Reklama

.

.

pondělí 15. ledna 2018

Zeman rozděluje společnost! Opravdu?


Stanislav A. Hošek
15. 1. 2018
Jednou z nejčastějších výtek na adresu současného prezidenta je tvrzení, že rozděluje společnost. Nevím, kdo s tím náhledem přišel jako prvý, ale jsem přesvědčen, že to byl buďto naivně politicky myslící člověk, nebo naopak velmi schopný manipulátor veřejným míněním. Umně využil toho, že k osobě Zemana nikdo nemůže zůstat chladným. Buďto jej musí uznávat, obdivovat, či až nekriticky mu fandit, nebo naopak z hloubi duše nenávidět a nesouhlasit s ním ani tehdy, když má prokazatelně blíže k realitě. To všechno ale není dokladem taho, že on sám společnost rozděluje. Takové hodnocení jeho chování a názorů je povrchní, primitivně pokládající jevovou stránku reality za její podstatu. Ve skutečnosti Zeman společnost nerozděluje, pouze odhaluje a mnohdy doslova demaskuje, jak už je ve své reálnosti dnešní společnost děsivě rozdělená. Týká se to nejen České republiky, ale i EU, ba celého světa.

Mnoho moudrých myslitelů již léta hovoří o tom, že se po rozpadu SSSR nebývale zvyšuje diferenciace mezi lidmi. Obvykle se hovoří o nerovnosti příjmové, majetkové a životní zajištěnosti jednotlivců, což už je natolik viditelné, že si to prakticky nikdo rozumný ani netroufne zpochybňovat. Dokonce se již běžně hovoří kupříkladu o nesouměřitelnosti bohatství mezi lidmi.

Jenže už mnohem méně se mluví o daleko podstatnější diferenciaci mezi lidmi a tou je rozdílnost občanská, čti, mocenského začlenění a především skrytého vlivu. V kapitalismu od demokratického po diktátorský, bylo jeho dlouhodobou existencí veřejné mínění zpracováno natolik, že rozdílnost v bohatství je považována za „přirozenou“, především proto, že je údajně zásluhová.

Jenže stejný politický systém o sobě již staletí tvrdí, že před zákonem jsou si všichni rovni. A nejen před ním. Naprostá většina občanů si ale v posledních desetiletích na vlastní kůži ověřila, že to vůbec, ale opravdu vůbec, neodpovídá skutečnému stavu. Lidé to vnímají nejen před zákonem, čili konkrétně u soudů, ale v jednání úřadů, samosprávných funkcionářů, ba dokonce ve špičkových obchodech, hotelích, zdravotnických a jiných sociálních zařízeních. Každý cítí, že si jsou lidé sice rovni, ale někteří jsou rovnější, a dneska už dokonce i mnohem víc rovnější. Taková situace je sice stará jako lidstvo, či politickým systém sám, leč nikdo nedokáže popřít, že se zmíněná nerovnost stále více prohlubuje.

Nejcitlivěji občané vnímají diferenciaci v politické části veřejného prostoru. Každý bez výjimek, kdo se začal angažovat v praktické politice, se s tím setkal. Dříve, či později si uvědomil, že on není tím, kdo fakticky rozhoduje, že si dokonce nemůže dovolit ten přepych, aby rozhodoval podle svého nejčistšího svědomí a vědomí. Jinými slovy pocítil nad sebou knutu „mafie“ vlivu, oněch anonymních, opravdu vlivných a pro veřejnost naprosto nepostřehnutelných osob. Skryté to struktury reálné moci. Tento stav v politickém světě ale začínají vnímat i občané, kteří jsou pouhými pasivními činiteli v politice. Jinými slovy, stále více občanů si uvědomuje svou naprostou bezmocnost ve světě jim neznámých a jimi nepochopitelných sil.

