Reklama

.

.

čtvrtek 8. února 2018

Demokracie rozkvétá…

Jan Hruška
8. 2. 2018  Ostrov Janiky
Byly časy, kdy jsem věřil na demokracii jak hloupej Pepíček na čápa. To jsem ovšem nevěděl, že jsou nejméně dva typy demokracie. Demokracie řekněme prostá, která vychází z toho, že většina lidí si dovede se svými záležitostmi docela dobře poradit, takže se dělá, na čem se shodne většina. Další možnost je demokracie davovo – elitářská. Tady nějaká elita usoudí, že ostatní jsou nesvéprávní blbci a je třeba dělat to, co vidí jako správné ona. 


Aby byly zachovány demokratické procedury a „dav“ hlasoval proti svým zájmům, je lámán propagandou. Pokusím se vysvětlit, proč si tento systém vzdor všemu s vážnou tváří říká „svoboda a demokracie“ a lidi se tomu ani nediví.

Pro začátek připomenu, že určité znaky davovo – elitářského systému vykazoval už systém komunistický. Také tady byla komunistická strana předvojem dělnické třídy a z toho titulu jí byla určena vedoucí role. Tehdy tento rozpor demokrati viděli a příšerně jim to vadilo. Jenže komunistický systém byl zároveň velice rovnostářský. Komunista byl první mezi sobě rovnými – a nic víc (tedy teoreticky). Tohle možná některým demokratům vadilo daleko nejvíc, jen o tom nemluvili.

Když se dneska mluví o elitách, obvykle se myslí lidé velice, proti ostatním nesouměřitelně bohatí, kteří si koupili politiku, bezpečnost, kulturu – prostě všechno. Ovšem něco takového není dost dobře možné bez dalších opatření vydávat za demokracii. Takže to je ve skutečnosti složitější. Když se podíváte kolem sebe, vidíte lidi, kteří se považují za elitu, přestože by se o nich před sto lety řeklo „máte jednu kozu, trakař místo vozu“. Svoje elitářství zakládají na svém vzdělání, kreativitě, postavení a podobně, tedy na věcech, kterým se skutečná elita leda vysměje. To je výsledek propagandy a je to vlastně jistým zvráceným způsobem demokratické. Každý se může cítit elitou (nějakou zmíněnou vlastnost na sobě určitě najde) a tím pádem něčím víc než ostatní, když má ty správné názory, podporuje ty správné lidi, hlasuje tím správným způsobem. Tato propaganda je velice účinná, asi hlavně proto, že jí její oběti chtějí věřit.

Je jasné, že zde, jako v každé elitě panuje hierarchie. Členové vnějšího okruhu ze svého členství v elitě mnoho nemají. Vlastně jen vědomí, že jsou něco víc než ostatní a hřejivý pocit, že jsou členy klubu zasvěcenců. Oni sami by to asi nazvali jinak, tedy pokud by se pokusili své postavení definovat. Jenže – a to je specialita tohoto systému – je tu snaha, aby se co možno nejvíc odehrávalo na úrovni pocitů a instinktů, a pokud se už musí něco říct, aby to byl klam. Takže se tito lidé obvykle nedovtípí, že smyslem jejich existence je, aby dělali užitečné idioty členům kruhů vnitřnějších.

Celek si můžeme představit jako pyramidu, kola uprostřed kol (planetové soukolí?) nebo tajnou společnost, ve které jsou různé stupně zasvěcení. Je tu ale, jak jsem už řekl, jeden rozdíl. Tato struktura je jen tušená. Cílem je, aby se všichni cítili být „uvnitř“ a neviděli, že jsou jen materiálem pro ty, kteří jsou ještě víc uvnitř.

Na závěr jeden příklad ze života: O tom, jak dokonale může tento systém zmást lidi, svědčí postoj velké části umělců. Cítí se být kovanými pravičáky. Přitom standardní postoj pravičáků k umělcům je, že „komedianti mají být hladoví“. Naproti tomu levice i komunisti prohlásili umělce za ty, kteří vnímají tep mas, jsou hlasem pracujících, prostě jsou něco jako proroci. Takže tito lidé chtějí, aby byli vnímáni komunistickýma očima a přitom se zalykají hysterickým antikomunizmem. Nutno jim ale přičíst k dobru, že mimoděk prokazují správnost pravicového postoje.

