Reklama

pátek 2. února 2018

Češi, pojďme krucinál přestat brát češství jako něco hanlivého

Jitka Přikrylová
2.2. 2018   Rukojmí
Žiji pátým rokem v Sydney a brzy se vrátím do Česka. Mám dostudováno, tepla jsem si užila do sytosti, randila, potkávala a poznávala povahy, národnosti, povolání... Pestré a zajímavé. A já na vteřinu nepřestala být hrdá Češka. Moderní a přesto nějak dovolenkové, to je multikulturní Sydney, kde je ve velké anglosaské majoritě poměrně rovnoměrně zastoupena kultura asijská, blízkovýchodní, jihoamerická atd. Jak to přišlo.

K tomuto článku jsem se nechala vyprovokovat rozhovorem na iDnes s pánem, který si ve svém mladém věku otevřel úspěšný byznys a spoluvlastní americkou školu v Praze. Což jistě lze obdivovat, ale způsob, jakým mluví o českém vzdělávacím systému, mi neudělal dobře na žlučníku.

Ani náhodou netvrdím, že způsob, jak se u nás vzdělávají děti, je ideální. Navíc, opravdu hodně je to o konkrétním učiteli, jak moc je unavený životem nebo ho naopak baví pracovat s mladými mozky. Kdo tlačí do biflování každé pitomosti a kdo spíš využívá své charisma a svým žákům vypráví.


Whatever.

Za čím si stojím, že výsledek průměrného českého žáka je opravdu srovnatelný se špičkou průměru kdekoli. Takový produkt českého školství má většinou široký rozhled všeobecných znalostí a samozřejmě někomu jde hůř matika, někdo je blbý na datumy, ale ve většině by český žák minimálně dobře reprezentoval průměr.

Zrovna v článku tolik opěvované americké vzdělání, pokud se budeme držet výsledků ve státních a nikoli soukromých školách, 32 miliónů dospělých Američanů jsou prakticky negramotní a neumí číst. Jakkoli alarmující to číslo je, tak se za posledních deset let příliš nezměnilo, čili USA produkuje každý rok další negramotné, i když největší problém je ve starší generaci a ano, rasa má také svůj podíl a můžete třeba hádat, jaká.

Možná na to musíte žít chvíli venku, abyste se dokázali podívat na své češství trochu jinak. Nedávno v jedné diskuzi expatů, tedy Čechů porůznu ve světě, byl dotaz, kolik z nás má s sebou v cizině českou vlajku. To byla smršť ANO. I já ji mám. Máte ji vy, pokud zrovna nejste typ, co s vlajkou chodí na fotbal, hokej atd.?

Jedna z prvních, co jsem v Sydney potkala, byla velice mladá holčina z Brazílie, z fakt hodně bohaté rodiny, produkt velmi prestižních škol završený čerstvou univerzitou. Když jsem řekla, že jsem z České republiky, ona na mne docela vážně, jestli to je v Jižní Americe. Já vykulila oči a povídám, jestli jsme sousedé. Můžete si namlouvat, že ne každý jsme dobrý v zeměpise, ale já věřím, že i kdybyste o některé zemi nevěděli prakticky nic, přinejmenším ji přiřadíte na správný kontinent. A kdybyste byli v zeměpise úplně pitomí, nebudete aspoň trochu tušit co hledat na vlastním kontinentu?

Jednu dobu jsem se hodně, řekněme, kamarádila s jedním původem Britem. Postgraduálně vzdělaný, IQ 147, atomový fyzik. Pořád do zblbnutí mluvil o Czechoslovakia, i když jsem ho nepřestávala opravovat. Třešinkou bylo, když se mě zeptal na naše námořnictvo.

Baví mne vzlyky lumpenkavárenských. Prý že volbou Zemana jsme si uřízli mezinárodní ostudu. Pfff! To nesmíte číst jen titulky v zaručeně levicových médií. Jděte do diskuzí a tam si přečtěte, co si o Zemanovi myslí průměrní lidé Evropy, USA nebo i Austrálie. Prý že kdyby tak jejich prezident nebo vláda měli tolik rozumu nebo odvahy říkat, jak věci jsou. Prý že opravdu ještě existují politici, kteří nemají vlastenectví za slovo nevhodné do společnosti.

Když mi tady někdo řekne, že má mezi Čechy dost přátel, známých, kolegů nebo spolubydlících, hádejte co. Jen se usměju a vůbec se nemusím ptát, co si o nás myslí. Už se ptát nemusím. Mají nás za vzdělané, tvrdě pracující, spolehlivé a u práce myslící, kteří nezkazí žádnou srandu. Kdo byl v Česku, zná většinou Prahu, a to se znovu vůbec nemám potřebu ptát, jak se líbila. Co myslíte, jak asi?

Vzpomínám na jeden rasově mixlý pár, Aussie a strašně pěkná Asiatka. V Praze byli v Muzeu komunismu, já ani netušila, že tam něco takového je. Prý že to byla sranda, i to byla pro mne novinka. Vykládali, že český humor je trochu drsnější, průvodce jim říkal, že v době komunismu byl velký nedostatek toaletního papíru. Ale že prý naštěstí byl také nedostatek jídla, takže to tak nevadilo.

S vážnou tváří jsem jim řekla, že zase jsme měli svobodu projevu. Oni vypadali překvapeně. Já na to, že samozřejmě, třeba i dnes v Číně nebo Severní Koreji je taky svoboda projevu. To už něco tušili a čekali na pointu. Já dodám, že rozdíl je v tom, že tady v Austrálii máme svobodu i po projevu.

Vzpomínám, v obchodě jsem obsluhovala jednoho pána s notně tmavou pletí. Říkal, že je původem z Indie, ale žije v Dubaji. Teď se chystal na dovolenou po Tichomoří. Já na to, že taky jedu - do Evropy, brzy. On s vážnou tváří, že mi dá jeden tip. Opravdu musím, ale musím navštívit Prahu!

