Reklama

neděle 28. ledna 2018

Ukrajina 2013 – 2014: Odpor na východě (2. část)

Demonstrace v Sevastopolu 23.2.2018
Mojmír Babáček
28.1.2018 Outsidermedia

Na východě Ukrajiny docházelo k opačnému vývoji než na západě a vládní budovy tam obsazovali demonstranti oponující událostem v Kyjevě. V neděli 23. 2. 2014 se konala velká demonstrace proti nové ukrajinské vládě v krymském Sevastopolu. Během demonstrace padlo rozhodnutí vytvořit jednotky domobrany a byl zvolen nový starosta, ruský občan, Alexej Čalij, který prohlásil, že město nebude poslouchat novou vládu, která se k moci dostala násilím. Některé radnice krymských měst vyvěsily ruské státní vlajky. Taťjána Jermakovová, která byla v čele ruské komunity v Sevastopolu, dokonce poslala do Kremlu žádost, aby Rusko vojensky „zabránilo genocidě ruských obyvatel Krymu“. Byla si vědomá toho, že nová ukrajinská vláda se může rozhodnout potlačit krymský odpor k ní vojenskou akcí. Na Krym 25. 2. 2014 dorazilo několik poslanců ruské Státní dumy a jeden z nich prohlásil: „Nikdy neopustíme lidi, které považujeme za vlastní“. Úřadující ukrajinský prezident na tyto akce reagoval tím, že oznámil, že se sejde s představiteli bezpečnostních složek. Po schůzce řekl, že se shodli na tom, že nepřipustí žádné známky separatismu nebo ohrožení územní celistvosti Ukrajiny.


Rusko rozhodně nemělo v úmyslu přenechat Západu celou Ukrajinu, když bylo jasné, že celá Ukrajina se Západem stát nechce. Podle Kyjevského mezinárodního sociologického institutu bylo v listopadu 2013 39 % Ukrajinců pro vstup do Evropské unie a 37 % Ukrajinců pro vstup do ruské Celní unie. Na západní Ukrajině bylo pro vstup do Evropské unie 69 % respondentů a pro vstup do Celní unie 11 %, v centrální Ukrajině 43 % pro EU a 27 % pro Celní unii, na jižní Ukrajině 51 % pro vstup do Celní unie a 29 % pro vstup do EU a na východní Ukrajině 61 % pro vstup do Celní unie a 15 % pro vstup do EU. (ZDE) Podle jiného průzkumu veřejného míněni z poloviny prosince 2013 bylo na západě Ukrajiny pro vstup do EU 82 % dotázaných, v centrální Ukrajině 56 % dotázaných a na východě Ukrajiny 18 % dotázaných. Pro vstup do ruské Celní unie tam bylo 61 % dotázaných. Na jižní Ukrajině bylo pro vstup do Celní unie 54 % dotázaných. Země tedy byla v otázce vstupu do Evropské unie výrazně rozdělená. Přispívalo k tomu i to, že na jihu a východě Ukrajiny mluvila většina obyatel rusky a obrat západní Ukrajiny na Západ znamenal, vzhledem k americké politice vůči Rusku, že by se Rusové měli obrátit proti Rusku. V roce 2000 byla ruština vyučovacím jazykem na 53 procentech škol v Oděse, 55 % v Záporoží, 83 % v Luhansku, 86 % v Doněcku a 99,2 % na Krymu. („A History of Ukraine“ str. 739-743). Ve chvíli, kdy v zemi přestala existovat legitimní vláda, mohly národnostní menšiny začít prosazovat své odlišné politické názory.

Banderovská demonstrace - pochod v Kyjevě

Ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém obvinilo Západ, že sponzoruje převzetí moci na Ukrajině extrémisty a teroristy a že mu jde „jen o jednostranné geopolitické kalkulace“ (připomínalo tak USA jejich touhu zbavit se ruské konkurence ve světové politice). „Neexistuje ani známka reálného zhodnocení kriminálních činů extremistů, včetně neonacistů a antisemitů“, psalo se o násilném převzetí moci na západě Ukrajiny. Strana Svoboda, která měla největší zásluhu na převratu v Kyjevě, se hlásila k odkazu Stěpana Bandery, který vedl západoukrajinskou armádu, jež měla až 100.000 vojáků a která na konci 2. světové války bojovala na straně fašistického Německa proti Sovětskému svazu. Jejím cílem byla nezávislost Ukrajiny.9 komentářů :

