Reklama

.

.

středa 24. ledna 2018

Zbyněk Fiala: Bezradný Drahoš

Prezidentský kandidát (vlevo)
Zbyněk Fiala
24.1.2018 VašeVěc


Potvrdilo se očekávání, že v televizních duelech s Milošem Zemanem nemá Jiří Drahoš žádnou šanci. Zvláště když si šlápne na hrábě, jako bylo jeho prohlášení, že české volby ovlivnily ruské rozvědky, byť o tom sám nemá žádné doklady. „A BIS taky ne,“ připomněl Zeman, „máte asi nějakou službu nad BIS.“

Ze seriálu televizních debat před prezidentskými volbami byla zatím Prima formálně nejslabší, ale i přes chaos a nudu nejvíc napověděla výsledek. Profesor Jiří Drahoš, kterého jsem si v akademii věd velice vážil, bohužel politické řemeslo neovládá, a tak byl bezradný. Nepomohlo mu ani to, že si vynutil, aby probíraná témata byla známa předem. I tak se mu občas stalo, že se zasekl uprostřed věty nebo že odpověděl tak nešťastně, jako by si protiřečil.

Hned na začátku tak prohlásil, že by na rozdíl od svého předřečníka nabídl první pokus o sestavení vlády vítězi voleb. Na rozdíl od svého předřečníka? Vždyť prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše! Drahoš to pak zkoušel upřesňovat, že myslel Hnutí ANO, avšak ne trestně stíhaného předsedu.

Jak jej však Zeman poučil, trestně stíhaný je totéž, čemu se u Járy da Cimrmana říká „sprostý podezřelý“. Z toho se však později může vyklubat nevinný člověk, jak ukázaly příklady z nedávné minulosti. Dokud tedy není odsouzen, je na něj třeba hledět jako na nevinného. Vyzval k úctě k vítězi voleb, nezávidět!

Drahoš zkoušel kontrovat, že o premiéru přece nerozhodují volby, ale získává funkci jmenováním. Zeman tedy zopakoval, že Babiše po přijetí demise znovu pověří sestavením vlády, a pak jej bude ještě v únoru jmenovat premiérem. Pokud by došlo i na třetí pokus, je v rukou předsedy sněmovny. Ať už tedy prezidentské volby vyhraje kdokoliv, nebude to mít vliv.

Reminiscence na minulé prezidentské volby.

Největší šlamastiku si však Drahoš způsobil tvrzením, že české volby byly ovlivněny ruskou rozvědkou. Zeman poznamenal, že pan profesor sám řekl, že pro to nemá žádné důkazy, ale vedle toho také BIS veřejně sdělila, že nemá žádné doklady o takovém vměšování. Drahoš se nechtěl vzdát: „Je přece spousta zpráv BIS, kde se takové věci uvádějí.“

To už se Zeman smál: "Vy přece ty zprávy nedostáváte, ale já ano.“

Podle Drahoše je ovšem třeba zprávy nejen přečíst, ale také umět číst. Poukázal pak na výroční zprávu BIS. Jenže ta je za rok 2016 a volby byly na podzim 2017. Drahoš Zemana strašil také ruskou stopou v jiných zemích a z jeho výrazu se dalo vyčíst, že tomu věří…

Zeman se bavil. Čeho ty služby dosáhly? Fandily komunistům? Ale ti měli velice slabý výsledek. Nebo si snad má Babiš myslet, že mu Rusové prosadili vítězství ANO? Zachraňoval to moderátor Karel Voříšek a odvedl debatu jinam.

Bezradný byl Drahoš i nad otázkou zdanění církevních restitucí a zkoušel argumentovat tím, že komise vládních a církevních činitelů, která restituce chystala, byla odborná a měli bychom to nechat tak, jak rozhodla. Kdyby řekl, že zima je letos mimořádně teplá, přispěl by k tématu zhruba stejně.

Zeman zopakoval svůj argument, že hlasování o církevních restitucích bylo velice těsné, probíhalo o přestávce, a hlas, který rozhodl, patřil odsouzenému poslanci, který krátce na to nastoupil do vězení. „Parlament i občané mají právo se k této otázce vrátit,“ prohlásil rozhodně prezident republiky.