Pamatuju jednoho chlápka z Kanady, už měl svá léta a prošedivělé vlasy ve stylu hodně vlasaté máničky. Jeho čeští kamarádi si ho dobírají. Prý mu neřeknou jinak, než - s bravurně vyvedenou výslovností - Strašidlo. Slíbila jsem, že se nebudu smát, až mi to prozradí, smůla.

Už jsem dřív zmínila jednu z mých oblíbených historek. Do obchodu si to nakráčela skupinka rovněž postarších týpků. Dali jsme se do řeči jejich skandinávský vzhled se nedal přehlédnout u žádného, jako team to bilo do očí. Oni prý ať hádám, nakonec to byli Dánové. A já těm typicky nordským chlápkům povídám, že jsem taky z Evropy a že taky mají hádat. Chvilka přemýšlení, říkám si, že jim dám nápovědu. Povím, že jsme je mockrát vyprášili v ledním hokeji. A oni sborově: „Czechia!“ No nezahřeje vás to u srdce?

Vlastně jsem se ani jednou jedinkrát nesetkala s tím, že by někdo netušil, kam vůbec naši zem zařadit, i kdyby náhodou nikdy tam nebyl ani on ani příbuzní, kdyby se v Austrálii nepotkal s žádnými Čechy. Možná by nás hledali chvíli, ale hledali by nás v Evropě. Samozřejmě kromě oné brazilské výjimky, že.

Úplně nejlepší reakci na to, odkud jsem, bylo od jednoho zhruba čtyřicátníka. „Česká republika? A znáš Brno?“ Myslím, že jsem předvedla báječnou imitaci kapra, než ze mne vypadlo. „Já jo, narodila jsem se tam. Ale jakto, že zná Brno on?“

A týpek s rozzářenýma očima vykládá, že má dvě pušky, na nich nápis Brno. A že to jsou nejlepší pušky, co má, má je už léta. Možná budete mít chuť namítnout, že zbraně není zrovna něco, na co být hrdý. A já vám povím, že podle toho, jak o svých dvou puškách z Brna mluvil tenhle týpek, máme sakra na co být hrdí.

Jen jedna česká vlastnost mi přijde příšerně otravná. Že leckterý Čech o Češích tak často smýšlí jako o póvlu a sám se často do toho češství nezahrne. Takové to „No jo, typicky české.“ S tím mi opravdu můžete políbit můj velký, český...

- - -

89 komentářů :

 1. Píšete "Třešinkou bylo, když se mě zeptal na naše námořnictvo.". Jen dodávám, že (jako Československo) jsme měli velké námořnictvo (obchodní). V polských přístavech tito obři vypadali nádherně. Jezdilo se na kšeft, otec v tom také figuroval (odtud mé znalosti). Pak v rámci Klausovy privatizace vše získal jeden lotr. Zdraví Milan Honusek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tím jídlem slečna v Austrálii zrovna netrefila. Pražské hovado neví, že za bolševika bylo jídla dost a navíc bylo zdravé bez různých jedů, kterými nás krmí demokratičtí kapitalisté. Tímto faktem svůj text pohnojila zřejmě umělými prášky a ne přirozeným hnojivem. Ještě že se ke své omezenosti přiznala.

   Smazat
  2. 19:41 - No, pokud si odmyslíš ty sajrajty, kterejma naše kolchozy hnojily pole.

   Smazat
  3. 19:46- myslíte ty, které se používaly na Západě a pro nás byly drahé? Nebo snad "sajrajtem" myslíte hnůj? Nejste z Prahy?

   Smazat
  4. 20:28 Myslím ty sajrajty, které produkovaly všemožné chemičky, na které byli naši soudruzi náležitě pyšní.
   A fekální auta? Kam se to jezdilo vylívat? Jasně, že na pole, kam jinam. Šup a hotovo.

   Smazat
  5. 21:23-Vy asi nevíte, že naše chemičky se snažily produkovat "Západní sajrajt" z důvodu drahoty a embarga ? Kam jinam by měly fekální auta vylívat obsah než na pole? Na Prahu, nejste Bursík? Pozdravujte ženu, byla vtipná u Krause.

   Smazat
  6. "S tím jídlem slečna v Austrálii zrovna netrefila. Pražské"
   Pouze to řekla nepřesně - nedostatek byl v sortimentu: trvanlivý salám, šunka, celozrnné pečivo, čočka. Maso v menších městech chybělo část týdne.

   Smazat
  7. Přátelé v jaké době nebylo maso a široký sortiment? Jás chodil do Esa. Tam byl uherák a opravdu kvalitní výrobky stále, i když na tu dobu trochu drahé. No co dnes není drahé? Když jsem bydlel v Praze došel jsem si na Václavák, koupit něco lepšího v Domě potravin, do Vodičkovi koupit rybu v norském Frionou, do Jindřižské něco z Francie. A v obchoďákách nezely regály s jídlem taky prázdnotou. Navíc na svačiny a obědy pro děti v rodinách vždycky bylo. Tak jako dnes se jezdí do obchoďáků, se dříve jezdilo do Prahy za nákupy. A na vesnici té doby se taky opravdu nehladovělo. Pořád mi neříkejte, že se tady jedli syrové brambory hned jak se vykopali a kořínky. Jen dodám, že lidé se dnes dožívají vysokého věku. Kdyby jedli ten sajrajt jak se zde píše těžko by to tak asi bylo. Měli kvalitní základ na kterém mohli stavět. Počkejme si, kolika let se bude dožívat porevoluční hamburgrová a colová obézní mládež, která má již v deseti letech vysoký tlak, cholesterol, trpí více cukrovkou. Ne, ta napapaná bříška, samozřejmě těch co na to taky mají, jim nezávadím.

