Reklama

.

.

neděle 11. února 2018

Jak může být někdo tak drze samolibý a říct, že voliči jsou dobří jen k odhlasování vstupu do EU! Otázka referenda je nezpochybnitelná, vypěnila ekonomka ŠichtařováMarkéta Šichtařová 
11.2.2018   ParlamentníListy
Ekonomická sebevražda a Česko uvrhnuté do doby temna. I taková varování vysílají ekonomové z obav, že by důsledkem jednání o podpoře vlády Andreje Babiše mohlo být referendum o EU.
Analytička uznává, že jakkoliv je opuštění EU náročnou operací, případný Dublin IV považuje za mimořádně nebezpečný politický experiment. Je pro ní za hranou únosnosti!


Podle Markéty Šichtařové by bylo strategičtější uskutečnit referendum tak za tři, čtyři roky, abychom věděli, jak dopadl Brexit a jak dopadnou francouzské úvahy o případné vícerychlostní Evropské unie. Analytička uznává, že jakkoliv je opuštění EU náročnou operací, případný Dublin IV je ještě mnohem větším problémem. Případné vystoupení by mohlo být snadné, pokud by tvrdé jádro v čele s Francií a Německem nebylo mstivé, ale racionální.


V reakci na to, že při vyjednávání o podpoře druhé vládě Andreje Babiše se schyluje ke shodě na uzákonění referenda, zazněly hodně dramatické výroky ohledně zpochybňování členství Česka v EU. Naše případné vystoupení by se prý dalo přirovnat k dobrovolné amputaci ruky, šlo by také o ekonomickou sebevraždu, Česko by se ocitlo v pozici Běloruska a nikdo rozumně uvažující prý nemůže chtít českou ekonomiku závislou na exportu uvrhnout do doby temna. Měli by si politici tato aktuální vyjádření a varování ekonomů vzít k srdci a přestat si hrát s ohněm, tedy s myšlenkou na referendum o našem setrvání v Evropské unii?

Když lid mohl rozhodovat v referendu o vstupu do Evropské unie, má taky právo rozhodnout o vystoupení z EU. Vlastně když nad tím tak přemýšlím, sotva nacházím jiné téma, pro které by se referendum hodilo, všechno ostatní jsou prkotiny. Bylo by koncem demokracie „dovolit“ lidem odhlasovat vstup do EU, ale „zakázat“ jim odhlasovat vystoupení, nota bene když podmínky EU se po Lisabonské smlouvě zásadně změnily. Takže jedna věc je legitimita referenda – ta je v této otázce nezpochybnitelná.

Jiná věc je, zda je „šikovné“ o členství v EU hlasovat právě teď, když ještě nevíme, jak přesně dopadne Brexit, ani když nevíme, jak dopadnou francouzské úvahy o případné vícerychlostní EU. Umím si totiž představit, že znalost odpovědí na tyto dvě otázky by mohly u mnoha lidí změnit jejich názor na to, jak hlasovat, zkrátka nehlasovali bychom natolik naslepo. Asi by tedy bylo mnohem strategičtější referendum vypsat s dostatečným časovým předstihem a uskutečnit jej třeba za tři-čtyři roky. Ostatně i referendum v Británii se plánovalo roky.

Poslanec Václav Klaus mladší v rozhovoru pro TV Echo prohlásil, že pokud projde proti vůli České republiky reforma azylové politiky Dublin IV, která počítá s permanentním přerozdělováním azylantů v krizových situacích, tak by bylo na čase uvažovat o referendu o členství v Evropské unii. Ve světle nejrůznějších socializačních opatření, kontrol, buzerace toho, jak lidi mají, nebo nemají žít, ekologických doložek, mu Dublin IV připadá jako něco, s čím už bychom se smířit neměli.
Odpůrci referenda o EU ale tvrdí, že běžný volič nemůže mít dostatek informací, a proto by o něčem tak závažném rozhodovat neměl. Nebyla by ta volba nakonec mnohem jednodušší, tedy mezi prosperitou v EU a bezpečím mimo ni, na což by si lidé názor asi uměli udělat?

Opět se vracíme k vaší první otázce. Jak může někdo být tak drze samolibý, že si může troufnout říct, že voliči jsou dobří leda tak k tomu, aby odhlasovali vstup do Evropské unie, ale už nejsou hodni toho hlasovat o setrvání?

A mimochodem – já mám stejný názor na Dublin IV. I já jej považuji za mimořádně nebezpečný politický experiment. I pro mě je za hranou únosnosti.

