Reklama

středa 31. ledna 2018

Zbyněk Fiala: Kam vede ruská stopa

Zbyněk Fiala
31.1.2018 VašeVěc
 

Americký prezident Donald Trump se pochlubil hospodářským růstem ve své první Zprávě o stavu Unie, jak to dělávají všichni. Zajímavější je však bitva v zákulisí, která se začíná soustřeďovat na to, kdo začal manipulovat s ruskými zdroji při ovlivňování prezidentských voleb v USA. 
 

Co se podaří dřív? Americký prezident Donald Trump musí sledovat dva protisměrné proudy. Podaří se mu prosadit obraz starostlivého vůdce, který se soustřeďuje na obnovu pracovních příležitostí v krizí zdecimovaném Rezavém pásu a obecně prosazuje návrat USA k funkci nejprůmyslovější země světa? Dokáže se vyhrabat ze vzdálených válečných konfliktů, které nelze vyhrát, jen stojí peníze a rozšiřují řady nepřátel? Nešla by obrana přifouknout tak, aby se zároveň stala hlavně exportním oborem a zbraně byly jen na kšeft?

Nebo vyhrají Trumpovi odpůrci, kteří se snaží hromadit obvinění, jejichž výsledkem má být odvolání prezidenta z funkce?

Ve Zprávě o stavu Unie, kterou Donald Trump poprvé přečetl v Kongresu, se takhle otevřeně nemluví, ale mnohé naznačuje, že tomu prvnímu se daří líp. Rekordní růst na burzách, který vrcholil bezprostředně před Trumpovým velkým dnem, potvrzoval, že velká část korporátního sektoru nepočítá s tím, že Demokratům se podaří Trumpa sesadit.

Společnosti naopak už delší čas vkládají velké naděje do avizovaného snížení daní a daňové amnestie pro zisky zadržované v zahraničí. Zmíněná amnestie nakonec není tak rozsáhlá, jak se čekalo, ale už to, že snížila daňovou sazbu na polovinu z původních 35 procent, přimělo třeba společnost Apple, aby slíbila přivézt a investovat 350 miliard dolarů ze zahraničí. Na dani z těchto starých zisků současně zaplatí 38 miliard dolarů, se kterými už nikdo nepočítal. Může si to dovolit, protože také snížení běžných daňových sazeb na 21 procent, se kterými přišla Trumpova reforma, je skoro na polovinu a uvolní obrovské množství zisku.

Trump zároveň nabízí, kam ty peníze vložit. Vytrvale propaguje velký infrastrukturní plán, který dominoval i jeho Zprávě. Má nasměrovat 1,5 bilionu dolarů do modernizace železnic, silnic a dálnic a dalších staveb, pro které je charakteristické velké nasazení pracovních sil. Federální vláda nabízí zdánlivě jen zlomek toho, co to může stát, pouhých 200 miliard dolarů. Většina staveb má být totiž soukromých, ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Ani veřejný sektor nemá být převážně federální, ale předpokládá projekty jednotlivých států unie nebo přímo jejich měst. Proto plán nemá příliš konkrétní podobu, ta vznikne až dole, kde by měli vědět nejlépe, co potřebují.

Opozice to vydává za Potěmkiádu a podvod, podle ní žádný plán neexistuje. Dívá se na to z klasického úhlu, kdy federální vláda je tu od toho, aby rozdávala „sudy vepřového“, čili přidělovala přízeň dávkovanou podle politických potřeb jednotlivých volebních okrsků. Dáváme kamarádům a abychom podtrhli protivníka. Tohle však Trump nabízí až druhotně. Vychází vstříc reálné poptávce. Americká infrastruktura je v katastrofálním stavu, zejména v Rezavém pásu, kde nejvíc udeřila krize a vymizel hospodářský zájem na rozvoji území. Jenže zájmy kapitálu nemohou být všechno, v těch regionech žijí lidé, kteří věří Trumpovi, že jim vrátí ztracenou budoucnost. Opravená dálnice odstraní jednu z překážek pro nové perspektivy.

