Reklama

sobota 17. února 2018

Co (ne)vyřeší sjezd ČSSD?

Radim Valenčík
17.2.2018  bloga autora
Problémem jednání sjezdu ČSSD je, že je omezen následujícím:
1. Časem, který má pro jednání k dispozici: Ten nestačí ani k vyřešení běžné agenty, natož k realizaci nutné změny.
2. Neradostnou pozicí, do které se ČSSD propadla: V tak zoufalé se ČSSD v polistopadové historii ještě neocitla.
3. Složením delegátů: Ti byli z velké části vygenerováni právě tou reprezentací a administrací ČSSD, která selhala.
4. Absencí osobností, které by dávali naději na změnu: Pragmatický Hamáček (který bude asi zvolen předsedou) nepřesahuje svými kvalitami Sobotku jako politika možného, který uměl zvládat standardní situace, ale absolutně selhal v nestandardních), zcela provařený Chovanec (který má podporu už jen toho nejhoršího, co se na ČSSD přilepilo), nevýrazný Zimola (který přes veškerou snahu zatím nedokáže překročit práh staré politiky odsouzené k neúspěchu).


Dělat si v této situaci iluzi o tom, že by sjezd něco přinesl, byť i na něm vystoupí Zeman, může jen krajní optimista. V tom nejlepším případě sjezd přijme sérii rozhodnutí "mimo mísu" a přispěje tím k rychlému konání předčasných voleb. Ty by po zvolení prezidentem nevadily už ani Zemanovi.

Pokusím se tak alespoň dát podnět k zamyšlení nejen delegátům, ale i dalším, kteří budou v dalším obdobím ovlivňovat dění v ČSSD. K tomu, co selhalo a čím začít nápravu. Začnu tím, co je tím největším omylem a největší překážkou přechodu k perspektivní politice. Je to to, co mají ve své prezentaci skoro všichni kandidáti na stranické funkce a co zní (když vyberu z nejrůznějších mutací nějaký průměr) asi takto:

MUSÍME SE TEĎ PŘEDEVŠÍM VĚNOVAT TOMU, CO CHCEME UDĚLAT PRO LIDI.

Tak to právě ne. To je ta nejhorší představa, se kterou lze jít do pokusu o nápravu strany.

Vím, že tímto jsem mnohé ze svých známých z řad sociálních demokratů či jejich příznivců překvapil. Živě si představuji některé z nich. Tak, prosím, teď mě sledujte a přemýšlejte. Je to moc důležité. Je to totiž opravdu úplně jinak, než jak si většina reprezentace ČSSD a mnozí další myslí.

Vývoj veřejného vědomí a sebevědomí velké části lidí, kteří se angažují v politice, i vývoj názorů většinové společnosti je totiž mnohem dál, než si reprezentace ČSSD a velká část jejích členů, kteří v této straně ještě zůstali, uvědomuje. Normální lidé po ČSSD vůbec nechtějí, aby -"udělala něco pro lidi". S tím už mají dost zkušeností. Aktivní část většinové veřejnosti po ČSSD chce jen to, aby je zase NEPODRAZILA, jak tomu bylo např. v případě církevních restitucí a jak je tomu vždy, když se naše země octne pod tlakem zvenku.

Jako velké přání, ve splnění kterého aktivní část většinové veřejnosti skoro ani nedoufá, si pak přeje, aby i poctivým členům ČSSD a pod tlakem nich i reprezentaci ČSSD začalo docházet, o co v dnešní době jde. Co je příčinou současných problémů a jak je společnými silami řešit. – Místo toho se ČSSD stále pokouší otázku příčin současných problémů někam odsunout a místo toho nabízí, že bude "dělat něco pro lidi"... Jak, když neví, která bije?! Jak, když se její reprezentace snaží prosadit jako slouhové slouhů či spíše jen poskoci současné globální moci (na což dojel celkem inteligentní představitel politiky možného Slávek Sobotka a čímž zdiskreditoval celou ČSSD)?!

Nejen užší reprezentace ČSSD, ale i širší aktiv této strany se ještě nenaučil dívat na současnou situaci očima normálních lidí, těch, kterým začíná docházet, o co jde. Nebylo by na čase se o to pokusit?! Jsem docela zvědav, zda v tomto směru zazní na sjezdu alespoň nějaký náznak ochoty jednat s veřejností jinak než z pocitu arogantní nabubřelosti. A pozor! Pozice "musíme dělat více pro lidi" je pozicí arogantní nabubřelosti, nepolepšeného povýšenectví vycházejícího z ideové prázdnoty! Vám to opravdu nedochází?!