A nenechte se mýlit, já případné opuštění EU vůbec nezlehčuji. Nikdy jsem neřekla, že by to bylo snadné. Ono by to snadné být mohlo, kdyby „tvrdé jádro“ Evropské unie v čele s Francií, Německem, Lucemburskem a spol. nebylo mstivé, ale bylo racionální. Proto také jsem pro vypsání referenda až poté, co budeme v některých otázkách moudřejší, a předesílám, že rozhodně to není černobílá věc. Bohužel jsem toho názoru, že jakkoliv je opuštění Evropské unie náročnou operací, případný Dublin IV je nejspíš ještě mnohem větším problémem.  ... ... ...

Pokračování na PL

40 komentářů :

 1. Je zajímavé jak tato sebevědomá sloupkařka (pardon - "analytička"!) předpokládá, že" tvrdé jádro v čele s Francií a Německem" bude "mstivé" a iracionální.
  Pravicová kravka si šikovně našla svou parketu. Zajímavý reprezentant polistopadové generace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zalez do díry demente!

   Vymazat
  2. Je velmi těžké slušně reagovat na váš výblitek bez hlavy a paty. Zřejmě jste za něco tak hloupého placen, ale možná jen máte v hlavě určité tvrdé jádro....Karel z Plzně

   Vymazat
  3. 20:58
   Však, jak je vidět, ani slušně reagovat neumíte!

   Pokud jste to ještě nepochopil: Šichtařová je pokračování Václava Klause jinými prostředky. Nic víc a nic míň!

   Váš obraz s "tvrdým jádrem" mě nejen pobavil, ale i přiměl k zamyšlení: není to nakonec opak toho, čemu se říká měknutí mozku? Jste vy v té Plzni všichni takhle vtipní?

   Vymazat
  4. 21:02 Kopnout vás do konečníku by bylo nadmíru záslužný čin.

   Vymazat
  5. 20:45
   Té "pravicové kravce" jak píšete Vy nezařazený sebevědomý vole nesaháte ani po kotníky.A svoji parketu jste si také našel,něco jako obecní kavárenský blb.

   Vymazat
  6. Zběsilé útoky na Okamuru: ….Děs z referenda je přímo mýtický….

   http://www.protiproud.cz/politika/3626-zbesile-utoky-na-okamuru-nasi-veznitele-dostali-poprve-strach-des-z-referenda-je-primo-myticky-cikansky-nebo-slovansky-holokaust-narod-i-stat-je-mozne-uchovat-jak-na-druhe-obrozeni-tady-jsme-doma-my.htm

   Vymazat
  7. na ty fotce je naschval provokativni asi potrebuje prorostovat pekac

   Vymazat
  8. Pane z vás musí mít vaše žena radost.Také používáte doma slovo kravka?

   Vymazat
  9. 12:07
   Já ne, spíš ona, když podobnou kravku vidí.

   Vymazat
  10. Že je mstivé, vidíme již nyní. \soudy kvůli kvótám, výhružky pokutami, atd.

   Vymazat
  11. anonym 20.45
   Vy jste ale kus hovězího,ta kravka podle vás má větší rozhled než vy,blbce jste ze sebe provedl sám,není co dodat.

   Vymazat
 2. Drze samolibý nebo spíše poslušná hloupá loutka. Hloupá, myslím proto, že věci posuzuje jen z jednoho úhlu pohledu, navíc z toho, který je silně proti národní a blíží se nejvíce současné Bruselské byrokracii, která je buď zcela nevidomá nebo "komusi" zaprodaná, popřípadě zde všichni toužebně očekávají Kalergiho cenu, jakou již v roce 2011 dostala m,j, frau Merkel. Dublin 4 je téměř dokonalý, jak postupně vyměnit evropské obyvatelstvo, ale také demokracii. Tzv. evropské elity to musejí vědět a je otázkou proč jej navrhnuly. Čeká nás velký boj proti nim a je u nás však málo politických stran, které toto vnímají, ale zato hodně politických tzv. nevládních organizací, které naopak Dublin 4 vědomě a účelově prosazují, ato z mnoha pro sebe dobrých důvodů. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 3. Sklenář Pavel11. února 2018 20:50

  EU je hrobem nejen národních státu, ale i celé západní a středoevropské civilizace. Žádný ekonomický přínos nebo ztráta nemůže hrát žádnou roli v našem rozhodnutí. Ve vedení našeho státu i v zastoupení EU jsou z 90-ti procentech vlastizrádci našeho národa za peníze USA. Obávám se, že pokud nebude možné nechat rozhodnout o své budoucí existenci český národ, bude muset přijít občanská válka a defenestrace nynějších vlastizrádců u moci.

