Reklama

.

.

neděle 14. ledna 2018

Zbořil: Je čas obávat se, aby ti kandidáti nezcepeněli!

Zdeněk Zbořil
Zdeněk Zbořil a rp
14.1.2018 PrvníZprávy
Kdyby se někdo ze zahraničí díval na programy českých TV, anebo dokonce sledoval tištěná média hlavní stoky, musel by si položit otázku, co se to v té zemi, jejíž hlavní město není na rozdíl od Budapešti,Vídně a Berlína ani na mapách předpovědí počasí v Evropě, vlastně děje.


Proč je většina jimi prezentovaných politiků ve stavu takového vzrušení, že je třeba obávat se o jejich duševní zdraví, anebo jim hrozí nějaká tragické selhání srdce či mozková mrtvice. Babička na Starém bělidle by to řekla s literární vznešeností své autorky lidověji, ale naléhavěji: “Je čas obávat se, aby nezcepeněli!“ Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Pokud jde o zvolení prezidenta, nezdá se to být tak dramatické jako při hlasování o důvěře vládě. Přestože máme přímou volbu prezidenta hodilo by se, aby politické strany, které se všechny rozhodly nikoho do této funkce nenominovat, alespoň cimrmanovsky „naznačili“ koho by si v této funkci uměly představit. Kromě ANO 2011, které ústy svého předsedy Andreje Babiše řeklo, že jejím voličům by měl být sympatický Miloš Zeman, se všechny ostatní strany podobné výzvě obratně vyhnuly. Jejich hlavním, a tak trochu tajným, doporučením je „nevolit Zemana“. Až na jednu dvě výjimky, veřejně prezentovaný antizemanovský program mají nahradit prázdná hesla o směřování na Západ, což je jedno z nejjednodušších hesel, které lze vymyslet. Jako kdyby chtěli ospravedlnit to, že ve svých bojácných životech spíše hleděli jiným směrem.

Nikdo z nich nevysvětlil, kterou část Západu tím myslí, zda třeba jen západořímskou říši od rozdělení roku 395 n.l., staletí existence Svaté říše římské, léta krvavých koloniálních válek království španělského, francouzského nebo budování Britského impéria na konci 19.století ovládajícího šestinu světa? Nebo jde dokonce i o vzpomínky na velikost Třetí velkoněmecké říše, která dobyla Evropu a chtěla vládnout „celému světu“? Anebo prostě jen Západ je Západ a Východ je Východ, což je heslo jehož posláním je přesvědčovat nepřesvědčené.

Všichni kandidáti, kteří hovořili o naší cestě na Západ (jistě tím mysleli i naše putování do Vídně jihovýchodním směrem) se obratně vyhnuli vysvětlení, co myslí slovem Východ. Je to jen nadávka Putinovu Rusku nebo rostoucímu vlivu Číny, anebo je to celá minulost evropským imperialismem zkoušených částí světa? Debata o vyznamenání bratří Mašinových měla tak trochu zakrýt, že někteří kandidáti nemají představu o tom, co budou dělat, jiní uvízli v heslech posledního čtvrtstoletí, jiní vůbec nechápou, jak budou zastupovat stát navenek nebo se podílet na moci exekutivní, jak jim to předpisuje Ústava ČR.

Snad lze zmínit jedinou výjimku, když nebudeme kandidáty srovnávat s Milošem Zemanem, a tou byl Michal Horáček. Jednak se snažil hovořit se všemi lidmi bez rozdílu jejich věku, vzdělání, profesí a místa bydliště, jednak projel se svým štábem celou republiku. A je také jediným, kdo ani v případě svého nezvolení bude moci své zkušenosti zužitkovat. Jeho handikepem je, stejně jako u všech ostatních, že začíná svou politickou kariéru nejdůležitější funkcí ve státu, a že je sporné, jak se svými nabytými zkušenostmi naloží. Zřejmě ale nebude zakládat politickou stranu, stejně jako ostatní neúspěšní kandidáti, nebude sestupně kandidovat do Senátu nebo Poslanecké sněmovny PČR, nebude asi ani primátorem hl.m.Prahy nebo krajským hejtmanem a zbude na něj jen “nepolitická politika“, ale nikoli ta, jak ji rozuměl na konci 19.století v době předsednictví vlády hrabě Taffe, ale tak jak ji rozmělnil Václav Havel.

