Reklama

.

.

neděle 4. února 2018

Jaroslav Bašta: Česká historie je potměšilá mrcha

4.2. 2018   První zprávy
Tuto větu si opakuji pokaždé, když v naší minulosti hledám možná vysvětlení současného dění. V lednu letošního roku totiž uplynulo padesát let od odstoupení prvního tajemníka ÚV KSČ Antonína Novotného z pozice prvního muže v tehdejším Československu.Oficiálním důvodem se stala nepřípustná kumulace funkcí, neboť rezignující politik byl zároveň již 11 let československým prezidentem. Jeho odchod tehdy nezarmoutil nikoho, ba právě naopak. Největší radost tehdy měli Slováci, neboť A. N. se dlouhá léta projevoval jako protislovenský šovinista, na tomto řešení se vzácně shodly obě znesvářené frakce uvnitř komunistické strany – konzervativní stalinisti a liberální progresivisti.
Také lid obecný se zaradoval, protože Antonín Novotný měl oprávněně pověst člověka nevzdělaného a omezeného. Dokonale to vystihoval dobový vtip o tom, že napříště za výrok „Prezident je vůl“ bude pět let natvrdo. Rok za urážku hlavy státu a čtyři roky za prozrazení státního tajemství. Dodatečně si po letech říkám, že jsme tehdy měli trochu zbystřit, protože nelíčenou radost z jeho pádu měl Leonid Brežněv a východoněmecký Walter Ulbricht. Jenže tenkrát do 21. srpna 1968 zbývalo sedm měsíců...

Z původního zdánlivě nezajímavého boje o moc uvnitř komunistické strany se po skandálu s útěkem generála Šejny stalo Pražské jaro, které nejprve Antonína Novotného donutilo v březnu rezignovat i na funkci prezidenta, aby pak bylo potlačeno vpádem vojsk pěti států Varšavské smlouvy a následnou sovětskou okupací, coby názornou ilustrací Brežněvovy doktríny omezené suverenity členských zemí. Antonín Novotný zemřel v roce 1975 v úplném zapomnění a stal se po Emilu Háchovi druhým československým prezidentem, kterému nebyl vystrojen státní pohřeb.

Po padesáti letech možná už nastal čas, abychom jeho roli v českých dějinách popsali objektivněji. V čele našeho státu působil téměř 15 let, protože prvním tajemníkem Ústředního výboru komunistické strany se stal v roce 1953, po smrti Klementa Gottwalda. Veřejnost jej téměř neznala, ačkoliv měl na československou politiku zásadní vliv. Pro jeho další kariéru sehrálo rozhodující roli přátelství se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem. Ten dokonce přímo prosadil jeho „zvolení“ prezidentem Československa v roce 1957. V roce 1965 byl Antoním Novotný jediným východoevropským státníkem, který protestoval proti Chruščovovu sesazení vnitrostranickým pučem. Leonid Brežněv mu to nikdy neodpustil, jak se ukázalo právě před padesáti lety.

Měl k tomu ještě jeden důvod, o kterém se moc nepíše – Antonín Novotný celkem třikrát až do roku 1967 vzdoroval sovětské snaze rozmístit na československém území jaderné zbraně a jejich obsluhu, tedy cizí vojska. Jeho zásluhou tak bylo Československo po celou dobu Studené války velmi nízko na americkém seznamu cílů pro případ jaderného konfliktu, což ukazují odtajněné archivy v USA.

Tváří v tvář dnešní nejistotě a marasmu se konečně ozývají hlasy, které upozorňují na obrovský dějinný paradox, že právě za doby vlády Antonína Novotného naše vlast dosáhla svých největších úspěchů v kultuře, vědě, sportu, ale také v ekonomice. Pojem Zlatá léta šedesátá to vystihuje dokonale. Byl jediným našim prezidentem, na konci jehož vlády se situace diametrálně změnila k lepšímu oproti jejímu začátku. Hlavně proto, že do spousty vnitřních záležitostí nezasahoval, zato byl schopný vybojovat hodně prostoru pro svou zemi v mezinárodní politice.

Při vzpomínce na osudové osmičky a magii čísel si říkám, že to, že letos v lednu nedošlo ke změně na postu prezidenta, je možná dobře. Ve vztahu k nejrůznějším vnějším protektorům představuje vzpurná hlava českého státu osvědčený dějinný recept na přežití. Zejména v dobách tak nepředvídatelných jako je ta naše, v nichž se zase hovoří o omezené suverenitě národních států. Ovšem, jak ukázal příběh Antonína Novotného, ani v případě, že prezident uspěje, vděku se nedočká, končí komentář Jaroslav Bašta.
    

110 komentářů :

 1. Promiň Tondo! Ano, Zlatá šedesátá byla jedinečná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. Tehdy jsme studovali a na soudruhy srali. Agrese Moskvy r.1968 u nás to ještě umocnila!!

   Vymazat
  2. Byl normalni a staral se o republiku.
   Ovsem Slovaci s kudlama do zad nachystany , jsou taky normalni , ale nas vzdycky pomoci tech spicatych nastroju Zradi.
   Po 68 nastalo VELKE SLOVENSKE VYRABOVANI /Husovaci/ ..... Ceska.

   Vymazat
  3. Píšeš blbiny, nerozumíš ekonomice a nesmyslně štveš proti Slovákům. Všechny investice do Slovenska se za pár let začaly vracet zpět do společné (federální kasy). Tak moc nezancej své nenávisti a raději mlč!

