Reklama

středa 21. února 2018

Co se stalo s naší dobou?

Jaroslav Maxmilián Kašparů
Jaroslav Maxmilián Kašparů 

21.2.2018 NaŠeptandě
Obyčejní smrtelníci v této zemi trpí oprávněnými pocity nespravedlnosti a křivdy, ale parní válec politiky a byznysu si vesele jede dál. A proč by ne! Sliby, fráze a široké úsměvy těch (všeho)schopných z...
Zažíváme vážnou krizi? Proč mají najednou lidé pocit, že se něco zlomilo, a cítí se zklamaní? Co nás v budoucnosti čeká?

Každý student lékařství je už od prvního ročníku studia veden svými profesory k tomu, aby si u každého pacienta položil dvě zásadní otázky – proč a jak.

Proč má nemocný potíže? Otázka diagnostická, která vede k určení choroby. Jak ji léčit? Otázka terapeutická, hledání cesty k uzdravení.

Je-li naše společnost nemocná, a ona bezesporu nemocná je, klademe si obě otázky všichni.

Až na několik vrcholných politiků, kteří mají většinou jiné starosti, než jaké musí řešit lid obecný.

Ovšem co hlava, to názor. Jedni ze současného stavu obviňují komunismus, jiní konzumismus, další neoliberalismus nebo hédonismus.

Z mého pohledu nepůsobí v této zemi tajemné abstraktní -ismy, ale hlavně tři silně zhoubné choroby:
 1. ztráta studu
 2. rozvoj společnosti bez respektování přirozených
  společenských norem
 3.           pocit tíživé bezmoci.

Diagnóza


„Žijete v zemi, kde nic není hanba!“ Těmito slovy zhodnotil student z Asie svůj roční pobyt v České republice.

Čím kratší, tím výstižnější bylo jeho hodnocení klimatu v naší zemi. Měl pravdu.

Z české kotliny se kamsi vytratil stud.

Pojem hanba je dnes už srozumitelný málokomu.

Dítě se nestydí zesměšnit učitele, muž se nestydí opustit ženu a děti kvůli milence, potomci se nestydí zvednout ruku na své rodiče, není žádnou hanbou žít jako parazit nebo veřejně propagovat zlo.

Proč by se tedy měli politici ve službách mafií stydět lhát, krást a podvádět?

Svoji velikou vinu na tomto stavu mají také ty sdělovací prostředky, které z banality dělají tragédii a z tragédie banalitu.

Žijeme v době, která propaguje nosit všechno naruby.

Normy chování nám prezentují svým nenormálním chováním duchaprázdné celebrity všeho druhu.

Z pořadů některých televizních stanic, které by měly kultivovat lidskou duši a zjemňovat smysl pro krásu, pravdu a dobro, teče většinou krev, adrenalin, testosteron…

Z této skutečnosti chápu, proč se užívá termín televizní kanály.

Kdykoli stojím jako soudní znalec z oboru psychiatrie u soudu, který projednává činy mladého delikventa, mám skoro pokaždé tendenci na lavici obžalovaných posadit systém, který vládne v této zemi a jehož jsou mladí lidé obětí.

Ale koho to zajímá? Politiky v žádném případě!

Obyčejní smrtelníci v této zemi trpí oprávněnými pocity nespravedlnosti a křivdy, ale parní válec politiky a byznysu si vesele jede dál. A proč by ne!

Sliby, fráze a široké úsměvy těch (všeho)schopných z předvolebních plakátů tak snadno a rychle shoří pod jeho kotlem. A nikdo se opět za nic nestydí.

Místo domu barabizna


Pokud chtěl kdysi zedník postavit pevné a rovné stavení, potřeboval k tomu kromě kamenů a cihel ještě maltu a olovnici. Maltu, aby držela pohromadě jednotlivé kameny a cihly; olovnici, aby stěny byly rovné.

Stavitelé moderní polistopadové společnosti začali sice ke stavbě používat ekonomické kameny a právní cihly, tedy stále nové a nové zákony a předpisy, ale absolutně odmítli používat pojivo a ctít svislou rovnou stěnu.
Kladou cihlu na cihlu bez malty, která se míchá z pokory, štědrosti, přejícnosti, mírumilovnosti, cudnosti, střídmosti a činorodosti.

Dřív se této pojivové směsi říkávalo sedm hlavních ctností.
Z olovnice, která se řídí přírodním zákonem gravitace, si udělali kyvadlo.