 1. Ukrajina myslím není teď náš problém. Náš problém je Německo, které čeká posun k nestabilitě a to pro nás nikdy nevěštilo nic dobrého. Německá SPD namísto aby využila slábnoucí moc své soupeřky ve svůj prospěch, a byla tou (opoziční) stranou, která na tom vydělá, staví se na pomoc, aby nespadla z kývající se židle. To je absurdní chování. Sami sociální demokraté z toho nebyli moc nadšení, převaha stranického plebiscitu v této věci byla nevýrazná, což indikuje, že to bude právě německá sociální demokracie, která dramaticky oslabí a čeká ji pád na ústa. Řešení, prý v zájmu národa a evropy, se ukáže jako zcela chybné. O to více je třeba se začít obávat (naše volba presidenta bude pro jen něco jako bzučící moucha). Je děsivé sledovat sebevražedné sklony našich i německých sociálních demokratů, a jsou to právě oni, kdo zavedli a vedou společnost do krize, a kdo nesou hlavní odpovědnost za problémy, které nás dost možná neminou. A od Ukrajiny a německé politice eu vůči ní ruce pryč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas.Polsko již mění svou politiku vůči Ukrajině, přijali zákon postihující propagování banderismu a z vlády odešli největší kritici ruska.Skoro negramotný Schulz pohřbí soc.dem.Pryč od Ukrajiny a EU

   Smazat
  2. Na fotu demonstrace v Sevastopolu je uvedeno chybné datum !

   Smazat
  3. Tvrdit, že situace na Ukrajině "teď není náš problém" je opravdu "odvážné".

   "Co je to Ukrajina?
   Pěšák v cizí hře, nátlakový prostředek na Rusko, způsob, jak rozpoutat občanskou válku v Rusku a diskreditovat Rusko na mezinárodní aréně. Způsob jak snížit možnosti Ruska v uplatňování jeho vlastní vnější a globální politiky".
   https://leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-22-01-2018/

   Smazat
 2. Dokud budou politici Zapadu uznavat majdansky krvavy puč a budou jednat s ukrofašisty ,bude to i náš problem.Představitele Ukrajiny jsou valecni zlocinci a přatelit se s nimi je zlocinem

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V pátek 26.1. v podvečerních hodinách dávala ČT2 u příležitosti dne památky na Holokaust dokumentární film o řádění Němců na Ukrajině. Jsem poměrně otrlý člověk, ale to co jsem viděl mi nedělalo dobře. Na konci filmu bylo několik poznámek, potrestána byla jen nepatrná část válečných zločinců, do válečného běsnění byla aktivně zapojena velká část německých elit a to nejzajímavější sdělení bylo, že Německý národ je divný, zahájil dvě světové války a v obou krutost válečného běsnění přesáhla vše co lidé dosud znali.

   Smazat
 3. I esesáci byly vyvalený jak krutí byly banderovci. Poláci a Rakousko mají největší podíl na vzniku banderovců. Celé jimi ovládané části byly drženy v středověku. Alkoholismus a kojení dětí odvarem z makovic a konopí se jim navěky poškodily genetiku. Jsou závislý na lehkém životě a alespoň jednou týdně se totálně vožrat.

  OdpovědětSmazat
 4. Ad 9:02- Vy si opravdu myslíte, že USA nechá Polsko otočit kormidlem a sjet ze svého kurzu?JAkože by měli smířlivější postoj k Rusku, Nesmiřitelnější k banderovské Ukrajině, kritičtější k EU?Tomu moc nevěřím

  OdpovědětSmazat
 5. nie je to tak - Poliaci po prvej svetovej a ovládnutí časti Ukrainy začali robiť čistky, škoda slov, napr. pri výcviku jazdy ako figurantov stavali červenoarmejcov a tých čo odmietli prestúpiť na !správnu! vieru, esesáci byly vyvalený jak krutí byly banderovci. Poláci a Rakousko mají největší podíl na vzniku banderovců - tu je správne povedané, že boli to práve tí - výsledkom bola Katyň - ale čísla sú výmysel, usvedčených postrieľaných ich bolo cca 3900 - a po zásluhe. Počet obetí pobitých Poliakmi sa odhaduje na cca 300 000 - fakt - toľko...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.