   Vymazat
  4. Vracelo? Asi jako se dividendy a odvody do EU vracejí... Tohle běželo ve Félvidéku (v Zalitavsku) už od roku 1918. Kdo měl tehdy vzdělání od středního včetně, studoval v maďarštině, nebo v Předlitavsku - německy nebo česky. Investice? Z Čech (za císaře i z Uher a z Vídně), dividendy zůstávaly na Slovensku. Po plyšáku? Nacpali nám sem, díky Janu Rumlovi a Havlovi, černo Cikánů... považujete-li to za valutu, PROSÍM, ZPENĚŽTE NÁM JE... Jejich údržba je nehorázně drahá.

   Vymazat
  5. Anonymní 7:50
   Mohl byste prosím uvést, kolik z prostředků vložených na industrializaci a všeobecnou výstavbu Slovenska se vrátilo a zdroj těchto informací?

   Vymazat
 2. Řekněme, navzdory Novotnému se šedesátá vydařila. V odporu vůči raketám nebyl sám, ale zde má dobrý bod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Se Slovákama měl také svatou pravdu.

   Vymazat
  2. A byl Novotný jaká byl, za jeho éry roztály ledy a my měli supremládí. Jen se podívejte na ty filmy, obrazy, knížky, které se tehdy narodily.

   Vymazat
  3. 19:30, óó pán je yntelygent! Jako Tonda.

   Vymazat
  4. Novotný držel slovenský nacionalismus zkrátka. Nikdo nehovořil s větší nenávistí o tehdejším režimu, než Husák, když vylezl z basy!

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani nemáme zájem číst nějaký srágory - pořád dokola to samý.Meleš kraviny. To ti nevadí, když ti nikdo neodpovídá? Vystačíš si sám? No - holt bzuk, co jinýho. Zalez a čti si, nebo dělej taky něco jinýho, než pořád čumět do počítače a vnucovat se na českej web.

   Vymazat
  2. Honolulu je mazán za nadávky, agresivitu vůči diskutujícím a za plytké cancy mimo téma článku, pod který píše.

   Vymazat
  3. Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek:)

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A další blb na obzoru? NR holt má štěstí na blbce všeho druhu. Taky se potřebuješ zabavit a vyblábolit? A vsadím se,že článek jsi vůbec nečet. Jakej jsi napsal k němu názor? Nic - jen idiotskej žvást. Potřebovali byste, aby vám nikdo nic nepsal vy smečko diskuzně nadrženejch pitomců.

   Vymazat
  2. Václav Dvořák4. února 2018 21:58
   Honolulu je mazán za nadávky, agresivitu vůči diskutujícím a za plytké cancy mimo téma článku, pod který píše.

   Vymazat
  3. 20:30 Já ti to řeknu asi tak: tohle celý vo tý "NR" je blamáž! Realita je taková, že židobolševik david sní o tom, že se stane rudým komisařem jako jeho příbuzní v Rusku před 100 lety! A že to on a jemu podobná svoloč by rozhodovala koho ovládat a koho rovnou "mazat"! Tak to je. Jenže my se jimtu postavíme jináč! My jsme poučený z dějin! Totiž kdyby jeho Výsost Imperátor jednal s jeho předchůdci tak jak s nimi jednali už pozdě bohužel jeho generálové a atamani za občanské války, tak by ani žádná nebyla! U každýho druhýho gaunera rudýho nosatýho - ať to byl Parvus, Zederblum, Bronstein nebo Džugašvili čteš v životopise "utekl z vyhnanství"! Pak se většina objevila někde na západě jako "exulanti"! Kdyby je carská ochranka vhodila zaživa do pecí lokomotivy hned po prvním zatčení, bylo by po problému a navíc jako bonus by zlevnila i přeprava na Transsibiřské magistrále ...

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zalez otrapo exulantskej! Myslíš si, že diskuzek NR jsou prostor vyhraženej jen pro tvoje idiotský žvásty? Proč nežvástáš na nějakém americkém webu - nebo tam tě to nebaví? Nebo tam nemáš přístup - máš to zakázaný, tak lezeš pořád jenom sem?

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Václav Dvořák4. února 2018 21:58
   Honolulu je mazán za nadávky, agresivitu vůči diskutujícím a za plytké cancy mimo téma článku, pod který píše.

   Vymazat
  4. 20:33 Ty rudá posranino budeš absolvovat kombinované kurzy létání a plavání svržením z helikoptéry do žraločí zátoky jak to s podobnou rudou pakáží dělával pan Trujillo blahé paměti! :D:D:D

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 9. Jen malé doplnění: Brežněv zpočátku vůbec posílat vojska nechtěl, přesvědčili ho až delegace a dopisy zrádců (Bilak, Kolder, Indra, Kapek, Švestka) řečmi o kontrarevoluci a dopis 99 pragováků...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Při hlasování, jestli v ČSSR intervenovat či ne hlasoval Brežněv proti intervenci. Byla ale přehlasován.

   Vymazat
  2. Problém je v tom, že ta kontrarevoluce byla reálná.

   Vymazat
 10. Tou dobou (r. 1965-67) se však v ČSSR vyčerpaly možnosti dalšího extenzivního růstu. Lidé oprávněně a všeobecně očekávali vyšší uplatnění výsledků "vědecko-technické revoluce (VTR)". Leč proces řízení VTR a uplatňování jejích výsledků v ekonomice nikdo pořádně neřídil. A to i přesto, že ÚV KSČ projednal a odsouhlasil skvělou Richtovu společensko-vědní studii (Civilizace na rozcestí). Mám za to, že to byla právě neschopnost "starého" vedení KSČ uskutečnit onen manévr spojený s orientací naší ekonomiky na trajektorii intenzifikace, která rozdělila tehdejší ústřední strukturu KSČ na konzervativce a "progresivisty". Mezi nimiž se objevili i ti, kteří spolu s uplatňováním výsledků VTR zamýšleli změnit majetkoprávní status státních podniků (na podniky v kolektivním vlastnictví aj.), aby mj. zvýšili hmotnou zainteresovanost pracovních kolektivů na dosahování zisků.
  To už nebyl šálek čaje lidí, jako byl Antonín Novotný a spol.. A i proto byli odejiti ...
  I tak Novotnému - jako válečnému odbojáři (vězněn byl tuším v Mauthausenu) a dlouholetému čelnému představiteli ČSR/ČSSR - náleží důstojná vzpomínka a objektivní ohodnocení, viz i článek p. Bašty.