Zoufalý Drahoš se pak pokoušel útočit a využil tématu uprchlíků. Vytkl prezidentu Zemanovi, že připustil, aby nejnovější návrh změny azylového práva Dublin 4, umožňující přesuny uprchlíků, vůbec vznikl. Ptal se, kde k tomu Zeman vystoupil, čeho se zúčastnil, s kým o tom jednal? Prezident republiky připomněl své vystoupení na Valném shromáždění OSN, kde zároveň vyzval k pomoci uvnitř uprchlických zemí, aby nebyl důvod utíkat. V uvedeném projevu také poukázal na to, že migrace představuje odliv mozků a zakládá budoucí zaostalost těchto zemí. Prohlásil, že pokud bude změna azylového práva v EU přijata, podá proti ní ústavní stížnost.

Zeman pak ještě zmínil jednání s německou kancléřkou Angelou Merklovou, které řekl: „Když si někoho pozvete domů, také ho neposíláte na oběd k sousedovi.“

„Ale to je přece bonmot, to není jednání!“ chytal se stébla Drahoš. Zemanova odpověď pak už zazněla jen částečně, protože Voříšek debatu ukončil. Přesto se dala zaslechnout zkušenost profesionála: „Pokud se vám někdy podaří zúčastnit nějakých mezinárodních jednání, poznáte, že bonmot je často mocnější než …“ A byl konec.


- - -

17 komentářů :

 1. Drahoš totálně propadl. Profesor? Podle toho, co předvedl, degradoval úroveň profesorů v ČR. Co bude následovat? Diskuse na ČT. Tam bude Zeman čelit ne jenom Drahošovi, ale i zlostné moderátorce, která když se debata nevyvíjí podle záměru pražské kavárny, neboli podle řídicího oddělení Amerického velvyslanectví, na diskutéra doslova řve, aby ho dostala do mezí požadavků pražské kavárny. Budeme svědky toho, co dokáže veřejnoprávní moloch, za naše peníze. Nejspíš už teď se pod vedením poradců z Amerického velvyslanectví trénuje způsob, jak Zemana ponížit a s ním i 10 milionů občanů periferie Prahy, tedy těch, kteří živí tu Prahu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle toho, kdy bude moderovat na ČT prezidentskou debatu je dopředu jasné, že to nebude nestranná a objektivní moderátorka.

   Vymazat
  2. 11:56, 12:00 Pochybuji, že moderátorka ČT bude schopna přimět Miloše Zemana "dodržovat" záměry pražské kavárny. A pokud "zvýší hlas", tak jí reakci MZ "nepřeji".
   Jiřímu Drahošovi už nepomohou poradci z amerického velvyslanectví, po odchodu Andrewa Schapira má zřejmě nový velvyslanec USA Stenphen King, od Donalda Trumpa ,jiné zadání.

   Vymazat
  3. ČTV má problém, rádi by pomohli Drahošovi a podrazili Zemana, ale zároveň jejich důvěryhodnost je totálně v trapu a zrovna na téhle debatě by jim neprospělo potvrdit svoji stranickost ve prospěch loutkovodičů kafilérky.

   Nechejme se překvapit, jak z toho vybruslí.

   Jestli očividně podpoří Drahoše, nespíš to Drahošovi stejně nepomůže dost a zároveň to bude ukáže, že soudí, že demokracie je mrtvá a že mocní korpo-fašisté je vždy podrží.

   Protože jedině při tomto předpokladu jim může být jedno, jaký ve veřejnosti zanechávají dojem.

   Vymazat
  4. Dobrý komentář k výbornému článku pana Fialy ...

   Vymazat
  5. V čété už si ani nehrají na objektivitu, trošku poodhrnuli, pro nedrahoše, okruhy,které budou propírány. Čili, bude to mimo jiné, finance na kampaň, skryté finance na kampaň, ruské finance na kampaň, okruh spolupracovníků, zvláště s přihlédnutím na ruské vměšování, vztah k Tibetu, vztah k dalajlámovi, vztah ke strýčkovi Bradymu, dárek pro královnu, ulité peníze od Putina, apod. To budou otázky pro oba kandidáty, takže se jistě dozvíme, jaké spolupracovníky měl Drahoš v uplynulých 30 letech, jaké zákony odmítl podepsat, jestli je vláda v demisi nebo bez důvěry, to všechno jsou věci, na které bude chtít čété od kandidáta profesora odpovědi a to bez vytáček a tvrdě na tělo. Kandidát samozřejmě okruh otázek nezná a bude zajímavé, jak se s tímto vypořádá. Takže shrnuto, budeme hodinu a čtvrt řešit Zemana ze všech stran, úhlů a azimutů, protože, logicky, na kandidáta profesora nikdo nic neví, protože nikdy nikoho nezajímal. A obávám se, že ani nezajímá.

