Reklama

pondělí 19. února 2018

Ako odtekajú zisky z východnej Európy

Ronald Ižip
19.2.2018  Aktuality.sk


Thomas Piketty je medzi modernými ekonómami roková hviezda. Pre niekoho je príliš ľavicový, avšak jeho postrehy o ekonomike a nerovnosti stoja za zmienku.Jeden z nich prezentoval nedávno v Le Monde. Ukázal, prečo skepsa mnohých Východoeurópanov voči západu môže mať svoj racionálny základ.

Po páde komunizmu sa západné (najmä nemecké) korporácie stali vlastníkmi lacného kapitálu na východe. Západné firmy, ktoré u nás investovali nemalé prostriedky (najmä za pomoci vládnych dotácií), ich využívajú na vytváranie ziskov. A tie prúdia späť k zahraničným akcionárom, na západ.

V priemere medzi rokmi 2010 a 2016 z Poľska odišli zisky na úrovni 4,7 percenta HPD, z Maďarska 7,2 percenta HDP, Česka 7,6 percenta HDP a Slovenska 4,2 percenta HDP. Čo výrazne znížilo národný disponibilný príjem a zdroje v domácej ekonomike o miliardy eur.

Na druhej strane dostávame z EÚ dotácie v miliardách eur. Poľsko dostáva 2,7 percenta HDP, Maďarsko rovné 4 percentá HDP, Česko 1,9 percenta HDP a Slovensko 2,2 percenta HDP. Je to teda o dosť menej, ako zo slovenskej ekonomiky odchádza.

„Vývoz“ ziskov do zahraničia je politickou témou hlavne v Poľsku a Maďarsku.

Priložený graf porovnáva rozdiely v transférových tokoch medzi východnou a západnou Európou. Zelené sú prichádzajúce peniaze, červené odchádzajúce.


Zdroj: Le Monde

Treba priznať, že zahraničné investície vo východnej Európe pomáhajú všetkým. U nás dávajú ľuďom prácu a zvyšujú jej produktivitu, čo sa prejavuje vyššou životnou úrovňou. Graf však ukazuje, že v tomto vzťahu má navrch stále západná Európa. Najmä ak si uvedomíme, koľko z európskych dotácií sa skutočne využije zmysluplne.

Čiže keď sa nabudúce budú niektorí politici chváliť tým, koľko z EÚ získavame, treba im pripomenúť, že je to trochu zložitejšie.

Keď chcú niečo spraviť pre Slovensko, mali by prestať rozdávať štátne stimuly (dotácie) zahraničným korporáciám. Aktuálny príbeh Samsungu, ktorý zrazu končí vo Voderadoch, je len malým pripomenutím neefektívnosti stimulov. Koľko nás tieto dotácie stáli a komu najviac pomohli?

Autor je ekonomický a finančný analytik spoločnosti Trim Kapitál.

30 komentářů :

 1. Jiz komanci popsali kapitalismus,jako korystnicky,parazitni a co probiha dnes zahnivajici.To,ze nas cervene vzali mezi sebe svedci,ze jiz museli byt v peknem srabu ! Slovaci to dostali,aby je nemuseli obchazet,zadne parametry nesplnovali!A najednou je s nich vychodoevropsky tygr !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a pepíkovia boli vždy vychscanci. 2x ste Slovákov okradli a aj tak to nepomohlo, proste na šľaktrafenie že pepík !!!

   Smazat
  2. 17:17 Díky idiotům jako jste vy mě už mrzí o něco míň, že se Československo rozpadlo. Takových blbců, kteří si nevidí ani na špičku nosu, opravdu "nie je žiadna škoda".

   Smazat
  3. Hergot ty Ďaďo - a odkud že píšeš ty bláboly? Asi z nějaký český ubytovny -ne? My Češi jsme ty Slováky chudáky tak okrádali, že k nám ihned po rozdělení států nalezlo na práci statisíce Slováků i se svejma bábama a celejma rodinama. Tady to živíme - tak drž laskavě svůj slovenskej zobák. Kdyby měl na věci vliv já, tak už za ty sprostý kecy a urážky, kterými nás Čechy - kteří jsme se o pitomé Slovensko starali, by sem žádnej Slovák nepřekročil hranice, to si piš. Ještě několik let po skončení války sem pěšky táhli slovenští drotári ..."drátovať, letovať, staré hrnce spravovať".. a byli to děsní chudáci! Slovač byla vždycky zemědělská - to my, Češi ( Čeští blbci) jsme tam předali výrobu léčiv (Slovakofarma Hlohovec) průmysl (vagonka Poprad) a spoustu další průmyslové výroby, aby se Slovač zmotořila. I prezident státu byl Slovák - a za to nám pak nadávali okupantů a podobně. Pak sem k nám nalezly všechny slovenský celebrity - je to tady samej Slovák! Tak jdi pěkně do hajzlu ty blbečku slovenskej. Všechny Slováky bych odtud vyhnal potěhem - a marš pěkně zpátky sebranko zrádná!

