Reklama

.

.

neděle 14. ledna 2018

USA a Izrael zintenzivňují hybridní válku v Sýrii

Melkulangara K. Bhadrakumar
14.1.2018 Zvědavec

Ruská letecká základna Hmeimim a námořní základna Tartús na území Sýrie byly v sobotu současně napadeny bezpilotními letadly. K útoku bylo použito 13 dronů. Moderní ruský systém protivzdušné obrany útok odrazil, a je zajímavé, že tři drony byly sundány v neporušeném stavu.


Po čtyřiceti osmi hodinách pečlivé analýzy incidentu vydalo v pondělí ruské Ministerstvo obrany v Moskvě prohlášení:

Technické řešení, které teroristé využili při útoku na ruské základny v Sýrii, musela poskytnout pouze země, disponující špičkovým technologickým potenciálem, pokud jde o poskytnutí satelitní navigace a dálkově řízeného odpalování kompetentně sestavených, vlastnoručně vyrobených výbušných zařízení na přesně stanoveném místě. (TASS)
[Zachycený ...]
Zachycený bezpilotní leoun. Vypadá hodně amatérsky, že?
Země s tak „špičkovým technologickým potenciálem“, schopné „satelitní navigace a dálkového řízení“, jenž se podílejí na proxy válce v Sýrii, jsou jen dvě - Spojené státy a Izrael. Vyberte si. Podle mého názoru je nepravděpodobné, že by se Izrael, navzdory svému suverénnímu vystupování, odvážil zaútočit na Rusko.

Stručně řečeno, během ruských pravoslavných Vánoc USA provedly nenávistný útok na ruský „majetek“. Moskva vydala prohlášení až po prohlídce a vyhodnocení tří dronů, které byly zajištěny intaktní. Explicitní tón prohlášení je určen pro lidi v Pentagonu. Samozřejmě Pentagon vydal z vlastního podnětu předběžné prohlášení, v němž z útoku viní syrské rebely. Toto tvrzení lze však přesvědčivě popřít, neboť povstalecké skupiny působí v severní Sýrii. Ale jsou přičleněny k al-Kajdě, která zastupuje USA a Izrael. RT zveřejnila, pokud jde o odmítnutí odpovědnosti Pentagonu, ironickou dpověď - zde.

* * *

Proč USA napadají ruské základny v Sýrii? Jde o to, že tyto ruské základny se nacházejí v provincii Latákia, podél pobřeží Středozemního moře. A vojenským cílem Spojených států je získat přístup ke středomořskému pobřeží kvůli kurdistánské enklávě, kterou vytvářejí v Sýrii. Bez tohoto přístupu bude enkláva pouze obklopená pevninou a bude závislá na zásobovacích cestách přes Turecko nebo Irák, kromě toho, že bude ekonomicky nerealizovatelná (i když je tato syrská oblast bohatá na ropu).

Saúdský vládní deník Asharq Al-Awsat v pondělí oznámil, že Trumpova administrativa plánuje poskytnout diplomatické uznání kurdské enklávy v severní Sýrii (o velikosti Libanonu). Cílem je vytvořit trvalou základnu pro USA a Izrael ve strategickém, ekonomicky soběstačném a nezávislém Kurdistánu, kde by se střetly hranice Turecka, Iráku a Sýrie, a který by se nakonec mohl rozšířit až k západní hranici Íránu se severním Irákem.

Avšak tato americko-izraelská strategie zůstane nesplněným snem, pokud bude Kurdistán jen vnitrozemským územím, a bude nadále konfrontován ze strany Turecka, Íránu, Iráku a Sýrie. Z toho důvodu je rozhodující vytvořit přístupové cesty ke Středozemnímu moři přes provincii Latákia.

Rusko a Turecko velmi dobře chápou tyto záměry USA. To vysvětluje jejich nejnovější tah - zbavit se přidružených skupin al-Kajdy, které jsou usazeny v provincii Idlib, sousedící s Latákií. Syrské vládní jednotky a spojenecká milice - společně s ruskou vzdušnou podporou - postupují směrem k provincii Idlib v rámci operace, která začala minulý týden. Idlib je poměrně velká provincie, takže bojování s těmito skupinami al-Kajdy bude spíše rozvleklé a zdlouhavé. Syrským vládním jednotkám se v neděli podařilo dobýt strategické město Sinjar, které leží ve vzdálenosti 20 kilometrů od letecké základny Abu Zuhour v provincii Idlib. Mimochodem hlavní silnice, spojující Damašek a Aleppo, také prochází východní provincií Idlib.