   Smazat
  8. V |ESU byly skoro vždy mandarinky a banány. Kdo chtěl, nemusel čekat na I.máj. Že na to tenkrát někdo neměl? Jablka, švestky, hrušky...přeci nejsou taky špatné. Mě je maminka vždy přidávala ke svačině do školy...

   Smazat
  9. Taky přidám malou hrst do mlýna o potravinách. Za socialismu samozřejmě bylo jídlo zdravější a méně nebezpečné, a to z důvodu zákazu přidávání tzv. éček do jídla a jednotných norem, které museli dodržovat všichni výrobci. Po roce 1989 se éčka začala masově používat a také různá barviva. V současné době průměrný Čech za rok do sebe dostane 3 až 5 kg éček, přičemž prokazatelně většina těchto látek je například rakovinotvorná, nebo způsobuje různé duševní problémy u dětí spod. Zrovna tak různá barviva. Přidávání těchto látek do jídla se neustále navyšuje. Lze říci, že nás jídlem doslova tráví jako potkany. Na důkaz toho, že nelžu uvádím např. Úvod do toxikologie a ekologie pro chemiky, ISBN: 978-80-7080-548-0. Tam je toho daleko víc. A ty éčka se samozřejmě do jídla lidem přidávají i na Západě. Poslední dobou se u nás vytváří mýtus, jako že na Západě je lepší kvalita potravin než u nás. Není to pravda. To připomíná dobu před rokem 1989. Taky si tenkrát řada lidí myslela, že tam do huby lítají ti pečení holuby za nic.

   Smazat
 2. Zavádějí inkluzi do škol, takovou pitomost lze těžko vymyslet, tak brzy doženeme USA v "negramotnosti".

  OdpovědětSmazat
 3. Střední europa nemá moře,moře má grécko itálie a líbie a more chudáčku biěžencú okupovaními rusi,to nás narozeních po roce 1998 učí ve schol škole
  Ja Pepek Viskoč Falmer.apropo,už mně pustili s Bohnic a kralujem na NR.

  OdpovědětSmazat
 4. No, když pomlouváte džob druhých, ve kterém sám pracujete, je důvod zcela jasný: zvýšit si byznys. No a "americká" škola (bez střílení), to je tedy terno, hned můžete zvýšit o 100 % platbu za žáka. Já znám doktora, který po válce prodával pilulky, ty, které deklaroval jako americké, ty šly na dračku, i když šlo o tablety fostofečnanu vápenatého. A postavil si na tom slušnou vilku. V r. 1948 jeho obchodu sklaplo, ale stal se z něj vzorný soudruh a stále čněl nad pracující inteligencí. No a pak přišel r. 1989, proklel socialismus a stál se pánem, vymyslel vakcinace proti všemu možnému, ale znáte viry, ty si dělají co chtějí, tak měl výmluvu, proč ty vakciny nefungují, jak by si lidé přáli. A tak ten pán polehoučku postupoval za velkého hořekování, jak byl za socíku utlačován až na ministerium pro rozhazování peněz pojištěnců a že si také vysloužil, tak to by dnes nedalo na jednu vilku, ale hned snad celé Jižní Město vil.

  OdpovědětSmazat
 5. Při čtení článku jsem si vzpomněl na dávnou (předrevoluční) minulost, kdy u nás ve fabrice "makali" na stáži Kubánci. Utkvělo mně v paměti, že měli volnější pracovní režim oproti nám standardním bílým Čechům. Nejvíce si ale pamatuji jejich slova, že nejlepší Češi z naší fabriky jsou černí Češi. Termínem černí Češi označovali naše fabrické české Romy, pouze ti s nimi totiž dokázali držet krok při celonočních veselicích, proto pro Kubánce byli těmi nejlepšími Čechy :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Jako hrdý Čech bych studoval v Čechách*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tos řekl ale hovadinu.

   Smazat
  2. Tos řekl ale moudrost...*

   Smazat
  3. 18:30 Podle toho, cos napsal, jsi hovězí býk, ale po kastraci.

   Smazat
 7. Pane jo - to jsou zase diskuzní sračky! Už je asi úplně jedno, o čem jsou články. Nikdo je nečte. Nečtou se ani příspěvky těch ostatních - takže o žádné sdílení názorů nejde. Jde o to, vyžvanit se. Žvanit a žvatlat. Škoda, že žvatlalové už nechodí do hospod žvatlat, ale dřepí u počítačů. V hospodách by bylo veselo! A právě to je potlačení češství nejhorší - vyhnat Čechy z tradičních českých hospod, které měly neopakovatelné kouzlo. Nikdy bych tomu byl nevěřil, ale totalitní politické verbeži po listopadu 1989 se to povedlo. Husarský kousek - teď každý Čech nad padesát dřepí doma osaměle u počítače a žvatlá a žvatlá. Nikdo nikomu neodporuje, debata se nemůže rozvinout, to byl účel. Mlácení prázdné slámy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže si sa vyžvanil, a čo má byť?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 17:59 a 18:21
   Tento článek je pro Čechy, ne pro cizáky, kteří je nenávidí, protože oni sami jsou neužitečné, nepoužitelné, leč veliké 0. Proto zde neotravuj a připoj se ke svým 0lám. Bratry Slováky neurážej, jsou to, na rozdíl od tebe kvalitní Slované, jako my.

   Smazat
  4. Že se vám pletu do debaty - jak se pozná kvalitní Slovan od toho nekvalitního?

   Smazat
  5. Přečtením příspěvků 17:59 a 18:21 a dalších podobných. K politování jsou také ti, kteří vůbec nevědí, jací, nebo čí jsou. Tedy těch vašich 19:39.

