Reklama

neděle 7. ledna 2018

Velké země vždy toužily ovládat celou Evropu. Vždy si hrály na rovnost, ale byl to jen marketing. Historik Vondruška připomíná věci, které se v Bruselu opravdu nebudou líbit

rozhovor s historikem Vlastimilem Vondruškou
6.1.2018 ParlamentíListy

Evropská integrace je myšlenka stará jako evropská civilizace sama. Velké evropské země měly vždycky touhu ovládnout celou Evropu, ať již násilím či „dobrovolně“. A je jedno, jakou tomu dávaly nálepku. Integrace v evropských dějinách vždycky byla a je procesem, který si hraje na rovnost, ale je to jen šikovný marketing. Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška v té souvislosti označuje Evropskou unii za nefunkční politický moloch, který tu nebude na věčné časy. Jen ti, které tato hydra živí, ji milují a hájí, a to tím agresívněji, čím hůře se jí vede.

Přelom starého a nového roku bývají důvodem k zamyšlení nad tím, co se v tom uplynulém podařilo a nepodařilo, stejně jako nad tím, co lze očekávat od roku začínajícího. Co při této příležitosti z hlediska společenského napadá vás?


V komentářích jsem se dočetl, že rok 2018 bude úhelný pro Evropskou unii, některé doufají v uklidnění poměrů a jiné předpovídají, že to bude její konec. Protože znám dějiny a tvrdím, že se modely vládnutí neustále opakují, přiznám se, že já od nadcházejícího roku nic zlomového neočekávám. Žádná politická hydra totiž neodejde naráz a snadno. Ale stejně tak se nedokáže polepšit, odhodit své špatné vlastnosti a stát se andělem rozumu a štěstí.

Na jakých historických příkladech byste tato tvrzení nejlépe ilustroval?

Středověká Římská říše se po několika staletích úspěchů dostala do hluboké krize. Jejím panovníkem byl v té době Karel IV. a právě on dal svou legislativou autoritě císařů poslední ránu z milosti. Ti další sice dál užívali honosný titul císaře a zasedali v čele říšských sněmů, které však už byly většinou naprosto zbytečné. Nefunkční moloch tak přežíval až do počátku 19. století a nebýt Napoleona, existuje snad dosud. Žádná hydra totiž neumře dobrovolně.

Obdobným osudem si prošly všechny politické molochy minulosti. Postupné umírání zná čínské císařství, ruské samoděržaví či Vysoká porta, tedy turecká říše. Je naprosto iluzorní si myslet, že Evropská unie je na věčné časy. Civilizace se rodí a umírají, stejně jako lidé. Některé dříve, jiné později.

Nezviklá vás ani to, že jasně převládají hlasy o světlých zítřcích a zářivé budoucnosti Evropské unie, zatímco slova o nefunkčním politickém molochu nebo dokonce o jejím konci jsou jen ojedinělá?

Komentátoři, kteří kárají či přímo kriminalizují všechny, kteří si troufnou špitnout, že se Evropská unie nějak nepovedla, to samozřejmě nechápou a odmítají uznat. Evropská unie na věčné časy a nikdy jinak! Hydra má totiž tu vlastnost, že dokáže živit mnoho dětiček, a ty ji samozřejmě milují a hájí. Ovšem čím hůře se jí vede, tím méně těch dětiček uživí. A tím agresivnější je ona sama i její dětičky.

Pro tuto chvíli zanechme alegorií a přejděme k tomu, jaká je realita. V jakém vývojovém bodě se nacházíme?
Evropská integrace je myšlenka stará jako evropská civilizace sama. Římská říše, ta antická, integrovala dostupný svět pod svou vlajkou. Kritikům sděluji, že vím, že vlajky tehdy nebyly, ale tohle je srozumitelnější než napsat, že integrovala svět pod své orly. Antická římská říše byla velmoc, která sjednotila zákony a snažila se o všeobecné pozdvihnutí hospodářství, přitom ovšem respektovala místní bohy a zvyklosti. Chovala se tedy racionálně a vydržela šest století, tedy pokud její velmocenské postavení počítáme od porážky Kartága.