Mnohé z Trumpových průmyslových nápadů jsou samozřejmě jako ze zlého snu, kdy chce zmobilizovat to nejškodlivější z hospodářské minulosti. Nominálně to tak vypadá, ale fakticky je to jedno. Sny se mohou vyjímat v projevech, ale rozhodující je chování reálného světa. Na chvíli lze pomoci ocelářům a dolům, ale nakonec rozhodnou tržní síly, které se opírají o nové technologie. Ale na to určitě přijdou i podnikatelé v Rezavém pásu, když se jim umožní aspoň to úvodní nadechnutí.

Proto je tu projekt, jehož smyslem je povzbudit stavebnictví. Největší příděl peněz však dostal daňovou reformou, snížením daně ze zisku. Tiskem kolují výpočty, podle kterých reforma zvedne čisté příjmy největších společností (z burzovního indexu SP 500) o 5 – 10 procent. A když na soukromé projekty v objemu 1,5 bilionu dolarů federální vláda přispěje ještě dalšími 200 miliardami dolarů, je to totéž, jako kdyby snížila daň o dalších osm procent. Takové podnikání se musí vyplatit. Jeho těžiště se zároveň přesouvá dolů, do států a měst, mimo bažinu Washingtonu. To je další postupný cíl, jak vyprostit prezidenta i ty, koho reprezentuje, ze zajetí „hlubokého státu“. Ať si lidé plní hlavu taky něčím reálným vedle „ruské stopy“.

Avšak strašidelná „ruská stopa“ mezitím začíná obracet směr. Kdo si najal ruského bubáka, aby ovlivnil americké volby prezidenta? Nebyla to náhodou Hillary Clintonová, která první najala vysloužilého britského špiona Christophera Steela, aby opatřil – pravděpodobně od ukrajinských zpravodajských služeb – ruské kompro na Trumpa?

Toto kompro pak bylo nabídnuto soudci, který schválil vyšetřování, aniž by věděl, jak a kým bylo doopravdy vytvořeno. A nebyla to FBI, jejíž vedení bylo jednoznačně na straně prezidentské kandidátky, kdo se toho ochotně chytil? Zatímco šéf FBI James Comey iniciativně odmítl trestní obvinění Clintonové, služba začala odposlouchávat a sledovat Trumpův štáb uprostřed volebního boje.

Takhle to vidí republikánská část kongresového výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a už si odhlasovala, že svá zjištění zveřejní. Má ve výboru většinu, je to tedy rozhodnutí výboru, ale Demokraté s tím hluboce nesouhlasí. Tvrdí, že jde o „vybírání hrozinek“, ze kterých je sestaven falešný obraz.

Jenže jejich prohlášení jsou podbarvena zvláštní událostí. Ve chvíli, kdy bylo zveřejnění zprávy kongresového výboru odhlasováno, odstoupil z funkce náměstek ředitele FBI Andrew McCabe. A Fox News informovaly, že ředitel FBI Christopher Wray odvolal McCabea ze svého týmu bezprostředně poté, co se s obsahem zmíněné zprávy seznámil. Nepočkal pár dní, kdy měl jít McCabe do penze.

Teď budu čerpat z Fox News, zatímco ve Washington Times nebo New York Times to bude obráceně. Howard Kurz u Foxe vychází ze svědectví, které už publikoval v knize s výmluvným názvem Šílenství médií: Donald Trump, tisk a válka o pravdu ( Media Madness: Donald Trump, The Press and the War Over the Truth ).

