Reklama

středa 10. ledna 2018

Zbyněk Fiala: Zeman, nekampaň a nedůvěra


Zbyněk Fiala
10.1.2018 VašeVěc


Seriál tří velkých vystoupení před prezidentskou volbou nabízí Miloši Zemanovi vystupňovat to, co samozřejmě není prezidentskou kampaní. I jeho kalendář tak ukazuje, že je skvělý stratég.Miloš Zeman vyladil formu před rozhodující fází prezidentské kampaně. Ukázal to jeho projev ve sněmovně před jednáním o důvěře vládě Andreje Babiše. Byl sice určen poslancům, ale častěji mířil k občanům, kteří jej mohli sledovat v přímém přenosu nebo aspoň záznamu. Obsahoval řadu srozumitelných úvah, které připomněly, že poslanci mají vůči občanům povinnosti a měli by taky občas vylézt z pohodlných malostranských paláců a poslechnout si, co si o nich lidé myslí. Zároveň nabídl trochu optimismu a důvěry, že nás nečekají jen zaslepené tahanice, jaké ve sněmovně probíhaly krátce předtím, než tam přistály prezidentovy limuzíny.

Je jen nepodstatným detailem, že jednání o důvěře vládě je od začátku jednáním o nedůvěře a že prezident popírá existenci své kampaně, takže je to vlastně nekampaň. Když však pomineme vánoční poselství, které už je pár dní zpátky, vyšly mu shodou náhod na poslední tři dny před prezidentskou volbou tři závažná vystoupení. V úterý projev k zahájení roku stého výročí vzniku republiky, ve středu projev ve sněmovně a ve čtvrtek (11.1.) hodinovka na TV Barrandov. Tam může zkusit přetlouct témata, která se vynoří v předchozí debatě zbylých kandidátů na ČT. Uvidíme, jestli mu to takhle půjde i v druhém kole, ale to první kolo je obslouženo mistrovsky.

Samotný Zemanův projev k poslancům ve mně upevnil představu, že za půl roku budeme mít vládu s důvěrou, ať už koaliční většinovou, nebo aspoň jednobarevnou menšinovou. Prezident sice nic takového neřekl, ale poukázal na několik prvků, které k tomu povedou. Zopakoval slib, že Babiš dostane i druhý pokus, ale tentokrát bude mít před ním dost času (obdobu hledejme v Německu), aby si vyjednal podporu. Jak má postupovat? V Zemanově projevu se daly vystopovat tři základní klíče.

První je programový, ten uvedl explicitně. Vládní program může pokračovat v nabídce „švédského stolu“, kde si každý najde to, co má rád. Například přímou demokracii. V aktuální verzi vládního prohlášení už je zákon o obecném referendu. Přímá demokracie může zahrnovat i přímou volbu starostů, připomněl Zeman, kterou svého času požadoval na svém sjezdu STAN. Do rozšiřování programové nabídky vlády můžeme započítat pondělní souhlas Babišova kabinetu s tím, že zkusí prosadit zdanění církevních restitucí, jak to požadují komunisté.

Další dva nástroje, které Zeman uvedl, zdánlivě nesouvisí s vládním vyjednáváním. Poukázal na obrovské zbytnění státního aparátu, kdy se v úřadu vlády i v řadě ministerstev zdvojnásobily počty úředníků. Důvod nerozebíral, ale lze vytušit, že jen někde přibylo agendy, jako na financích s EET, ale často šlo hlavně o zelené pastviny pro zasloužilé straníky. Je zřejmé, že velký časový prostor, který Babiš dostane na svá vyjednávání, může být zároveň využit na reorganizaci těchto úřadů. A na souběžné vyčkávání, zda někdo nevyměkne, až uvidí, jak jeho straníci mizí v propadlišti dějin.

Není tu jen bič, najde se i mrkev. Zeman znovu důrazně pohovořil o potřebě investic. Potenciální političtí partneři se mohou dovtípit, že v zemi budou vznikat velké dlouhodobé zakázky z veřejných zdrojů, kde stojí za to být přítomen rozhodování.

Osobně jsem tedy optimista, že vláda s důvěrou vznikne do prázdnin, aby mohla v klidu pracovat na státním rozpočtu.