Docela by mě zajímalo, zda ti, co se na mě teď naštvali, také začnou přemýšlet, zda náhodou nemám pravdu. Někteří možná ano. Jak se říká, víc hlav, víc rozumu. Tak si na toto téma zkuste vyměnit názory třeba i na sjezdu. Pokud má mít sociální demokracie nějakou budoucnost, musí se vymanit z přežité politiky, z papalášského stereotypu "musíme dělat více pro lidi" a založit svou politiku na pochopení příčin toho, o co jde.

Dienstbier a další jemu podobní mohou nadávat na Okamuru, že je fašista, ale SPD (která je nesrovnatelně aktivnějších v místech, než ČSSD mimo jiné i zásluhou těch, co do SPD odešli z ČSSD, ale i z KSČM), se staví do čela procesu probouzení, uzrávání a dozrávání veřejného vědomí a sebevědomí – boduje na tom a bude bodovat. Pochopitelně se na ni přilepila i část lidí toužících po jednoduchých řešení. Třeba tak, jako se ve své době na "přerozdělovací" ČSSD přilepila řada vyžírků a korupčníků (takovým nebezpečím jsou prostě politické strany dle svého profilu vystaveny). S tím se bude muset SPD vyrovnat. Ale zatím v SPD převažují ti, kteří se snaží pochopit současnou dobu a z velké části se jim to daří.

Zajímá mě pochopitelně i to, jakou cestou se vydá KSČM, která je na tom – snad nejvíce za celou svou polistopadovou dobu – velmi obdobně jako ČSSD. Dostala se do velmi obdobné pasti a její budoucnosti je také silně ohrožena. Nikoli z důvodu její minulosti, ale současnosti. V jejím případě však přece jen vidím více náznaků pochopení prosté skutečnosti, že na politice starého typu "musíme dělat více pro lidi" nelze stavět.

Tak, přátelé, jednejte, ale hlavně přemýšlejte! Je to běh na dlouhou trať, kdy z pelotonu budou postupně odpadat ti, co se ještě na poslední chvíli pokusí něco urvat pro sebe.


 - - -

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5456-co-ne-vyresi-sjezd-cssd.html

25 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Ještě štěsti,že ČSSD zustane,že lže už ve svémnázvu,že je sociálni a slovo Sociální stát z ÚSTAVY radši vytunelovala.
   Komunisti jsou připraveni tlačit před sebou jen samé nuly, aby šéfa mohli dále ovládat diversanti v jeho vedení!

   Vymazat
  2. KSČM stačí, že mohou v PS vyplňovat tabulky. Jinak je obyčejní lidé nezajímají.
   Dolejš je jen mluvící hlava jako Zaorálek.
   Co vy na to pane Filipe?

   Vymazat
 2. Zdech velkej komanč a tu furt žádnej nekrolog? Co to? - https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/525097/lobbista-slouf-podlehl-rakovine-pomohl-zemanovi-na-hrad-ten-na-pohreb-nepujde.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím si, že zemřel. Stejně byl jen u komunistů, když se mu to hodilo.

   Vymazat
  2. 15:23 Asi tak. Ale stejně mu měli udělat nekrolog! To je ošlivej zlozvyk, plivat na ty kdo maj zásluhy jen proto že nejsou uvnitř rudí. Viz Berija! Bez něj by ten kriplik Pearlmutterů ani tu atomovku neměl co jí pak cpal na Kubu a přitom nechal sprostě ze Sovětské encyklopedie vytrhat stránky s Lavrentijem Pavlovičem a vyměnil je za fotopřílohy Barentsova moře ...

   Vymazat
 3. No nic příští volby půjdou do kopru.

  OdpovědětVymazat
 4. Pane docente, vás nepozvali, viďte! Už tu stranu nechte být, ať tiše odejde do věčných lovišť. Vyberte si k radám něco užitečného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. třeba zákon na ochranu republiky a zákon o nepromlčitelnosti zločinů spáchaných proti ČSSR, ČR a Českému národu.

   Vymazat
  2. Pane docente, pán Štěpán Kotrba našel způsob, jak ČSSD zachránit. Teď jen cituji:

   ČSSD, má-li být levicovou, musí současný liberální kapitalismus destruovat, ne udržovat. Jejím cílem nesmí být lepší kapitalismus, ale musí jím být socialismus – zajišťující svobodu člověka uvnitř společenství, ekonomickou, sociální a kulturní rovnost v právech, ale i povinnostech, solidaritu s oběťmi nespravedlnosti a nerovnosti pro ty, kteří společenství spolutvoří.