Tím, že se kampaň v prezidentských volbách soustředila na program „jak se zbavit Zemana“ se nestalo nic mimořádného a všichni kandidáti, s výjimkou Michala Horáčka, postupovali tak, jak se od nich očekávalo – bez chuti a bez zápachu. Drobná vybočení na téma „všichni Drahošovi muži“, nebo u nás tak oblíbené poukazování na to, kdo byl kdy před 30-40 lety pozván třeba jen na „úřední pohovor“ do služeben Stb, nemělo vyžadovanou naléhavost a pokřikování třeba na Andreje Babiše jako agenta Bureše celou záležitost učinilo spíše banální.. A tak se stala letošní prezidentská volba především válkou médií s Milošem Zemanem. Politické strany ustoupily do pozadí a snažily se, aby ani náhodou nemusely projevit veřejně svůj zájem o to, kdo bude zvolen prezidentem. Ve prospěch jednoho kandidáta, právě Miloše Zemana, účinně pracovala svou už tradičně „úspěšnou“ negativní kampaní audiovizuální i tištěná média tak intenzivně, že si jednou budeme moci zase vyprávět, třeba s panem Drahošem, o genialitě ruských výzvědných služeb a jimi placených alternativních médií. (Jen není jasné, kdo s kým o tom bude mluvit, když Zeman náhodou nevyhraje.)

Nakonec ani hysterické a bouřlivé jednání o vyslovení důvěry Babišově vládě nepřineslo nic jiného, než další opakování jména Miloše Zemana ve všech možných i nemožných souvislostech. Také oblíbený „případ“ Čapího hnízda se dostal opět do Poslanecké sněmovny, opět jen v režii tzv. demokratického bloku, rozšířeného o ČSSD, KSČM a SPO. Možná ex-post zaujme i výpověď ex-detektiva Komárka, „brutálně“ zlikvidovaného v zájmu ochrany demokracie a právního státu, aniž to „nezávislou justici“, a la Pavel Rychetský, v minulosti zaujalo. Zřejmě ani dnes to nebude tuto „zájmovou skupinu“ vzrušovat víc, než události v polském soudnictví.


 - - -

15 komentářů :

 1. Jakmile jsem otevřel monitor počítače, objevil se Seznam.cz - novinky - a ze všech poloh na mně čučel Jiří Drahoš. Proč tohoto člověka tak evidentně,bezostyšně, a trapně protěžujou? To přece není samo sebou. Zaplatil si snad svůj zjev na celé tři neděle, na 24 hodiny denně? Snad byli i další kandidáti, ale ty nikde tak přitrouble neprotěžovali. Není Jiří Drahoš náhodou reinkarnací Gustáva Husáka? Podoba ohromná. Ale samo sebou to není - to musí každej uznat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že Drahoš je inkarnací křížence Emanuela Moravce a K.H. Franka, usilujícího o pozici presidenta II. protektorátu, JUDr Háchy II., také fanouška anglické kultury, dlouholetého předsedy Nejvyššího správního soudu, člena Rozhodčího soudu v Haagu, soukromého docenta Karlovy University... tedy SLUŠNÉHO VZDĚLANCE...

   Je to Bas, je Fíkus, je Želé, ... je násobný spoluautor nespoluautor, NEMAJÍ S NÍM V BRUSELU, V BERLÍNĚ, V PAŘÍŽI, ANI V DEEP STATE PROBLÉM; Na rozdíl od presidenta Zemana, který hájil a když mu to umožníme tak bude hájit dál, zájmy Českého národa, zájmy slušných Židů, prostě zájmy Malého Jeruzaléma ve středu Evropy, obklíčeného nepřejícími národy, hlavně Germány.