Popisuje uzavřenou schůzku McCabea s ředitelem kanceláře Bílého domu Reincem Priebusem, ke které došlo krátce po inauguraci. Předcházelo jí dramatické jednání celého týmu Bílého domu o zprávách v médiích, že Trumpovi poradci a spolupracovníci se opakovaně scházeli s vysokými ruskými představiteli. McCabe si vyžádal schůzku mezi čtyřma očima a řekl Priebusovi, ať si s tím neláme hlavu: „To, co napsaly New York Times, je prostě žvást...“

http://www.foxnews.com/politics/2018/01/29/fbis-mccabe-now-stepping-down-suspected-in-leak-against-white-house.html

Priebus ho tedy požádal, ať to řekne FBI veřejně. Všechny televize to přece přemílají od rána do večera. Ať to tedy utne a poskytne oficiální stanovisko FBI.

Krátce na to však Priebusovi zavolal McCabeův nadřízený, tehdejší ředitel FBI James Comey, a sdělil, že FBI to neudělá, prý by to vedlo k nekonečným sporům. Nechtěl to sdělit ani kongresovému výboru pro zpravodajské služby, odkud by to členové nepochybně vynesli sami. A o týden později CNN přinesla exkluzívní zprávu, že „FBI odmítla požadavek Bílého domu, aby veřejně popřela zprávy médií, že lidé Donalda Trumpa jednali s Rusy známými zpravodajským službám USA.“

Najednou se z akce, kterou inicioval mezi čtyřma očima náměstek ředitele FBI, vyvinula aféra, podle které Bílý dům chce překážet vyšetřování… A v létě Priebus odstoupil.

Celý příběh by se dal shrnout slovy, že FBI dlouho dopředu vsadila na špatného koně a stále věří, že prohra neplatí a dá se zvrátit. Nahlédnutí do duše FBI před volbami i po volbách nabízí balík zachycené elektronické pošty, ve kterých si píší zamilovaní vyšetřovatelé FBI Lisa Page a Peter Strzok. Vsadili na ženského vítěze. Jak připomíná analýza National Review, už v únoru 2016, kdy ještě běželo naplno vyšetřování Hillary Clintonové, Lisa v mailu varuje Petera, že prezidentka by si to mohla pamatovat, kdyby s ní FBI nakládala drsněji než ministerstvo spravedlnosti.

Vítězství Clintonové se tenkrát považovalo za jisté a vydrželo to vlastně až do dne voleb. Počítalo se s tím, že prezidentka pak hodí všechna obvinění za hlavu a začne se rozhlížet, kdo za to může…

Přesto se na jedné ze schůzek s McCabem probírala opatření pro „velice nepravděpodobný případ“, že vyhraje Trump. Měla to být jakási „pojistka“, jak o tom debatuje zmíněná dvojice zamilovaných důstojníků FBI ve své mailové konverzaci. Tady už nešlo jen o ovlivnění voleb, ale také o ovlivnění situace po volbách. Tisk spojený s Republikány proto píše, že je to „horší než Watergate“.

Nejšťavnatější je to samozřejmě v Breitbart News, které prolévají krev za Trumpa v zákrytu za jeho bývalým stratégem Bannonem. Ten byl sice nedávno Trumpem propuštěn, ale pomyslné střílny neopustil. Breibart News si vybírají z pošty zmíněné dvojice vyšetřovatelů zprávu, kdy Strzok zvažuje nabídku jít do týmu zvláštního vyšetřovatele Mullera a vidí v tom příležitost „vrátit se k nedokončené práci“. Vyhlížel přitom volby v mezidobí, které budou letos v listopadu.

Jistě by bylo dobré znát detaily, ale 50 tisíc zpráv z pětiměsíčního období se prostě ztratilo, přestože FBI je jinak technicky velmi dobře vybavená. Sledují kde co, ale doma se jim to nějak vymklo z ruky.

Trochu jsme uhnuli od Zprávy o stavu Unie, ale není divu, zpravodajství dominuje něco jiného. Vypadá to na okamžik konfrontace, a zdá se, že k ní dojde za změněného poměru sil, jak ukázalo už hlasování výboru pro zpravodajské služby.