Rozdělení společnosti tedy existovalo, existuje a bude existovat. Zeman na tom vůbec nic nevytvořil navíc. Pouze svým chováním a názory poodhaluje hloubku stávajících a neustále se prohlubujících rozporů u nás, v Evropě i globalizujícím se světě. Ti, kdo se snaží obrovské rozdílnosti před veřejností zakrývat, či „korektním“ chováním dokonce dokazovat, že vůbec neexistují, ho proto z hloubi svého přesvědčení, musí nenávidět. Ona nenávist, projevující se nevybíravými útoky všeho představitelného druhu, je bezpečným identifikačním znakem toho, že se Zemanovi daří odkrývat roušku zahalující možná i ty nejstrašnější rozdíly mezi lidmi. Nejstrašnější proto, že se jeví jako věčné a nenapravitelné.

Každý, kdo v současnosti tvrdí, že chce občanskou společnost sjednocovat, tak je buďto totálně mimo mísu, nebo dokonce celé společnosti velice nebezpečný. Sjednocovat společnost s tak obrovskými a stále se zvětšujícími rozdíly mezi jejími příslušníky, lze totiž jenom násilím. Tím větším, čili pro veškeré lidstvo nebezpečnějším, čím jsou samotné rozdíly větší. Společnost by se neměla nechat oklamat a už vůbec by neměla věřit siláckým prohlášením o sjednocování. Při obrovské složitosti tento problém nemá žádná, ale naprosto žádné, jednoduché řešení. Kdo je nabízí, tak bohapustě lže, nebo je politickým hlupcem, na kterého vsázet je nejen omylem, ale proviněním na sobě samém.

21 komentářů :

 1. Osobní prožitek.

  Během víkendů mi nezávisle na sobě volali dva příbuzní, voliči kultivovaného pana Drahoše. Do včerejška jsem považoval naše vztahy za normální.

  Když zjistili, že jsem volil někoho jiného, v podstatě mi oba začali nadávat do de*ilů.

  Tomu říkám demokracie jako řemen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje vnučka, studentka práv na neslavné Bekově masarykově universitě, na mně nastoupila ve stylu, přemluv bábu.
   Já naopak jsem nikomu z dětí či vnoučat nic neradil ani nikoho nepřesvědčoval. Za ty mnohé tisíce korun bych, aspoň u té studentky, bych mohl.

   Vymazat
  2. Mě je divná jedna věc. Znám lidi, tak ve věku 35-50 let, na ty když zezadu promluvíte, normálním hlasem, tak sebou trhnou, až si málem prdnou. To jak regoval Zeman na tu hovězí "dámu", v místě kde nikdo nic takového spíš neočekává bylo více než adekvátní. Ať teď nějaká trouba z kravárny říká nějaký žvásty o jeho kondici. A taky doufám, že "pomahači a chrániči" vyšetří, kdy ta UKludra přijela, s kým se stýkala a kdo ji tam propašoval. Samozřejmě s přiměřeným závěrem.

   Vymazat
 2. Ano jsme rozděleni. Na staré, méně vzdělané, v podstatě na burany a lůzu, svině různých barev,xenofoby, nacionalisty, kteří volí Zemana a chytré, moudré,vzdělané, inteligentní, kteří volí Drahoše. Takto to ale rozdělili přeci příznivci Drahoše a ne Zeman. Tak nevím kdo a jak rozděluje víc. Každopádně jsme rozděleni i jinak. Například já jsem Slávista. Dobré ráno přeje ten z té první půlky!? M.R.

  OdpovědětVymazat
 3. Před 28 lety se vykřikovalo: "Nejsme jako oni!"
  Teď to tu máme s plnou parádou. Nějaká "štětka" může napadnout presidenta, děsí mě to. Pamatuji si, když jsem byl od presidenta jen kroky a nikdo mě neodstrkoval. To je "ta" svoboda a demokracie. Dobře už bylo, bude jen hůř.