O integraci se evropské země snažily i později. Středověká říše římská, příznačně později zvaná „národa německého“, přijala jako integrující ideologii křesťanství. Právě křesťanství proměnilo společnost, vneslo do ní nové ideje, nový étos, pokulhávat však začalo ve chvíli, kdy přestalo respektovat odlišnosti místních arcidiecézí a na IV. lateránském koncilu se vše podřídilo výhradně vůli neomylného papeže. Prostí věřící byli vyřazeni ze hry a církev si začala osobovat právo rozhodovat o všem, i o tom, co stálo mimo výsostný svět víry. A to byl začátek konce středověké integrace.

Přišly ale další. Kde se bere v Evropě ta touha po sjednocování?
Další pokusy měly ve srovnání s tím už jen jepičí životy – habsburská monarchie, Osmanská říše, Napoleonovo císařství, proletářská internacionála, Třetí německá říše. Evropské země měly vždycky tendenci se sjednocovat. Nebo lépe řečeno, velké evropské země měly vždycky touhu ovládnout celou Evropu, ať již násilím či „dobrovolně“. A je jedno, jakou tomu dávaly nálepku. Integrace v evropských dějinách vždycky byla a je procesem, který si hraje na rovnost, ale je to jen šikovný marketing.

Z čeho usuzujete, že jde také v případě Evropské unie jenom o trik? Copak Česko a další země bývalého východního bloku jsou něco méně než ostatní členové?

Nejde o to, co marketingově říkají v Bruselu, ale jak se na nás reálně dívají. Podívejte se na skutečnou dikci polemik a komentářů, podívejte se na to, jak povýšeně jedná Západ se střední a východní Evropou. To, co si dovolí Dánsko či Španělsko, by nikdy neprošlo Polsku nebo Maďarsku. Když prezident Václav Klaus odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu, křičel na něj Martin Schulz, jako by to byl zlobivý kluk. Přitom šlo o prezidenta suverénního státu na jedné straně a na druhé o bruselského úředníka. Jenže prezident byl z Východu a Schulz je Němec, tak jaké ohledy? 

celý rozhovor zde

29 komentářů :

 1. Perfektně podaná pravda:

  https://www.youtube.com/watch?v=8rBrFMF9I9g

  https://www.youtube.com/watch?v=E1-jlaleNoM

  OdpovědětSmazat
 2. Souhlas.
  Pryč z EU a přestaňme se už proboha jednou hrbit před tím "úúúžasným" Západem, co si hraje na něco, co už dávno není a ve své sebestřednosti a zpupnosti nevidí, že je v pr... ne jednou, ale už skoro oběma nohama.
  Máme na víc než dělat lokajíčky Bruselu a jeho tupým úředníkům, tuto hydru je potřeba rozbít - ve snaze o lepší poměry, lepší společnost, skutečnou demokracii, spolupráci států a prosperitu - tedy vše, co EU nedělá a dělat ani nedokáže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky souhlas se 16:30
   Jenže jak chcete pryč z EU se současnou vládou v čele s Babišem ? Plně s Vámi souhlasím ale bohužel v dohledné době na to můžeme všichni zapomenout . Je to marné , je to marné ...

   Smazat
  2. 16:30:
   Čeho se bát? Jenom toho, že nám bude v EU a NATO časem ještě hůře! Proto co nejdřív pomocí referenda vystupme z EU a NATO! Na Brusel neberme ohled. My občané dáme tímto mandát našim politrukům, aby tak učinili. A oni budou povinní tak činit!

   Smazat
 3. Pan spisovatel Vondruška již několikrát dokázal, že má všech pět pohromadě. Děkuji, za všechny normální lidi.