Turecko spolupracuje s Ruskem na vyčištění provincie Idlib od teroristické organizace al-Kajda. (Provincie Idlib sousedí s Tureckem.) V každém případě Turecko je úporně proti úsilí USA vytvořit Kurdistán v severní Sýrii. Prezident Recep Erdogan minulý víkend otevřeně pohrozil, že Washingtonu se „nikdy nepodaří přeměnit severní Sýrii na teroristický koridor,“ a slíbil, že „udeří velmi tvrdě [proti USA]. Měli by vědět, že jsme k tomu pevně rozhodnuti. Oblasti, o nichž uvažují jako o součásti teroristického koridoru, by se mohly stát jejich hroby“.

* * *

Je myslitelné, že nedávné pokusy USA a Izraele o vyvolání chaosu v Íránu jsou s tím vším spojeny. Americko-izraelská herní strategie spočívá v tom, aby Írán zabředl do vnitřních problémů. Pokud jde o vyčištění území od skupin al-Kajdy a ISIS, které jsou podporovány Spojenými státy, jsou vlády v Sýrii a Iráku závislé na Íránu a hnutí Hizballáh.

Teherán velmi dobře ví o této americko-izraelské strategii. Íránský režim má bohaté zkušenosti s tajnými operacemi USA a Izraele. Nejvyšší vůdce Alí Chameneí chápe, že syrský konflikt je také existenční bitvou o Írán. Velitelé Islámských revolučních gard poznamenali, že volba spočívá v boji proti americko-izraelským zástupcům v Sýrii a Iráku nebo v boji proti nim na íránské půdě.

Jak bude Moskva reagovat na dronový útok na ruské základny, který byl podporován ze strany USA? Trvalým řešením by bylo provést odvetný úder proti americkým jednotkám a způsobit jim těžké ztráty - jako v Bejrútu v roce 1983. Pokud do Washingtonu dorazí ze Sýrie pár desítek Američanů ve vacích na mrtvoly, prezident Trump určitě řekne: „Už toho bylo dost, chlapci, pojďte domů.“

Problém však spočívá v tom, že Američané vedou „hybridní válku“ - jsou začleněni do kurdské milice, a proto nejsou tak snadným terčem. Pentagon také využívá „kontraktory“ (americké žoldáky), takže politické riziko je minimalizováno.

Proto volba Ruska bude spočívat v tom, že zintenzívní operace k vyčištění provincie Idlib od skupin al-Kajdy, podporovaných USA a Izraelem, jednou provždy. Nikki Haleyová jistě začne skučet na půdě OSN podle instrukcí Izraele, a začne tvrdit, že jde o „válečné zločiny“.

Ovšem v lásce a válce je vše dovoleno, jak říká přísloví, takže Rusové nebo Íránci mají otevřenou i další možnost - vybavit afghánský Talibán drony. Ale je velmi nepravděpodobné, že zajdou tak daleko - přinejmenším pro nynějšek.


US, Israel step up hybrid war in Syria vyšel 11. ledna 2017 na Oriental Review. Překlad v ceně 374 Kč Zvědavec.

10 komentářů :

 1. Přátelé, prosím udělejte si čas a zhlédněte
  tento, bravůrně provedený a výstižný film
  o migrantech ve Francii. O pokrytectví vítačů
  a skutečné realitě, kteří na migrantech finančně velmi profitují až? Do doby, kdy se
  TO osobně dotkne, přímo JICH! Výborný scénář.
  To zřejmě ČT neodvysílá, popřela by ty žvásty,
  kterými nás neustále krmí...

  Název filmu:

  Srdečně vás vítáme

  Francie À bras ouverts
  Anglický With Open Arms
  Slovensko Srdečne vás vítame
  Komedie: Francie/Belgie 2017