- - -

15 komentářů :

 1. Lépe bych to neřekl. Je to jen aktualizovaná pohádka "Císařovy nové šaty", kde byl tento mechanismus manipulace popsán naprosto přesně. A to prosím už v roce 1837.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý článek, ale...Pravicový postoj je nesprávný. Správná je jen ta společnost, která je pro všechny stejně přátelská, nebo která k tomuto ideálu směřuje. Umělci povětšinou již dávno nevnímají tep mas, to je další nesmysl, stejně jako novináři se sprostě prostituují.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to vrátíme jak kdysi byly komedianti chudí co pak budou hlásat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, co si kdo objedná. Jako v časech před dvacátým stoletím. Umnělec nepotřebnější instalatéra...a zavinili si to sami, hlupáci.

   Vymazat
  2. Umělci jsou od základu prodejné děvky, falešní a za a pro peníze udělají požadované! Jsou i výjimky!
   Co říci o člověku, který má příkladně tragedii v rodině, ale podle smlouvy musí "na plac" A hrát roli, ve které se směje na plnou pusu. Nejlépe to je vidět na jednom, který je vysoký politik (bez rodinné tragedie, kterou mu samozřejmě nepřeji), který je ochoten při svých vystoupeních "nasadit" hned několik čísel tváří, Na počátku tvář číslo 1, za dvě minuty tvář číslo 4, prostě podle potřeby a situace.

   Osobně nemám o takových lidech dobré mínění v "politických rolích"! Byť jako herci jsou třeba velmi dobří.

   A něco z historie: Herci, kejklíři a potulní komedianti byli odjakživa skoro "spodina" bez domova, prostě kočovníci.

   Vymazat
 4. Díval jsem se včera večer chvíli na sadomasochistický pořad Máte slovo. Nejvíce mne zaujal jakýsi Hučín. Všechna jeho prohlášení bych nechal vytesat do kamene, protože takto se vyjadřuje skutečný "demokrat". Trhat komunistům nohy a těmi je pak ubíjet jak se Hučín vyjádřil. Skutečný skvost mezi demokratickou lůzou. Myslím si, že ta stoka splašků, která stříkala Hučínovi z huby, dokonale otevřela oči všem. Míra nenávisti neuvěřitelná. Jak jsem úvodem napsal. Vytesat do kamene. František

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to si představte, že tento Hučín byl důstojníkem tajné služby.

   Vymazat
  2. Je to trochu smutná realita,

   ale Vladimír Hučín zamrzl v době, kdy byl boj
   proti komunistům ještě aktuální. On osobně vidí za svým kariérním nezdarem (důstojník BIS), pouze komunisty a bývalé komunisty.

   Přitom byla jeho následná trestní stíhání již pod taktovkou ČSSD, v době,kdy byl ministrem vnitra S.Gross.
   Vše se nakonec ukázalo jako nevydařený konstrukt,ale cíle bylo dosaženo - odstranění
   kritika struktur a práce BIS.
   Přečtěte si jeho knihu: "Není to o mně,ale o nás.",(vyšla v roce 2006).
   Malá perlička ke knize, v níž popisuje, ještě jako důstojník BIS, jak byl pověřen skupovat
   v knihkupectvích všechna vydání knihy "Kato",
   což je dokument o Kavanovi a pro tehdy vládnoucí kliku ČSSD vyvolával nežádoucí pozornost.
   BIS na svých stránkách tuto informaci dementuje jako nepravdivou. Tak si vyberte...

   Vymazat
  3. Hučín je zjevný psychopat. Netřeba o něm více hovořit.

   Vymazat
 5. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou.......
  Karel Kryl

  OdpovědětVymazat
 6. No a je ještě třetí druh demokracie, to je ta naše současná, diktatura kapitálu. Peníze diktují zcela vše, zejména chování lidí. Není sice pravidlem, ale jen pravidlu se blížící realitou, že čím více kdo je bohat, tím větší má práva na hulvátství proti těm s menším majetkem a zejména nemajetným.

  OdpovědětVymazat
 7. Dnes tady máme "Diktaturu demokracie", já bych dal přednost svobodě...

  OdpovědětVymazat
 8. Co herec, to divadlo. Ty jsou napůl prázdná, protože hrají jen "Hospodské slavnosti" na způsob "Zahradních slavností". Kdo to jednou viděl, víc už nemusí. Tak musí být podmazáváni dotacemi, aby hlásali to, co od nich demkracie a svoboda chce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pak se ještě najdou tací, jako já. Nenavštěvuji představení ani tvorbu těch, kteří mě jednou, kvůli mému svobodnému projevu vůle, nazvali rudohnědým prasetem a jim podobných. Jistě, oni si z toho těžkou hlavu dělat nemusí, ale co když se najde takových "rebelů" ve společnosti víc? Q.

   Vymazat