Reklama

čtvrtek 22. února 2018

Hrdina, který se nehodí…

Přemysl Votava
22.2.2018 VašeVěc
Naši stateční předkové vytvářeli slavné dějiny naší země. Jejich činy i jména nám závidí celý svět, zapsali se do dějin obou světových válek. Českoslovenští legionáři bojovali na transsibiřské magistrále, naši letci trestali německé okupanty v bojích nad Británií, 1. československý armádní sbor v SSSR osvobozoval Kyjev a další města na Ukrajině, Polsku, Slovensku…, svět obdivoval naše výsadkáře, ti spolu s domácím odbojem, poslali do pekla R. Heydricha,… Naši vojáci a další vlastenci umírali za svou vlast, mnozí se vděku nedočkali.

V Čechách tradičně oslavujeme i kamenujeme, to vše bez dlouhých cavyků, k tomu připouštíme lži i polopravdy. Ty pak papouškujeme po desetiletí… sochy kácíme, ulice přejmenujeme, hrdiny v hrobech ještě po desetiletí kádrujeme. Láska k vlasti se nenosí.

Příkladem hrdinů ze té „špatné barikády“, je Julius Fučík (23.2. 1903 – 8.9.1943). D nes si připomínáme 115. výročí jeho narození. Pro ty školou povinné, …. Julius Fučík byl významný prvorepublikový novinář, spisovatel, divadelní kritik, hrdina protifašistického odboje, ale také přední komunista. A to je ten „škraloup“ na jeho kádrovém profilu. Jeho slavná „Reportáž…“ psaná za německé okupace ve věznici na Pankráci, byla přeložena do 90 jazyků světa. Také je nutno říci, že „Reportáž psaná na oprátce“, se stala naší nejvíce překládanou knihou. 167 motáků propašovaných z pankráckého vězení, je výpovědí o hrdinství i zbabělosti. Julius Fučík se stal po únorovém převratu symbolem nové moci, ale za to Julia Fučíka přece trestat nemůžeme ….

Julius Fučík je opět kádrován, má být vymazán z naší paměti. Jako další vlastenci věřil ve své ideály podobně, jako desetitisíce statečných z období německé okupace, kteří položili své životy za svobodu své vlasti. Byli mezi nimi národní socialisté, komunisté, sociální demokraté, sokolové a další bezejmenní hrdinové, ti všichni bojovali na jedné barikádě.

Fučíkovo jméno má být zapomenuto, nehodí se do polistopadové režie. Mizí z učebnic dějepisu, z české literatury i z historie protifašistického odboje. Jeho sochy byly odstraněny, roztaveny. Dnešní mladá generace, dostává nové vzory, často jen ty virtuální hrdiny, prostřednictvím médií či PC. Nekamenujme hrdiny…..

Fučík byl komunistou, ale i českým vlastencem. Zemřel na německém popravišti (8.9.1943). Fučíkovým odkazem nám budoucím, se stalo jeho známé "Lidé bděte!"

- - -

40 komentářů :

 1. Jeho odkaz "LIDÉ BDĚTE" je dnes,jako snad nikdy mimořádně aktuální.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bděte a do prdele jděte! Vy mrdky rudé, co po vás zbude? Jen země zničené a národy chudé ...

   Smazat
 2. Zato feministka Horáková, která byla popravena komunisty i přesto ,že kolaborovala je pro tento hyjenistický režim ta pravá hrdinka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě si myslí, že by také, jako oni, byla pro morální a hospodářský rozvrat našeho státu, devastaci české kultury a školství, nahrazení našich židovskokřesťanských základů multikulturní a následně islámskou ideologií, atd.
   Zřejmě o Miladě Horákové nic neví...

   Smazat
  2. 19:14 Ještě loupežní vrazi mašínové ty pro ně jsou též hrdinové.