Mimo jiné je u staveb běžné, že se kameny dávají do základů a cihly na ně.

Tedy zákony jsou nad trhem, ale u českého projektu je tomu naopak. Trh jako by byl nadřazený zákonům.

Bez malty a s kyvadlem v ruce se dá postavit leda tak barabizna. Tolik k diagnóze.

Terapie


Jsou dvě řešení.

Buď to nepovedené stavení zbourat, anebo z něho zavčas utéct.

V prvním případě by šlo o revoluci, ve druhém o emigraci.
Pokud bych jako léčebnou metodu navrhl revoluci, mohl bych být zažalován za trestný čin poškozování cizí věci. Skutečně cizí věci.

Obávám se totiž, že už nám v této zemi nepatří ani ta vratká barabizna.

Pokud bych navrhl terapii emigrací, může mi být položena otázka, kam utéct.

Do některého evropského státu určitě ne, protože evropský dům opravují ti samí architekti, kteří nám pomáhali s projektem stavby oné vratké chatrče.

Staví také bez mravnosti a s kyvadlem v ruce.

Třetí chorobou je epidemicky se šířící pocit bezmoci.

Nějak se v něm začínáme postupně utápět všichni.

Jednou za několik let je nám sice hozen záchranný člun v podobě voleb, ale brzy se ukáže, že i on je děravý.

Zklamání vystřídá bezmoc.

A právě ona bezmoc spojená s pocitem bezvýchodnosti je silně nebezpečná.

Trvá-li dlouho, začne se měnit v agresi.

A ta tady již je. Dokonce i mezi školními dětmi lze zachytit její silný nárůst.

Zavinili jsme si to i my sami, když jsme přijali převrácený životní styl, který nám našeptává: „Žij bohatě navenek a chudě uvnitř!“

Pokud neprovede náš národ proměnu a nezačneme žít bohatě uvnitř a chudě navenek, nemáme šanci…

Potom i mně samotnému nezbude nic jiného, než abych zamkl ordinaci, přestal diagnostikovat, navrhovat terapie a utekl se schovat. Rovnou mezi šílence.

Nebude v tom ani trochu zbabělosti a nebudu tam sám.

Bez vnitřní proměny a bez pokání tam skončíme brzy všichni!


Autor: Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů,  (* 14. května 1950 Žirovnice), je český psychiatr, pedagog, premonstrátský jáhen a esperantista. Působí v Pelhřimově.

23 komentářů :

 1. Je milé slyšet pravdivá slova o naší skutečnosti. Skoro není co k tomu dodat. Leč naznačená Terapie (snad jen díky krátkosti naznačeny jen 2 cesty) není nejen povzbudivá, ale nebezpečná. Hlavně postrádám větší úlohu všech církví a rozumných spolků, aby šli příkladem a nikoliv se věnovali "zlatému teleti". Nepamatuji si ani např.,že by důstojní církevní otcové veřejně zkritizovali naše umělce, kteří ztratili stud, nebo zapomněli uvádět lidské příklady hodné následování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re 21:53
   Důstojní církevní otcové nebudou kritizovat naše umělce kteří ztratili stud ,protože ho sami už dávno nemají !

   Smazat
 2. To je správný článek o této době vše se může je „demokracie" a ti nejhorší si libují.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdysi dávno jeden mudrc řekl: "Jsem, abych si uměl představit, co by se stalo, kdybych nebyl." . V dopadu toho tajemna, které se ve mně jeví jako velmi skromná slabost, jsem se odvážil vzpomenout si také na jiného mudrce, který tvrdil: "Abys věděl, kdo jsi, musíš poznat kdo nejsi." . Nedokázal jsem se tedy zahledět sám do sebe, abych se nezklamal a naopak jsem začal pozorovat svět kolem mne a vedle mne, abych tedy objevil rozdíl mezi ním a mnou a tak se tedy snáze poznal.

  Přešly roky a roky a zapomněl jsem, že zkoumám sebe na okolí a na lidech, které vnímám všemi smysly a pomalu zapomněl i na ten účel mé existence. Když tu náhle a hele, slabost, která mi znemožnila mne odhalit, se jevila náhle nějak malá, protože mi blesklo hlavou, co bych mohl, kdybych měl. Bylo to probuzení a našel jsem se, zcela náhle, poznal jsem, k čemu jsem určen a i to, co by se stalo, kdybych nebyl.