  OdpovědětVymazat
 11. V době Antonína Novotného, který nechtěl Sovětskou armádu do ČR pustit, byla sovětská armáda dislokována v NDR, Polsku, Maďarsku. Po nasazení amerických Pershingů (raket středního doletu schopných nést jadernou náplň) začala sovětská generalita řvát (z vojensko-strategického hlediska a tehdejšího dělení na NATO a Varšavskou smlouvu oprávněně) že zde má díru v obraně.Krátce po nasazení Pershingů začalo být připravováno rozmístění sovětských jaderných prostředků jako protiváhy Pershingů nabúzemí ČSSR. Antonín Novotný byl z tohoto pohledu překážka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Dnešní situace je v obráceném gardu. Naši partneři sem chtějí dostat radary a rakety proti Rusku. Jsou v Německu, Polsku, Rumunsku aj. Narozdíl od dob dřívějších zde zelené mozky našich partnerů nemají díru v obraně, ale v útoku!

   Vymazat
  3. Co je pro Čechy nejlepší varianta pro přežití? Honem a rychle pryč od všech globálně spojeneckých paktů! V případě globálního konfliktu budeme převálcováni mocnostmi tak jako tak. Tak proč mít na svém území objekty mocností, které budou v případě konfliktu hned na počátku plnou silou napadeny protimocností! Proč se mají mocností hned od počátku rvát na našem území? Pryč z NATO a hned. Spojenecké svazky uzavírat se sousedy dvoustrannými smlouvami a mít akceschopnou armádu bez expanzních a globálních ambicí.

   Vymazat
  4. 20:54 je hlupák, který si hraje na suveréna, ale ví prd. Dubček nebyl žádný politik s vizí. Byla to třtina ve větru se klátící. V Moskvě podepsal ostudnou kapitulaci. Že ji podepsat nemusel, prokázal Kriegel, který se nepodělal.A jako předseda parlamentu v roce 1969 předložil a nechal schválit "obuškový zákon". Další osobní charakterové selhání. Pak byl zalezlí v nějaké fabričce na Slovači a když to prasklo a režim se poroučel, byl překvapený, že se nemohl stát prezidentem. Dubček byl dobový idol, ale dneska si můžeme přiznat, že to byl idol falešný a prázdný.

   Vymazat
  5. Ke 20:54
   Kdyby byl příspěvek 20:54 ponechán, bylo by vidět, že jeho autor netvrdil nic z toho, co mu vkládáte do úst.
   Mimo jiné, s vaším hodnocením Dubčeka jako politika souhlasím.
   PS. Kriegel nepodepsal a co? Houby platné! Politik sioatlantické loby. Odvahu však měl.

   Vymazat
  6. Uz jste z toho Zemana taky celi zpitomeli! Dubcek nebyl sice hrdina, ale predstavoval tu "lidskou tvar" tehdejsiho socialismu. Krasne to o nem rekl p.Werich. Byl lidrem a to mu nikdo nevezme a kdyby se tam pak nedral ten perfidni kulisak, mohli jsme byt porad Ceskoslovensko a nemuseli bychom se uplne vzdat nasi socialisticke orientace.

   Vymazat
  7. Dubček žádný lídr nebyl. On celou dobu nevěděl, která bije. Proto tak kličkoval v Bratislavě, proto brečel v Moskvě, proto pak podepsal kapitulaci a nakonec ostudně nechal odhlasovat pendrekový zákon parlamentu. Byl to člověk intelektuálně zaostalý, bez vize, bez politického programu. Jeho zvolení do nejvyšší stranické funkce byl okamžitý kompromis mezi konzervativci a progresivisty. Povahou sice mírný, ale taková povaha politikovi a lídrovi spíš škodí. Prostě falešný a prázdný dobový idol. Žádný vůdce, žádný hrdina, žádná oběť. Nic víc.

   Vymazat
  8. tak jak byli peršinky podel zapadnich hranic tak byli i ruske rakety i u nas a to už před podělanym koktou dupčekem s jeho pomylenym smrkovskym takže verze že rusaci v padlim kvuli raketam ktere tu už beztak davno byli je slovy velikana naši doby opravdu ale odpravdu falešna

   Vymazat
  9. to 9.10
   Nevím kde berete ty "věrohodné informace"o ruských raketách v ČR podél západních hranic. Já byl v té době na vojně u rakeťáků, žádné ruské peršingy tady nebyly , pouze protiletecká raketová obrana v české režii, ty rakety o kterých vy mluvíte tady byly až po roce 68, kdežto ty us rakety byly včetně jaderné munice v Německu dávno před námi. Asi si nepamatujete pro své mládí mohutné mírové demonstrace ve velkých městech Německa, tak ty byly vyvolány právě strachem z toho, že až dojde ke konfliktu, budou Ruskem zničeny německé města, v jejichž blízkosti se právě nalézaly ty us peršingy s jadernou municí.

   Vymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak jo, tak se tady producíruj dál ty duševní mrzáčku, když tě to tak baví. Ještě nám napiš, kdy nás začnou vyvražďovat - ty máš přehled. A hned pod tebou se objevil další blb a magor - schválně dělá hrubý chyby a píše hovadiny - předvádí magora a baví se tím. A řada závisláků ale ječí o sto šest, když slyší, že by měl být internet sledován a redukován. Mají z toho sice srandu, články nečtou vůbec, slintají kraviny, zabavujou se, protože se nudí, a nudu zahánějí žvaněním. Přezdívají tomu svoboda projevu- těm nadávkám, urážkám, hádání se, a žvanění. Mají to být publicistické a informační weby, ale neinformujou - není o čem. Představujou jen komenty, a názory různých lidí k událostem, které si vybírají. A diskutéři k tomu píšou hovadiny. Myslím toho blba anonyma 21.03 -honoloulo, neznáš ho náhodou?

   Vymazat
  2. K 21:15
   Za Nickem Honolulu a jeho názory stojí škola a praxe nelehkého života. Co stojí za Vámi kromě znalosti pravopisu?

   Vymazat
  3. Tak takovýhle kidy mám nejraději 21.30. Co to píšete za blbiny? Vy byste asi taky dal medaili Mašínům za jejich zvěrstva? Ono je nějaký hrdinství ze svýho domova zbaběle zdrhnout, flákat se po světě, na stáří někde konečně zakotvit, a vypisovat se ze své posedlé nenávisti k bývalé vlasti? Kde nechal ten člověk rodiče? Proč nám neustále nadává hurvínků? Proč nám neustále hrozí vyvražďěním? Vůbec se nejmenuje Nick Honolulu, i za jméno se stydí.Jaký měl "nelehký" život - že byl světoběžník není lehké? Je tady za hvězdu? Nelehký život mají lidi, kteří přes všechny nesnáze zůstali ve své domovině, a rvali se za lepší život pro své děti a vnuky, a mnohdy za to zaplatili cenu nejvyšší. Přestaňte takhle trapně žvanit, neboť to, co jste napsal, je vrchol trapnosti a ubohosti. Kromě toho je toto diskuzní fórum názorová platforma k článkům zde zveřejněným, které ovšem ten exulant zcela ignoruje, a jen uráží a nadává. Nebo se chvástá světoběžnictvím - a co jako? Jestli tak toužíte po soukromém debatění s tím individuem, založte si svůj soukromý web, ale garantuju vám, že tam s vámi debatit nebude. On zásadně leze sem, a to proto, že cítí denní potřebu nadávat a urážet svoji bývalou vlast a zdejší lidi. Naopak nám závidí, že zde máme stále domov, zatímco on ho nemá prakticky nikde. Je to frustrát, a zde se z toho vypisuje, ale nevhodně, neslušně, a urážlivě, až sprostě. O mém životě nevíte nic - zda je lehký, či těžký, tak si to nechte. Děkuji.

   Vymazat
  4. K 21:59
   Nezaznamenal jsem, že by Nick chtěl dávat Mašínům vyznamenání a ani to, že by nám hrozil vyvražďěním. Naopak nás buntuje, abychom se jako Češi vyvraždit nenechali!

   Vymazat
  5. "Nick" už je něco jako kámoš 22.12? Proto ty přímluvy? Děláte ze sebe omezence, nebo jím opravdu jste? O Mašínech se zmiňuji s ohledem na vaše kidy, viz že za exulantem s přezdívkou Honolulu stojí nějaká škola praxe, nelehký život, a podobně, jste jeho nadšeným zastáncem, což je synonymum k medailím pro vrahy - oni se taky považovali za hrdiny ( a naši pseudopolitici, celebrity, a řada diskutérů taky předstírají, že je považují za hrdiny) - nikdy a nikde jsem nezmínil, že by něco takového napsal přezdívka z Floridy. Ale že nám nadává hurvínků - víte moc dobře, a že v celé řadě příspěvků napsal, že nám stejně hrozí vyvraždění, taky víte. Tak co to podle vás je? To je škodolibá radost, a asi tím dává najevo, jak vlastně udělal dobře, když odtud utekl,neboť stejně jsme hurvínci, kteří budou vyvražděni. Žádné "buntování" jsem nikde v jeho projevu nezaznamenal - jen pošklebky. Vy ano? Navíc píše zásadně od věci, jen zneužívá články NR ke svým žvástům- nikdy nenapíše skutečný názor k článku, které asi ani nečte. Kdyby nic jiného, porušuje tím pravidla diskuzí, a určitě mu to dochází, jenže Američané jsou zvyklí, že u nich je to v pořádku - oni mohou všechno. Co jsou pro ně nějaká česká pravidla diskuzí? A to je špatně.

   Vymazat
  6. Ano Nick je kámoš, zvykl jsem si na něho a mám ho rád. I když s ním někdy (respektive více než někdy) stoprocentně nesouhlasím a také mě tím štve. A to o to více, že některé jeho postřehy jsou excelentní. Do zaprděných Hurvínků však zpravidla nadává zaprděným Hurvínkům. Nikoli všem Čechům. Jak se říká, potrefená husa se ozve.

   Vymazat
  7. 23:18-Souhlasím s Vámi v obraně "Nicka". Ne proto, že s ním souhlasím ale že mi "servíruje" americký pohled se kterým mohu diskutovat, dokud dva "dědci" nestanou ve- při. Osobně dávám vinu "potrefené huse".

   Vymazat
  8. Povolný i ty druhý Honolulův kámoši - běžte si s tím užvaněným nevychovaným emigrantem z Floridy rozprávět někam jinam. Najděte si nebo vytvořte si svou platformu a bude pokoj. Vy budete spokojení, my budeme spokojení. Tak alou!

