Reklama

.

.

neděle 14. ledna 2018

Zbyněk Fiala: Druhé kolo bude napínavé

Zbyněk Fiala
14.1.2018 VašeVěc


Televizní debata Miloše Zemana s Jiřím Drahošem obohatí druhé kolo prezidentské volby. Hlásí se však i zákulisí. Malým vzorkem špíny, které nejspíš taky přibude, byl třeba padělaný dopis odrazující Zemanovy voliče od uren. První kolo zdaleka nedopadlo jednoznačně a rozhodnutí o konečném vítězi může být ukryto ve volební účasti.

Miloš Zeman vyhrál první kolo s převahou, ale nemusí to stačit. To druhé proto bude úplně jiné. V prvním kole stál proti pasivnímu Zemanovi pestrý aktivní Antizeman s velkým počtem tváří, ze kterých se ukázaly být důležité čtyři. Za Jiřím Drahošem zůstala s odstupem vyrovnaná trojice Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer. Kdyby se v druhém kole jejich 28 procent hlasů přihodilo k 27 procentům, které získal Drahoš, pak by Zemanovi jeho 39 procent nestačilo.

Ale volební účast byla poměrně nízká, a tak je tu dalších téměř 40 procent voličů, kteří zatím nikomu žádný hlas nedali. Za čtrnáct dní mnohé z nich možná zvedne ze židle právě fakt, že předpověď druhého kola je nejistá.

Druhé kolo také zpestří debaty obou kandidátů. Zeman řekl, že by souhlasil se dvěma televizními debatami. K jejich uspořádání vyzval TV Prima, nikoliv ČT, jak řekl, „vzhledem k výhradám, které mám k neobjektivitě naší takzvané veřejnoprávní televize“. Začal se také zajímat o billboardy. Vzkázal svým podporovatelům, „ať ještě nějaký ten bilboard vylepí“.

V druhém kole se asi objeví více špíny. Vpád polonahé divoženky na staříka o holi zdaleka nebyl nevinnou recesistickou zábavou. Přátelé spikleneckých teorií mohou přemítat o sponzorech akce před kamerami, která zachytila prezidenta republiky v dost otřeseném stavu. To asi bylo cílem, ale nelze se divit, protože útok mohl být klidně sebevražedný, jak to známe ze zahraničního zpravodajství.

S větším efektem možná počítal pokus zadržet část Zemanových voličů padělaným dopisem hradního kancléře, že pro prezidenta není třeba v prvním kole hlasovat, protože prý postupuje automaticky. Také tahle perfekcionisticky vyvedená blbost, která působila nejen v několika schránkách, ale také na sociálních sítích, nepůsobí úplně amatérským dojmem. To vyvolává očekávání, že také další tvůrčí dílny nám představí plody své práce.

Volby českého prezidenta zatím byly prezentovány jako boj o život české demokracie. Je to jedna z velkých lží, které mají rozhodnout tam, kde argumenty chybí. Vzpomeňme si na řeckou lež o neúnosném zadlužování České republiky, které je nutno stůj, co stůj zastavit. Když se s ní prodral k moci Topolánek s Kalouskem, zadlužili nás jako nikdo.

Samozřejmě, že česká demokracie trpí na úbytě. Občané například nemají vliv na zahraniční politiku vlády, která slepě podlézá destabilizačním akcím „hlubokého státu“ v USA a je ochotna účastnit se kdejaké expediční války. V tom se sice neliší od chování většiny vlád EU, ale to ji nezbavuje odpovědnosti. Snaha prezidenta Miloše Zemana trochu to vyvážit normálními vztahy s dalšími velmocemi nabízí to, co sám občan nemůže.

Zapomenuta není ani Zemanova úvaha, že si dovede představit referendum o našem členství v NATO. To nebylo – na rozdíl od členství v EU – potvrzeno lidovým hlasováním. Bylo by to o to důležitější, že se nedodržuje zakládající smlouva NATO, její Charta, kde Článek I říká, že se účastnické státy zdrží hrozby silou a budou usilovat o mírové řešení konfliktů v součinnosti s OSN. Nikoliv, že se zapojí do „koalic ochotných“, které bohorovně ignorují neexistenci souhlasu Rady bezpečnosti. Prezident republiky je volen přímou volbou a má tedy absolutně nejsilnější mandát občanů – jeho volebním obvodem je celá republika. I ty nejkritičtější problémy však může jenom komentovat, jeho vliv obvykle končí jmenováním osob, kterým práci svěří. Také veto zákonů je jen symbolické, protože je obvykle ve sněmovně přehlasováno. Přesto může účinně ovlivňovat orientaci společnosti aspoň vlastním příkladem, který občanu sděluje, že o určitých věcech se nemusí bát mluvit. Rozšiřuje repertoár demokratické debaty v souboji s těmi, kdo by ho naopak rádi – nejraději přímou cenzurou – zúžili. Hrobaře demokracie tu tedy máme také, ale Zeman k nim nepatří.