Zemanovu projevu ve sněmovně předcházela hádka, zda by poslanci neměli dříve než o vládním programu jednat o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Zeman na to zareagoval připomínkou Budišovského případu údajného zneužití evropských fondů, do kterého byla zatažena Věra Jourová. V zoufalství pak ve vazbě uvažovala o tom, že si vezme život. (Nakonec se ukázalo, že celý případ byl jen policejním divadlem za účasti provokatéra, nastrčené osoby, která létala v jiném případu.) Jourová byla po čase očištěna a dnes je evropskou komisařkou, připomněl Zeman jako doklad potřeby ctít presumpci neviny a být v případě pochybností na straně obviněného.

Hlavním adresátem Zemanova projevu však byli občané, kteří se chystají k prezidentským volbám. Mohli vidět prezidenta vyladěného, uvolněného, jak mluví z hlavy a k věci. Ne, že bych musel se vším souhlasit, ale neříkal to mně, obracel se takříkajíc k lidem, které zajímá téma inkluze ve školách nebo odtrženost politiků. Jak své skvělé formy dosáhl, to nevím, vsadit se dá jen na to, že se nerozcvičoval. Ve hvězdách je i to, jak dlouho mu to vydrží. Ale i tento drobný detail potvrzuje, že Zeman je skvělý politický stratég.

Naštěstí chce být jen prezidentem. Jako předseda vlády, který by mohl své nápady realizovat, by byl nesnesitelný. Typické jsou jeho výpady proti obnovitelným energetickým zdrojům, ekologům a neziskovkám. Tady je prostě mimo mísu, už třeba proto, že dvě třetiny zdrojů pro neziskovky – jak ukázala nedávná statistika – jdou na sport. Ale ten Zeman taky nemá rád. Když pak mluví o tom, kolik nás stojí solární baroni, neuvede, že jde o příklad zneužití příležitosti politickou třídou. A nikdy nemluví ani o tom, kolik nás bude stát na státních subvencích jaderná energetika, kterou tak prosazuje.

Na druhou stranu, ať si to klidně říká, od toho ho tu nemáme. Může si vynutit od Babiše, aby dal jádro a nejrůznější průplavy do vládního prohlášení, ale to je přece předtím, než se věc opravdu dostane na stůl a začne se počítat. Prezident je důležitý v tom, kde je nezastupitelný. A tady svou roli plní. I když se dost nastraší teroristy a migranty, je to on, kdo prosadil rozumné věci - utkal strategické partnerství s Čínou a odmítl vnucování Ruska jako nepřítele. Chápe svoji historickou odpovědnost. A nedovolil také obejít výsledek voleb, přestože mezi trpaslíky vzniklo dost nápadů, jak se prodrat k moci i bez podpory voličů.

To není tak málo, když už tedy nějakého prezidenta potřebujeme.


- - - 


21 komentářů :

 1. Víme kdo škodí České republice nové volby by tyto spory vyřešily.

  OdpovědětSmazat
 2. I jeho kalendář tak ukazuje, že je skvělý stratég.
  Jestli je to tak prozíravý politik ukáží volby.*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Niekedy aj tára ja som mu vždy fandil ale stým Dubčekom ti pohnojil na celej čare!

   Smazat
  2. Jméno Dubček tam nepadlo, přečtěte si celý ten projev.

   Smazat
  3. 7:50 Nevěřte bakalovým lhářům.

   Smazat
 3. Dobré k přečtení http://www.brics.cz/zemanovy-lzi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hehehe, sbíráte prdy, pro které nevidíte obzory. Ze všech těch zkurvených kandidátů na našeho prezidetnta je Miloš Zeman tím nejméně zkurvený!!!

   Smazat
  2. Zeman lhal od počátku! nejvíc na letný jak tam žvanil ty krávoviny o tom že jsem v tom či onom za Nepálem a blbí cinkrláči volali "Kdo za to může?!?" místo "Kdes to sebral?":)) Halt manipulovatelný blbečci, jak se Myloš vyjádřil o většině našeho národa ...

   Smazat
 4. Trochu ve stínu všech těch zkoprnělých Kalousků, Pospíšilů a dalších velikánů zatím zůstala skutečnost, že ten Babišův "švédský stůl", jak tomu (nejen) Zbyněk Fiala říká, obsahuje mnoho levicového. Toho si všiml i brněnský politolog Stanislav Balík v dopoledním komentáři na ČT 24.
  Svou politickou racionalitu resp. zdravý rozum Babiš prokazuje mj. tím, že nestojí o spolupráci s Okamurovci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Občane Kopecký, co to je podle vás "zdravý rozum"? Není to náhodou kariérizmus? Není to náhodou elementární podělanost? Není to náhodou absence rovné páteře?