   Smazat
  6. 20:05-budu tvrdší. 17:59 a 18:21 je(byl) dobrý novinář(dle slohu), kterému se zhroutil svět a nedokáže se vyrovnat s realitou. Sám závislý na Netu, uráží lidi, kteří nejsou tak dokonalí jako on ale bez nich by neměl co psát. Nemocný člověk, oběť povolání. 19:39 je mazanější. Ač Neslovan, rád si rýpne zpoza plotu ale rozhodně ví, kým je.

   Smazat
  7. No, pane Povolný, poněkud jste se netrefil. Jsem na světě přes padesát let a jsem Slovan jak poleno. Jen mě zarazilo, že kolega dělí Slovany na kvalitní a nekvalitní. To je k smíchu.

   Smazat
  8. 21:14- tak se omlouvám ale víte, že vy-jímka potvrzuje pravidlo.

   Smazat
  9. Ok, nicméně kdo je to kvalitní a nekvalitní Slovan jsem se stejně nedozvěděl.

   Smazat
  10. 21:14 a 21:14 Nekvalitní Slovan je ten Slovan, který nenávidí Čechy, Slováky, případně další Slovany. Např. 17:59 a 18:21.

   Smazat
  11. 21:44- ode mne ale otázka "kvality" nevzešla, já jím jsem a nezabývám se %, nebyl jsem konfrontován životem, bohudík.

   Smazat
  12. Ach jo, Povolný - ty jsi taky trapák jak se patří. Na co si tady hraješ? Co tady předvádíš? Když NR začala psát, a ty jsi začal diskutovat, byl jsi mnohem slušnější - teď už jsi zrovna tak vypatlanej, jako celej ten diskuzní ansámbl. Že jsou to pořád stejní exoti, a že píšou pořád stejný trapárny ( jako ty) ses ještě asi nevšiml.Proč žvaníš takový krávoviny o mně, že se mi zhroutil svět? Co si mně vůbec tady ta smečka trapáků všímá? Žvaňte si, a mlaťte denně tu prázdnou slámu - já nejsem žádnej závislák na tomhle ubohým bulváru,ale mým zadáním je vypracovat studii přínosu podobných diskuzí pro společnost. Takže já musím studovat diskuze - je to ubohost. Přínos nulovej. Vždycky začnu novinkama ( většina z nich leze nejen sem, ale už i na stream.cz - a to všechno - novinky i stream - je neskutečně hnusnej bulvár. Všechno, co píšou, bulvarizujou pro počet diskuzí, a jejich sračky už mají stejnou hodnotu jako vypadlá ňadra a rozkroky na Super.cz - píše to stejná squadra lidí. Jak to může někdo normální vůbec číst? A hlavně - samí chlapi, nebo převážně -to nepochopím nikdy!!! Drby, pomluvy, blbosti, žvásty - a kolem toho dřepí chlapi a žvatlají jak domovnice. Tady je příklad diskuzí k článku jak patnáctiletej kluk spáchal sebevraždu:
   - Ach jo - to je hroznej svět.
   - Chudáci rodiče.
   - Proč to asi udělal?
   - Možná kvůli vysvědčení
   - Proč to píšou, když nesdělí podrobnosti?
   - My nevíme nic
   - Strašnej svět, co se děje
   a tak podobně pořád dokola, a představte si,že takovýho jalovýho plácání je asi dvě stě příspěvků. Jak může někdo psát takový hovadiny? A kolem dokola, denně totéž, pořád stejný lidi.Víte co na tomhle žvanění provozovatel tohoto bulváru vydělá na reklamách, které skáčou všude okolo těch článků? Nikomu z vás nedošlo, jak se na tomhle žvanění a na závislosti diskuzních masturbantů vydělává? Asi je jim to jedno - oni žvanit musí a musí. Takže Povolný, ty už jsi taky slušně vypatlanej, ale mně nech na pokoji.Žvatlejte si denně ty kraviny - nebo tobě to připadá smysluplný? Čteš vůbec někdy ty diskuze? Už jsi to někdy pročetl celý? Tak -to tě obdivuju. A mně nech na pokoji, nic se mi nezhroutilo a nehroutí. A už to brzy bude končit, a mně na diskuzi hned tak někdo neuvidí. NR má trochu jinou úroveň -měla větší zpočátku. Ale co sem začala lézt diskuzní smečka úchylných trotlů z novinek, už to úroveň ztratilo. Nebo tobě se to nezdá? Čest.

   Smazat
  13. A ještě jsem dlužnej ohradit se proti těm kopancům za to, co jsem se vopovážil odpovědět tý soudružce ze Slovače, co se do mně navezla, ačkoliv jsem ji nepochopil. Tak já jenom připomenu písničku, která byla velice aktuální, když stáli bratři Slováci na pomyslných budoucích hranicích mezi SR a ČR, pazoury zvednutý nahoru, a nadávali nám českých okupantů, a jak jsme je ubožáčky za totáče utiskovali ... Sbohem Slovensko, bude ti líp, máš Velký Tatry, my malej Říp, ty míříš vzhůru, jak rychlej šíp.. sbohem Slovensko, bude ti líp... asi jste zapomněli, ale já ne.Když vidím to šílený pokrytectví, a že už zase nic není pravda, je mi ze všeho šoufl. Asi už je všechno fuk, protože jakmile se bratia Slováci osamostatnili, začali se sem valit za prací po tisících - zaplevelili celou Prahu, a všechna naše větší města - slovenští "cizinci" - teď jsme jim my okupanti dobří, když je zaměstnáváme, a jsou tady s celými familiemi. Takže - asi je to chyba, ale já jsem na Slovenskie bratia podněkud alergickej. No nic - pokrytectví nejvíc vládne československým světem, musíme si hrát, i kdyby na sůl nebylo. Ale já to nemám rád - to přiznávám.

