Reklama

středa 3. ledna 2018

Válka v Sýrii končí. Washington ale potřebuje, aby pokračovala

Napsal/přeložil: Vladimir Serg
3.1. 2018   Eurasia24
Pro „vybranou syrskou opozici“ zaoceánský sponzor vyčlenil v „obranném“ rozpočtu na letošní rok 500 milionů dolarů.Jednou z hlavních překážek návratu obyvatel Sýrie k mírovému životu dnes zůstává podpora opozičních ozbrojených skupin ze zahraničí.Jak nedávno uvedl syrský prezident Bašár Asad, podpora bývalé skupiny Džabhat an-Nusrá (přejmenované na Džabhat Fatah aš-Šám, tj. Fronta dobytí Sýrie) ze strany západních států je dnes jednou z nejproblematičtějších otázek.„Je třeba si uvědomit, že pokud se dnes někdo snaží zaměřovat pozornost pouze na Islámský stát, pak jde jen o pokus odvrátit pozornost veřejnosti od skutečnosti, že terorismus existuje i nadále, a to s podporou ze strany Západu. V čele tohoto teroru pak stojí An-Nusrá,“ zdůraznil syrský prezident.

Také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že nezákonné ozbrojené skupiny „dostávají pro boj se syrskou armádou pomoc ze zahraničí“. Podotkl, že likvidace skupin a buňek Al-Káidy dnes zůstává hlavním úkolem a cílem antiteroristických operací v Sýrii.

Je zřejmé, že použitím formulace „podpora ze strany Západu“ a „pomoc ze zahraničí“ měli jak syrský prezident, tak ruský ministr zahraničních věcí na mysli zcela konkrétní okruh podporovatelů v čele s USA – „mezinárodním bojovníkem proti terorismu“.

Již koncem minulého týdne přitom Lavrov hovořil o negativní úloze „garanta bezpečnosti světa“ v procesu politického urovnání konfliktu v Sýrii. Jak uvedl, pokračující vojenská přítomnost Washingtonu v Sýrii je v rozporu s prohlášeními Pentagonu a administrativy Bílého domu o záměru opustit území Sýrie v okamžiku porážky Islámského státu.

Je pozoruhodné, že posilování negativního vlivu Spojených států na mírové urovnání konfliktu pokračuje i po porážce islámského pseudostátu.

Zřetelným příkladem toho je podpis prezidenta USA pod vojenským rozpočtem, v jehož rámci dostane „vybraná syrská opozice“ od svého zaoceánského sponzora 500 milionů dolarů.

Kromě finančních prostředků je nutno vzít v úvahu i informační podporu, kterou USA poskytují syrským protivládním ozbrojeným skupinám. V reakci na úspěšný postup Syrské arabské armády v provinciích Idlíb a Hamá západní média a prozápadní organizace ochránců lidských práv dennodenně otevírají kauzy ztrát na civilním obyvatelstvu způsobené údajně ostřelováním ze strany syrské armády. Ztráty přitom uvádějí několikanásobně větší, než jsou skutečné.

Nelze přitom ignorovat ani „úsilí“ vynakládané mezinárodní koalicí na „usměrňování“ dialogu mezi znepřátelenými stranami. Například v poslední době vydalo čtyřicet skupin ozbrojené opozice společné prohlášení, v němž odmítají svoji účast na Kongresu syrského národního dialogu v Soči.

Uvážíme-li, že všechna svá důležitá rozhodnutí opozice přijímá s ohledem na postoje Saúdské Arábie, Turecka a hlavně svého zámořského „sponzora“, není nijak složité uhodnout, kdo za uvedeným rozhodnutím stojí – a vráží tak další klacek do soukolí razícího Sýrii cestu k mírovému životu.

Vladimir Serg

Zdroj: politikus.ru

16 komentářů :

 1. Přimět zlo, aby konalo dobro, tak to prostě nejde, jedině pod nátlakem. Bohužel zlo je dnes ve světě příliš silné. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 2. A dál půjdou na odbyt zbraně i životy jedněch (obětovaných nájemních) i druhých (obránců legitimního režimu). Na obou stranách.
  Jedno je v Sýrii jisté. USA a jejich spojenci tam zcela nepokrytě a hrubě porušují zásady mezinár. práva! Toho, které si sami napsali a podepsali, aby je respektovali. Leč se kterým si již delší dobu vytírají svůj zadek.
  A ostudné je i to, že v jejich zločinném konání je podporuje naše vrcholná polit. reprezentace.
  Jinými slovy, že i naši politici se podílejí na zločinných aktivitách.
  Co s tím dělat?!!? ...