Pozornost se soustřeďuje i k ekonomice. Impulz daňové reformy je zřejmý, táhla ekonomiku už samotnou svojí přípravou, ale také tady se možná mění počasí. Velice rychlý hospodářský růst začal hýbat úrokovými sazbami, a když jdou nahoru, znamená to obrovské ztráty pro majitele dluhopisů. Každý má navypůjčováno a musí počítat s pákou i na cestě dolů, proto se začalo prodávat na pokrytí pozic a strhlo to i akcie. Ve středu se propad zastavil, ale nervozita zůstává.

Tady ruská stopa ničemu nepomůže. Spojené státy se potřebují soustředit na domácí úkoly. A to je dobře.

- - -

23 komentářů :

 1. Zde je nick honolulu, VERNY STOUPENEC presidenta Trumpa a jeho agendy !
  Panove !
  Premyslet nad nejakym vlivem Moskvy na nase volby v roce 2016 je totalni hloupost a ztrata casu. Byla to umele vytvorena bublina - lez hanba, kterou se mela, ospravedlnit totalni, masivni prohra "demokratickych" loutek v rukou Sorosovych globalistu !

  Vcerejsi projev presidenta Trumpa byl uspech , ktery pripomina eru presidenta R. Reagana.
  Silna positini energie Ameriky je vzkrisena a bude mit vliv i na Evropu - DOBRY VLIV !

  Je skoda, ze prave ti starsi a zkuseni lide mu nerozumi v orginale, protoze prekladem se mnoho ztrati.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:08

   Jenže ti, kdo si to vymysleli, jsou taky Američani. A jejich kandidátka dostala o 3 milióny hlasů víc než D.Trump. A nebylo to kvůli "ospravedlnění prohry", začali s tím dávno před volbami.

   A jakto, že Mueller vyšetřuje dál. Je to protizákonné?

   Posledních 30 let ten americký "vliv na Evropu" byla většinou katastrofa: Irák, Afgánistán, Libye, Irák, Srbsko. A nezapomeňme ani na to, jaké loutky si USA vyráběly: Jelcin, Porošenko, Havel...

   A kde je psáno, že si v budoucnu Američané nezvolí zase nějakou svini ze zločineckého klanu Bushů.

   Takže bych byl bych s tím optimismem trošku opatrnější. - Tohle můžeš vyřvávat někde na Floridě v baru, tam tě možná za to poplácají po zádech. Češi ale nejsou hlupáci, aby na to skočili.

   Smazat
 2. Panove, autor se zminuje o Breibart News a o
  S.K. Bannonovi. Me mrzelo, ze odesl z nejblissiho okoli presidenta Trumpa a hledal jsem informace PROC ?

  Ono to nebylo pouze kvuli napeti s Kushnerem, ale on jako kazdy namornik PIJE !
  Rusti delostrelci a americti namornici umi tak CHLASTAT, ze jim neni rovno a Bannon slouzil dlouho na lodi na vsech morich sveta. A kdyz se napije tak neumi mlcet ! Bannon je vsak stale slavna osobnost a rve se pro Trumpovu agendu jako tygr.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:20
   Ožralý tygr - to bude pro USA ohromný přínos!

   Smazat
  2. Bannon je Ladic Pijan ani ne tak Ladic jako PIJAN a PIJAVICE..