   Vymazat
  9. Kdo se vlastně do hus trefuje, není úplně jasné. Natož, aby bylo jasné, kdo jsou ty husy.........

   Tato výzva, která se objevila pod článkem "Frustrovaná povolební Kavárna", by rozhodně neměla zapadnout:

   Miroslav Povolný neděle 4. února 2018 21:27
   " Jeden nápad bych měl. Zjistil jsem, že v každé straně se do čela časem dostanou JINOVĚRCI s CIZÍMI pasy. Tomu se dá zabránit vytvořením ETNICKÉ strany, což ústava nezakazuje. Navrhuji stranu etnických Slovanů (SES) a protože jsem solitér nabízím k projednání možností můj mail miroslavpovolny@seznam.cz ke korespondenci mimo NR. Snahu mám, ostatní je na vás. "

   -- K přihlášce zaslané panu Povolnému nezapomeňte přiložit doklad o arijském původu. --

   Vymazat
  10. Vážený anonyme 9:34, vyznavači dvojího metru a podsouvači rasismu. Proč může mít jedna entita v ČR svoje obce a druhá nikoliv? Četl jste rozhovor s místopředsedou plzeňské židovské obce, uveřejněný v Parlamentních listech krátce před druhým kolem volby presidenta? Poučné! Velice poučné a hutné!

   Vymazat
  11. 20:17

   Jakpak se budou ty "obce" jmenovat a čím se budou zabývat?

   Vymazat
  12. Pokračování k 9:34.
   Zmíněný místopředseda neví, zda je Čech nebo Žid. Staví Žida proti Čechovi?? Proč?
   Místopředseda uvádí, že židovská obec není postavena na základě židovské víry. Tak potom čeho? Židovské etnicity? Jak se prokazuje etnická příslušnost?? Zárukou osvědčených členů obce či čestným prohlášením?

   Vymazat
  13. Pokračování k 9:34.Místopředseda byl přesvědčen, že většina Židů bude volit Drahoše. Proč?
   Zeman je rovněž prožidovský. Ale v Trumpovské linii.
   Dostali snad české židovské obce befel po linii US deep state volit Drahoše? Tzn. po linii starých židovských bankéřských rodů, usilujících o světovládu Wall Streetu? To je to, co by mě velmi velmi zajímalo!

   Vymazat
  14. Pan havloid Žantovský prozradil, že když se rozhodovali, koho postaví proti Zemanovi, rozhodli se, že to má být vědec. Kdo je to ta skupina?? Může jí někdo blíže specifikovat??? To mě také velmi zajímá!!!

   Vymazat
  15. K 20:25.
   proč se tak hloupě ptáte? Pan Povolný to naznačil! Např. Strana (nebo) obce etnických Slovanů.
   Program?
   Například: 1. Sereme na válku, pojďme raději všicni společně na pivo a vepřo knedlo zelo!
   2. Cílem podnikání není zisk. Jsou i důležitější věci a témata!
   3. Nesereme na věci společné!
   4. Chceme bezpečnou zemi. Rvačky a facky žádný problém. Avšak žádné nože a žádné bomby!
   5.:Není všechno jenom o kšeftu!!!
   6. Nejsme tak blbí, abychom se nebyli schopni rozhodovat v rámci přímé demokracie!

   Mám pokračovat???

   Vymazat
  16. 21:07- stačí jen kopírovat činnost jejich obcí a "mají vymalováno", nás je více!

   Vymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To víš že jo, blbounku. Ty jsi kovaný blb.

   Vymazat
  2. Václav Dvořák4. února 2018 21:58
   Honolulu je mazán za nadávky, agresivitu vůči diskutujícím a za plytké cancy mimo téma článku, pod který píše.

   Vymazat
  3. Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek:)

   Vymazat
 14. Pane Bašto to jsou dobré informace pan Novotný měl smůlu.

  OdpovědětVymazat
 15. Novotný nebyl posera. To nebyl Dubček.
  A navíc, já jsem Novotného dítě ;)
  Tudíž u mně plný počet bodů.

  OdpovědětVymazat
 16. Novotný byl nejlepší president. Stejně tak si vážím L. Svobody. Odletěl do Moskvy a dokázal ty zbabělce kteří podepsali přivést domů včetně toho kdo se nep..l . To byl pan Kriegel.Dubček byl něco jako Drahoš, stejně nastrčený a politicky stejně nepřipravený.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Absolutní souhlas!

   Vymazat
  2. Ludvík Svoboda byl jeden z největších českých vlastenců. Mému ďědovi dělal v ruských legiích určitý čas velitele družstva. A že měl úctu k sovětským maršálům? Však zachránili Poláky i nás před germanizací a národní likvidací fašistickým Německem.

   Vymazat
  3. Srovnavat Dubceka s tou dnesni PR loutkou, je uz naprosto pres caru!

   gen.Svoboda je samozrejme jedna z nejsvetlejsich postav (hned po Masarykovi) nasich dejin.

   Vymazat
  4. Juro, to srovnání v ničem nekulhá. Je to tak. Dubček nebyl žádná osobnost. Byl to kompromis a když hop volili, věděli všichni, že to není nadlouho. Bohužel svou politikou spoluzavinil okupaci pěti armádami. Takovou situaci žádný politik hodný toho jména neměl připustit.

   Vymazat
  5. Ano, František Kriegel projevil statečnost, která byla vždy vlastní všem pravým Slovanům!

   Doufám, že to patřičně ocení i veliký vůdce od včerejška se rodící Strany etnických Slovanů, pan Miroslav Povolný!