   Smazat
  14. Pane X, ráno jedu do práce, tak se nebudu vybavovat. Kdysi za socíku jsem měl hospodu 4. cenové skupiny. V té hospodě se scházeli štamgasti den co den se stejnými kecy. Něco jako zdejší sociální skupina. Tam i zde se schází lidé různí, jako v té televizní hospodě. Možná mám průpravu z té hospody, vnímal jsem jen to, co zajímalo mne, ostatní pouštěl druhým uchem ven bez povšimnutí. Mým úkolem nebylo kultivovat ale vydělat, tehdy RaJi. Doba se mění neustále, směrem k pohodlí. Mladí čumí do mobilů a svých sítí, staří také změkli. Já také. Jsou ještě vůbec vesnické zábavy? Nevím. Co vím jistě, i díky sociálním sítí "dědků", máme opět Zemana a trochu větší přehled o politice než "mlaďoši" a o hodně větší než za komunistů.PS.Ty kecy mně nevadily v té hospodě a nevadí mi ani na NR. V tom jsme rozdílní. Přesto Vám závidím "psavé schopnosti" a jak jsem již kdysi Vám sdělil, usměrnil bych je pozitivně. Přeji dobrou noc.

   Smazat
  15. Nej-slátaninou do diskuze přispěl ten 17:59, 18:21, 23:54 a 0:11, a tím se zařadil před honolulua. Získává tak 1.místo v boji o bezkonkurenčního duto-žvanila. Gratulace ;-o

   Smazat
 8. Češi se dělí na dvě skupiny, na Čechy a na vylizovače západních zadků. Hlavně těch německých, bruselských a amerických.
  Přestože jsou vylizovači kulturně a mentálně naprosto odlišná lidská rasa, naučili jsme se my Češi s nimi žít.
  Psychologická konstituce vylizovače probíhá na ose méněcennost a její kompenzace.
  Vylizovač už ze své podstaty trpí méněcenností a ztrátou identity. Tyto nedostatky si kompenzuje nadřazeností nad původním obyvatelstvem.
  Nejhorší stav, který může vylizovače potkat je stav vylizovače bez kompenzace. Což se přihodilo v posledních prezidentských volbách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, ale o svém prezidentovi bys takhle mluvit neměl.

   Smazat
  2. 19:42 Čeho jsi prezidentem?

   Smazat
  3. Je to zavádějící v tom to aplikovat na Český národ. Dá se říci, že společnost na celé planetě se dělí na normální lidské bytosti, ale zmatené a líne a na vylizovače, kterých je značné množství všude po světě. Část populace je morální a pilná a odhodlaná, ale je poměrně malá. Zatím se daří vylizovačům vést lidstvo od jedné katastrofy ke druhé a definitivní zničení lidstva mají na dosah.

   Češi jsou na tom poměrně dobře, protože bonzáctví se považuje, za největší ostudu. Je to velký a rozhodující rozdíl od prohnilého již zcela odkopaného západu, kde korumpovat s vládnoucí mocí (spíše nemocí) se považuje za normální.

   Smazat
 9. Můj synoveček ... měl asi 5 let ... vysvětlil jsem mu co je to reinkarnace. Pak jsem se jej zeptal, jako kdo by se chtěl zase narodit. Odpověděl okamžitě, jako Čech (jsme oba Moraváci, :)) . Když jsem se zeptal, zda by nechtěl být Němec, Američan, ... tak ne, rozhodně Čech.

  OdpovědětSmazat
 10. Ja take ziji v cizine ( usa ) uz 19 let a taky se vracim domu..Mate ve vsem pravdu,to vzdelani tady je vic jak hrozne,ani by jste neuverili,kdybych se vice rozepsala, jen jedno vam prozradim,ve skole ( na zakladce ) maji 3 predmety - celou dobu a od nynejska uz nemaji psani ve skole - jsou prece klavesnice..No a jestli znaji nejakou Ceskou republiku ??? No obcas nekdo vi,protoze slouzil v Nemecku ( army ) nebo nahodou byl nekdo v Praze na dovolene,ale jinak nevedi ani kde se nachazeji jejich vlastni staty,myslim tim continent a i jednotlive staty v usa..Nasobilku neumi - maji prece kalkulacky..Je toho mhohem vic...Hlavne,ze chcou diktovat celemu svetu..Opravdu MUSITE zit venku,aby jste hodne pochopili...A verte nebo ne,ja mam ceskou vlajku - dokonce 3 ,dve male a jednu velkou..Dopatrala jsem se tady a objednala si je..A ze se fyzik ptal na namornictvo ?? Me se tady nekdo zeptal,zda jsem prijela autem ci letela letadlem do usa..No,tech soku je mnohem vic..
  Jsem Ceska a jsem na to hrda...I kdyz ta situace u nas neni zrovna ruzova a je mi z toho hodne smutno,jak se veci zmenili,ale i tak,doma je doma..A proto se pridavam k vyzve - prestante brat cesstvi jako neco hanbliveho..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Starší generace mají ještě nějaké povědomí, ale mladá generace je nenávratně ztracena. Leda by sestoupil duch svatý a osvítil každého jednoho 1000W halogenem. Antikomouši a sorosovy neziskovky je mají podchycené už od porodních kleští.

   Smazat
  2. 19:30- nemelte hlouposti, na nich to nezáleží. Geny a výchova jsou v naší moci. I děti v "převýchově" hledají své kořeny, včetně dětí odložených, ba i ze zkumavky.

   Smazat
  3. 19:30 - fakt meleš nesmysly. Mám doma dvě děti kolem dvaceti let, tak to mám z první ruky.
   Šmahem hodit celou generaci do jednoho pytle je pitomost jak barák.

   Smazat
  4. Klid, osobně jsem zažil totéž. Ony ty děti ve třiceti začnou mluvit jinak. Všeho do času. MM

   Smazat
 11. no je to skoda,je to tak ,rodice - delejste co muzete tomu zabranit..snad neni jeste pozde..snad...