   Smazat
  4. 22:17
   Jsem na pochybách, zda jste naletěl volovi nebo provokatérovi. Lecjaký šlechtický degenerát je totiž zklamán, že se to tu nevařilo jako v Jugošce.

   Smazat
  5. Blbeček trolíček 22:17,Slovák ti prebral frajerku? Veľa práce asi nemal, s takou chrapačou ako ty by bola len smažka so záporným IQ.

   Smazat
  6. 17:17 jo jsou lidé, kteří si to pořád myslí.Kdyź toto slyším vzpomenu na '68 rok kdy při śkolení PŠM soudruh nadporučík,Slovák jak poleno,k tématu dělení republiky nakonec školení poznamenal,dělit se majetek muselo by Slovensko k vyrovnáni dát Čechům Vysoké i Nízké Tatry.

   Smazat
 2. Je jasné, že pád východního bloku byl pro západ největší lup v dějinách lidstva!
  Tomu se nevyrovná ani kolonizace Ameriky. Tam nebyla žádná kvalifikovaná síla a trvalo několik století, než se to tam ekonomicky rozvinulo. K nám přišli k prostřenému stolu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vystihl jste to naprosto přesně.

   Smazat
  2. Zapomněl jste dodat, že ten lup jim umožnili čeští politici, dyt ta jména znáte, kdo tu navrhoval ty rozprodeje pod cenou, nevýhodné mezinárodní smlouvy atd.

   Smazat
  3. 20:08
   Nejde jen o Československo, podívejte se , jak zacházejí se Srby v Haagu a Kosovu.

   Smazat
 3. CZEXIT je jediná odpověď na tento neokolonialismus.

  OdpovědětSmazat
 4. Takže máme to černé na bílém z České republiky odteče 4x víc zisků, než přiteče z EU. Což je mimochodem 2X víc, než u Maďarska, Polska a Slovenska!

  Podle mě je ale realita ještě mnohem horší. Kdyby se tam započítaly opravdu všechny nepřímé zisky, bude ta cifra zisků západu z naší kolonie někde okolo 25% HDP.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechny kooperace s tzv. Západem u nás zanechávají rovněž minimální podíl přidané hodnoty; tedy pro ně pracujeme jako otroci "za pusinky", které jim dávají naši "vyvolení"...

   Smazat
 5. Česko nedostává z EU 1,9% HDP. Dostávalo by, kdyby splnilo veškeré "papírové" podklady a převázalo je zlatou stuhou a poslalo na patřičná místa v EU. Teď nedostává nyní ani čtvrtinu. Navíc tyto dotace spolkne čím dál tím více administrativa a pod. Další otázkou je, vynaložení těchto dotací. Kolik jich je na inženýrské sítě do provozoven cizích, tedy západoevropských firem, kolik jich je na neinvestiční činnost nebo dokonce na ne zcela racionální projekty, atd. Na druhou stranu, přežili jsme 4 roky bezvládí s maskotem Bohušem a před tím pár let zde byl vysloveně nečas, hůře být nemůže a já věřím, že nebude. Radit A.B., se neodvažuji....Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně, je to tak. Dvě třetiny prožerou úředníci v Praze a ten zbytek se vyplácá na rozhledny a asfaltky ke kdejakýmu hnojišti.
   Hůř být může, pozor! V Africe je podle studie EU připravená až miliarda blackmenů!
   Naše jediná záchrana je vystoupit z EU. A hlavně být tvrdí a jednotní! A vědět, kdo je náš nepřítel! Nepřítel jsou novináři! Havloidní mafie! Poskoci EU a Washingtonu!
   Vidíte jak dopadl Babiš, myslel to dobře, jenže na to se v politice nehraje. Nepřítel je bezohledný a krutý a i my musíme být bezohlední a krutí.
   Zeman vyšlapal cestu, Babiš lavíroval. Nevěděl, kde je nepřítel. Je jasné, že jediná cesta je ta, kterou jde Zeman.