   Vymazat
 2. Notes s taháky jako (student) z amerického sitcomu, v uchu sluchátko s nápovědou od teamu za kulisou u monitoru údajných Zemanových nepřesností (pro Havlérku lží) i na internetu, přesilová klaka převážně ze studentů a fanoušků televizní ligy brainwashingu... a přesto ... Fíkus, Fíkus, Fíkus, tu a tam falešně zazněl BAS... Vyšinula ho banda studentů, které může vyházet od zápočtů a od zkoušek... JAK BY ASI DOPADL PŘI SETKÁNÍ S MAKRONEM, S MERKELOVOU, S TRUMPEM, NEBO S ERDOGANEM? Nejspíš jako lokaj Anny Boleynové před Jindřichem VIII...

  Typický "cyklista"! Nahoru se hrbí, dole usilovně šlape... Proti tomuhle byl i JUDr Emil HÁCHA CHARAKTER.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne prosím. JUDr.Emil Hácha byl obětní beránek. Beneš v Londýně, Gottwald v Moskvě, na Háchu "to spadlo" a obrany nebylo.

   Vymazat
 3. Tak to shrňme, ega bojovníků za svou pravdu, když vystrčili svého bojovníka proti komunismu na balkon, bojují do posledního dechu ve své nenávisti, co jiného bylo mezi lidmi více předmětem nenávisti, než komunismus. Když se ovšem jejich zlaté tele jaksi zvrhlo a lidi ho prokoukli, pokračovali v tom, do čeho již tolik investovali, přece se toho po letech nepustí a nepřiznají si, že si lhali do kapsy, že je důvod se stydět sám za sebe před sebou. Dá se to chápat, není to v lidské povaze. Tuhle naposledy zase vystrčili číro, zase v jednom velkém víru své nenávisti kterou nazývají láskoui něčemu, a když i toto zlaté tele jaksi zklamalo a stalo se terčm všeobecného posměchu, dál se mu klaněli, když už do něj tolik investovali, neodváží se za ty prachy přeci podívat nahé pravdě do očí a stydět se sami za sebe, raději zhynou ve svém bludu. A tak se děje stále dokola, vždy stejnou metodou, přes řev médií za jejich prachy, v touze po slávě a moci, kdy nic z toho jim nesmrdí. A tak zase vystrčili další tele, zase mnoho a mnoho desítek milionů, hulvátství a sprostoty kterou nazývají slušností, a zase toho nenechají, i když stejně znovu zjistí, že obsah zlatého telete je znovu prázdný, jako dutý sud, který slušně duní. A i kdyby čert na koze jezdil, raději zhynou bídnou smrtí než by pohleděli pravdě do tváře...Mají to takovou zvláštní hru, a myslí si, že lidi jsou úplně blbí. Ve skutečnosti jen důvod k zasmání a pohrdání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a v těch příštích volbách pokud ještě nějaké budou tak zřejmě nastrčí jako další tele Kalouska . A proto že Zeman už kandidovat už nebude a bude mít sbaleno na Vysočinu tak už jim to tele určitě projde .

   Vymazat
  2. Ad:13:59 jen aby jim to tele(u Kalouska spíše starý vůl) do té doby neposlo.:D

   Vymazat
  3. Ad:13:59 jen aby jim to tele(u Kalouska spíše starý vůl) do té doby neposlo.:D

   Vymazat
 4. Jiří Jírovec24. ledna 2018 14:50

  Estráda s Drahošem a Zemanem byla v podstatě směšná až zbytečná.

  Drahoš předvedl to, co nepochybně zná z prostředí, jímž prošel v AV ČR až na vrchol. Tam nebyl zvyklý, aby mu někdo dával odpovědi do ucha a nebo do tabletu. Možná nebyl zvyklý na žádný odpor.

  Celkově působí jako člověk bez jakéhokoli názoru. Proto nebyl schopen reagovat na nahrávky, které mu Zeman nabídl. Jsem přesvědčen, že jako nekuřák je velmi spokojen s tím, že se v hospodách nekouří. Jako vědec by mohl přidat, že omezování kouření má svoje opodstatnění. Omezil se jen na výrok o malých hospodách, kde si venkovani rádi pokouří. Když jde o hlasy, účel světí prostředky.

  Zemanovu nahrávku o nošení zbraní zatloukl do poloviny sítě. Mohl říct: my vědci přicházíme s hypotézami a máme ve zvyku je testovat. Otestoval jste vaši představu o nošení zbraní na veřejnosti, když nemůžete projít na fotbal a nebo koncert (o soudních budovách ani nemluvě) bez prohlídky?

  Zeman rád diskutuje, ale dělá chyby a občas má nějakou informaci popletenou.

