptě.

Budeme-li se bavit o Sýrii, tak zprávy Al-Džazíry tam žádný velký dopad nemají, protože je z Kataru a Katar financoval a vyzbrojoval Al-Káidu, která během války pozabíjela desítky a možná i stovky tisíc Syřanů. Čili zvěsti o prezidentu Zemanovi z produkce zrovna této televize tam projdou bez většího zájmu. Totéž ostatně bude podle všeho platit i pro další země regionu. Stačí sledovat tamní zpravodajství, abyste zakrátko zjistili, že první jsou domácí zprávy, pak informace ze zemí regionu a pak, někde ke konci, dokážou do dvou tří minut „nahustit“ celý zbytek světa. Ta zkratka bývá tak brutální, že ve většině případů fakt netušíte, „která bije“. A s tím Zemanem by ještě navíc museli začít vysvětlovat, co je to Česko a kde vlastně je…

Proto asi budou mít smůlu i „bojovníci proti migraci“: zkrátka, jeho slova se k těm masovým „migračním“ uším prakticky nedostanou. Čili „strašidlo Zeman“ podle mého nefunguje. Současně ale platí, že džihádisté a různé islámské nadace informace ze světa monitorují, i kdyby jen přes sociální sítě, a tak se nedá vyloučit, že naše „strašidlo Zeman“ má v radikálních kruzích své „fanoušky“, kteří ho sledují. Jestli to znamená, že se k nám jednou vydají spáchat nějaký „kárný“ útok, nebo jestli zkusí Zemanem motivovat nové rekruty: „Jen se podívejte, jak je ten Západ na nás ošklivý“, nebo jestli jen mávnou rukou, tak to si netroufám odhadnout. I když, s přihlédnutím k našemu světovému významu, sázím na ono mávnutí rukou.

Nejmenovaná česká novinářka viděla dokument „Slzy Sýrie“, v originále „Cries from Syria“. A byla otřesena a plakala, napsala na sociální síť. Jak poznamenala, cítila z toho, že za zobrazené zlo a utrpení může Asad. Je to kvalitní dokumentární film, pro případ, že by na něj čtenáři narazili? A asi se to nedá úplně shodit ze stolu, protože neustále slyšíme zprávy, že ruská letadla spolu s Asadovými oddíly vraždí civilní obyvatelstvo. Právě teď. Co k tomuto říci?

Ten film jsem zatím neviděla, ale natočil ho ruský emigrant Evgeny Afineevsky, který přes dlouholetý pobyt v Izraeli doputoval do USA a před třemi lety už získal spoustu mezinárodních cen i oscarovou nominaci za dokument o ukrajinském Majdanu nazvaný Winter on Fire. V něm za všechno může klasicky Putin, takže jestli v Slzách Sýrie za všechno může Asad, asi se mu znovu podařilo „umělecký záměr“ bezezbytku naplnit.

Nicméně, nemohu s vámi souhlasit v hodnocení informací o Sýrii. Aktuální pokrytí syrské války v západním mainstreamu se totiž ani v nejmenším neblíží hysterii, která tu panovala třeba v roce 2016, kdy syrská armáda se svými spojenci a ruským letectvem osvobozovaly východní Aleppo. Džihádisté v provincii Idlíb si před pár dny dokonce postěžovali, že na ně syrská armáda prý znovu použila chlór. Je to bezmála rok, co Trump na podobné obvinění ještě reagoval jakýmsi teatrálním „kárným“ raketovým útokem na namátkově vybranou syrskou leteckou základnu, a byla toho „plná telka“. Ale teď už to snad nikoho ani nezajímá! Džihád, který se podobnými obviněními vždy domáhal ochrany Západu v situacích, kdy mu na bojišti už teklo do bot, najednou zůstává na holičkách. Je to divné a nečekané. Opravdu po šesti letech všemožné podpory necháme my, civilizovaný a demokratický Západ, Al-Káidu a další své „umírněné“ teroristy na pospas Asadovi a jeho armádě? Měli bychom se stydět!

Ne, vážně. Novinkou je plán, který aktuálně oznámil americký ministr zahraničí Rex Tillerson – americká armáda prý v Sýrii zůstane natrvalo, bez časově omezeného horizontu, ale namísto „boje proti terorismu“, který měl až dosud americkou ilegální vojenskou přítomnost v Sýrii jaksi legitimizovat, bude pozornost upřena na boj proti ... .... .... ....