   Smazat
  2. Jediná cesta je likvidace kapitalismu. T

   Smazat
 6. Je potřeba si uvědomit (nehodnotím teď jiné země V4, kde detaily neznám, ale pouze ČR) - 7,6% HDP jsou pouze dividendy. Vedle toho existují jiné a podstatně masivnější penězovody - většina výrobních závodů v CR, které patří nadnárodním korporacím, neuvádí na trh finální produkty (a to i v těch případech, kdy finální produkt vyrábí). Ve skutečnosti převede svůj výrobek (mnohdy pouze účetně, nikoliv fyzicky) do zahraniční za předem stanovenou korporátní cenu (která jen o velmi málo převyšuje výrobní náklady), účetně se prodávají v zemi sídla korporace a tam se také generují veškeré zisky a platí se všechny daně. Ovšem - veškerá prácea související negativní vlivy (odpady, znečištění prostředí, zastavěná zemědělská půda atd. zůstanou tady)... Ekonomické analýzy, které se tématem zabývaly se různí, ale minimální odhad kolik peněz takto odteče z ČR do ciziny je cca 10% HDP... tj. víc než na dividendách a 5x víc než přiteče na dotacích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto všechno by chtělo důkladně zanalyzovat. Započítat i další nepřímé výdaje např. vojenské mise.

   Smazat
  2. Vážení přátelé, co se divíte kolik se tady nakrade? Náš milovaný pán prezident se nechal u Soukupa na Barrandově slyšet, že odcházející peníze jsou kompenzovány investicemi z ciziny. Co s tím? Kdo má pravdu?

   Smazat
  3. No volil jsem Zemana ale on ví že není dobré močit proti větru. Na to je dost vysoko a ví že se to dá dělat jinak.

   Smazat
 7. Západní (evropské) hodnoty19. února 2018 21:56

  • www.novarepublika.cz/2017/07/evropske-hodnoty-jsou-shnile-brambory.html
  Západní hodnoty jsou ty které především vyhovují západním státům. Kdo se postaví proti je označen za toho kdo je proti těmto hodnotám. Po převratu 17.11.1989 jsme přijali západní hodnoty a to tím, že jsme se podle všech ekonomických kritérií stali kolonii Západu. A funguje to takto. Oni nám dají evropské dotace v řádu milionů EUR, za které musíme stavět cyklostezky, rozhledny a další nesmysly a my jsme jim darovali veškerý průmysl, zlikvidovali jsem si zemědělství a odvádíme na Západ zisky v řádech stovek milionů EUR. Takže to vypadá, že nám EU daruje peníze na ty cyklostezky, na kterých musí viset velká tabule, jak to postavila EU. Ale na miliardových ziscích, které plynou od nás na Západ žádná taková tabule není. Jinými slovy oni nám dají 10 EURO a MY ODVEDEM 10.000 EURO a ještě jim děkujeme a protože oni na Západě mají pořád málo tak naše centrální banka nám ještě korunu úmyslně znehodnotí, aby to, co dovážíme, bylo pro nás vícenásobně dražší, a to co vyvážíme, aby bylo vícenásobně levnější. A rozdíl jde do bilionů korun, o které jsme okradeni. NO A TO VŠECHNO JSOU ZÁPADNÍ HODNOTY, KTERÉ NESMÍ NIKDO KRITIZOVAT A NIKDO O NICH NESMÍ ANI DISKUTOVAT, PROTOŽE TYTO HODNOTY TO JE TO, NA ČEM STOJÍ ZÁPAD. TYTO ZÁPADNÍ HODNOTY NEJSOU BEZBRANNÉ, ALE JSOU CHRÁNĚNY STOVKAMI AMERICKÝCH ZÁKLADEN PO SVĚTĚ. Mimochodem Západ vyloupil Afriku, Latinskou Ameriku a Asii. A teď rabuje střední Evropu a chystá se vyrabovat Rusko a Čínu. A TO JSOU VŠECHNO ZÁPADNÍ HODNOTY.
  KDE JSOU ZÁPADNÍ EVROPSKÉ HODNOTY? Na zbytečných summitech, na shnilých bramborách, na přípravě války s Ruskem, na evropském zábavním podniku? Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro nás - Slovany.
  Pokud se mluví o západních (evropských) hodnotách a o cestě do Evropy, patří k tomu i no-go zóny, nezákonní emigrace vetřelců, jejich terorismus a kriminalita. Bez toho už dnes Evropa nemůže být. Nejdeme přece do staré dobré Evropy, ale do té nové dnešní.