  OdpovědětSmazat
 3. A válka znovu bude. Obchod USA a Izrael. Za hlavní město Izraele je třeba zaplatit. A Izrael se činí. Protesty v Iránu. Objevení iránských špionů V Izraeli. Přípravy na zástupnou válku v plném proudu. Tak nějak mám strach, aby ale klucí nepřepočítali. Svět se mnění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svět se moc nemění.Za 2. světové války amíci podporovali jak Německo, tak i Rusko-vydělali na tom.Je lidskou podstatou, když mám hodně, chci ještě víc,zlato,drahokamy, moc, vyniknout. Kdo to nechce a proč vždy zlé způsoby mají pré. Myslím, že je na čase vyhubit tu lidskou svoloč a nechat perspektivu planety Země třeba mravencům, včelám, atd.

   Smazat
  2. Jo, někde to skončí, jinde to začne. O to se Američani postarají. Vdyť tak to jde už staletí...

   Smazat
 4. 20:23 - Teroristické USA i nadále vedou válku vůči suverénní Sýrii. V Iránu už začala barevní revoluce pod velením zločineckých USA. Hezky to do sebe zapadá! A OSN se na to vše dívá a má zavřenou klapačku!

  OdpovědětSmazat
 5. Bla,bla,bla a porad kolem!!Vse je jasny a nic se nemeni.
  Tocime se tady,vime kto za tim je a svet to nezmeni.Protoze eu lize prdel usa.Ceske politiky nevyjimaje.

  OdpovědětSmazat
 6. Stát usa který je loupežný vrah a prochází mu to. Hold jim zase Rusové s Čínou zatrhnou tipec.

  OdpovědětSmazat
 7. USA - světovej ksindl číslo 1!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. I za bouře na mořích už od středověku může USA!!

   Smazat
  2. 9:35 ten váš pokus o humor značně kulhá. Copak nevidíte, co se ve světě děje? Copak jen hledáte propagandu a přemýšlíte vlastní hlavou?

   Smazat
  3. Kremlobotskej ideolog Platonov tvrdí, že USA vznikly jako epicentrum židozednářské civilizace. Tato země se formovala hlavně pod vlivem židovských živlů a slovy W. Sombarta byla „emanací židovského ducha“. Všechny síly zla, brutality, rozvratu a rozkladu, které jsou vlastní židozednářské civilizaci, se v historii USA uskutečnily nejúplněji a nejdůsledněji. Aby skrylo své zločinné plány před lidstvem, vytváří světové zákulisí propagandistické mýty, jejichž cílem je překrucovat historická fakta. Hlavním takovýmto mýtem je mýtus o „holocaustu Židů za druhé světové války“. Jsou podnikány pokusy podat věc tak, že hlavní obětí byli nikoli Slované, ale Židé. Podle výpočtů historiků za války podle maximalistických odhadů zahynulo ne více než 1,5 mil. Židů. Propagandisté holokaustu a především sionistické kruhy tento počet zečtyřnásobili, když rouhačsky uváděli počet šesti miliónů zemřelých Židů. Z kořenů staré slovanské civilizace vyrostl strom, jehož každá větvička se natáhla vlastním směrem. Je nutné vzít v potaz, že národům slovanské civilizace připadl obtížný historický úkol – být baštou, která stojí v cestě silám světového zla v nejširším smyslu tohoto slova – západní a osmanské agresi, fašismu, sionismu.

   Smazat
 8. Je třeba to říct hezky na rovinu - Spojené státy fašistické, Izrael a jejich spojenci podporují mezinárodní terorismus.

  OdpovědětSmazat
 9. ...taky to tak vidím...a taky se ptám, "co dělat?"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak uvidíš proamerického idiota, nakpopni ho do - třeba do hlavy.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.