   Smazat
 3. Hodnotný a aktuální článek.
  Nechal bych jej povinně přečíst všem demokratům, neziskovkářům a eurohujerům, ale hlavně žákům a studentům škol.
  Zajímalo by mě, jestli by to někdo přečetl např. v poslanecké sněmovně - odvážil by se k tomu třeba někdo z dnešních komunistů ?

  OdpovědětSmazat
 4. Nejen ona.I Mašínové jsou "hrdinní odbojáři"
  Je šílené,jak se překrucuje historie.A jak překroucenou ji hustí do dětí ve školách.Dnes se šlape po husitech,po obrozencích,po vlastenectví,po klasické české literatuře.Ale zato se učí neuvěřitelné,nečtivé a slaboduché slátaniny Havla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:42 Srovnávat dr. Miladu Horákovou s bratry Mašíny je zcela zcestné, zřejmě si to současní "historici" ani "neuvědomují"...

   Smazat
  2. Srovnávat Horákovou s vrahy, to může opravdu jenom těžce retardovaný hlupák. Horáková nikoho nezabila, aby se obohatila o to, co oběti ukradne. To mi připomíná kandidáta na prezidenta pana Horáčka, který tvrdil, že jeho vekslácká minulost bylo rozvracení komunistického systému zevnitř.

   Smazat
  3. Milada si trochu hrála na hrdinnou disidentku v dobách, kdy to moc nefrčelo a asi si myslela, že na hranicích už stojí "osvobozenecká" americká armáda, ale nějak to nevyšlo.

   Smazat
  4. V Usa a jinde je tech "hrdinu' vrahu mraky..

   Smazat
 5. Četl jsem Reportáž, ze zvědavosti, ještě v dobách socialismu a líbilo se mi to. Musím skouknout nové vydání s fotkama motáků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám ho. je skvělý, doporučuji. Na vydání se lví měrou podílel i Ransdorf. Zřejmě i proto už není mezi námi....

   Smazat
 6. Pěkně napsáno a nadto i v době, která si to připomenutí zasluhuje.
  Jen jednu drobnost: Ti další "bezejmenní" hrdinové, kteří všichni bojovali na jedné barikádě, samosebou jméno měli! Jen nebylo tak společensky známé. A možná, že někteří z nich projevili i vyšší hrdinství. Pro jejich blízké to však byla ztráta stejně tak bolestná, jakou byla ta v případě známých osobností, co pro historické připomínky to jméno mají ...

  OdpovědětSmazat
 7. Nejsme jako oni. Vyzýval na Václaváku v 89. Havel z balkonu a nadšený dav Pražanů mu stejně odpovídal. Nejsme jako oni, nejsme jako oni. Oni, ti, kteří v učebnicích dějepisu zamlčovali pravdu o našich letcích v Anglii a 1.republice. Masaryk byl okrajová osoba a z 1.republiky se připomínala v podstatě jen Mostecká stávka, Duchcovský viadukt, Osvobozené divadlo a interbrigadisté ve Španělsku. Hus jako předobraz komunisty a Žižka jako ten kdo pochopil ale ještě neměl stranickou knížku a Jánošík jako učiněné dobro pro chudé Slovensko. Pak také, že Francie a Británie nás zradila a SSSR chtělo přispěchat na pomoc. Nejsme jako oni. Proto jsme po převratu nejprve pošlapali vše od r.48 jako kdyby všichni obyvatelé byli 50 let disidenti a nikdo tu vlastně nežil. Okamžitě jsme radostně pošlapali své rodiče, prarodiče a jejich odkaz. Vše co bylo přínosné pro 90% obyvatelstva bylo okamžitě zadupáno, aby bylo rychle zapomenuto, armáda deklasována a vrcholem všeho je současná relativizace celých dějin České samostatnosti. V předloňském roce bylo osvobození v r.1945 přejmenováno na obsazení území postupující Rudou armádou, osvobození ČSR hrdinnými boys a v loňském roce došlo i na Masaryka, Mnichovskou dohodu a v podstatě nedotknutelného Husa a Karla IV. Vše završil v r.2015 polský ministr kultury jenž na pietním aktu v Osvietimi vzkázal celému světu, že máme všichni v paměti jak SSSR napadl Německo. A naše elity souhlasně přikyvovaly, chytajíc správný vítr do plachet. Toť výsledek činnosti intelektuálních elit činících pod moudrým vedením světového kapitálu, ale také mlčící většiny. Pátá kolona v první linii boje za rozvrácení státu zevnitř relativizací jeho podstaty, historie a národních velikánů a hrdinů, kteří tu historii spolu s miliony věrných vlastenců psali. Pseudoelity v první linii hybridní války. Nejste jako oni. Jste daleko horší a je z vás a vašeho chamtivého pokrytectví na zvracení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:03
   Není co dodat.Souhlasím s Vaším hodnocením.V podstatě jste to shrnul velice dobře.