  OdpovědětSmazat
 12. Myslím, že lidé kteří tvrdí něco o studu za čechy či prezidenta jsou obětí svého lokajství. Oni za to v podstatě nemůžou, neboť propaganda sdělovacího mainstreamu (mnohdy v cizím vlastnictví) zde opakovala mantru o nedostatečnosti a nízké pracovní efektivitě. Obecně v 90tých letech platilo pro východoevropské státy i pro rusy zapírání původu, neboť se na tom skvělém západě dívali na nás přes prsty. Nejvíce pak "ti, co prohráli válku". Měl jsem příhodu, kdy jsem musel v Salzburgu shánět v noci bankomat, neboť dědek na recepci penziónu, který byl v Čechách naposledy s němci odmítal platební kartu od opice z východní Evropy. Viděl jsem mnoho rusů i poláků, kteří mluvili i mezi sebou raději anglicky se silným přízvukem, jen aby si je náhodou někdo z těch "lepších" západních lidí nezasadil na chudý východ. A v mnohých to zůstalo dodnes. Moje zkušenost je obdobná jako u autorky článku, a ubezpečuji všechny, že zájem o naši politiku končí možná i 100km před hranicemi našich sousedů. Stydí se snad rakušáci za podivnou volbu vítače Van der Bellena, kdy museli eurohujeři zmocnit k volbě 16ti leté děti? Stydí se a omlouvají Němci za soudružku "stasi" Merkelovou, která zahnojila vlastnímu národu, či Sculze, který má pouze základní školu? Stydí se francouzi za "Sarka", který pomáhal rozvrátit Libyi, přestože si nechal kampaň zaplatit od Kadáfího? U britů by byl ten seznam snad nekonečný...
  Je to jen komplex méněcennosti, který si někteří s lokajskou povahou nechali vnutit propagandou těch "lepších" evropanů, stejně jako nedostatek kritického myšlení...

  OdpovědětSmazat
 13. Komunistické školství bylo na vysoké úrovni .
  Přiznejme že aspoň dva spolužákci kteří se ve třídě učili na čtyřky jsou dnes úspěšní podnikatelé . Marcel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano,nase skolstvi bylo na vysoke urovni ,bohuzel bylo...ale NEBYLO komunisticke,ale socialisticke,KOMUNISMUS nikdy nebyl uveden do praxe,byl to jen napad,ktery se vsak neuskutecnil..jsem moc rada,ze jsem v te dobe chodila do skoly,moc vdecna..
   ano,znam sve dva spoluzaky,kteri se neucili moc dobre,ale maji velmi dobre zamestnani,jeden byl podnikatel,ale jestli jeste je ,to nevim..

   Smazat
 14. Dobrý večer.
  Může mi někdo vysvětlit jak Mgr. at Mgr. Jakub Michálek (*1989) (Piráti)- Studoval na Gymnáziu Jana Keplera v Praze, na Oundle School ve Velké Británii a na Cranbrook-Kingswood v USA. Během pobytu v USA pracoval na University of Michigan. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK, prohlásí, že: "Masaryk na svém internetu ...? Ve volném čase se věnuje činnosti v akademické samosprávě na Univerzitě Karlově, kde je členem Ediční komise MFF UK a Ediční komise AS UK. Zajímá se o českou operu a ústavní právo. (Wiki)To se to naše, kdysi skutečně výborné školství, tak pokazilo? Jsem ročník 1943 a naši vlajku doma mám. Sice ne moc velkou, ale mám. Pokud si myslíte, že nemáme být, jako Češi, na co hrdí, tak si pročtěte web, a to https://vlast.cz/co-jste-o-cesku-a-cesich-nevedeli/
  Klidný večer a mírové nebe nad našimi hlavami.

  OdpovědětSmazat
 15. Mame NEJLEPSI INZENYRY A TECHNIKY ! Mame nejlepsi specializovane skoly na svete ! Mame nejlepsi lekarskou vedu na svete. Nejlepsi nemocnice na svete ! njbohatsi knihovny na svete. Mame nejvice hracek na svete, (auta, motorky, letadla,) atd.

  Ale NEVIME kudy se da dostat do 150 ruznych prdelakovu, ktere si pripadaji dulezite a ktere nejsou vnimany.
  Jsme zahledeni do sebe , do nasi dokonalosti a mame padne duvody podeprene uspechy !
  Svet se musi prispusobyt nam ! Nasim hodnotam !
  Protoze jsme zatim stale nejlepsi !
  Musite se s tim smirit a nebo nas
  prekonat / pretrumfnout.
  nick honolulu - americky "duchodce" (kopeckar 50 let ve svete. Ale knedliky zatim umite stale udelat lepe, coz je asi tak vse.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu,máte vše nejlepší z celého světa, to je fakt a máte nejvíce neokonů. Máte svět u nohou, jste šťastni? A máte pravdu, cituji Vás: "jsme zahleděni do sebe, do naší dokonalosti....Svět se musí přizpůsobit nám!. Naším hodnotám...." Není to zároveň váš problém, že se vás půl světa bojí a celý svět nenávidí?

   Smazat
  2. 21:59 Jste úžasní, jako byly starověké říše, zbohatlé na válkách a práci otroků. Pokud si dobře pamatuji, všechny takové říše skončily hodně špatně. A vždycky ten pád začínal namyšleností, sobectvím a úpadkem kultury. Jako znalec starověkého Říma byste o tom měl něco vědět. A kam vy se dnes hrabete na Řím v tehdejší době.

   Smazat
  3. Povolny, kde berete ze svet nenavidi USA?
   1:34 Amerika mozna padne, ale Cesko padne driv

   Smazat
  4. Kam by Česko padalo? Co to je za napsanou hloupost?

   To, že ve světě USáci nejsou v oblibě je fakt. Z toho se nevylžete.

