Reklama

čtvrtek 22. února 2018

„Dosť bolo Havla!“


Zdeněk Hrabica
22. 2. 2018
Pod títmto titulkem „Dosť bolo Havla!“, napsaným mou rukou, vyšla v LUKu 8/2018 21.února 2018 moje fotografie z Bratislavy, kde jsem byl na služební cestě v roce 1989. Je z návštěvy Václava Havla v Bratislavě, kam přijel s prezidentskou vlajkou na mercedesu po návštěvě Bonnu, krátce po té, kdy se hanebně omluvil Němcům za zločiny Čechů při jejich „vyhánění“.


Bratislavské Náměstí Slovenského národního povstání burácelo. Havel se svou ochrankou, kterou mu sestavili z „práčat“, ze studentů pražského Institutu tělovýchovy a sportu běžel jako když do vrabců střelí pod lešením. Běžel přímo k autu, které mu dav poškodil. Snímek se podařil.

O léta později jsme si o tomto mém husarskému kousku povídali s Něžným barbarem, s Egonem Bondym, v bratislavské Laurinské ulici, když přijal slovenské státní občanství. A pozval mne písemně na návštěvu k sobě s oslovením „Milý soudruhu Zdeňku“, napsaného zeleným inkoustem.


 Ta fotografie je mým rodinným stříbrem.

Odehnala ode mne desítky mých někdejších přátel, i hodně blízkých lidí, mezi nimi i několik „ukomunistů“, kterým jsem v minulosti hodně pomohl k existenci. Nosili na klopách placky s fotografií a nápisem „Havel na Hrad“. Dneska sice už zase nadávají a závidějí jako včera, stačili si nahospodařit, ale Havla přesto nejenom orálně milují. Neberu jim to.

Čo bolo to bolo! Jsem skoro v exekuci.

Řádky píšu ne kvůli sobě; často dělám skoro dysgrafické chyby. To dobře vědí Karel Sýs, MUDr. Ivan David i Emil Polák. Stejně jako to vědí i jiní. Ale píšu to proto, že ta fotografie nyní vyšla v LUKu, jako by z objektivu Františka Dostála. Moc si Františka po desetiletí vážím, jako chodícího profesionála a kamaráda a dobře vím, že naše vztahy k Mesiáši, kterého si já ale vůbec ani za mák nevážím, se značně liší. Takže jsem si dovolil napsat, že fotografie s Václavem Havlem, když ho z Bratislavy hnaly „sametové“ davy jako kozu, utrženou z řetězu nebo po výprasku je z mého objektivu, nikoliv z jeho.

Foto autor

23 komentářů :

 1. Václav Havel byl zvolen 29. prosince 89. Pak jel do Bonnu a na Silvestra na Slovensku? No už moc nepamatuji.

  OdpovědětSmazat
 2. Už to opravdu není vůbec podstatné, den jak den a měsíc jako měsíc. Podstatné je, že jel do Německa a do Bonnu dříve než jel do Bratislavy. To jsou hlavní symboly. A dříve než vzdal hold Slovensku omluvil se Němcům - prý za české zločiny.

  OdpovědětSmazat
 3. Jo, lítaly vejce, škoda že to nebyly vajíčkové g.......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda, měly to být dlažební kostky....

   Smazat
 4. Kdy se omluvilo Německo, Anglie, Francie a Itálie nám za Mnichov a všechny zločiny na to navazující proti českému národu, za genocidu Slovanů? Samozřejmě na těch "nadnárodech" něco takového chtít, my podnárod, taková drzost. A my idioti jsme vlezli do toho souručenstvím kapitálu, pod jeho diktaturu.
  Stále slyšíme o obecném referendu, jen nevím proč křičí většina od žlabu, nikdy CZexitu - to nemohou rozhodovat lidé, ale jen nadlidé? Než omezené referendum na duchu, tak raději žádné, ať se ta pseudodemokracie modelovaná diktaturou kapitálu prostřednictvím politických loutek "tradičních a systémových" partají projeví! Ať občané vidí, jaké mají dráby nad sebou!

  OdpovědětSmazat
 5. Ano Ano je jen další divadlo.Babiš to možná myslí dobře, ale jeho tváře ve straně mluví za vše. Stropnický Valachová Pelikán a mnoho dalších je jen obrázek co za svoloč jste navolili.Já se hlásím Tomiu Okamurovi a věřím, že další jeho voliči neuhnou jak půjde do tuhého.

  OdpovědětSmazat
 6. Jak nas ve school škole učili alfa a omega,Havel je demokracie a demokracie je Havel-to učili ve škole a biloto nalsáno před vstupem do školy velikim písmem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro 19:33
   Na Vaší Alma mater jistě patříte mezi nejlepší studenty.Za své studijní výsledky určitě pobíráte stipendium. Jsem rád že i já ze svých daní mohu přispět již na první pohled výjimečného studenta.

   Smazat
  2. Tak se snažím děšifrovat, co jste nám chtěl tím blábolem sdělit. Zatím mě napadá jen mentální postižení autora.....