   Smazat
  2. Toto by se mělo říkat na školách mladým a hloupě oblbovaným.Palec nahoru.

   Smazat
  3. A tihle novodobí Koniášové jseu v žoldu soldatesky USA.

   Smazat
 8. Jen dodám, že Fučík byl přítelem Voskovce a Wericha, se ženou Gustou žil málo let, tu neustále podváděl a ta na na různých setkáních s občany ještě po třiceti letech ronila slzičky jak se milovali. Dále nevím kolik výborů KSČ v ilegalitě, v odboji bylo pochytáno(většinou na udání) a popraveno. O jednom vím, že byl schován a odhalen v Brdech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:15 - Když nic nevíš o výborech KSČ, tak proč to uvádíš? Nebo máš důkaz proti Fučíkovi, blbe?!

   Smazat
  2. To, že Fučík byl hezký a ženský na něj letěli, je všeobecně známo. To snad není nic špatného. Navíc ho to tak nějak polidšťuje. Není snad ani nic špatného, že se znal s W+V. S Gustinou jsem se setkal osobně a udělal svůj názor. Ilegálních výborů bylo zlikvidováno několik, což je fakt ale nevím kolik, vím jen o tom v Brdech v trampské osadě a že jedním předsedou byl soudruh Zika. Navíc jsem se znal osobně s panem Kolínským, který vynášel motáky. Bydlel v Sedlci u Kutné Hory. Tak vo co de? Jestli víte o výborech KSČ za války více tak mne poučte. Proč hned blbe, vážený pane.

   Smazat
  3. Za to i se omlouvám

   Smazat
  4. Co maji Fucikovy styky s zenami spolecneho s jeho popravou v Berline ?Zacinam verit Zemanovi ,ze polovina Čech jsou dementi.Vy k nim urcite patrite.Fucik si zaslouzi nasi uctu a falsovani historie je kzbliti.

   Smazat
  5. Neklaním se k němu jako mnozí k Havlovi, vidím v něm normálního statečného člověka s chybami smrtelníka a jeho hrdinství nijak nezlehčuji.

   Smazat
  6. 8:31 tvou debilitu uz neokecas a neomluvis

   Smazat
  7. Fufik byl udavač a loupežník co skončil v kolumbijský džungli přestrojen za fousatýho peona a mastil tam karty s gestapáky co se s nim znal ještě z Pečkárny:)

   Smazat
 9. Dříve jsme mohli spolu s básníkem říci: Holota která řve vlast a myslí na trůny, kšefty a chlast. Dnes už se tato holota odkopala a zcela zjevně vystupuje proti vlastenecky a jediné co ji zůstalo je hamižnost a pomlouvání všeho českého.

  OdpovědětSmazat
 10. Bohužel největším hrdinou našich dětí je Harry Poter a pes Scooby Doo. To se ti naši "učitelé" literatury a českého jazyka vůvec nestydí?

  OdpovědětSmazat
 11. Lhát o vlastní minulostí dnešní mladý generaci mají učitelé po hadráku přímo v popisu práce!