   Smazat
  5. Mastíš si koule, honolulu. USA není nejlepší v ničem!
   Go to YouTube and type: Jeff Daniels,
   Why America isn't the best country anymore.
   Amerika má prvenství pouze ve třech parametrech, počet lidí v kriminálech, lidí věřících na anděly a v nejvetších vydajích na zbrojení.
   Jestli nerozumíš dobre anglicky tak ti přelozím co Jeff Daniels prohlásil ve svém krátkém proslovu!
   Vše co citoval je 100pro pravda. Prestaň si leštit šulína a vrať se do reality, Amerika je shithole extraordinaire.

   Smazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prokrista - američan z vysočan. Už zas leze diskutovat na českej web a otravuje vzduch. To zas bude blbejch žvástů jeden za druhým. Ani mu není třeba odpovídat - bude žvanit a žvanit. Světoběžník.Česká nula, která obšlapala svět, nulou zůstala, a tady poučuje o Johannesburgu a myslí si, že u českých blbečků na diskuzi ( hurvínků) je za hvězdu. Kdy nám začne vyhrožovat vyvražděním?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nežvaň o Floridě, a raděj tady napiš, kdy nás začnou vyvražďovat, a kdo. Máš o tom přece nejlepší přehled - ne? Hurvínku.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 18. Bohužel, výroky o čecháčcích a hlouposti národa se vyznačují většinou čeští židé. Fakt nechápu, proč nás tak nenávidí. Zrovna nás, kteří jim pomáhali v dobách nejhorších.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ještě více nás nenávidí české celebrity, elity, zbohatlíci, politická verbež, paraziti, vyhryzové a to, čemu se přezdívá "pražská kavárna" - že by to všechno byli Židi?

   Smazat
  2. Ony ty "celebrity" nejsou ani českými, ani celebritami.
   Je to jen parazitická chátra hanobící vše České. A tak je s nimi třeba také jednat.

   Smazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Píšeš zase čím dál blbější sračky. Už bys mohl přestat. Plácáš absolutní kraviny, sám jsi přece lez do zadku Američanům, a pořád lezeš. Nebo ne? Komu lezeš do zadku ty? Pochlub se Povolnýmu, on tvoje bláboly rád čte. A hlavně napiš zase někdy, kdy už nás začnou vyvražďovat.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Uz zase kreten cenzor maze Honolulu ale urazky nechava
   Tim riskuje existenci tohoto fora ktere muze byt cele smazano
   Tak bacha

   Smazat
 20. Multikulti v Austrálii, ale bez muslimů!Toho průvodce v muzeu komunismu bych musel asi nakopat do prdele .Je pravda ,že tak 10 let po válce nebylo v Evropě dobře asi nikde !Kdo ji zavinil víme .Komouši to rozhodně nebyli.Já vzpomínám na dětství a mládí za komouše s láskou a nikdy bych neměnil za tento novodobí hnus !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když už - tak novodobÝ hnus! Už od první třídy víme, že tam, kde lze v přídavném jméně říci ..ej .. je vždycky ypsilon. Třeba - blbej - blbý, nebo novodobej -novodobý! Zopákni si základku, a pak diskutuj. Čest.

   Smazat
 21. Já bych také něco dodal, měl jsem někdy kolem roku 1999 jednu přítelkyni z Austrálie, ale potkali jsme se v jiné zemi než Austrálie, kde jsem tehdy pracoval jako zástupce pro jeden český podnik, a ta mi jednou říká, vy máte dnes štěstí, že se k nám valí ti Asiaté z Malaysie atd., vy jste se v tom žebříčku takových těch fuj imigrantů posunuli z posledního místa výše. V té chvíli mi bylo hanba za ty české emigranty, co tam kdy emigrovali a sám jsem si říkal, pane Bože díky za to, že jsem nikdy nikam neemigroval. Pocit, že na mě lidé v zemi, kam každý někdy přitáhnul odněkud, ted´ budou plivat, to bych asi neunesl. Ona tím samozřejmě myslela nás, jako ty východoevropské socialistické emigranty. Ale ještě bych dodal, když jdu na demonstraci v Praze proti emigraci, tak se tam sejde cca 250 lidí u Koně a my už se vlastně všichni známe, protože tam chodí pořád ti stejné lidé, kdy jsou ti čeští patrioti, co mají rádi naši vlast?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. základní chybou všech těchto akcí je, že se o nich dozvídáme teprve po jejich konání! A to ještě z tzv. médií veřejné služby, od sionistů, kteří mají hlavní zadání veškeré národní akce rozvracet od samého počátku.
   Obecně platí, že je potřebné jít mezi lidi a tady to platí dvakrát.

   Smazat
 22. asi jsem zapomněl dodat, že tu českou vlajku doma mám a chodím s ní právě na ty demonstrace proti emigraci. Byl jsem i na podpůrném meetingu v Praze za zvolení Trumpa, někdy v říjnu 2016, a pak jsme řvali před americkou ambasádou "Shapiro, táhni domů", ale tenkrát jsem měl vlajku doněcké republiky. A náhle ke mně přišla policistka a říká, víte, že máte vlajku teroristické republiky? Potom mi někdo říká, že k té policistce krátce předtím přistoupili nějací dva mladí Češi a stěžovali si na mě, že mám údajně vlajku teroristické republiky a že se mnou má udělat pořádek, a tak ona šla za mnou dělat ty pořádky.

  OdpovědětSmazat
 23. Nikdy jsem se za svou národnost nestyděl, právě naopak. Ani mě nenapadlo, proč by můj původ, můj jazyk a má kultura měly být vnímané jako něco hanlivého. Možná v tom hraje roli skutečnost, že stejně jako autorka jsem žil i v jiných zemích, ale myslím že i bez toho bych netrpěl nijak výraznými pochybnostmi o svém češství ve vztahu k jiným národům.
  Pokud někdo tyto problémy se sebeúctou má, tak podle mě nepramení z jeho národnosti, ale z něj samého a trpěl by jimi i kdyby se narodil v kterékoli jiné zemi.