   Vymazat
  6. 19:02:
   Pokud se zajordánský Slovan František Kriegel sám cítil hlavně Slovanem, tak pak to beru. Jinak ne!

   Vymazat
  7. 21:24

   František Kriegel se narodil v Haliči. Máte za to, že Halič leží za Jordánem?

   Vymazat
  8. K 21:24.Proč má pak spousta lidí narozených všude možně po světě izraelský pas pak nechápu! Neodpověděl jste však na otázku. Cítil se pan František Kriegel hlavně Slovanem???

   Vymazat
  9. 21:39

   Lidé mívají různé pasy a mívá to různé důvody. Vy ale do věci - hádám - nejspíš vidíte hlouběji?

   Kým se cítil lékař a komunista František Kriegel? Nevím, já s ním o tom nemluvil. Proč se ptáte, je to důležité?

   Vymazat
  10. 21:49
   Klobouk dolů. Jste opravdu po dlouhé době jeden z mála, kdo si váží komunistů. Klobouk dolů. Nebo se Vám to jenom momentálně hodí??

   Vymazat
  11. 22:07

   Není to tak jednoduché. Vážím si jak komunistů, tak i jiných. Podstatné jsou jejich lidské vlastnosti, ne jejich přináležitost k něčemu, ne to, že stojí na té či oné straně.
   Znáte lidi, kteří si někoho váží, protože se to "hodí"?

   Při Vašich otázkách mi přišel na mysl příběh, který o svém německém kolegovi krátce po válce napsal významný český kunsthistorik František Kovárna - "Listy mrtvému příteli". Smutné a pravdivé čtení - najdete-li někde, určitě si přečtěte.

   Vymazat
  12. Souhlas. Lidské vlastnosti jsou důleżité. Ale i to, že něčemu straním, že stojím na nějaké straně. Ten, kdo chce být se všemi zadobře je zpravidla bezpáteřná svině s gumovou páteří. Stranit tomu, o čem jsem přesvědčen, že je dobré, patří k charakteru. To však neznamená, že se nemohu mýlit. Je třeba se neustále učit a vyvíjet k lepšímu!

   Vymazat
  13. 22:17-když už si mne berete do huby,(19:02), přečtěte si po sobě co píšete. Dovolím si říci, že se Vám úlisnost(mlácení prázdné slámy) line z té nevymáchané. Klišé jako "Lidé mívají různé pasy a mívá to různé důvody" nebo místo narození(Halič) je totožné s (podsunutím) národností je dostatečným důvodem k mému tvrzení.

   Vymazat
  14. 22:55

   Jakožto ambicióznímu zakladateli Strany etnických Slovanů Vám mohu upřímně doporučit jediné: zkuste se naučit česky!

   Vymazat
  15. 23:08-Mojí krajané mi rozumí, Vy máte problém.

   Vymazat
  16. 23:43

   Člověče, co to tu žvaníte! Vždyť Vy nejste schopen dát dohromady jedinou správnou českou větu. Prznit rodný jazyk a hlásat vlastenectví - to je vydařený paskvil!

   Vymazat
  17. My Slované si v hospodě u piva rozumíme i mlčky bez blbého žvanění ala ČT. Netřeba nám blbě žvanit, vkládat někomu do úst vlastní "chytrosti" a vzápětí je popírat jako hlouposti!

   Vymazat
  18. 0:14

   V tom případě je zbytečné, abyste "vy Slované" cokoli říkali nebo psali.

   Jedno ale přece jen říkat musíte:

   Kdo JE a kdo NENÍ krajan. Protože to je otázka života a smrti národa, a v tom nesmí být ani ta sebemenší nejasnost!

   A nezapomeňte na adresu
   -- miroslavpovolny@seznam.cz --
   zaslat potvrzení o arijském původu!
   Na pozdější reklamace nebude brán zřetel...

   Vymazat
  19. Pořád jste však nevysvětlil, na základě jakého osvědčení či sounáležitosti vznikají židovské obce. Tak nechte sounáležitost Slovanů na slovanských obcích a nekecejte do toho!
   Pro jistotu dejte email i na nějakou židovskou obec. Třeba se tam nějaký oponent Povolného z nevyvoleného národa přihlásí v očekávání, že bude přijat!

   Vymazat
  20. 0:33

   Ono slovanství teď bude náboženství?

   Co znamená "nevysvětlil"? - Vy nevíte, jak vznikly náboženské obce a církve? Vám o tom ve škole nic neřekli - nebo jste chyběl(a)?

   Vymazat
  21. 0:21-máte pravdu, není krajan, jako krajan! Vaše oslovení "vy Slované" o vztahu ve státě něco vypovídá.

   Vymazat
  22. 0:39

   Ty debile - to tvoje mdlá inteligence nestačí už ani k pochopení toho, že když někdo mluví za Slovany, oslovím ho jako Slovana? Tys nejspíš ustrnul někde na úrovni druhé třídy obecné školy, viď?
   Nejen tvůj pravopis tomu nasvědčuje.

   Vymazat
  23. 0:21
   Pořádně si na zítra promyslete ještě nějaké další chytrosti. Já jdu spát!

   Vymazat
  24. 0:38
   Vy jste nečetl rozhovor s mpř. Plzeňské židovské obce, že židovská obec není postavena na židovském náboženství.
   Nemluvte o tom, proč vznikly, vysvětlete, proč přetrvávají.

   Vymazat
  25. 0:43-Moje mdlá inteligence mi stačí abych pochopil, že nejste Slovan, jen krajan. Nejde o 0:39 ale o sérii pamfletů na mne a nevyžádanou reklamu. Titul Vám nepřidělím, jeho tvrdost je mimozemská!