   Smazat
  2. 0:12

   Záleží na okolnostech. V tomto případě je to odmítnutí spojit osudy země s nedůvěryhodnými lidmi.

   A podepsat se neumíte, když se na mne obracíte? Vám rodiče ani učitelé neřekli, že slušní lidé se neschovávají za anonymitu?

   Smazat
  3. Jan Kopecký Jo bláboly z bruselské čt 24.

   Smazat
  4. V čem je Okamura nedůvěryhodný, občane Kopecký? Něco ukrad (jako Klaus)? Připravil stát o stovky miliard (jako Kalous a pravicová kamarila při církevních restuticích)? Dostal se podvodně k majetku (jako číro Schwarzenbergské)? Nebo si pane Kopecký, který tu občas levicově vzdycháte, chcete dál setrvat pod diktátem Evropské unie? Nebo snad chcete páchat po světě zločiny v rámci kriminální aliance NATO? Kdo je tedy nedůvěryhodný? Všimněte si, že schválně nechávám stranou lithium a Čapí hnízdo.

   Smazat
  5. Pane Kopecký, nijak Vám nebudu nadávat. Ale své názory projevujte také kultivovaně a neurážejte SPD a pana Okamuru. Stejné triky používá Blb Kalousek proti panu Babišovi a panu presidentu Zemanovi. A ani Vy nejste vědma aby jste mohl naprosto neprofesionálně házet špínu na SPD.
   Václav

   Smazat
 5. Panové Kopecký a Balík se mýlí. A.B. nestojí o spolupráci s nikým. Má za to, že když vyhrál volby, tak je to jeho, jako Agrofert s hnízdem. Jenže vyhrál 30% tak si to bude muset srovnat v hlavě.

  OdpovědětSmazat
 6. Ja se podepisuji rad ! Ja jsem nick honolulu, ale podepisovat se NESMIM ! Cenzorovi se zjezi chlupy po tele jako veprovi pred reznikem !
  Moje pero, je jako palcat Jana Zisky ! Podivejte se jak budou kvuli mojim pristim vetam vriskat !

  VAZENY PANE PRESIDENTE ZEMANE ! Gratuluji vam k volebnimu vitestvi, ktere mate zaruceno ! Dale vam gratuluji , ze v poctech utoku proti Vasi osobe se priblizujete k nasemu oblibenemu presidentu Trumpovi, ktereho seslala nebesa , aby zachranil Ameriku !
  nick HONOLULU.
  Penzista v cekarne pred branou nebeskou na jihozapadni Floride !
  (Kopecky, vsiml jste si, ze jsem se podepsal ?)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Polib nam prdel ocase praseci Hovnocuci
   Tvuj pritel censor z Tel Avivu

   Smazat
 7. 4:14 = tento prispevek je proti kostelnimu radu a pan Dvorak to zakazal ! Ten pervert, ktery zde zada o polibeni prdele je na spatne adrese ! Ja nejsem Sobotka u Merkerove ! A do Tel Avivu Katolici nejezdi !
  nick honolulu - verny Katolik !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Perfektní odpověď Honolulu. I když ode mne z dobrých důvodů Anonyma.

   Smazat
 8. Honolulu buh se jiz nemohl divat na ameriku,tak vas strestal a seslal dementniho presidenta Trumpa s intelektem jak male dite !Jedine Vladimir Vladimirovic Putin muz c.1 vo svete,podle us magazinu Forbes,zatne typec americe,ktera jiz nevi co roupama delat!

  OdpovědětSmazat
 9. Pokud se týká kritiky neziskovek, tak jsem pochopil, že by se finanční omezení mělo týkat neziskovek s politickým zaměřením, to jest těch, které se za veřejné peníze vměšují do politického života (Člověk v tísni, Evropské hodnoty a pod.). Nikdy jsem nezaznamenal, že by někdo kritizoval přidělování veřejných financí Sborům dobrovolných hasičů, Červenému kříži a dalším neziskovým organizacím, které pro společnost vykonávají potřebné činnosti. Ve vztahu k neziskovým sportovním organizacím také nikdo , včetně prezidenta, nezpochybňoval přidělování jim veřejných financí, řeč vždy bývala o větší transparentnosti v přidělování peněz a o tom, aby se více těchto finančních zdrojů dostávalo do mládežnických sportovních organizací.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.