  OdpovědětVymazat
 4. Dublin IV je už opravdu přes hranu. S EU v podobě spolupracujících zemí se stal totalitní moloch, jemuž RVHP nesahá po kotníky.
  Možná by bylo vhodné se zamyslet již s předstihem, co by nás po vystoupení čekalo.
  1) pár nezaměstnaných a rozčilených europoslanců
  2) více nezaměstnaných z různých oborů, včetně poradenských firem pro čerpání dotací
  3) spousta volných míst v zemědělství, pokud bychom chtěli obnovit svoji potravinovou soběstačnost
  4) spoustě lidí by klesla životní úroveň, spoustě by se nezměnila
  5) přišly by krušné chvíle při hledání efektivního hospodářského modelu
  6) museli bychom zvednou stav vojáků v bojových jednotkách a obnovit ochranu hranic
  7) politici by museli méně krást, to by je bolelo nejvíc a proto se opuštění EU brání s takovou vervou
  .
  .
  .
  .
  atd.
  Nechci problém zlehčovat, ale rozhodně by se nezbořil svět. Jaký pohled měli na rozpad východního bloku kovaní komunisté? A ... stalo se.
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "7) politici by museli méně krást, to by je bolelo nejvíc a proto se opuštění EU brání s takovou vervou"
   Příteli, mnozí kteří hlasovali pro vstup do EU tvrdili, že politici přestanou krást, protože v EU se nekrade a Brusel si to pohlídá. To jsou paradoxy.
   Ale na druhou stranu neviděl bych to tak černě. Byznys funguje navzdory politice takže jediné jak nám můžou znepříjemnit život je zavednení vysokých cel, mno a to se dá recipročně ošetřit. BismaRK prohlásil, že kdo ovládá Čechy ovládá Evropu. Muožná je na čase vzít správu země do svých rukou a nepoklonkovat se jednou na východ a podruhé na západ.

   Vymazat
  2. 20:50
   No pokud je mi známo - stalo se. Ale ne to co jsme si představovali. (tedy většina). Někteří byli i když v menšině prozíravější.

   Vymazat
  3. Dublin IV je opravdu za hranou . Ovšem pokud neprojde tak přijde Dublin V a tak pořád dokola . Dokud to skleněné monstrum v Bruselu plné královsky placených byrokratů bude existovat .

   Vymazat
  4. 6:30
   Výstižná poznámka. EU moc dobře ví, co dělá. Má svůj cíl a jeho základ byl stanoven dávno před tím, než státy v Evropě začali navzájem uzavírat, zpočátku hospodářské, smlouvy. Cíl je celoevropský stát, smazání historických hranic, promísení národů a rozmělnění, lépe zrušení národních kultur. Pokud se konání činovníků EU pohlédne s tohoto úhlu pohledu, není nepochopitelné a dá se, při troše fantazie, odhadnout kam jdeme. Otázkou je ... chceme jít tím směrem??
   Jednota .... jednota mas je strašákem elit. Troufám si říci, že drtivá většina Evropanů, pracujících Evropanů má jednotný zájem a tím rozhodně není stát Evropa.
   ABC

   Vymazat
  5. Počkat na referendu ještě 5 let? To už bude na všechno pozdě. Do té doby si ten D4 prosadí. Jedno je jisté. Byli jsme před EU budeme i po ní. Podle klasika - je lépe zemřít ve stoje, než žt v kleče. T

   Vymazat
  6. 13:19

   Opáčil bych Vám s jiným klasikem (jestlipak víte, kdo to byl?), že jste to popletl:

   Je lépe žít vestoje než zemřít vkleče.

   Vymazat
 5. EU je noční můra!

  OdpovědětVymazat
 6. Otázka nestojí ZDA, ale KDY?

  OdpovědětVymazat
 7. Především jsme vstupovali do úplně jiné Evropské unie s úplně jinými očekáváními. Takže referendum o vystoupení je více než na místě.

  OdpovědětVymazat
 8. ak sa Česi pokusia o referendum, tak tam majú okamžite majdan, ale ten hrozí už teraz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Havloidi jsou ve skutečnosti slabí a stále slábnou.
   Hroutí se sami do sebe. Už to jsou jenom karikatury.
   Pokud by se o něco takového pokusili, tak se jim každý vysměje.
   Kdyby je nedržely prachy ze západu, rozpustí se jak pára nad hrncem.

   Vymazat
  2. Doba majdanů skončila. Všichni dneska vědí o co jde. V Maďarsku se teď Soros pokusil vyhnat studenty do ulic a co z toho bylo? Jenom pšouk.