  Slyšel jsem ho vykládat o uprchlících ze Sýrie. Nějak mu uniklo, že Turecko není z hlediska EU (první) svobodná země a nemá tedy povinnost uprchlíky "zpracovávat". Postoj EU je dán nechutí přijmout Turecko. Nejste svobodná země a tak to nejde, říkají.

  Zeman možná neví, že svobodná země neposkytuje azyl, ale jen vyhodnocuje, kdo může dál a kdo se musí vrátit. Většině českých politiků je zcela utajen pojem cílových zemí, tedy těch, které si uprchlíky hodné podpory nakonec rozeberou.

  Drahoš samozřejmě nemohl na lecos reagovat, protože mu nejde přes pysky slovo válka a rozvracení cizích států. Když mu Zeman nahrál, že se postavil proti migraci, která "představuje odliv mozků a zakládá budoucí zaostalost těch zemí", mohl souhlasit a připustit, že to je přece i náš problém, protože ztrácíme třeba lékaře a zdravotní sestry do Německa a tím, že bereme mozky z Ukrajiny i odjinud, zakládáme na jejich zaostalost.

  Po posledních presidentských volbách v USA se objevila otázka, co to je za systém, když z 320 miliónů obyvatel zbydou takoví kandidáti, jako zbyli.

  Stejné se dá říct o českých volbách s tím, že Zeman je přece jenom zajímavější člověk. Dobrá zpráva je, že v Česku je levněji. Úřad lze obstarat za několik desítek miliónů, kdežto presidentství v USA je tak za miliardu (jenže dolarů).

  OdpovědětVymazat
 5. Drahoš v debatě ukázal velmi dobře, jaká je současná úroveň mnoha profesorů, jakož i výuky na školách. Ukázal i na problém, že pouhé lití dalších peněz do školství, pokud tam nebudou kvalifikovanější lidé a státem dané učební osnovy, v nichž se nebude lhát (což bude v dnešní době též problém), je neúčelné a nesmyslné. Ti skuteční kvalifikovaní profesoři, navíc morálně na výši, nechť mi prominou. Těch se to netýká. Ano, součástí kvalifikace kantora od mateřské školky počínaje, musí být i morálka a vztah k vlasti. A pokud toto někdo nemá či pokud se nechá koupit, aby jednal proti nim, do školství nepatří. A to se týká logicky i vědeckých pracovníků, byť se jen nechali připisovat na díla jiných. A to, že Drahoš zadrhával, no dělal, co mohl, aby zreprodukoval to, co slyší na bluetooth vmontovaném do svých brýlí bez dioptrických skel od svých poradců. Ti buď zadrhávali též, příp. p. profesor neslyšel dobře přes randál v sále. Je na nás, zda budeme preferovat prezidenta s dobrou hlavou na správném místě, který bude bez nápovědy hájit české národní zájmy nebo pošťáka, který si bude běhat pro instrukce do Bruselu, příp. do Washingtonu. Ten fungující hlavu nepotřebuje, jemu stačí nohy. Ten ale bude logicky prosazovat u nás cizí zájmy proti něm našim. A tady je celá podstata věci, kterou se mainstream snaží zatemnit a bázi personifikace problému a pomlouvání a urážení jednoho při současném vynášení do nebes toho druhého. Stačí se podívat na "Metody nenáslné akce", které se používají k vyvolání státního převratu. Je jich tam celkem 198.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že s profesory je problém, to je vidět nejen na p. Drahošovi, ale už i na tom, že se může stát profesorem, byť přes pochopitelný odpor presidenta, něco jako Putna. Ale to je celkový úpadek morálky ve společnosti, kdy lidé jako by úplně ztratili pojem odpovědnosti, každý má jen právo na cokoliv si vzpomenou.

   Vymazat
 6. Na ČT24 běží zrovna "vyvážená" debata o prezidentských kandidátech. Na straně Drahoše moderátor, vědec Grygar a zpěvák Petr Janda, na straně Zemana jen pravičák brepta Ševčík. Taková manipulace, že se na to nedá koukat. Právě říkají, že na podporu Drahoše probíhá po celé republice na 30 koncertů, na kterých se promítá ze záznamu Drahošova zdravice. Jen neříkají, kdo to všechno platí a jestli to bude vyúčtováno v nákladech. Grygar povídá, jak Zeman si jezdí do Sovětského Svazu, pardon, do Ruska.

  OdpovědětVymazat
 7. 21:07 Tenkrát též měly přesvědčení že clintonová vyhraje.

  OdpovědětVymazat