Reklama

neděle 4. února 2018

Dívenka komentátorka tvrdila národu, že Zeman rozdělil zemi. Historik Vondruška jí i dalším vysvětluje, jak je to doopravdy...

Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška si v souvislosti s prezidentskou volbou všímá toho, že ti, kteří mají plná ústa demokracie a nabádají ostatní, abychom kráčeli jen k evropanství, a posmívají se vlastenectví, se sami chovají hluboce nedemokraticky, a ještě jsou přesvědčeni, že dělají misionářské dílo. Prubířským kamenem jejich skutečného demokratického smýšlení a úcty ke svobodným volbám bude to, zda přestanou urážet Miloše Zemana. Těm, co prezidenta osočují z rozdělování společnosti, připomíná, že rozdělení společnosti je objektivním jevem, který je starý jako lidstvo samo...Máme za sebou druhé kolo volby hlavy státu, co říkáte na znovuzvolení současného prezidenta?

Zvítězil Miloš Zeman a je to dobře, protože na rozdíl od Jiřího Drahoše reprezentuje kontinuitu současného politického směřování naší země. České republice se daří dobře ekonomicky i jinak, a to navzdory různým drobným klopýtnutím. Ale i ta patří k životu. Ano, daří se nám dobře, a postavit prezidentskou kampaň na heslu, že chceme změnu, byla hloupost. Jejím obsahem bylo totiž sdělení, že se nám sice daří dobře, ale máme špatného vládce a ten nový...

Jaký je tedy váš pohled na rozdělování společnosti? I vzhledem k tomu, že Jiřího Drahoše jen lehce nadpoloviční počet volil kvůli němu samému, a téměř stejné množství lidí mu dalo hlas jen jako volbu proti Miloši Zemanovi?

Myslím, že je načase s myšlenkovou hloupostí skoncovat. Mluvím o představě, že Miloš Zeman zemi rozděluje, zatímco Jiří Drahoš by ji spojoval. Země ve smyslu státu se skládá z milionů jedinců. Každý z nich má své představy, názory, životní zkušenosti, radosti i strasti. Rozdělení společnosti je objektivním jevem, který je starý jako lidstvo samo. V každé době existovaly společenské vrstvy, které zahrnovaly lidi si navzájem blízké způsobem obživy, stylem života, vírou. A každá taková společenská vrstva se snažila hájit své zájmy proti ostatním vrstvám. Ideál rovnosti hlásali pouze církevní blouznivci, zvěstující království boží na zemi, marxismem-leninismem odkojení revolucionáři, hlásající beztřídní komunistickou společnost, a neomarxisti, bojující za rovnou společnost bezbřehých lidských práv, samozřejmě bezpohlavní a bez pozůstatků myšlení „bílého muže“.

Rozdělení společnosti se přičítá Miloši Zemanovi, ale třeba v roce 2006 dostala Topolánkova ODS ve volbách 35 procent hlasů, Paroubkova ČSSD 32 procent a ostatní zbývající necelou třetinu, takže i tehdy šlo o ostře rozdělenou společnost. Jak velkým viníkem tohoto často propíraného jevu tedy současný prezident je?

Společnost se vždycky dělila. Dnes se třeba média diví tomu, že venkov hlasuje jinak než město. Jakási dívenka, která o sobě prohlašovala, že je politickou komentátorkou, dokonce tvrdila, že se Zemanovou vinou rozdělila naše společnost na město a venkov. Kdyby se ve škole věnovala alespoň okrajově výuce dějin, dozvěděla by se, že už ve starověkém Egyptě se společnost dělila na městskou a venkovskou. Každá z nich měla svůj styl života, svou zábavu, své představy o životě a svá práva. Nemá jistě cenu tu dokazovat, že tenhle rozdíl byl a je v každé společnosti. Věděli to dokonce i komunisti, kteří hovořili o dělnické třídě a venkovském proletariátu.