   Vymazat
  3. Majdan nehrozí . Je zima Pražáci jdou na lyže . A v létě letí cca 50 000 do Dubaje . Ti méně movitějších do Chorvatska . Ale je zde sto tisíc Ukrajinských dělníků . Jsou to otroci , nemají čas stanovat na Pražských náměstích . Tak majdan nehrozí . :-)

   Vymazat
 9. Představa, že odchod u EU by znamenala pro ČR amputaci ruky je dost výstižná. Přijmutí Dublinu IV je dekapitace; pomalá, trýznivá s jasným koncem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není už co amputovat. Ani ty pole a lesy, které ukradla církev. Myslím, že bychom se neměli hůře po schválení czexitu než teď ve vykořisťované kolonii. Trochu by dalo práci pochytat všechny zločince, co tady vládli. Nastrkali bychom je do pracovních táborů, kde by pracovali za současné české mzdy a platy.

   Vymazat
  2. ..jak říkají Maďaři
   jestli nám EU nedá peníze
   požádáme Čínu...*

   Vymazat
  3. Nemyslím si, že po případném vystoupení z EU by došlo k jakési sebevraždě. Demokrati z EU mají u nás zlatej důl a ten by jen tak neopustili. Pokud bychom např. zavedli poplatky za tranzitní dopravu kamionů přes naše území, tak by se zlepšila bezpečnost na našich silnicích.
   Bylo by, ale také nutné vrátit se k výrobě potravin.

   Vymazat
 10. Tak to referendum uděláme po česku ! Proběhne referendum o Dablinu 4 . Dablin padne a v eu můžeme strašit . Slunce seno erotika : šoupneme se za cedule a je to . Za pět roku se eu rozpadne a nebude třeba referendum . Marcel

  OdpovědětVymazat
 11. Je třeba si konečně uvědomit, že EU směřuje cíleně k likvidaci členských zemí, národů, jazyků atd. a k následné islamizaci Evropy. Čím pozdější odchod z EU, tím nesnadnější bude. A nelze srovnávat ČR s Velkou Británií, která je do značné míry závislá na své roli finančního centra (a tedy na tom, zda v ní cizí kapitál po Brexitu zůstane či nikoliv). ČR je závislá na výrobě, kdy vyrábíme pro druhé, zisk jde též vesměs jim. Cizí kapitál má u nás továrny a od nás jen tak neuteče, kdo jiný by na něj tak lacino pracoval. Nebo si snad někdo myslí, že po našem odchodu z EU cizí firmy ve zmatku prchnou a nechají zde všechno? Takové štěstí nás bohužel nepotká. Vstoupíme-li vzápětí poté do EFTA, kde je volný pohyb zboží, služeb, kapitálu i osob, jen se tam neodvádějí žádné peníze a z nich nejdou žádné dotace zpátky, není v tom problém. Krom toho EFTA má s EU uzavřené smlouvy, takže spolupráce se zbytkem EU by neměl být ohrožen. Jinou otázkou je, že pak by taková spolupráce měla být výrazně výhodnější pro nás, než jak je tomu dosud. A pokud jde o naše lidi? Ti mladší již obchod vesměs neumějí, jsou to jen vyučení špeditéři. Teď by se konečně učili od těch starších i obchod. Hlavně ten zahraniční.

  OdpovědětVymazat
 12. Ano to je velice rozumná řeč je třeba odejít než se nechat islamizovat.

  OdpovědětVymazat
 13. EU se chová jako KSČ za bolševika.
  Do partaje přijali každého vola
  zpět z partaje to nešlo a nebo byl průser*

  OdpovědětVymazat
 14. ...apropó
  sluší vám to Markéto*

  OdpovědětVymazat
 15. Souhlasím s Klausem ml. Dop. bych vyzkoušet referendum na otázce: "Chcete, aby Česká republika byla neutrálním státem po vzoru Finska, Švédska, Rakouska, Irska?" Neprospějeme mírovou politikou Evropě více než účastí na terorismu bohatých? Docela rád bych si poslechl vřeštění militaristů! Možná, že bychom tím pomohli nejen civilizaci, humanismu, ale i racionalizaci EU. Že by kapitál upustil od výroby migrantů a byznys od výnosného transportu těchto výrobků do EU.

  OdpovědětVymazat
 16. Pro vstup do EU referndum nikdo ani v nejmenším nezpochybnoval, ačkoiv jsme neměli žádnou zkušenost, ani představu, co to bude obnášet: zničení potravinové soběstačnosti, zbourání cukrovarů a dovoz nekvalitního cukru, zničení průmyslu, nezaměstnanost, odprodej strategických komodit - vody - cizincům, nevýhodné závazky vůči EU (strůjce Telička), astronomické zadlužení země, ...
  Po třiceti letech zkušeností s tímto lichvářským spolkem si nám dovolí upírat možnost referenda, možnost demokratické volby? To je esence totality. S Dublinem IV se stane EU žalářem národů. Chceme svobodu a demokracii!

  OdpovědětVymazat
 17. K.... co to je za cukr ?

  OdpovědětVymazat