  OdpovědětSmazat
 4. EU normy, to by jim šlo. Europoslanci mají znormované platy všichni na částce 222 000,-/ měsíc. Když se této EU instituce zeptáte jestli mají nějaký plán na sjednocení mezd, tak Vám odpoví, že to není jejich starost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. • https://zpravy.tiscali.cz/diplomate-z-bruselu-nic-nevyjednaji-ale-platy-maji-kralovske-302779?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
   • www.novarepublika.cz/2017/08/p-margin-bottom-0.html#more
   • www.novarepublika.cz/2017/08/humanitarni-otrokarstvi-1-cast.html
   • www.svobodny-svet.cz/2280/top-informace-pro-celou-evropu-a-okolni-svet.html
   • www.pravyprostor.cz/euroslechta-si-potichu-zvysila-mzdy-vite-kolik-vydelava-tusk-nebo-juncker
   • http://echo24.cz/a/wiaAi/chudi-dotuji-bohate-agrofert-neni-jediny-nejvic-dotaci-konci-u-velkych-firem?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
   • www.aliancens.cz/single-post/2017/07/28/Humanit%C3%A1rn%C3%AD-otrok%C3%A1%C5%99stv%C3%AD-1-%C4%8D%C3%A1st
   • www.aliancens.cz/single-post/2017/08/20/Humanit%C3%A1rn%C3%AD-otrok%C3%A1%C5%99stv%C3%AD-2-%C4%8D%C3%A1st
   • www.aliancens.cz/single-post/2017/08/21/Humanit%C3%A1rn%C3%AD-otrok%C3%A1%C5%99stv%C3%AD-3-%C4%8D%C3%A1st

   Smazat
 5. Vlastimile, vlasti milé se nelže.
  Ta hydra je katolická církev a veškeré větší války mají církevní podtext*

  OdpovědětSmazat
 6. nepovedená hydra a její povedené agresívní dětičky...vtipně až člověku tuhne úsměv na tváři, protože je to sice hezké, ale problém je v tom, že jsou nebezpeční, a to proto, že s nimi musíme žít, a hydra nás jen tak nepustí...hezké pojmenovat věci jak jsou, ale problém je v tom, že to nás stejně od důsledků neochrání...úsměv rychle ztuhlý na ksichtě...teď máme všichni kyselý ksichty, a někteří se dosud smáli...když se podíváme na přátelství se sovětským svazem na věčné časy, může to trvat i docela dlouho (a to jsme měli štěstí, že nebyli tak agresívní jako v dějinách vždycky byl národ německý)...nyní opět orají a vláčí s celou evropou, slovanským národům nikdy nakloněný, neberoucí ohled a neochoten kooperovat jako rovný s rovným - takže čekat lze cokoliv a nalhávat si, že to tak není, je chyba, jako by nás dějiny již dost nepoučily. takže buďme ve střehu, nedůvěřovat bezhlavě a snažit se za každou ale opravdu za každou cenu se vrátit k vlastní samostatnosti a rozumné nezávislosti na německu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo řídí EU8. ledna 2018 2:52

   Kdo řídí EU? Hloupá otázka. Je to přece Evropská komise, jejímž předsedou je od r. 2014 nevolený luxemburský opilec Jean Claud Juncker. Ten řídí kolegium komisařů, což jsou de facto resortní superministři. „Pod palcem“ má také Evropský parlament, který má za úkol schválit to, co vymyslí EK. Podle sociologických teorii každou společnost (tedy i EU) řídí elity. Elity se dělí na dvě skupiny:
   • Skrytá elita je tvořená lidmi ovládajícími síť globálního kapitálu. To jsou ti mocní, kteří mají peníze a bohatství. To jsou ti, kteří rozhodují, i když je nikdo nevolil. Představitelé Skryté elity v USA jsou Rockefeller a Rotchild. O Skryté elitě v Evropě není moc známo. Ale jsou to představitelé finančních kruhů, bank, fondů, většinoví akcionáři významných podniků a jiní zbohatlíci. Skrytá elita řídí Servisní elitu pomocí skupiny Bilderberg. Tato skupina úkoluje Servisní elitu na svých zasedáních, zase prostřednictvím k tomu vybraných lidí, které si zve ze zájmových zemí. Ti pak přenáší úkoly již na Servisní elity daných států. Z ČR se zúčastnilo těchto jednání několik pánů, kteří v daném okamžiku měli v ČR možnost ovlivňovat dění podle přání Skryté elity. Dnes tyto pány všichni zařazujeme do skupiny prodejných šmejdů a škůdců ČR. Jejich zásluhou je ČR v takovém strašném stavu, v jakém je dnes.
   • Servisní elita zabezpečuje pomocné a obslužné činnosti. Tvoří jí řídící špičkoví politruci, úředníci, novináři, právníci, drobní podnikatelé. Do této skupiny patří např. politruci Evropské komise nebo nechvalně známy starý superdinosaurus a havloid Schwarzenberg.