Do médií často pouštěná tvrzení, že Miloše Zemana volí lidé z venkova a ti méně vzdělaní, má nejspíš vyvolat pocit studu za takovou volbu a přinést hlasy jeho protikandidátovi. Čím se vyznačuje uvažování lidí z menších míst, kde má Miloš Zeman opravdu velkou podporu?


Se vznikem sociologie už v 19. století vědci exaktně popisovali, jak se liší postoje a názory obyvatel venkova od obyvatel průmyslových aglomerací. A záhy se toho začalo využívat v politickém boji. Na konci 19. století u nás vznikla agrární strana, která svou politiku postavila na prosazování zájmů venkova. Alois Švehla tehdy vymyslel heslo, které pak platilo více než tři desítky let: „Venkov proti městu.“ Přední sociolog první republiky Inocenc Arnošt Bláha, který stál u zrodu sociologie venkova, už tehdy popsal rysy chování typického jedince spjatého s venkovem, které jsou patrné i dnes. K nim patří – ve srovnání s městským obyvatelstvem – větší míra konzervativnosti, lpění na tradicích, úcta k národu a pragmatismus.

Mnozí političtí komentátoři, kteří se nad chováním venkova tváří udiveně, by si měli nějaké sociologické práce přečíst. Pak by snad nebyli překvapeni tím, kdo v Anglii hlasoval pro brexit či proč u nás má Miloš Zeman na venkově tak pevnou pozici. A určitě by nikoho z nich nenapadlo psát komentáře o nevzdělaných venkovských balících, kteří se dají ovlivnit populisty, místo aby vzhlíželi k myšlenkám pražské intelektuální kavárny.

24 komentářů :

 1. Už zase chce někdo spojení národa v jednu masu pod vedením těch jedině správných, neomylných a povolaných...Ale těm, co to dnes chtějí toto přeci před převratem vadilo, chtěli pluralitu názorů, svobodu projevu,demokratické volby, které již sami o sobě rozdělují. Dnes už nikdo nedostane 99,9% hlasů.

  OdpovědětSmazat
 2. Několik bodů :
  1. Společnost je rozdělována zájmy a názory.
  Lidé, společenské skupiny, třídy, politické strany .... gangy mají různé zájmy, které se snaží prosadit. Často na úkor druhých.
  2. Již ve starém Římě platilo ono pověstné "divide at impera" (rozděl a panuj). Společnost se lépe ovládá, když budou její členové míre v určité míře rozdělení. Elity potřebují klid na práci. Média toto zadání plní řádně, o tom není třeba pochybovat.
  3. Objeví-li se v systému výrazný politik, který říká některé věci na plná ústa, nastává problém. Ruší kruhy.
  Takže ano, Zeman "rozděluje společnost".
  Věřím, že typický maloměšťák tomu věří.

  OdpovědětSmazat
 3. Rozdělování může být ovšem nejen přirozeným dějem ve společnosti, kde je různost názorů povolena. Může být i dějem řízeným, typicky diktaturami, kde platí rozděl a panuj, samozřejmě i v naší diktatuře kapitálu. V ní, jak vidíme, je uměle vytvořeno beranidlo pro rozdělování společnosti, tzv. střední třída: to nejsou kapitalisté, ale je jim kapitálem slibováno, že se jimi stanou a že se zařadí vedle Baťů, když budou skákat jak oligarchie píská. Proto ta snaha této třídy zrazovat občany národa je tak silná! Klasickým představitelem střední třídy, vyrobené kapitálem, je pražská kavárna. Ano, někteří skutečně se dostali na pomyslný "Olymp" kapitálu a stali se hospodskými, modními prodejkyněmi, veksláky s padělky obrazů známých malířů, kšeftsmany s vínem a jiným alkoholem, generálními řiditeli divadel, žijících z peněz daňových poplatníků.... ale zatím žádného Baťu nevidím. I to je k vzteku, mnozí zkrachovali, ale když nemůžeš, tak přidej - říkal Zátopek a oni v zaprodanosti kapitálu přidávají. Kde že jsou časy umělecké avantgardy - ta dnešní RETROGARDA!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. díky, zasmál jsem se, ještě teď mne bolí břicho :-)