   Smazat
 7. 19:33
  Navštěvujete dobrou školu.Hodně Vás už naučila a ještě naučí.Držte se jí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:54 Velice vtipné, moc jsem se pobavil, Palec nahoru. V.J.Horák

   Smazat
  2. 19:33 Mýlíte se, takto má vypadat projev studenta školy demokracie budoucnosti.

   Smazat
 8. Havel byl a je pro Česko horší,než prohraná bitva českých stavů na Bílé Hoře v roce 1620,což ovlivnilo negativně osud českého státu na další dlouhá léta tvrdou rekatolizací,poněmčováním,likvidací a zakazování českých knih a spisů a nastolením absolutismu.
  Historie se opakuje v modernějším hávu.

  OdpovědětSmazat
 9. Patřím k těm,co Havla obdivovali.Dnes,kdy čas odkryl podstatné, lituji své naivní důvěry. Dnes vím, že on trpící,žalářovaný a donucen pracovat v pivovaru,musel svůj bílý mercedes parkovat o ulici dál,aby nedráždil pracující. Byl prostě jeden z nás.

  OdpovědětSmazat
 10. takže my sme na Slovensku zasa vedeli viac - i hnali sme ho, a až teraz vám došlo čo to bol za Grassel ?

  OdpovědětSmazat
 11. Měli jsme držet pospolu, jak kázal Svatopluk.

  OdpovědětSmazat
 12. ....a ta noha Jana, Pavla, kopla do prdele Havla...:-)

  OdpovědětSmazat
 13. Mediální rychlokvaška, chcípák, kulisák, lhář a ožrala Gabel sliboval občanům, že presidentství přijme jen do nejbližších voleb. Opak byl pravdou. Že nepřijme majetek v restituci. Opak byl pravdou. Že nebudeme v žádném vojenském paktu a budeme žádat jejich rozpuštění. Opak byl pravdou. Že budeme mít sociálně spravedlivou republiku. Opak je pravdou dodnes. Nakonec Gabel morálně hanebně skončil jako obhájce "humanitárního bombardování" Jugoslávie, našeho věrného spojence ve světových válkách.
  Lhář Gabel na plnou hubu prohlašoval před celým národem a kromě mnoha jiných slibů sliboval, že:
  1989: Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, že pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce.
  1990: Již nikdy do žádného vojenského paktu nepůjdeme.
  Zda tyto sliby splnil, si udělá čtenář sám!

  OdpovědětSmazat
 14. Havel přijel poprvé na Slovensko 12.ledna roku 1990, bylo to asi deset dní po návštěvě Německa.
  Budoucí vazal se přišel představit německému panovníku i s voly. Viděl jsem zhodou okolností přistání a uvítaní Havla na letišti v Bratislavě. Nebyl by to Havel, aby téhož dne neuděloval Slovákům, nevyžádané rady, jako například tu, že by se měl jeden veliký památník stojící nad Bratislavou odstranit. Jde o památnik osvobození Bratislavy Rudou armádou. Je tam pochovaných okolo osm tisíc vojáků. Tato "rada" vyvolala v slovenských intelektuálních a vládních kruzích nepříznivou odezvu. Osobně si myslím, že Havel již tehdy myslel na to, že jak rozdělit Československo a to byl prvý krok. Pokud to tak nebylo, tak potom lze říci, že to byl hňup jak pouliční lampa.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:24:
   My Blaváci, máme v hlbokej úcte Slavín, týčiaci sa nad Blavou. Je to pamatník padlým sovietským vojakom, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Blavy 4.4.1945. Patrí im náš vďak, česť a sláva! A žiadne Havlove kecy to nezmenili!
   Taktiež postoj Blavákov k urážlivým slovíčkám Havla o údajných "kralikárnach" v Petržalke (pravobežná časť Blavy). Veď o tých veľkých priestorných bytoch nič nevedel a len nás urazil.

   Smazat
  2. Chtěl bych se dožít okamžiku, kdy na stěnu parlamentu bude umístěna deska s citací zákona: "Václav Havel, zasloužil se o zničení společného státu Čechů a Slováků."
   Jinak s těmi králíkárnami na Petržalce to nebylo poprvé. První pracovní den r.1990 se V.H. postavil na kanál v centru Litochlebského náměstí a hledě na Jižní Město pronesl pamětihodná slova ve smyslu, že se diví jak lidé mohou v takových králíkárnách žít. Dnes je u nás několik milionů lidí šťastno, že mohou žít alespoň v těch panelácích.

   Smazat
 15. Havel rozbil Československo jako pomstu za to, že jste ho vy Slováci v roce 1992 nezvolili prezidentem. A jak šlo rozpadu zabránit? Ony ty tři pruty Svatopluka jsou totiž Čechy, Morava a Slovensko. A Češi pořád mají Moravu po staletí jako léno a k Moravě a Moravanům se taky tak chovají. Nadřazeně a přezíravě, jako ostatně i ke Slovákům.

  OdpovědětSmazat
 16. Pryč s havlem a havloidama na smetiště dějin.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.