24 komentářů :

 1. Kdo volí Drahoše, volí jen starou Clintonovskou, Albrightovskou, Schwarzenbergovskou, havloidní kliku, která rozvrtávala svět a vedla ho do války.
  Takže, pokud se chcete stát potravou pro děla, volte ho všemi deseti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 51:30

   Další otázka je z Česka od Jindry. Vážený Valeriji Viktoroviči, hnutí podporující jednoho z kandidátů českých prezidentských voleb, v sobotu skončilo první kolo voleb, organizuje v Česku takzvaný majdan či barevnou revoluci. Všechny hlavní takříkajíc složky první fáze majdanu již byly naplněny. Má svou barvu – tyrkysovou, název tyrkysová revoluce, proběhla fáze kumulace energie nenávisti a urážek proti prezidentovi Zemanovi. Už se konal i mítink, na kterém se zpívala takzvaná revoluční píseň připravená předem. Doprovázeno to bylo i takzvanými rytmickými pohyby, nelze to nazvat tancem, ale společné pohyby to byly. Musím se přiznat, že mám strach, co bude dál. Jak je možné efektivně čelit takovému tlaku? Vždyť účastníků té kampaně je asi půl miliónu, tolik hlasů dostala ve volbách. Co se to v Česku děje?   - Nic nečekaného se neděje. Americká státní elita při hájení svých zájmů organizuje své předvolební akce a pokouší se dosadit svého člověka.

   Zeman přece není proruský. Je to reálně český politik se svými zájmy a je začleněn do globální politiky. Řeší v globální politice úkoly týkající se jmenovitě Česka a přitom si reálně uvědomuje, že je třeba spolupracovat s Ruskem.   No a všichni, kteří jsou ochotni spolupracovat s Ruskem a to včetně globálního prediktoru a globálních elit, jsou trnem v oku státní elitě USA. Třeba Trump odvádí normální práci ve vzájemných vztazích s Ruskem. Přece říkal, že by chtěl s Ruskem naladit normální pracovní vztahy. Což u americké státní elity vyvolává šílenou hysterii. A oni pronásledují, doslova moří svého vlastního prezidenta.   Tak co od nich čekáte s ohledem na stát, jako je Česko, který vnímají jako svůj zadní dvoreček, kde mají právo dosadit si, koho si zamanou? Jakoukoliv figuru, i kdyby to měl být úplný neumětel.

   - Ještě jedna otázka…

   - Tady všechno záleží na tom, jak bude konkrétně v Česku vypadat rovnováha sil v řízení. Co stojí za Zemanem, jaké strukturní mechanismy. Jak on sám bude realizovat řízení. Jak ho budou podporovat státní a globální elity přímo v Česku.
   VV Pjakin
   http://leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-15-01-2018/

   Vymazat
  2. Věděl(a) jsi před půl rokem, že nějaký Drahoš existuje?
   Přeješ si, aby český průmysl prosperoval tím, že bude dodávat investiční celky do Ruska, Číny a dalších zemí, nebo si přeješ, aby to místo nás dodávalo Německo, USA,....

   Drahoš podepsal před půl rokem tzv. Výzvu vědců, vyzývající k toleranci k migrantům. Četl(a) jsi to?

   Ve "Výzvě vědců" stojí:

   "My, zde podepsaní vědci a vědkyně, pracovníci akademických a výzkumných institucí, jsme velmi znepokojeni prudkým nárůstem xenofobie ve společnosti.".....
   "O imigrantech, lidských bytostech, se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali."

   Vymazat
  3. Volba Drahoše je volba zavalení černými vetřelci (pro inteligenty afrohosty = intruders) za potlesku medvědářů zpoza Velké louže a principálů cirku EU/EK.

   Postavit se vetřelcům a kašparům - komediantům - okupantům - diktátorům NENÍ OSTUDA, NAOPAK OSTUDNÉ JE JIM ZA POTLESKU CIZOJAZYČNÉ LŮZY lézt do řiti a ještě za to platit krvavé peníze do ciziny.

   Obdobou by bylo dobrovolné vrhání se do plynových komor za potlesku táborových stráží a kolaborantů. To by ovšem byl hanebný HOVNOKAUST! Lidé se něčemu takovému už kvůli sebeúctě a zachování vlastní cti DO POSLEDNÍHO DECHU BRÁNÍ.

   TAKŽE, DÁMY A PÁNOVÉ, volte mezi ZEMANEM a zachováním bílého Českého národa a bílého Evropana, nebo mezi zaručeným HOVNOKAUSTEM S DRAHOŠEM. HOWGH.

   Vymazat
  4. 8:30 Přesně tak napsal jste to za mě.

   Vymazat
  5. Nejen politici a vlady , ale I byznys a predevsim veda a vedci jsou totalne zkorumpovani. Podivejte se ,co jite , leky co usmrcuji , co dychate atd..

   Vymazat
 2. Každý má za sebou nějakou zájmovou skupinu.