   Vymazat
  2. Přátelé, prosím udělejte si čas a zhlédněte
   tento, bravůrně provedený a výstižný film
   o migrantech ve Francii. O pokrytectví vítačů
   a skutečné realitě, kteří na migrantech finančně velmi profitují až? Do doby, kdy se
   TO! Osobně dotkne, přímo JICH! Výborný scénář.
   To zřejmě ČT neodvysílá, popřela by ty žvásty,
   kterými nás neustále krmí...

   Název filmu:

   Srdečně vás vítáme

   Francie À bras ouverts
   Anglický With Open Arms
   Slovensko Srdečne vás vítame
   Komedie: Francie/Belgie 2017

   V hlavní roli této komedie se představí ztřeštěný Christian Clavier jako Jean-Etienne Fougerole, který je velice respektovanou osobností francouzské literární scény. Tento bytostný humanista a vrcholný intelektuál žije ve svém světě po boku bohaté manželky a je dokonale odtržen od reality. Což se mu stane osudným, když v televizní debatě propaguje svůj nový román Srdečně vás vítáme. V něm řeší téma pomoci lidem v nouzi, lidem bez domova, na útěku.
   V přímém přenosu vzdoruje silné kritice ze strany přítomného oponenta, který jej napadá, že sice hezky píše, ale v životě se tím není schopen ani ochoten řídit. A tak Jean-Etienne, aby osobním příkladem dokázal svou vstřícnost k potřebným celého světa, veřejně vyzve jakoukoliv romskou rodinu k společnému soužití u nich doma. Stačí, když zazvoní u brány jeho sídla a budou radostně vítanými hosty. A rozohněný Jean-Etienne rovnou na kameru nadiktuje i svou adresu. Pak se nemůže divit, že u něj večer v ten samý den zadrnčí zvonek a za vraty stojí usměvavý Babik se svou početnou rodinou. Jean-Etiennovi nezbývá nic jiného než svůj veřejný slib dodržet. Netuší, že jej i jeho rodinu čeká jedna z nejtěžších životních zkoušek a hlavně brutální test míry tolerance, solidarity a humanismu.(CinemArt)

   Vymazat
 2. Nejlepší je kandidát Drahoš se svým nohsledem Evou.Pokud bude zvolen (nechci předjímat prostředky) Drahouš, tak si budu připadat jako na Slovensku s Kiskou a v Rakousku s Bellenem. Všichni tři stejné typy. Fakt nechci umělého prezidenta s falešnými brýlemi. Zeman není žádný ideál, ale když si mám vybrat, tak opravdu to menší zlo. Zvlášť v době, kdy nám vyhrožují Dublinem 2 a výše.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejen Dublinem,ale už žalobou na ČR ohledně přijímání utečenců.Drahoše postavit před jeho dosavadní činy a nebrat v úvahu jeho sliby.Doufám,že si ho Zeman řádně proklepne.
   Ten tlak médii,pražské kavárny bude na Zemana obrovský,právě i kvůli tomu,že si to přeje Washingtonská kavárna.

   Vymazat
  2. Naprosto přesné, Kiska i v. Bellen a Drahouš, tak to by byla trojice fíkusů, jak vyšitá. A zcela pro svůj stát zbytečná. Karel z Plzně

   Vymazat
  3. Sims Souhlas snad se dílo podaří.