   Smazat
 4. Při hadráku se křičelo, chceme pluralitu názorů a ne jednu ideologii. Uplynulo pár desítek roků a Vehementně se křičí o rozdělování společnosti panem presidentem. To máme snad všichni táhnout za představitelem evropských hodnot pornohercem Jandou? To jsme to dopracovali s celou EU. Psát a mluvit se může jenom korektně a ne pravda.

  OdpovědětSmazat
 5. Vážený pane Vondruško, jste chytrý, vzdělaný, pohledný muž. Viděl jste na obrazovce poslance Stanjuru a jeho odbarvený černo-černý poklop. Připomíná panáčka Igráčka. Proč ho chcete překonat, máte dost vlasů, pečlivě upravené šediny, jsou mnohem svůdnější. Bojím se doby, kdy se vynoříte s trvalou. Nic ve zlém.
  Zlata Chudá

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zlatko, muži od určitého věku rádi experimentují. Já si do důchodu přál šediny. Protože dcera je kadeřnice a šediny stále nebyly ani s její pomoci správného odstínu(Hapky), jsem je na protest obarvil do ruda(získal jsem přezdívku rudá Soňa a na výletě obdiv jednoho lesbického páru). Před sedmdesátkou jsem zkusil odstín zelené ale Blanarovičová nezabrala. Ani ty šediny. tak teď po sedmdesátce čekám v domnění, že se dočkám jako husa klasu. Naštěstí má co šednout bez holin. PS. zdálo se mi, že i Babiš decentně přibarvil. To mají z těch starostí v politice, všichni rychleji šednou. Apropó, neměl bych to také uspíšit politikou?

   Smazat
  2. Pan Povolný má ambice nejen v oboru eroticko-kadeřnickém.

   Jeho výzva, která se objevila pod článkem "Frustrovaná povolební Kavárna", by neměla zapadnout:

   Miroslav Povolný neděle 4. února 2018 21:27
   " Jeden nápad bych měl. Zjistil jsem, že v každé straně se do čela časem dostanou JINOVĚRCI s CIZÍMI pasy. Tomu se dá zabránit vytvořením ETNICKÉ strany, což ústava nezakazuje. Navrhuji stranu etnických Slovanů (SES) a protože jsem solitér nabízím k projednání možností můj mail miroslavpovolny@seznam.cz ke korespondenci mimo NR. Snahu mám, ostatní je na vás."

   -- K přihlášce zaslané panu Povolnému nezapomeňte přiložit doklad o arijském původu. --

   Smazat
  3. 9:40-dík za reklamu, sám to nestíhám.

   Smazat
  4. Vážený pane Povolný, nenechte se urážet primitivci a nečinnými závistivci, víte koho mám na mysli. Život není věčný, nenechme si jej kazit. Fandím Vám, máte moje sympatie.
   Děkuje Zlata Chudá

   Smazat
  5. Já děkuji paní Chudá a věřte, že pitomci mně neuráží, naopak jejich jekot je mi odměnou.

   Smazat
  6. Rasa a její zájem stojí nad jednotlivými jejími větvemi, národy. A WWII. prohrála Naše rasa jako celek, ne jen nějací Němci! Každý Čech se moh dříve či později poněmčit, nikdo to nepozná, ale čmoudem se nestane a do mentality koránu či jiných divošských kultů nepronikne i kdyby se potentočkval! Slované by bývali byli z velké části odsunuti za Ural, kde by toto území osídlili naší, tedy Bílou rasou a zachránili ho tak pro nás! Nyní připadne rase žluté, bohužel. Tak jako celý zbytek Ruska a ten ocásek na konci Asie zvaný Evropa zase rasám tmavým. Páč dějiny píší jen rasy rozpínavé a ostatní - ty zdegenerované a změkčilé z ní bývají odejity.