  V hlavní roli této komedie se představí ztřeštěný Christian Clavier jako Jean-Etienne Fougerole, který je velice respektovanou osobností francouzské literární scény. Tento bytostný humanista a vrcholný intelektuál žije ve svém světě po boku bohaté manželky a je dokonale odtržen od reality. Což se mu stane osudným, když v televizní debatě propaguje svůj nový román Srdečně vás vítáme. V něm řeší téma pomoci lidem v nouzi, lidem bez domova, na útěku.
  V přímém přenosu vzdoruje silné kritice ze strany přítomného oponenta, který jej napadá, že sice hezky píše, ale v životě se tím není schopen ani ochoten řídit. A tak Jean-Etienne, aby osobním příkladem dokázal svou vstřícnost k potřebným celého světa, veřejně vyzve jakoukoliv romskou rodinu k společnému soužití u nich doma. Stačí, když zazvoní u brány jeho sídla a budou radostně vítanými hosty. A rozohněný Jean-Etienne rovnou na kameru nadiktuje i svou adresu. Pak se nemůže divit, že u něj večer v ten samý den zadrnčí zvonek a za vraty stojí usměvavý Babik se svou početnou rodinou. Jean-Etiennovi nezbývá nic jiného než svůj veřejný slib dodržet. Netuší, že jej i jeho rodinu čeká jedna z nejtěžších životních zkoušek a hlavně brutální test míry tolerance, solidarity a humanismu.(CinemArt)

  OdpovědětVymazat
 2. Podceňované Rusko opět ukazuje, že základní chybou je podcenění protivníka. Ti, co stále podporují teroristu v Sýrii, tím prokazují svou hloupost a odsuzují se tak k definitivní porážce na hlavu.

  OdpovědětVymazat
 3. V sázce je přežití diktatury kapitálu, kterou svět bez válek hubí, ničí, kapitalisté chřadnou a to přece nemůže připustit NATO i kdyby mělo vyhubit lidstvo na naší planetě. Války, hromady mrtvých, to je douška čerstvého vzduchu pro kapitál. Mír? Jakoby kapitál někdo škrtil!

  OdpovědětVymazat
 4. Kdo si myslel, že USA stáhne vocas a odejde z tak důležitého regionu, ten se silně přepočítal. Neodejdou nikdy a neustanou, dokud nedosáhnou svoje a dokud se také nepomstí. Čeho jsou schopni, ukázali u Kaddáfího. Nestačilo, aby pouze odjel ze země a přenechal ji k plundrování. Oni museli zorganizovat jeho brutální popravu v přímém přenosu, aby ponížili důstojnost starého muže. Pak zbombardovali jeho sídlo a jeho rodinu a neušetřili ani malé vnuky.

  Tohle dělá mafie a teroristické bandy, vytváří se tak atmosféra ochromujícího strachu. Banderovci zabíjeli holýma rukama a dívali se svým obětem do tváře. Škrtili děti před očima jejich rodičů. Mrtvoly pak nechávali na viditelných místech, jako byly kdysi šibenice na šibenicnich vršcích. Chorvati, aby ukázali svůj nemilosrdný hněv nemající slitování, vykopali před šokovanými zástupci OBSE mrtvoly svých srbských nepřátel z hrobu a rozjezdili je pod pásy tanků.

  Ne. USA neodejdou ani tehdy, i kdyby dostali výhodnou nabídku. To proto, že globálnímu hegemonovi nemá kdo co nabízet, hegemon se rozhoduje a bere sám. A také se musí pomstít za ponížení. Nedělají to jen USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:05 Z Vietnamu též musely odejít ale teď je to jiné teď za ně bojují nastrčené figurky.

   Vymazat
  2. Nastrčené figury bojovaly už odpradávna, to je celkem stará taktika. Amerika v podstatě mimo své území skoro vždy bojovala "britskym' stylem. V tom byli učenliví. Vietnam byla velká šlamastika, kde brutálně neodhadli situaci. Za 2.WW sice také Američané umírali ve velkém, ale bankovní elita zde měla mimořádné zisky, tedy se to vyplatilo. A v konečném důsledku si na svoje přišli i méně majetné vrstvy.

   Vymazat
 5. Z DVD OCUPATION 101, USA:
  Chomsky: USA a Izrael zabijeji neomezene, jak chteji a nic se jim nestane. “Teroriste” jim to nevraceji ani zlomkem toho, co oni delaji.
  Poslanec snemovny: za 24 let, co jsem tam byl, ani jednou se nejednalo o Izraeli. Cokoliv Izrael chtel, to se mu ihned schvalilo, bez jakekoliv diskuse.
  Financni pomoc USA Izraeli od r. 46 do 99 je vetsi nez pomoc USA celemu zbytku sveta dohromady za stejne obdobi.
  Postaveni Izraele pro senat a snem.representantu USA je proto takove, ze tam vladne neuveritelne silne Izraelske loby. To utratilo uz 46 milionu dolaru na to, aby poslanci USA hlasovali pro Izrael.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:47 a ty jsi překvapen? Já tedy ne. USA platí za to, že Izrael podporuje jejich zájmy v regionu.

   Vymazat