  OdpovědětSmazat
 24. Cenzore - TY ABSOLUTNI PRASE !
  Ty nemas duvod mazat slusne prispevky, ktere ukazuji positivni stranky Ameriky.

  Hled ty hnuse, aby se ti tva nicim neopodstatnena nenavist jednou nevymkla z rukou.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 25. Vsechno, co ve svete se nehodi do vasich predstav krupanu a zapecniku je nejlepsi smazat ! Ze ano vy zaostali blbecci ?

  Positivni slova, at uz o Floride, ci Coloradu, VSECHNO SMAZTE VY ZAOSTALI NENAVISTNI TUPANI !

  0:47 Az jich bude vice nez 28 % ! To napsali vedci, ale
  NEEE - ti vasi "vedci".

  Koncim pozdravem polibte mi PRDEL ! Je me pro vas skoda a ja nejsem z Vysocan vy zakomplexovani hnupi, ale ze Smichova.
  NICK HONOLULU


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je skandál, jako sandál, viď. Nikdo tě nemá uád, nikdo si s tebou nechce huát.

   Smazat
 26. 12:26 ..me maji vsichni radi, krome zakomplexovanych NEDOMRDKU, kterym vadi, ze jsem napsal, ze Florida je idealni pro duchodce a v Coloradu se lyzuje !

  0:40 - TY ZNAS a vis neco o moji KARIERE v JAR a v Americe ? Pobav me ty dobytku , rad se zasmeji !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 27. Paní Přikrylová to napsala moc pěkně jsme Češi a Slované a k němcům a američanům nepatříme.

  OdpovědětSmazat
 28. Dedci odporni a silne FLUSTROVANI ! To , ze nemate na najem , neni vina kapitalismu a Ameriky , ale vasi neschopnosti - vy neuplatnitelna, nenavistna, zavistliva, nemehla.
  Mate nasrano v makuvkach a vinite z toho nekoho druheho, ktery o vas vubec nevi, ze existujete.
  A budte radi, ze me zde mate, jinak budete provincionalni krupani cely zivot, bez perspektivy a skoncite s duchodem 12 000 kc mesicne - a obvinite z toho treba Colorado, ktere se vas nejak dotklo - jinak by to nebylo
  smazano !
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 29. 13:15 - VY patrite vzdy k tem, od kterych vam spadne drobecek z jejich stolu.
  "Co Cech to prdolizek, nebo zly pan !"
  To rekl stary knize Metternich ! To jsem nerekl ja - cenzore - ty krecovita politicka poseroutko !

  CENZORE , zde je rada ! Kdykoliv te tlaci prdeni, tak naslin prst a svedni ho nad hlavu ! Tim poznas smer vetru ! Aby jsis neulevil proti vetru ! To by jsis ublizil svoji mini-kariere, TRPASLIKU !
  nick honolulu

  (Dr. psychologie Davide ! Nevite cim to je, ze se velmi rad hadam s HURVINAKAMA ? Me napadlo, neni-li to pozustatek z Afriky - ja tam rad drazdil opice a nekdy jsem take pichal klackem do sloniho vykalu, ze zvedavosti, co v nem asi najdu, ze ho Scarabs konzumuji.)
  Prave se citim urazen, tak neni treba reagovat, jdu pryc !
  NICK HONOLULU, ktery ma rad Colorado. (Nekdy.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odpovím za p. Davida, lezeš sem jelikož jsi zakomplexovaný, osamělý, starý ubožák bez rodiny a přátel. Chodíš si sem virtuálně realizovat svoje vidiny a fantasmagorie a ventilovat svoji zuřivou nenávist k českému lidu.
   Jsi k politování, ty máme nejlepší všechno na světě Amerikoblbe.

   Smazat
  2. 13:35 Ty máš tady co kecat česká naplavenino v usa jsi blbý jak štoudev. A do dědků nám nadává ten pravý už jsi běž trénovat skoky do papundeklový rakve nýmande.

   Smazat
 30. nick Honolulu = nick onan, a patří onam...

  OdpovědětSmazat
 31. 14:46 - vymyslis si hovadiny ty zdrogovana poloopice !
  Sama fantazie s tebou mlati !
  "Tvoje potomky" nadelali americti turiste, tak nevysetruj osobni zivot nikoho, kdyz nic nevis, aby jsi se nedovedel neco o zivote "tvem" ty nedomrdku.

  Ja o Coloradu a kreteni hned o Vysocanech a o tom s kym asi ziji ? IDIOTE po tom je ti hovno a neodpovidej za Davida. Otazka byla adresovana jemu a ne imbecilovi / tobe.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 32. Vy SLABOMYSLNI HURVINCI, jste priposrani z kazde moji vety a kazdeho meho slova. NEVINNA zminka o Coloradu ci Floride vas privadi k zoufalsvi - to proto, vy KRETENI, ze jste totalne zpitomeli v totalite a vse vas "ohrozuje" a vse vam ublizuje.

  Maminka vam lhala o vasi vyjimecnosti, aby vam dodala sebeduveru a vy mate jeste dnes, tak malo inteligence, ze i dnes ji verite. Sudicky vam nasrali do kolebky a odnese to dnes smazanim Colorado !
  Jste uslapnuti / meneceni a proto kousete i tam, kde nemusite, coz je estrada a lehtani branice.
  NICK HONOLULU - jehoz vykal ma hodnotu vaseho I.Q.
  (Stejne je s vami konec, svet vas nema rad.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ses zase vyřádil, co? Chudáku, jsi pouze k politování. Jsi jen pouhý zloděj kyslíku.
   Tvé IQ Je tak nízký že si po něm šlapeš, smrdutý magore žijící v bedně od ledničky Westinghouse made in China.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.