   Smazat
 6. Pyšná Praha, kterou živí celá země!

  OdpovědětSmazat
 7. Já skutečně neznám zemi, kde je lid názorově zcela jednotný, dnes tedy krom KLDR. Jednotný je možná dobytek na pastvě, stádo pakoní nebo smečka hyen a podobně. Jednotnost znamená pouze využívání svých pudů a zároveň nerozvíjení nového myšlení, jednotní byli také lidé za nacismu nebo fašismu, ato pod trestem smrti. Jednotní jsou také lidé nyní v Saudi Arábii, Kataru apod., pod vlajkou půlměsíce, pokud zde nebo v podobných státech není zrovna občanská válka. Avšak většina prudce inteligentních komentátorů mainstreamu po jednotě, s pěnou u úst, neustále volá. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 8. Takových dívenek komentátorek je v ČT hafo . Co kdyby si tyto dívenky místo kydání hnoje na Zemana vzaly vidle a šly kydat hnůj někam do kravína ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to nemají dostatek vzdělání.

   Smazat
  2. Proč chcete ty krávy tak trestat jejich přítomností?(Myslím čtyřnohé)...

   Smazat
 9. Na rozdíl od společnosti prvobytně pospolné, je současná společnost středoevropského státu, dělena mnoha způsoby. Toto dělení vyplývá z jejich tradic a z potřeby zajistit její funkčnost. Dokonce se různé skupiny sdružovaly do zájmových politických stran, jako zemědělci, katolíci, zaměstnanci, atd. Nikomu to nikdy nevadilo a nikdo nepovažoval za fatální, že např. agrárníky volí jiná skupina obyvatel, než socialisty.
  Takže vo co go? Podle mého názoru o našeho milého Kalergiho a jeho následovníky, kteří chtějí islamizovat evropský prostor. Ani náznakem se nechtějí zeptat na názor obyvatel, jak by velela politická tradice tohoto prostoru. Samozřejmě znají jejich odpověď předem a všemožně brání, aby tato odpověď byla vůbec vyslovena. Avšak část obyvatel se umlčovat nenechává a tuto negativní odpověď dává.
  A právě tito jsou ostrakizováni, že dělí společnost. Už není řečeno, že ji dělí na ty mlčenlivé, kteří se bez odporu nechávají vést k vlastní národní likvidaci a na ty, kteří chtějí této likvidaci zabránit. Prostě dělí společnost a proto by si ostatní na ně měli dát pozor a poslouchat, co si nemáma Angela a synek-manžílek Emmanuel o nich myslí.
  Můžeme být hrdí, že u nás jsme strejdy Zaorálky, Sobotky, Bělobrádky, atd. poslali do propadliště dějin. Ale jak dlouho ještě budeme čekat, než totéž učiní se svými degeneráty v Německu, či ve Francii? P.K.

  OdpovědětSmazat
 10. Tož to nevím, vrstvy lidí s podobným způsobem obživy atp jak tam autor píše, no to jistě, spíš v naší moderní době každý za svým cílem, kam ho srdce táhne, kde chce nalézt štěstí. Na to ale potřebuje druhé lidi,a nejsou to jen lidé z té jeho vrstvy. Tak společnost bohatne, protože v tom mají lidé svobodu, no v naší době spíše bohatství se koncentruje, protože v tom má svobodu. Každý vidí, že jsou věci, které lidé s podobnými názory sami nedokážou, a chtějí-li se a společnost jako celek hnout z místa, musí najít to, co je jim společné, společné hodnoty, a takové jsou, i když to vypadá, že se již zhroutili. Je to rozdíl mezi myšlením JÁ k myšlení MY, a obojí normální společnost potřebuje. A v tom je celý ten problém této debaty o jednotě. Demokraté, konzervativní i liberální, se tváří, že volání po jednotě je jaksi antidemokratické, a argumentují jako zde někteří výše, že to vede k totalitě. Ale o takové jednotě tu není řeč, jde o jednotu, bez které se společnost rozpadne, protože přestane být soudržnou. Že prý jednotné je stádo dobytka, to je pravda, i ten dobytek má víc rozumu než my. Jiný volá po jednotě v tom, aby staří konečně pochcípali, jiní po jednotě v nenávisti, třetí po jednotě v unii s totalitáři a bankrotáři pod hvězdným praporem,...každý si doplní sám. Rozdělení je přirozené jako jednota ve lži a nenávisti. Proto jsme lidé, že umíme chápat, že na sobě navzájem závisíme, že jsme spojeni hlubším poutem, než si mnozí umí představit. Jednota jako spojení lidí ve vzájemné kooperaci, která přináší radost a uspokojení, je to co tento národ potřebuje, a to je také jeho současný úkol, tentokrát třetí v pořadí.