  - Do České republiky přijede před druhým kolem prezidentské volby zvláštní návštěva. Prezident Miloš Zeman se setká s členem Kongresu Spojených států D. Rohrabacherem. Podle informací serveru Aktuálně.cz je Dana Rohrabacher kontroverzním politikem se silnými vazbami na Kreml, který údajně před prezidentskými volbami přivezl do USA kompromitující materiály na Hillary Clintonovou.

  - „Kontroverzní kongresmani se v Česku kromě Zemana setkají s předsedou Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomiem Okamurou a s bývalým prezidentem Václavem Klausem. S tím se Rohrabacher zná osobně už řadu let. Nabídku na setkání s americkými politiky dostal také prezidentský kandidát Jiří Drahoš, ten ale odmítl,“ napsal server.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdřív psali o skupině senátorů, teď už z té skupiny vypíchli jenom jednoho zajímavého, který něco údajně před 2 lety udělal. A co jako? Co tím chce autor říci? Že nějaký v uvozovkách kontroverzní senátor, přišel Zemanovi zajistit zvolení? Třeba že mu dá nějaké kompro na Drahoše? A přijme senátora taky americká ambasáda, nebo to odmítne, jako to údajně udělal Drahoš? Když senátora velvyslanec USA přijme, znamená to, že se zapojil do předvolební kampaně Zemana? Přijeli senátoři na pozvání Zemana? To je tak legrační, že to je až smutné.

   Vymazat
  2. No jo, no. O Drahošově milované chemii se asi bavit nebudou, tak o čem by s těmi lidmi vlastně mluvil?
   Tak že Drahoše vlastně chápu. Být někde za vola, aby se všichni podivovali, proč vlastně leze do politiky...?

   Vymazat
  3. TŘEBA JE V TOM SKUTEČNĚ SYMBOLIKA
   V Praze hoří hotel Eurostars David, dva mrtví, několik desítek zraněných
   V Praze hoří hotel Eurostars David, který se nachází na rohu ulic Náplavní a Záhořanského.

   Vymazat
  4. silnými vazbami na Kreml, který údajně před prezidentskými volbami přivezl do USA kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. - no toto ? - a rovno k Zemanovi - ááále bratranci preceňujete sa, kto by o Zemeana stál a čokoľvek mu donášal, nonono ...

   Vymazat
  5. Možno aj Kiska a ak naozaj ták eurka prídu veľa draho ako by aj Drahoš prišel.


   Vzkaz voličům od politika z Bruselu

   Na žaludu udělala se mi malá boule.
   Se strachem se na ni koukám a drbu si koule.
   Probírám se historií, kde se asi vzala.
   Při jednání u Makrely, když mi ho tam dala?!
   Nebudu se o tom bavit, ze široka vzato.
   Podpoříme válku s Ruskem, IS, také NATO.

   Vymazat
  6. Anonymní21. ledna 2018 10:52
   Nepřivezl to Zemanovi, ale dávno do kongresu k sobě na divoký západ. Kapiš to?

   Vymazat
 3. My, ČR, jsme se stali ekonomickou obětí EU a nyní se EU stává ekonomickou obětí USA. To přece je v diktatuře kapitálu normální. Jsme přece nyní, my ČR, tzv. střední vrstva, mohl z nás být Baťa i bezdomovec. Nyní míříme k tomu druhému. Baťa byl dávno vyvezen na bájný Západ a do daňových rájů, zbylo to bezdomovectví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pod mostem se nás sejdou tisíce (z bývalých "králíkáren")

   Sedět někde za mekáčem
   a být skvělým bezdomáčem.
   Drahomile, hlas ti dám.
   Nebudu tak jenom sám.
   Králíkárnu nemám, chalupu mi vzali.
   Policajti demokratů po hřbetu mi dali.

   Vymazat
  2. ....EU není žádná oběť, EU je ještě na sklonku 2. světové války připravovaný projekt, u jehož zrodu stáli nacističtí pohlaváři. Světová moc Ameriky je záměrně oslabována, Amerika přestává být světovou velmocí a euroatlantická moc se přesunuje do oblasti euroasijské. ČR se musí přestat chovatjako oběť, nevyplatilo se nám to v Mnichově roku 1938 a nevyplaí se námani dnes. Musíme se tvrdě vymezit společně se státy V4, proti zrůdnému diktátu EU. O to běží i ve volbách prezidenta... kecy, že nás Zeman táhne na východ, jsou jen účelové lži. Spolupráce s východem i západem je nutná, Německo Amerika tak činí, trhy které na východě pustíme, okamžitě obsadí západní podnikatelé.

   Vymazat
 4. Žijeme v době, totálně ovládanou propagandou ve službách diktatury kapitálu. Nelze věřit vůbec ničemu a nikomu, co člověk sám neprožil, neviděl a neslyšel autenticky na vlastní bulvy a slechy. Žijeme ve světě ovládaném korupcí, policií, soudy a kapitalistickou totalitou. Vše směřuje k maximalizaci zisků kapitálu a také maximalizaci okradení občanského "póvlu". Vše směřuje k vyhubení lidí, pro kapitál dostatečně "produktivně" nepracujících a projídajících zisk nebohých kapitalistů.