- - -

13 komentářů :

 1. „….Drahoš deníku sdělil, že se jako prezident pokusí vrátit prezidentskému úřadu punc morální autority, jakou míval za časů prezidenta Václava Havla….“

  (https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jiri-Drahos-se-nevidane-rozpovidal-pred-novinari-z-Anglie-Treba-Andrej-Babis-bude-z-jeho-planu-neprijemne-prekvapen-519700)

  "Havlův obraz- ...vyčúraní Češi .... ksindl...!"

  http://svobodnenoviny.eu/nejvetsi-cech-vaclav-havel-nadava-vycuranym-cechum-do-zlodejskeho-ksindlu/

  OdpovědětVymazat
 2. Obávám se, že do dalšího vývoje zasáhne opakování dějin z roku 38-39 . "Hácha bude dosazen na trůn" a republiku "obsadí" náš soused pomocí imigrantů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přátelé, prosím udělejte si čas a zhlédněte
   tento, bravůrně provedený a výstižný film
   o migrantech ve Francii. O pokrytectví vítačů
   a skutečné realitě, kteří na migrantech finančně velmi profitují až? Do doby, kdy se
   to osobně dotkne, přímo JICH! Výborný scénář.
   To zřejmě ČT neodvysílá, popřela by ty žvásty,
   kterými nás neustále krmí...

   Název filmu:

   Srdečně vás vítáme

   Francie À bras ouverts
   Anglický With Open Arms
   Slovensko Srdečne vás vítame
   Komedie: Francie/Belgie 2017

   V hlavní roli této komedie se představí ztřeštěný Christian Clavier jako Jean-Etienne Fougerole, který je velice respektovanou osobností francouzské literární scény. Tento bytostný humanista a vrcholný intelektuál žije ve svém světě po boku bohaté manželky a je dokonale odtržen od reality. Což se mu stane osudným, když v televizní debatě propaguje svůj nový román Srdečně vás vítáme. V něm řeší téma pomoci lidem v nouzi, lidem bez domova, na útěku.
   V přímém přenosu vzdoruje silné kritice ze strany přítomného oponenta, který jej napadá, že sice hezky píše, ale v životě se tím není schopen ani ochoten řídit. A tak Jean-Etienne, aby osobním příkladem dokázal svou vstřícnost k potřebným celého světa, veřejně vyzve jakoukoliv romskou rodinu k společnému soužití u nich doma. Stačí, když zazvoní u brány jeho sídla a budou radostně vítanými hosty. A rozohněný Jean-Etienne rovnou na kameru nadiktuje i svou adresu. Pak se nemůže divit, že u něj večer v ten samý den zadrnčí zvonek a za vraty stojí usměvavý Babik se svou početnou rodinou. Jean-Etiennovi nezbývá nic jiného než svůj veřejný slib dodržet. Netuší, že jej i jeho rodinu čeká jedna z nejtěžších životních zkoušek a hlavně brutální test míry tolerance, solidarity a humanismu.(CinemArt)

   Vymazat
  2. Včera jsem shlédl a sakra i když tam teda humorné scény byly, nějak jsem se neuměl zbavit dojmu, že tohle téma není vůbec směšné a realita bývá hodně odlišná a často nepříjemná.