   Smazat
  3. Maji toho elity hodne na starosti a daleko poslusnenjsi Hillary byla v planu. Trumpf je steady genius ale nni uplne poslusnej. Nekdy vyplnuje plany elity a nekdy lajdaci.
   Propaganda jeho o vytecne ekonomice a velkem rustu zamestnanosti je v souladu s umysly elity./sideshow na odpoutani pozornosti a zaroven/. Dokazovat jak jsou afroarabove na celem svete velkym prinosem , zatimco ve skutecnosti staty zkrachuji pod naporem milionu , kterym se musi davat obrovske miliardy. To nemuze trvat a vlady umyslne vedou staty do hosposdarskeho krachu.
   Tim se odboura ,co po valce museli poskytnou , velke socialni zabezpeceni a spolecenske svobody aby je lidi nesvrhli ...
   Jde o usili vlady velkych korporaci, konglomeratu a Kartelu , kteri jiz dnes vladnou. Prijde konec zdravotnictvi , zena kdyz bude chtit porodit bude muset prodat rodiiny dum,napr.Dobre je to vident v Jizni Africe , jak si tam jejich vlada osvobocena zaridila Privatizaci Vody. Kdo nema celkem vysokou castku na zaplaceni karty vodu Nedostane. Voda v rekach , v potocich a dest jsou soukromym vlastnictvim a napit se z louze je kradez. Dnes jiz maji vodni katastrofu blizko dle zprav. Aby nezemreli zizni chudi vykopavaji v noci potrubi a kradou z nich vodu.
   Tedy jde o UKRAJINIZACI sveta. Kdy teorista a diktator vladne a faisticke skupiny placene korporacemi zarizuji, plati vse na utoky na Rusko.

   Smazat
  4. USA ,Pentagon a NATO uz davno vi ,ze porazit Rusko nemohou ,zase to videli v Syrii a jen zacali vyrabet sideshow s Koreou.Aby odvedli pozornost. K Rusku by se okamzite pridala Cina , kvuli zivotne dulezitym zdrojum,surovin atd. Proto staty dostanou svrzenim dnesnich vlad dalsi Porosenky , vrahy a fasisty do cela , kteri pomoci dovezenych Islamskych teroristu zacnou utocit podobne jako dnes Ukrajina na Rusko ze vsech stran. Strategie je tzv. asymetricka valka . Jako treba pouzil Vietcong proti nim.
   Evropska populace je mirumilovna a proto musi odejit. Zvoleni Zemana veci jen pozdrzelo.
   Vlady korporaci pak poriidi zisky , ale zaroven znici svet jako treba mexicky zaliv ,New Orleans Aljasku and zamori svet , oceany ovzdusi ,

   Smazat
  5. Usa, EU a dalsi vlady a delegace senatu a kongresu cestujou horecne do Izraele v cele s presidenty , ale z Izraele /Sarabove taky/cestuji casto do Ruska. Az prilis casto. To znamena ze slibuji hory a doly a chteji za kazdou cenu Putina "zlomit" zkorumpovat do spoluprace. Ale bohuzel se ukazalo ,ze vsechny sliby, dohody a smlouvy jsou jen jejich dalsi podvody a nic jineho. Putin by ze sebe udelal jen naivniho blbce..A to nejde. Musi pockat az skonci...

   Smazat
 3. 17:18 - my jsme v nasem baru jednotni, my nic nevyrvavame a kazdy z vas v Cesku kdyz NEROZEZNA dva odlisbne politicke proudy v Americe, ktere se silne nesnasi a GENERALIZUJE jeji politiku jako celeek, je neiformovany VUL !

  A s Arabama nechceme nic mit spolecneho a je to vyhoda, i pro vas, kdyz se mlati vzajeme ! Vsak je poznate uz brzy a zaplacete !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:29

   Plakat můžeš sám, bobečku! Čechové se Arabů nebojí. Na Domažlicku už se z Vietnamců formují pohraniční jednotky rychlého nasazení. A Američani by měli vědět, co to znamená.

   Nemusíš zdůrazňovat, že ty jsi vůl informovaný. To už víme dávno.

   Smazat
 4. 17:22 S.K. Bannon je prinosem, at uz chlasta nebo ne !
  To je jeho osobni vec ! (On ponese nasledky, nikdo jiny.)

  Panove, president Trump rekl nekolik velmi zajimavych veci ! Napriklad, ze bude povolena ALTERNATIVNI medicina - kazda medicina, ktera pomuze nemocnym lidem a slevnene leky !
  Cely IMMIGRACNI zakon bude zmenen ve prospech kazdeho, kdo nabidne Americe KVALIFIKACNI uplatneni.
  Potom mnohy z vas mladsich pozna, ze Amerika je moc fain zeme. KE ME BYLA MOC FAIN !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:40

   Dělat na americký otrokáře?! - Tůdle!!
   Jen ať se radši Američani sami naučí číst a psát.