  OdpovědětVymazat
 5. Před pěti lety jsme vybírali mezi knížetem Kchárlem a Zemanem, dnes mezi Drahošem a Zemanem. Zemana známe, známe jeho silné, ale i slabší stránky, co víme o akademikovi Drahošovi, kromě toho, že nosí brýle s obyč. skly, aby "udělal dojem". Drahoš se nechal slyšet, že přijímání imigrantů není problém, je to naše povinnost, sešel se s muslimskými vůdci s tím, že je nutné začít v ČR potlačovat odpůrce islámu. Taky se nechal slyšet jak si rozumí s Kalouskem... kdo za tímto rychlokvašeným kandidátem asi stojí??? Stejné kruhy jako před 5 lety za Kchárlem, stejná předvolební hysterie jako před rokem v Americe. Kdo chce v ČR základny NATO, chalifát ten volí Drahoše , z jeho setkání a výroků to přímo vyplývá.

  OdpovědětVymazat
 6. Drahoš asi vyhraje a jeho ministr financí Kalousek konečně uskuteční svůj plán na zrušení odpisu z úroku hypotéky . Dělá to skoro jednu splátku za rok . Takže Dahošovi miláčkové , budete mít loutku prezidenta a z daňového vyrovnání dostanete 0 kč . Taková je pravda .

  OdpovědětVymazat
 7. Paní Spencerovou mám rád, není loutkou která za jidášský groš napíše cokoliv. Hodně cestuje a názor na věc si snaží udělat pokud možno nezkreslený. Určitě to není jednoduchá a lehká práce, škoda že novinářů tohoto typu je u nás minimum. Většinou jsou to presstitutské prodejné kurvičky typu rádoby žurnalistky Slonkové. Co se týče volby Zemana, skutečně je potřeba v klidu a bez paniky poslechnout besedy v televizi s panem Drahošem, případně ve čtvrtek duel s panem Soukupem na TV Barandova a na základě toho jít v klidu k volbám. Já už jsem sice rozhodnut už několik roků koho budu volit, ale každý ať voli podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, dělá to přeci pro sebe, případně pro své potomky. Přeju volbě zdar, nenávisti zmar! Aottj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:39 rád čtu články té pani.To se člověk aspoň zasměje.Jeji hájení,Bangladéše s arzenálem jaderných zbrani tj. Ruské federace,v ideologické zaslepenosti prostě nemá meze!Tvrdit,že se další státy odtahuji od USA a posilují partnerství s Čínou a Ruskem to už musí mít clověk hodně bujnou fantazii.Je škoda že nejsou jmenovány ty státy co se podle paní odtahují.Asi nechce slyšet při cestách okolo psacího stolu o formátu C5+1,to států býv.SSSR na jižních hranicích+USA protože Lavrov si myslí,podle sebe soudím tebe,že Američané tento formát zneužiji.

   Vymazat
  2. 22:14 - proč píšete blbiny? Např. státy bývalého SSSR ve střední Asii postupně USA vypoklonkovaly. Filipíny jsou příkladem odklonu od USA. Vaše informace jsou asi 25 let staré!

   Vymazat
  3. 4:15 áá ranní ptáče... Zkuste si přečíst např.
   včerejši tj.21.1.2018 Kommersant.ru nebo svpressa ru,aby jste byl v obraze!Ono to přátelství s RF je odtud potud.Zajimejte se proč státy SNS i Čína by se rády vyhnuly území RF při budování svých ekonomik.Nadřazovat ekonomiku nad bezpečnost státu,jak se snaží Zeman není zrovna nic chytrého.To ví ve všech státech být.Sovět svazu,nechti dopadnout jak Ukrajina.

   Vymazat
 8. Minule jsem volil K.Schwarzenberga proti M.Zemanovi a v průběhu mandátu prez.Zemana jsem ocenil jeho postoje k migrantům a bezpečnosti Evropy. Nyní v prvním kole jsem volil P.Fischera pro jeho náboženskou orientaci. V druhém kole budu volit M.Zemana i když jsou oba kandidáti vyznavači VSN/vědecký sv .názor/,budu volit M. Zemana ,který má sice zdrav. problémy ,ale mluví jasně a jeho názory na migranty bezpečnost a sestavování vlády jsou realistické. Prof. Drahoš mluví nejasně a je politicky nezkušené jehně ač je věkem již kmet,který by se tak dostal mezi dravé vlčáky na které nemá ani náhodou.

  OdpovědětVymazat