  OdpovědětVymazat
 4. Vážení třídní boj trvá tak to je až jsi to ta většina uvědomí bude líp.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, tak jako voda neteče proti kopci, tak nelze popřít a zakázat třídní boj. "Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat…" To věděl už Cimrman, když inspiroval Marxe k napsání Kapitálu. A bohužel nejen Svěrák to nepochopil.

   Vymazat
 5. Nemám rád propagandu toho nejhrubšího zrna, která právě probíhá. Vždy a za všech okolností, pokud existuje nějaká volba tak se lidé rozdělují. Je to zcela normální jev a pouze Drahošovci z toho dělají pseudoproblé, pokud si myslí, že když zvítězí Drahoš, že nebude společnost rozdělená, je pak hlupák.I kdyby byli úplně stejní dva kandidáti, tak volici se rozdělí. Co je hrozné, je ta nenávist Drahošovců vůči ostatním. To je varovné, protože ta bude pokračovat i v případě zvolení Drahoše. Společnost je rozdělena podle nějakého předem připraveného vzorce, ten byl vymyšlen už dávno ve smyslu "Rozděl a panuj" kdyby to tak dělali kdysi komunisté, nikdy by k roku 89 nedošlo. Čeká nás 14 dnů absolutní špíny, bude to obdoba roku 48, ale ve špinavějším a smradlavějším provedení. Vy slušní a poctiví vydržte a nedejte se zviklat ve svých postojích.

  OdpovědětVymazat
 6. Já měl za to, že třídní boj je u nás oficiálně zakázaný. Tak jak to je vlastně? Takový třídní boj, jaký tu dnes řádí, takový za komunistů vůbec nebyl, ačkoliv se jím verbálně zaklínali. Nevytvořili však pro něj vhodné podmínky, kdežto demokrati ho zakázali a potom pohnojili a zaseli. To je pěkná komedie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane, třídní nenávist je u nás zakázána zákonem a trestně stíhána. Prostě, buržoazie si vyhradila právo, že ji ti, které dennodenně vysává, ji za to nesmějí nenávidět. A ten, kdo vědecky odhalil a vysvětlil příčiny nesmiřitelného protikladu mezi buržousty a dělníky se jmenoval Karel Marx. A myslím, že ho paraziti nenávidí i po smrti daleko více než Zemana. T

   Vymazat
  2. 11:42

   Zakázána je jen směrem zdola nahoru.

   Kokotko

   Vymazat
  3. Možná, že je třídní boj zakázaný, ale to má stejnou účinost, asi jako zakázat větru foukat, nebo stíhat škytání případně meteorismus.

   Vymazat
 7. Samotného mne velice překvapuje, jak lacino někteří prodávají svoji čest. Peníze diktují náš život, žijeme v diktatuře peněz, ty u pražské kavárny rozhodují, zda se chová se ctí, či bezectně, zda je slušná k sousedům, nebo zda pyšně kráčí přes jejich mrtvoly. I ta galérka protikandidátů Zemana je formována jejich vztahem k penězům, nikoliv ke spoluobčanům či snad národu. Druhé kolo bude tedy o tom, zda reprezentant kapitálu, pan Drahoš, přebije s podporou kapitálu reprezentanta občanů Zemana. Tak tedy občané, vy "venkované" a blbci pro protikandidáty Zemana, dokažte, že jste více milovníci pravdy, než peněz!
  Škoda, že nemáme Jana Žižku k nápravě pražské kavárny, která zradila národ!

  OdpovědětVymazat
 8. Třídní boj? No samozřejmě, že existuje, ale ne v dvoj, ale trojkombinaci. To tedy v zájmu kapitalistického kreda "rozděl a panuj". Tedy 1.třída kapitalistů, 2. střední třída a 3. pro kapitál "lidský odpad", otroci kapitálu. Střední třída je charakterizována tím, že se z ní někomu podaří vyšplhat mezi kapitalisty - tedy "každý může být Baťou", když si to vyslouží, ale stejně dobře otrokem, když zůstane blbým poctivcem. No a ty naděje dávané kapitálem střední třídě, jsou tím klackem, kterým střední třída tluče rebelující otroky po hlavě - tedy už ne kapitál, ale za jeho peníze policie, soudy, armáda a ti, co jsou nadmutí nadějí, že z nich budou také kapitalisté. Tak se zrodila i pražská kavárna! To je to rozdělení národa - na kapitalisty a jeho loutky - střední třídu včetně politiků a na blbý lid - otroky.