   Smazat
  2. Bohuzel prozatim maji Usaci Alternativni tyjatry, media, hospodarstvi, Pentagony,CIA , FBI, NSA a politiky "presidenty a to vse je stahuje nezadrzitelne dolu i s gatema...A zakladnama..

   Smazat
 5. 17:37 AHA, Vietamnci z Domazlic nas napadnou ?
  Prave jsi me udelal mozol na mozku. Nevim co jsou to Domazlice ! Jestli myslis ten prdelakov na Sumave, tak jsi me prekvapil. Ty take chlastas jako namornik ? Ze jo ?
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:47

   Radši buď opatrnej, abychom ti je tam neposlali. Upekli by si tě na bambusu.

   V Domažlicích - narozdíl od USA!! - nemají negramotnost. A každý Vietnamec mluví česky mnohem líp než tys to kdy v životě zvládl.

   Smazat
 6. 17:46 TY OZRALO ! Proz zde rikas , ze neumime cist a psat ?
  Ty myslis, ze kdyz pisi ja spatne cesky, tak Amici pisi spatne anglicky take ? MAME nejbohatsi knihovny na svete a nejzajimavejsi knihkupectvi ! Mame nejvice hracek na svete a proto sem mladi lide prijedou si na ne vydelat. Mame nejlepsi nemocnice na svete a mame nejlepsi doktory na svete a nase sestricky nejsou zeny, ale ANDELE, ktere jsou zazracne. Jsme superiorni !
  A Domazlice nas netankuji !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:54

   JASNĚ, MÁTE NEJLEPŠÍ NEMOCNICE - A PROTO ASI TAKY MNOHEM VYŠŠÍ DĚTSKOU ÚMRTNOST !!
   Gratuluju!

   https://www.cnbc.com/2018/01/08/us-has-worst-rate-of-child-mortality-among-20-rich-nations.html

   Smazat
  2. Mudrý Brouk Pytlík1. února 2018 0:52

   17:54 - Hele HOVNOluláčku, zde Ti podsypávám trochu zrní k samostudiu:
   Šokující fakta o USA!
   • V USA je bez práce 41% populace v aktivním věku
   • 22,5% Amíků je negramotných
   • Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%
   • Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů
   • V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. Teď jenom na 55,1%
   • Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců
   • Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudé“
   • 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách
   Pilně se uč, studuj, až pak debatuj s moudřejšími jako jsi Ty. A TO NENÍ VŠE!

   Smazat
 7. 17:54
  Seš jen nezajímavej zkurvenej přemřelej slabomyslnej vychlastanej bezmozek z papundeklu,mazej se prostituovat na Fuckingtown post nebo na Blicí listy ty retardovanej zombie!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Nic nového. Celou svoji historii vysávala celý svět jak finančně tak intelektuálně a protože se jí dařilo živit kompars hambáčožroutů a nalejvat je cocacolou tak lákala parazity všeho druhu. Chléb a hry.Jste přeci znalec antiky tak víte jak to končí.

  OdpovědětSmazat
 9. Honolulu,Trump prodelal test,jako dukaz ze je schopen uradu.US Navy doktor potvrdil,ze rozeznal bezpecne lva od nosorozce,cimz ziskal plnej pocet bodu 30...jinak pry test nebyl lehkej !Svet je snad bezpecnejsi a doufame,ze psycho Trump nenapadne po olympiade KLDR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:27 Jestli to ten hlupák udělá tak odveta bude hustá KLDR nejsou fousatí s kalachama.

   Smazat
 10. Tam za vodou v rákosí, leží nějaká podivná země, kdysi nádherná, neporušená, obývaná přírodními lidmi, pak dobyta, pokořena, vydrancovaná, zavalena odpady, které normální lidé odjinud vůbec nerozumí.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.