   Vymazat
 3. Drahoš for prezident? Bože nedopusť! Z několika důvodů: 1. Drahoš je na případnou roli prezidenta naprosto nepřipraven. Neprošel žádnou politickou funkcí ani na úrovni malé obce. Nemá tudíž žádné politické zkušenosti, kontakty (tím méně na mezinárodní úrovni), nezná psané i nepsané politické mechanismy a zvyklosti. Jeho častý argument, že jako představitel Akademie věd nezřídka jednal s politiky o rozpočtu je opravdu úsměvný. Žebrání o peníze totiž není zrovna optimální průprava na nejvyšší ústavní funkci.
  2. Drahoš očividně nemá pevný charakter a jasné ideové zakotvení. V průběhu volební kampaně totiž účelově měnil politická stanoviska a chytal tzv. vítr. Navíc a hlavně ochotně přijal roli Antizemana, aniž by realisticky zhodnotil své předpoklady. Ješitnost a kariérismus z toho jen čiší...
  3. Drahoše podporují síly, které mají za cíl zlikvidovat českému národu státní základnu národní existence. Je to naprosto očividné a tento záměr personifikují takoví obskurní podporovatelé jako např. Kalousek, Halík, Herman, Pehe,Mitrofanov a plejáda dalších prodejných komentátorů a novinářů atd. Stručně to nejhorší, co se ve veřejném i neveřejném prostoru vyskytuje...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drahoš vypadá jako Gustáv Husák. Je mu strašně podobnej. No - asi takhle - určitá chorá smečka přitroublých disidentů, celebrit,a snobských Čecháčků toužících po hadrech z tůzu, v roce 1989 zvonila a zvonila, a přes veškeré varování, že se starejma kurvama se novej bordel neudělá, vyzvonili nám tady, i našim dětem a vnukům tenhle hnusnej bordel. Uběhlo dvacet let, dospěla nová smečka hovad, a ti volbou prezidenta vytvoří ještě větší bordel - pro naše pravnuky.Češi blbnou na kvadrát každých dvacet let - vždycky když dozraje další generace. Špatně je zvonilové vychovali, už za dva roky budou ti dnešní voliči nadávat na diskuzích, ale všem to bude hovno platné. O tom to je.

   Vymazat
  2. Anonymní14. ledna 2018 12:22
   Naprosto správné postřehy. Drahošovi by jistě nenarušila dobré spaní, ani další likvidace pravomocí národních států, či libovolná dávka imigrantů, zde usídlených a námi živených. I když jejich přítomnost má za cíl, maximálně rozvrátit naši národnost a státnost.
   Očekávám, že ty debaty ukážou Drahošovu nesamostatnost a nezpůsobilost k prezidentskému úřadu. P.K.

   Vymazat
 4. Dobrý komentář napsal Jaroslav Čejka
  "Zeman vyhrál první kolo. Je třeba zničit Zemana!"

  - "Tedy alespoň podle představ antizemanovské koalice, která semknula své řady jako utrakvisticko-katolická aliance v bitvě u Lipan."

  http://www.noveslovo.sk/c/Zeman_vyhral_prvni_kolo_Je_treba_znicit_Zemana

  OdpovědětVymazat
 5. Je špatné že 40% sedí doma zatím se nic neděje ale až se začne dít bude pozdě

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musíte odečíst 100.000 demokratických bezdomovců a spousta lidí je ve světě.

   Vymazat
 6. Kampaň druhého kola začala před vyhlášením výsledků prvního kola ve všech maisrlžimediích a je vedena fašistou moravcem a jeho přicmrndávači (borkem, takáčem). Zeman udělal strategickou chybu, že přislíbil druhou debatu, kterou hned drahoš přemístil na korporátněfašistickou ČT, kde Zemana uřvou, vystřihají v časových smyčkách a zdehonestují skákáním do řeči. Všechno k dehonestaci Zemana je dovoleno a již dávno připraveno, ikdyby to mělo být totálně kontraproduktivní. Nejde totiž o přesvědčování nerozhodnutých voličů, ale spíš o zastrašování těch rozhodnutých podpořit Zemana. Zeman jako vyzvaný si měl okamžitě určit media a čas konání (už kvůli věku, zdraví a státnickým povinnostem) a drahoš měl buď souhlasit nebo vycouvat.
  (J)elita židokorporátních přisluhovačů USA a EU, která posílá na Zemana rudé gardy studentíků pražských VŠ (polpotovců) dostala velikou šanci Zemana uřvat k infarktu. Ti, kteří zažili jaro 68 ví o čem mluvím.
  Ďuro Trulo

  OdpovědětVymazat
 7. Zdá se, e tu vykonaly svoji špinavou práci páně Sorosovy špinavý a smrdutý prachy.
  https://aeronet.cz/news/vime-prvni-george-soros-v-utajeni-navstivil-prahu-a-otevrel-si-ucet-v-unicredit-bank-v-polovine-rijna-prevedl-na-svoji-neziskovku-open-society-v-londyne-pres-18-miliard-dolaru-ucet-v-unicredit/
  TO JSME OPRAVDU NA PRODEJ??? JESTLI ANO -TAK NEJSME LIDÉ - ALE VĚCI!!!

  OdpovědětVymazat