   Vymazat
 17. Nevím, nevím, ale asi jste žil,pane Bašto, v jiné zemi. Tonda Novotný abdikoval 30. března 1968 a všichni tvrdili, že to bylo za to,že zdražil pivo z 1,40 Kčs na 1,70 Kčs za půllitr.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Novotný vyházel spolupachatele procesů, vnitráky, kteří se namočili a zneužili moc. Za jeho vlády konečně zemědělská družstva začala trochu fungovat, také diky tomu, že na řídící funkce v nich nastupovali mladí vystudovaní synkové a dcerky z kulackých rodin, kteří věděl od rodičů, jak úspěšně hospodařit. Za Novotného byl pokrok cíti skoro ve všech oborech. Byla to velmi nadějná době o které dnešní havloidi a doNATOřiťolezci neradi slyší a když haní minulý režim, tak se stále ohánějí pár roky v padesátých letech. O tom ostatním raději mlčí.

   Vymazat
  2. 8:14
   Ano, Antonín Novotný odstranil řadu svých SPOLUPACHATELŮ!

   Vymazat
  3. 19:03-většinou "spolupachatelé" drží spolu "basu", jak je známo v politice dnes. Nebylo to trochu jinak? Pokud vím, byl odstraněn osmašedesátníky a o nich si nejsme ještě jisti, zda to nebyli gauneři.

   Vymazat
  4. 23:07

   K Vám se opravdu do dneška ještě nedoneslo, že Antonín Novotný se na procesech 50.let významně aktivně podílel?
   Jste vážně takový nebetyčný ignorant - nebo ho ze sebe ustavičně jen děláte?

   Vymazat
  5. 23:23:
   S Gottwaldem, Raicinem, Slánskÿm, Čepičkou atd. To byli Slovani?

   Vymazat
 18. Jiří Jírovec5. února 2018 10:58

  Jan Werich v rozhovoru se Škutinou řekl přibližně toto: Novotný se uklidnil v roce 1960, kdy bylo vyhlášeno, že v ČSR, jako první zemi na světě, zvítězil socialismus a vznikla ČSSR. Pak přestal do věcí šťourat. Opatřil si svého spisovatele (tvrdí se, že to měl být někdo jiný než Jan Procházka). A Werich dodal, že se někdy v noci budí pochybnostmi, jestli ještě jednou nebudeme říkat "zlatý Novotný".

  Pokud jde o srpen 68, čeští historici se jako čert kříži vyhýbají tomu, že šlo o geopolitické zájmy dvou velmocí, které měly svoje vykolíkovaná zájmová území a bránila se možným změnám.

  V Československu byli samozřejmě lidé, kteří se obávali, že může být restaurován kapitalismus. Poslali nějaké dopisy do Moskvy, ale ty rozhodně nevedly k narychlo sestavené invazi. Takové věci se plánují dlouhodobě.

  Dopis Pragováků a žádost Bilaka a spol byly použity uvnitř Československa, protože ještě probíhal vnitropolitický boj. Tihle lidé se zmýlili o dvacet let.

  To, co udělal SSSR v srpnu 68 opakovali na svém zájmovém území Američané. Ti v roce 89 Panamu pěkně bombardovali, president Noriega skončil ve vězení a jeho poražený protikandidát z voleb složil přísahu věrnosti panamskému lidu na americké vojenské základně.

  OdpovědětVymazat
 19. Ano prezident Novotný se nesmazatelně zasloužil o pokrok v ČSSR a patří mu za to čest a sláva. Honolulu je obyčejný malý parazit co vždy žije u zadnice velkého parazita a pokud se něco změní odejde za dalším parazitem.

  OdpovědětVymazat
 20. mimoriadne si toho k.....a pamätajú na Orave - takže my sme šovinisti a vy hrdí vlastenci - ste smradi - pamätná veta - čo majú robiť ľudia na orave - tak ať se jdou pást !!! - urobila svoje, Novotný nerobil nič, len zneužíval svojich podriaeených tak ako smrad Gottwald sa píšil važskou kaskádou ktorú začal stavať Tiso ! - pche hovno viete somári o Slovensku a Slovákoch len to, čo vám natrepali taký hovniváli ako Havel a jemu podobní, po vyhnaní Čerchov v 1939 sa Sloevensko nepoložilo a naopak, prosperovalo, napriek vojne, teraz je to rovnaké - čím to je ? - Novotný hrdina dňa - popritom gaštany z ohňa musel po ňom ťahať Husák - až prišiel ďalší hrdina Jakeš a posral to -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Orave mám reference od samotných Slováků a radši bych tuto oblast být vámi snad ani nezmiňoval. Stručně řečeno, bílí cikáni nejhrubšího zrna. Jeden ze známých Slováků s lidmi z této podivné oblasti byl na internátu(kde se on učil truhlářem a je se snažili naučit aspoň držet lopatu a jíst příborem), a to jsou tedy pikantnosti jako z hororového filmu. Říkal mi, když přišla řeč na film "Proč?", že tenkrát to u nás byla aféra, ale páteční vlaky na Oravu byly v takovéto podobě běžným jevem. Prostě zvěř.

   Vymazat
  2. Výborně!!! Tleskám, jen se začněme osočovat. Můžeme si to rozdat jako účka a rusákama, ukázat světu, že nejsme o nic horší než dva africké klany, které se mezi sebou rvou do úplného vybití. Už jsem slyšel pojem "bílí negři" - to je přesně ono.

   Velká část Slovenska fandila Zemanovi, ať si Hríb kváká, co chce. Tohle blbečkové nevíte, ale otírat huby o nejbližšího spojence, ro vám jde dobře.