   Vymazat
 3. Kampaň druhého kola začala před vyhlášením výsledků prvního kola ve všech maisrlžimediích a je vedena fašistou moravcem a jeho přicmrndávači (borkem, takáčem). Zeman udělal strategickou chybu, že přislíbil druhou debatu, kterou hned drahoš přemístil na korporátněfašistickou ČT, kde Zemana uřvou, vystřihají v časových smyčkách a zdehonestují skákáním do řeči. Všechno k dehonestaci Zemana je dovoleno a již dávno připraveno, ikdyby to mělo být totálně kontraproduktivní. Nejde totiž o přesvědčování nerozhodnutých voličů, ale spíš o zastrašování těch rozhodnutých podpořit Zemana. Zeman jako vyzvaný si měl okamžitě určit media a čas konání (už kvůli věku, zdraví a státnickým povinnostem) a drahoš měl buď souhlasit nebo vycouvat.
  (J)elita židokorporátních přisluhovačů USA a EU, která posílá na Zemana rudé gardy studentíků pražských VŠ (polpotovců) dostala velikou šanci Zemana uřvat k infarktu. Ti, kteří zažili jaro 68 ví o čem mluvím.
  Ďuro Trulo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ďuro Trulo14. ledna 2018 17:49
   Domnívám se, že průběh debaty nezmění názor zemanových voličů o jeho potřebnosti v prezidentské funkci. Optimisticky se domnívám, že ta trvalá snaha médií, jakkoliv ho dehonestovat, už musí být kontraproduktivní.
   Ale stoupenci žijící z peněz sorošových neziskovek, napojených na Open society, budou Drahoše volit. Není jich málo, ale věřím, že dál, než na druhou pozici ho nedostanou.
   Diskuze bude důležitá pro nerozhodnuté a jsem přesvědčen, že ukáže zemanovu převahu a drahošovu nezpůsobilost. P.K.

   Vymazat
 4. 17:49 Domnívám se, že debata prezidentských kandidátů by měla být jako přímý přenos. Nebo to vidíte opravdu jako sportovní přenos s repeticí povedených akcí ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na ČT jsou schopni všeho. Proč u moravce slušní politici (Bašta, Kavan) jsou bezzubými beránky. Asi vědí co to je časová smyčka a cenzura v přímém přenosu, což jsem si při sledování OVM uvědomil několikrát. Za 5 sekund výpadku se dá umravnit každý politik, teda kromě Zemana a Ráta (ten na svá extenporé už dojel a je rád, že ho nepřejelo auto ale jenom obtěžuje koupená justiční mafie).
   Nevěřte korporátně fašistickéčt ani opak jejich tvrzení i to je lež, manipulace, prefabrikace a stratifikace pravdy.
   Ďuro Trulo

   Vymazat
 5. Nebýt této přímé volby, tak bychom ani nepoznali, jak je Zeman důležitý. Dokud volili prezidenta poslanci, tak si to vyříkali mezi sebou a na veřejnost se toho moc nedostalo.
  Zeman zřejmě narušuje proamerickou linii, většiny našich politiků a „občanské společnosti“ usídlené v mnoha neziskovkách. Člověk nemusí být velký politolog, aby došel k závěru, že jejich jednostranná zaměřenost a nepřátelské postoje ke zbytku světa, nejsou v našem zájmu. Proto budu volit Zemana, neboť on je schopen tuto nebezpečnou jednostrannost narušit a otevřít naši politiku také jinými směry. P.K.

  OdpovědětVymazat
 6. Je po 22. hodině a tak paní Eva/?/ vytáhla špunt z gumového drahouše, trochu pomačkala, aby vyšel přebytečný vzduch, srolovala Kandidáta a uložila na noc do šatny. Pak znovu vytáhla špunt, tentokrát z láhve / ginu? /...Nad Prahou se rozklenula další smogová lednová noc, zatím bez půlměsíce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velice signifikantní a poněkud morbidní, ale pozitivum je v poučení: Každé zlo jednou skončí ještě větším protizlem. Jinak, kdybychom nedefinovali ty dvě základní protichůdné filosofické kategorie dobro-zlo , tak bychom neměli zač bojovat a mohli se v pohodě milovat. Otázka zní, co se stane s dobrem až zvítězí nad zlem??
   Ďuro Trulo

   Vymazat
 7. Paní Světlana Witovská, která besedu Z. vs. d. povede, je neoficiální mistryní skoku do řeči. T. Okamura ji ale převálcoval. Spíš mi dělá starost poradní tým pana prezidenta, zda tento prvek debaty vykryjí.

  OdpovědětVymazat