  OdpovědětVymazat
 9. Vynikající komentář Ilony ŠVIHLÍKOVÉ:

  http://casopisargument.cz/2018/01/15/je-to-slusny-clovek-ten-clovek-je-slusny/

  OdpovědětVymazat
 10. Panu Hoškovi se podařil husarský kousek: pod jeho článkem je věcná diskuse (to tu snad nepamatuji).

  Zdá se, že tentokrát trefil do černého.

  Občanská společnost je společností buržoasní; tedy, NE že by k ní patřila jen buržoasie, ALE pravidla, kterými se řídí, jsou buržoasní.

  Nepřekonatelné rozpory této společnosti viděl mj. před 200 lety už Hegel (Základy filosofie práva, §240 a následující) a Marx to dále rozpracoval.

  Apologeti režimu budou samozřejmě popírat existenci jak tříd, tak i levice a pravice.

  Proto je pro ně aktuálně loutka Drahoš tak důležitá - symbolicky reprezentuje neexistujícího "slušného člověka", bytost údajně bez chuti a bez zápachu.

  Bude záležet, zda pracující lidé (nemusíme říkat ani dělnická třída ani proletariát) pochopí, co proti němu maloburžoasní loutky vedené českými i nadnárodními oligarchy hrají.
  A pak bude záležet na tom, zda se tito pracující lidé spokojí s rolí lumpenproletariátu (jako např. Okamurovci), nebo zda pochopíá, že mají na víc - jak to ukazuje Jeremy Corbyn.
  (https://a2larm.cz/2018/01/corbynova-doktrina/)

  Kokotko

  PS: Jako ilustrace toho, jak se maloburžoasni vědomí šíří jako AIDS, může sloužit např. Apolena Rychlíková se svou frází o "společenské nesnášenlivosti" (??!!):
  https://a2larm.cz/2018/01/selhat-znovu-selhat-lepe/

  OdpovědětVymazat
 11. Náš obecní blb Venda, šest tříd ZDŠ, se někde dozvěděl, že Drahoše volí jen vzdělaní a inteligentní tak se k nim přidal...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Některým lidem se volbou Drahoše zvyšuje sebevědomí a řadí se tím sami do lepší společnosti.

   Vymazat
 12. Jen mě tak napadá, nebyli to náhodou italští fašisté, kteří hlásali spojení celého národa? Měli tuším ve znaku svázané pruty ... ŽE BY VZOREM PRAŽSKÝCH KAVÁRNÍKŮ BYL NEBOŽTÍK BENITO MUSSOLINI?

  OdpovědětVymazat
 13. Musím říci, že i já reaguji na toho člena své rodiny jenž volí Drahoše až moc nevraživě. Pak se mi to ale rozleželo, a jsem rád, že se voleb zúčastní a bude mít takové to povědomí o svých občanských možnostech(nechci psát povinnostech.)
  Ve svém okolí a od lidí, u kterých bych to nečekal ale shledávám názory, z kterých je člověku špatně- ožrala, nepřežije mandát, u Havla bylo zdraví jiné on byl v nemocnici,Na to jak vypadal Churchil, tak odpověď to už je dávno- a za sebe- Ono méně je někdy více, a to co rozpoutávají všechny televizní stanice nemá obdoby.Jakoby neexistovalo jiné téma- snad jen když je řádně krvavá dopravní nehoda.
  Chce se mi od takových věcí aspoň na chvíli utéct, a moc dobře to nejde

  OdpovědětVymazat