   Kotrba je bývalý komunista a nyní má členství v ČSSD pozastaveno. Zdá se, že se z vandru vrací domů. Co vy na to?

   Vymazat
  3. 10:49-kolik se jich má šanci do zítřka vrátit "z vandru domů"? Přesto doufám v Zemana, že ovlivní to dobré, co ještě v ČSSD zůstalo. Ne-li, potom amen.

   Vymazat
  4. v ČSSD nic dobrého nezůstalo! A pravděpodobně tam nezůstalo vůbec nic.
   Je to mafie, která si z ČR udělala kasičku a její "elity" se v naší vlasti chovají jako na dobitém území.
   Nakonec není divu, Čecha v řadách ČSSD neuvidíš.

   Vymazat
 5. Jak jsem včera slyšel názory předsedy mladých demokratů(volil Drahoše), čekají ČSSD mnohá protivenství. Za sebe říkám "čest jejich památce".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. čeká je jen peklo. teď jde jen o to jak velké a jak kruté. oni si to přejí, oni ho budou mít.
   ČSSD má pro Čechy nulovou hodnotu. Z hlediska kriminálního ji tvoří jen zločinci, z hlediska národnostního je jen sionistickou buňkou ambasády USA a Izraele.

   Vymazat
 6. Absence osobností v politických stranách je standard. Ukažte na jednu jedinou, která vidí i trochu za obzor, většina partajních politruků si nevidí ani na špičku nosu. Zde je zakopaná bída, je to nevzdělanost, nekultivovanost, které se probojovaly do čela stran. Je naděje v nástupu těch nových, Babišovi, Okamurovi, Bertošovi? Nebo jsou to jen také loutky jiného křídla kapitálu? Není na vině parlament, kde skoro 30 roků stagnují trvalky se zakrslým okvětím? Ano, politici si vytvořili svoji kastu, totálně separovanou od občanské společnosti. Je to uzavřená sekta sebezbožňujících se loutek, které se třesou strachem z toho, že by mezi nimi nějaká osobnost mohla vyrůst a svoji velikostí pak na to mdlé a chřadnoucí vrhnout stín a navíc je donutit živit se prací! Nevím, kdy bylo v Česku tolik malosti na politické scéně, ale s tím materiálem, který nám vládne, zůstáváme pochopitelně na slabší úrovni politické mateřské školky.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak už napsal pan Man ve svém článku , že jediným řešením pro socany je odstranit současné vedení . To ale asi nehrozí takže agonie této partaje bude pokračovat .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bude mňamka, se zájmem budu sledovat.

   Vymazat
  2. "...takže agonie této partaje bude pokračovat" - Voni sou prognostik anebo veštec? Jaký čísla
   ve sportce Vám naposled vyšly?

   Vymazat
 8. A srab Sobotka se asi podělal, že nevystrčí nos z poslanecké lavice.Jsem rád, že jsem poprvé ČSSD nevolil. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 9. Radim Valenčík nedávno zveřejnil analýzu KARLA MACHOVCE. Celá je k přečtení v Literárkách:

  http://literarky.cz/politika/domaci/25700-analyza-stavu-ssd

  OdpovědětVymazat
 10. Vážení spolučtenáři,
  systém zastupitelské demokracie , v podobĕ, kterou v současné době žijeme je právě proto vymyšlen , aby nic nezměnil a ovládaným pouze uškodil. Ještě více je zotročil. Nic nezmění Babiš, Okamura ani nový předseda CSSD. Řešenįm je pouze vláda Rady staršįch atd.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peter SAS, jak by sis tu vládu Rady starších představoval? Tu Radu bys stejně musel stanovit volbama, takže bychom si moc nepomohli.
   p

   Vymazat
  2. Ano, ale nemůže ten systém voleb být nastaven tak, že nám ty strany vždy předloží ku schválení vždy jimi vytvořený pořadník, přes který už potom nejede vlak. Asi bude řešením přímá odvolatelnost politiků, jak o ní hovoří Tomio O.
   Pro 11:27 - O čem hovoříte se ovšem netýká jen politických stran. Zlaté (? opravdu zlaté?) tele ovládlo celou společnost- vždyť se podívejte, kdo se tu také vydává za elitu národa! Q.

   Vymazat
 11. S povděkem jsem využil odkaz pana Kopeckého na analýzu situace ČSSD vypracovanou Karlem Machovcem. Je zarážející, že všechny ty úvahy a doporučení straně „pro dolních deset milionů“ se neobejdou bez anglicismů i když lze totéž, zcela jasně a stručně, vyjádřit česky. Nebo ne, pane inženýre Machovče, rád bych se zeptal? JiH

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.