   Smazat
  2. EU a celý západo-křesťanský svět řídí
   Vatikán.
   Proto vrchní představitelé těchto ,, demokracií,, jezdí k papežovi na audience.
   Mnoho se toho o těchto schůzkách tají a mnoho toho bylo napsáno, avšak že by se bavili o bohu nikde ani zmínka...
   Již více než šest století jsou v Římě ty samé nejbohatší rody*

   Smazat
  3. Už Karel Veliký chtěl navázat na tradici západořímské říše v její křesťanské podobě, tedy za Konstantina Velikého, a pokusit se rozšířit toto impérium na celý kontinent. Jeho přáním bylo vytvořit jednotnou Evropu mající jednoho císaře, jednu státní formu, jeden právní systém, jeden systém výběru daní, jednu světskou hierarchii. Zkrátka jeden systém, řád a pořádek. Toto se mělo uskutečnit v naprosté jednotě s římským papežem. Mělo jít tedy i o jednu jedinou církevní strukturu. Světská moc a moc římského papeže se měly navzájem o sebe opírat a společně vytvořit pokud možno věčný řád!

   Z toho pohledu se skutečně zdá, že se předkové Čechů a Moravanů ustavičně mýlili, když protestovali proti nadvládě Východofranského státu formou přijetí křesťanství z Východu. Nebo když utíkali z moci římského císaře Zikmunda (nota bene syna Karla IV., „Otce vlasti“). Případně, když revoltovali proti Ferdinandu Habsburskému a jeho katolicky uspořádané říši ve střední Evropě. Češi se tak vlastně ustavičně vzpírali systému, který dominoval v prostoru střední Evropy, a neměli nikdy dost vlastních sil k tomu, aby ten systém sami nahradili jiným. Takže, nakonec byli vždy poraženi, systém je ovládl a samozřejmě potrestal. Odtud patrně dobře míněný posměch dějepisných „opravců“, kteří všechny tyto obrozenci heroizované etapy českých národních dějin „uvádějí na pravou míru“ a říkají tak v podstatě, že Čechům by bylo mnohem lépe, kdyby následovali osudu Lužických Srbů a tiše se rozpustili v německém moři pěstujíce svobodně národní písně, tance a říkadla

   Smazat
  4. 8,07
   Proč tu sračku májovou nespláchneš do uASS latríny.....pane Bože???!!!!
   Toho křížence vemena z kachny a hulibrka si někdo,zřejmě cihla s kamenem,vybájili!.-DDDD

   Smazat
 7. zajímalo by mne, kdy nám konečně dojde, že když si nepomůžeme sami, tak nám nikdo nepomůže

  OdpovědětSmazat
 8. Nyní budou prezidentské volby, je tam nějaký kandidát, který navrhuje odchod ČR z EU, aby jsme tedy zachránili národ, zvyky, svou identitu, suverenitu...?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...nebo snad kandidát který by zaštítil obnovu státních hranic ? Hned bychom měli jinou vyjednávající sílu*

   Smazat
  2. A jestli tedy není žádný takový kanditát, tak proč vlastně chodit volit...