  OdpovědětSmazat
 8. Celý převrat v roce 1989 byl jen a jen o vytvoření prostoru pro tvrdé protlačení tzv.EVROPSKÝCH HODNOT do republiky. Bohužel povědomí o "kvalitách " těchto hodnot bylo u nás mizivé,i když komunisté v minulém režimu na řadu negativních jevů kapitalismu upozorňovali.Ale to bylo lidmi vnímáno jen jako propaganda proti vysnívanému západu.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak to je Český národ západní podržtašky dřou z kůže.

  OdpovědětSmazat
 10. Klukům že Západu se nedivte,je to jejich Job. Naopak poděkujte Sobotkům, Kalouskům,Pospíšilům, Bělobrádkúm a většině medií, že tento stav velebí. A

  OdpovědětSmazat
 11. Kuba, ze strany západních demokracii, nejvíce kritizovaný stát má nejspokojenější lidi na světě, bezplatnou lékařskou péči, školství, bydlení a dopravu a je soběstačný v produkci potravin. I přes tvrdé embargo ze strany USA a ostatních tzv, demokratických států Kubánci věří své vládě a USA i přes masivní investování do rozvracečských disidentských organizací se na Kubě žádná neujala a žádná nepřesvědčila obyvatelé Kuby, že mají rozvrátit svůj stát, tak jak jsem to udělali my v roce 1989 jenom na základě slibů prohnilého západu, že když si utáhneme opasky, budeme se za krátkou dobu mít jako oni. Dnes už víme, že oni na západě žijí na náš úkor a nikdy se otrok, tedy my, nemůže se mít lépe než jeho otrokář. Jenom pro srovnání jak to v dnešní Evropě funguje jsou ceny potravin které jsou na západě stejné nebo nižší než u nás, ale platy máme čtvrtinové a ještě horší situace je na Ukrajině, kde po Majdanu provedeném demokratickými silami Evropy mají na Ukrajině ceny potravin stejné jako máme my v ČR, ale jejich platy jsou na úrovni 3000 korun a západ z Ukrajiny vysává vše co na Ukrajině ještě zbylo ale hlavně masivně na Ukrajinu dodává zbraně a štve proti Rusku což je jeho další cíl pro zavedení demokratických principů při kterých bude muset Rusko odevzdat vše co má a Rusové se budou muset stát otroky západu nebo v opačném případě západ Rusko zcela demokraticky vybombarduje. Na pořad dne pak přijde Čína kde západ začne uplatňovat své demokratické principy pomocí bombardování vyvražďování tak jak to předvedl od Korei, Vietnam, Irák, Irán, Libyi.

  OdpovědětSmazat
 12. "Naopak poděkujte Sobotkům..."? - Sobotkovi ti "kluci že západu" tleskali? Sobotka už se jenom mohl pohybovat v mezích smluv, podepsaných jeho vládními předchůdci. To byli mamlasové, co si sedli ke stolku s pockerem, kde prohráli, co se dalo - s lehkým srdcem rodinné grunty - oni je nebudovali, tak vocode? Pod kterými smlouvami je podpis Zemanův?

  OdpovědětSmazat
 13. Jestliže v některé zemi investuji, logicky očekávám zisk. A s tím si pak naložím dle libosti. Co je na tom tak složitého?

  OdpovědětSmazat
 14. Západem řízené puče a převraty ve východní Evropě 1989-1990 byly pro oddálení krize kapitalismu v EU existenční nutností. V zemích RVHP se západní kapitál vyfutroval proti případné domácí revoluci - v rámci výroby tzv. střední třídy - a to nešlo jinak, než v podstatě vyvlastnit národní majetek východních zemí. Z toho i ten současný plynulý tok - ze 1 Euro z Bruselu 4 Eura do zemí bájného západoevropského blahobytu. A to si ještě pochvalujeme, mohlo být hůř. Ale jak bude, až se pochlapíme a začneme volat "CO BYLO UKRADENO MUSÍ BÝT NAVRÁCENO"!? A nejen volat. Zatím je u nás "jen" milion lidí žijících v chudobě, 800 tisíc žijící pod exekucí, 300.000 nezaměstnaných a 60 tisíc bezdomovců, žebráků nespočet, asi 200 tisíc zlodějů na svobodě a ve funkcích, ze kterých ovládají okradené....

  OdpovědětSmazat
 15. Piketty objevil ameriku. Vydal svůj "objev" knižně a vydělal si dle zákonů trhu. Lidi, žijte svoje životy a nebojte se boje za zájmy své a své třídy. Pikeťáky nepotřebujete číst, naslouchejte hlasu selského rozumu ve vlastní hlavě.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.