  OdpovědětSmazat
 12. Je to pravda všichni kteří byly proti fašismu jsou naši hrdinové . Dnes je hrdina Jakub Janda umělec gey porna . To by čubrneli Gabčík s Kubišem .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čelit s holou prdelí nebezpečným putlerčikům je daleko větší hrdinství než někde na rohu ulice házet bomby po neozbrojeném člověku!

   Smazat
  2. Banderovský hňupe, Ukrajinci resp. jejich dnešní nacistická junta hlásá, že Ukrajina má nejpočetnější armádu v Evropě. Jjeich "hrdinství" je však vede k tomu, že bombardují civilní obyvatelstvo povstaleckých republik. Řádně vyzbrojeni, řádně vycvičeni, ovšem s nulovou morálkou.

   Jen svině se může otřít o národní hrdiny, který vděčíme za obnovu naší republiky. Doufám, že tyhle tvoje náckovské kecy redakce eliminuje, protože do slušné společnosti diskutérů ty rozhodně nepatříš!

   Leo

   Smazat
 13. Obávám se,že všichni padlý a zavraždění za protektorátu jsou "rádi",že se tohohle bordelu nedožil!

  OdpovědětSmazat
 14. K Fučíkově Reportáži jsem se dostal až v současnosti a to přesto, že to byla v dětství naše povinná četba. Jsem rád že jsem se tomu tenkrát dokázal vyhnout, protože až dnes dokážu pochopit jak je to strhující svědectví a silné čtení.

  A pak je tady ještě jedna kniha.. Na tu ale nemám. Jednou, snad, až na to budu sdostatek silný a čistý si ji přečtu... Mám na mysli: "Zlomky života" od krásné a statečné Marušky Kudeříkové.


  OdpovědětSmazat
 15. A pokud hrdinové své doby dnešnímu kapitalistickému režimu u nás nevyhovují, jsou vymazávaní když to jde a když rto nejde, tak je jejich historický význam falšován - podle potřeby na růžovo, nebo na černo. Potkalo to i TGM, pod jehož fotografií v parlamentu se předvádějí pro televize jeho díla naprostí neználci a největší žvanilové Česka v současnosti. Potkalo to Eduarda Beneše, kterého semlela kryplová politika Francie a Británie ve spolupráci s Hitlerem. Nakonec ani Hus ani Komenský nejsou "košér" pro dnešní kapitalistické politruky v tzv. systémových partajích. Včera se producírovala a vyžívala paní Jilková ve svém pomlouvačném a společnost maximálně rozdělujícím pořadu na konto Zemana, ve kterém nejprimitivnější nenávist čété překonávala suverénně i antisemitismus Göbbelse. To jsou moderní "demokratické" metody pro plnění příkazů kapitálu, bez kterých se nelze ve státě organizovaném ze zákulisí zločinci, obejít.

  OdpovědětSmazat
 16. Proč se z čt stali čuráčkové ? Hlásná trouba , ale čí?

  OdpovědětSmazat
 17. Tak jako již tolikrát v minulosti vládnoucí garnitura
  poupraví dějiny k obrazu svému a snaží se vychovat novou generaci pro naplnění svých představ. Stačí relativně nedlouhý čas a začne se s překrucováním skutečností, za pár let už nebude jasné kdo začal a kdo vyhrál druhou světovou válku a kdo je viník a kdo oběť. Zase bude možné proti sobě poštvat normální lidi a budou se zabíjet ve jménu čehokoliv.
  Kdo z toho má prospěch není až tak těžké vypátrat, které banky, firmy a jednotlivci z toho těží. Zbývá jen doufat, že vzhledem k současné dostupnosti informací se lidé nenechají tak snadno vmanipulovat do nějakého nesmyslného konfliktu. Bohužel i na to je tady již pojistka v podobě nekopatibilní kultury importované do Evropy a kde se obávám , že bezbolestné řešení již neexistuje.

  OdpovědětSmazat
 18. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 19. "Plná účasť na tom čo tvoríme a čo sa dnes usilujeme , volá po hrdinských fučíkovských srciach." (Doslov slovenského vydania )

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.