   Smazat
  3. ..osobně chodím volit již čtvrté volební období.
   Svůj volební mandát odevzdávám s pravidelností smutečního obřadu do kontejneru tříděného odpadu.
   Mám dobrý pocit, že volební lístky nepřišli na zmar*

   Smazat
  4. 18:09 prosim vás,volba prezidenta není o programech.Volba bude o tom,zda Zeman zůstene na Hradě se svojí kamarilou,nebo si tam sedne některý protikandidát.A podle toho jak je např."miluje" p.Olšer a jiní z nezavislých nepoctivých taky novinářů tak něj šanci má Topolánek.

   Smazat
  5. Mně je jedno, který kapitalistický kandidát tam bude, když levicoví vlastenec neexistuje... tedy nemám koho volit. Chtěli jjste kapitalismus, tak si jej vyžerte... pobijte se o Hrad, nenažranci.

   Smazat
  6. Možno tento: www.realiste.cz/program

   Smazat
  7. Možná taková směsice která si protiřečí...
   podpora pro pracující rodiče a zařízení pro děti je vlastně podporou převýchovy.
   Chceme li v základu společnosti rodinu,
   pak matky nesmí míti povinnost pracovat!
   Žádná škola a ni ústav nenahradí mámu a hraní si kolem baráku s vrstevníky.
   Pak mnoho čeho chtějí ale o vyhnání cizinců jenž nás kolonizují nic.*

   Smazat
  8. Ti realicté, to je zase nesmysl, strana kterou naštěstí nikdo volit nebude. Není to strana levicová, proto ani jejich kandidát není levicový. Levicový pronárodní vlastenecký kandidát prostě v prezidentských volbách chybí, tak jak chybí na politické scéně strana se skutečným levicovým vlasteneckým, pronárodním programem... takže spoustu voličů zůstane doma, memají koho volit jak ve volbách parlamentních tak i prezidentských.

   Smazat
  9. Je to tak,
   Milouš je tlučhuba. Realisté mají pravdu s ústavou a státními hranicemi.
   Nebýt ostatní jen fráze, člověk by jim uvěřil.
   Ten kdo oživí národní obrození a vyžene církev a zahraniční strategický partnery ve svém volebním programu, ten pozná podporu široké veřejnosti.
   Škoda že Milouš kolaboruje s Římem*

   Smazat
 9. Je těžké uvěřit, jak se mohla stát z EU, která skutečně pomáhala všem svým členům ke svému rozvoji, kde se rozhodovalo až jen po jednomyslném odhlasování všech, tehdá 12.ti členů, ato na nejvyšší úrovni "šéfů" těchto zemí, stát z EU diktatura Německa s Francií, pod pláštíkem Bruselu. Za neposlušnost, respektive nesouhlas s rozhodnutím většiny ministrů vnitra, ato navíc tedy ne na nejvyšší úrovni, se rozhodnul "Brusel", respektive Berlin či "kmeti" z evropské komise, tyto země neustále, rok co rok tvrdě finančně trestat, dokud nesplní příkazy z Bruselu. Tomu se říká zřejmě demokracie 21. století po Bruselsku. Brusel zcela "kašle" na to, co si demokraticky rozhodnou v jemu podřízených státech, kašle na voliče těchto států, ale autoritativně se rozhoduje o nás sám. Tedy ať žije diktatura. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. A my jsme uvěřili v čestné úmysly EU. Nikdo nemohl tušit že je to zakuklený "chalífát".

   Smazat
  2. 18:37 - Zde si vyslechni multi-kulti bábu Roithovou, jak o EU veřejně oblbovala lidí. Dnes by se k tomu asi nehlásila, aby nedostala přes tu svou nevymáchanou držkovicu!!!
   • www.youtube.com/watch?v=yHKr1m0qPEQ

   Smazat
 10. Češi již dávno chápou, že mezinárodní a boží pomoc jejich Českému národu JE POUZE NA KONCI ČESKÝCH PAŽÍ... na které je navíc přisáto a, ano do nich přímo zakousnuto, nehorázně cizích parazitů včetně náboženských obcí a církví.

  Člověče pomož si, a Pán Bůh ti pomůže... řikávali již za Rakouska moudří.

  OdpovědětSmazat
 11. Tak to je občané jsi zvolily„ evropskou"stranu možná až bude hůř tak se proberou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.