   Vymazat
  3. Sni dál svůj vlhký sen. Kdyby jsme se zachovali jako Hlinka. Byli by jste poražený stát a možná přidaný k Ukrajině jako Zakarpatí. Konečně by jste mohli udělat alianci s Benenderovci.

   Vymazat
  4. Anonymní 16:40

   Ve vašem záchvatu spravedlivosti vám asi uniklo, že je řeč o Oravě, ne o Slovensku. Taktéž vám uniklo, že pouze prodávám jak jsem nakoupil. Takto popisovali mládež z Oravy rodilí slováci. Kdybych já zmiňoval v podobném kontextu Chánov a nějaký Slovák na to konto oprávněně uvedl své informace o Chánovu, tak bych to určitě nevnímal jako útok na ČR.
   Takže si tu svou okázalou přecitlivělost nechte laskavě od cesty a jděte si hrát na spravedlivého tam, kde vám na to skočí.

   Vymazat
 21. Dubčekovo záporné hodnocení zde vesměs mylné. Nezůstávat na povrchu!

  OdpovědětVymazat
 22. Bohužel asi ještě dlouhou dobu nebude naše historie a úloha našich presidentů a jiných představitelů hodnocena objektivně.Po roce 1989 byla pravicí všeobecně přijata zásada ,že "co je z minulého režimu ,od ďábla jest"
  Tak bylo zničeno i to,co dobře fungovalo.Byla a je pokřivována historie dávná i nedávná,výklad dějin je tendenční a protičeský.

  OdpovědětVymazat
 23. Zlatá šedesátá byla i dílem oteplení v mezinárodních vztazích, uvolnilo se napětí, zmírnilo zbrojení, hrozba 3. světovou válkou byla otupena. Myslím si, že na tom měla tehdy velkou zásluhu vědecká a kulturní avantgarda národů světa, která vytáhla do boje proti militarismu. Tehdy diktatury kapitálu ale poznaly, že tudy cesta k vytoužené 3. světové válce nevede a že je zapotřebí tuto skupinu občanů - mírotvorců - nositelů vzdělanosti, přetvořit korupcí v tzv. střední třídu. Tak vznikly po světě ony kavárny RETROGARDISTŮ, KTEŘÍ BYLI ZAPLACENI KAPITÁLEM, ABY ŠLÁPLI, POKUD JDE O SVĚTOVÝ MÍR, NA BRZDU. U NÁS SE VYTVOŘILA PRAŽSKÁ KAVÁRNA POLITICKÝCH HUJERŮ O TZV. PRAŽSKÉM JARU. Oni stáli v r. 1948 na čele sekerníků tzv. komunismu a v r. 1968 zase na čele různých těch KANistů. V r. 1948 vydávali pamflety o tom, jak se mají lidé věšet za protistátní činnost, v r. 1968 zase za to, že budovali socík. Pořád jedni a titíž, paskvil národa! A tak nám, jako "undergroudová "sorta kam vítr tam plášť, přežila do r 1989, kdy zase to byli oni bojovníci za dobré vlastní bydlo, kdož se postavili do čela "sametové" kontrarevoluce. Pražská kavárna, zplozená v r. 1948, zrozená v r. 1968, dospěla ke zradě českého národa v r. 1989. Žije si blaze, kdyby náhodou došlo k sociální revoluci, budou to oni, co budou v zákrytu BARIKÁD DO MEGAFONU ZASE jako první VYŘVÁVAT "ME TOO". Kdysi jsme měli osvícence, kteří obrodili český národ. Dnes máme ZATEMNĚNCE, kteří budou s radostí tančit na hrobě českého národa, jen když z toho kápne bakšiš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte absolutní pravdu, a navíc je to úžasně napsané. Jak desatero božích přikázání. Konečně skvostná rétorika a důkaz, že na podobné diskuze sem tam zabloudí i člověk na dobré intelektuální úrovni. Ano, máte pravdu, a už kdysi dávno měli intelektuálové podobné cítění, pokud jde o dalekou budoucnost.Proto také jeden básník už tehdy napsal
   ..."Aj, zde leží zem ta, před okem mým, slzy ronícím, kdysi kolébka, nyní národa mého rakev"...
   Už nejsme tak daleko od hřbitova vlastní země - jak je možné tohle nevidět? Jak je možné umět číst a psát, a být tak mohutně zatemnění, že tohle - pravda, kterou jste napsal - lidem trvale uniká?

   Vymazat
 24. K 8:06.
  Ty jsi slušný a cenzor? Jako havlérka a Drahoš?

  OdpovědětVymazat
 25. Zajímavý a věcný článek, poučná diskuze. Žasnu nad těmi, kteří nad kdekým vyslovují strmé soudy, aniž by znali dobové souvislosti a mnohdy byli schopni obhájit osobní kulturní pensum.
  Nějak jsem přehlédl pana Povolného apel na společnost „Etnických Slovanů“, zřejmě co protějšku různých těch etnicko a nábožensko založených obcí, spolků, společenství ... Jako námět a poukázání na jistou realitu zcela na místě, pro mnohé však příliš těžké k pochopení.
  Sám nevím, zda jsem nebo nejsem etnický Slovan, za rozhodující beru, že se cítím Čechem! Z toho odvozuji přirozenou povinnost ctít dílo svých českých předků, hájit a rozvíjet jeho existenci. Beru to za věc nejen citu, ale i slušnosti a charakteru.
  Na Oravu se ptejte těch, kteří tam z Čech přenášeli výrobu televizorů. Pokud ještě žijí. JiH

  OdpovědětVymazat