  OdpovědětSmazat
 11. Dobře je to v článku napsané ať jsi kavárna strčí svůj pohled na svět někam. NÁROD+RODINA souhlas netřeba.

  OdpovědětSmazat
 12. Praha vysává venkov a ještě se venkovu vysmívá.Mosty se jim drolíale metro rozšiřují,pitnou vodu prodala cizákům ale trubky a "trouby" si ponechala.Strahovský stadion likviduje protože již nikdy nedokáže zorganizovat něco tak velkolepého jako byla Spartakiáda.Jen ten doktůrek utratil zbytečně za přípravu (!?!?!?) olympiády několik stovek milionů.....Venkov je dobrý jen aby platila dopácel na pražáky....Ať vám přidá něco ze svého vámi milovaný Drahoš,milí Pražíci křtění Vltavou......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hodně Pražáků již neví, co je to být pokřtěn ve Vltavě.

   Smazat
 13. Az zase budou vladnou komuniste, jako KSC, zeme nebude rozdelena, jako nebyl treba v r. 68, kdy 99,9% naroda stalo za KSC. Jen co se k moci dostaly pravicove vlady, vcetne CSSD, ze me se rozdeluje, na ty, co chteji NEJVIC UKRADNOUT (a tem vevodi PRAHA) a ty, co jsou nejvic vykoristovani, lidi z venkova. Ono by take moc tehle zemi pomohlo ZBAVIT SE PRAHY, pomohlo by to vice nez zbavit se EU a NATO. A nejvic by to pomohlo Praze, i tam by se dostal zdravy selskyy rozum. - P.Bezruc- PRAGA CAPUT REGNI, bylo, je a bude.

  OdpovědětSmazat
 14. Tak to je dílo. Pan doktor Vondruška svojí tezí vyvolal debatu, která není úplně a vždy k věci. Ten úkol je obrovský. Nikdo nemá ani odbornou ani finanční kapacitu, aby začal předělávat EU na to společenství, kterým byla po jeho zřízení. A tak jdou do popředí jednoduchá řešení. Boris řekl Britům, že miliony, které platí Velká Británie denně do rozpočtu EU, půjdou po vystoupení země z EU do zdravotnictví. Na to slyšel každý druhý a dopadlo to brexitem. Škoda. A v ostatních státech to bude brzy podobné. Současní politici levicové a neomarxistické Evropy si rybník nevypustí. A budou se bránit do posledního cdechu. Kdo by to také za ty prachy nedělal. Nikdo z národních států není schopen vypracovat žaloby na představitele EU, zejména kreaturu Junckera a napadnout ty šílenosti, jako je přerozdělování, dotace atd. apod. Na to není kapacita. Smiřme se s tím, že EU pomalu vyhnije. Skončí to, až jim přestanou chodit peníze. Možná se to urychlí pádem ekonomiky nějaké země eurozóny. Třeba Itálií. Řecko je na to moc mrňavé. Do té doby nás tato věc bude rozdělovat i u nás v republice. SL

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.