  !!! To byla ukázka z psychiatrie, autor tohoto textu není tím, o kom pojednává,... ale směji se. Možná, totiž, že by vám všem neškodilo myslet a uvědomit si, že peníze a blahobyt nejsou vším, že existují vyšší a potřebnější hodnoty. Zdravím.

  OdpovědětSmazat
 4. Jo pane doktore, smutné povídání. Na psychopaty platí farmakologie, skotské střiky, klecová lûžka, elektrošoky, svěrací kazajky atd. Problém je, že psychopati se dnes považují za normální! A to beze studu. Takže trpí normální! Nemohl byste jako první změnu k lepšímu začít léčit psychopaty z parlamentu?

  OdpovědětSmazat
 5. A co EU - předkládám velice zajímavý poznatek?

  Macron, francouzský prezident, nemá děti?
  Německá kancléřka Angela Merkelová nemá děti?
  Rakouský kancléř Sebastian Kern nemá děti?
  Britská premiérka Theresa May nemá děti?
  Italský premiér Paolo Gentiloni nemá děti?
  Holandský Mark Rutte, Švédský Stefan Löfven, Lucemburský Xavier Bettel, Skotská Nicola Sturgeonová - nikdo z nich nemá děti????
  Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, nemá děti?

  Paradoxně je vidět, že příliš velký a nepřiměřený počet lidí, kteří rozhodují o budoucnosti Evropy, nemá na budoucnosti žádný přímý osobní zájem, jelikož jsou bezdětní?
  Ti to vyčítají evropanům nízkou porodnost a potřebu přijetí neodpovědně množících se zástupů, "unudlaných" migrantů, bez odpovědnosti! Kdo zplodí pět dětí, během války = trotl. Co má zachránit EU souložením bez kondomů?

  Moje poznámka na konec: To není normální, evropě vládnou vykastrovaní, či impotenti???

  Mastur Bant

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak. Vládnou vykastrovaní impotenti, co si za peníze, které vydřou z obyčejných lidí kupují afroarabské porno! A to si pouští neustále dokola, až jsou z toho blbí!

   Smazat
  2. bohužel, EU vládnou EUnuchové, ale jak to změnít ???

   Smazat
 6. Jaroslave Maxmiliáne Kašparů, zatím je to nejlepší, co jsem na NR četl, ač ateista.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kaspar to napsal opravdu dobre ale honolulu je lepsi bavic

   Smazat
 7. Ztráta vzorů,doma,ve škole,v literatuře,ve sportu i v historii. Vše se zrelativizovalo a víra v hodnoty je odsouzena k posměchu.Taky jsme byli mladí a praštění, ale neexistovala školní šikana,tu jsme poznali až v armádě.Měli jsme kliku,nebyly dostupné drogy a adorace značkového zboží taky neexistovala,zboží nebylo,nebyl Tuzex ,ale jen Kotex.Na nové knížky jsme stáli frontu a dobrých bylo málo.Teď je všeho dost,ale někde se stala chyba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě k těm knížkám. V reklamě mne nakladatelství upozorňuje, že vydalo knížku M.Stingla, zajímavý cestopis. Ve stejné době jsem si koupil Miroslava Stingla mezi vyřazenými knihami. Za dvě koruny jsem koupil i Hanzelku a Zikmunda , stav- jako nová , za 27 let ji asi nikdo neotevřel. Až přijdete do veřejné knihovny, podívejte se, kdo se nachází v dětském oddělení. Tam můžete zahlédnout budoucnost tohoto národa. Jestli neskončí v emigraci.

   Smazat
 8. Naprosto skvělá diagnoza.

  OdpovědětSmazat
 9. "Zaslepenost však trvá a pokračuje, dnes v jiném převlečení. Budou osud planety předurčovat zbrojaři, mafie, loupeživá lumpenburžoazie jako viditelní exponenti skrytého anonymního diktátora, který zaplétá lidstvo do procesu sebezničení?

  Svoboda je pokus přerušit tuto domnělou neodvratnost. Svoboda znamená vítězství možnosti nad realitou, která se prezentuje jako ekonomický, finanční, vojenský determinismus, valící se planetou jako rozjetý, slepě fungující mechanismus. Také u nás se vede zápas a spor: Jsou lidé předurčeni k pobytu v jeskyni, zůstanou natrvalo zazděni do soustavy zrcadel a jejich sterilního opakování stejného, nebo existuje možnost možnosti, která znamená průlom a osvobození z moderního fatalismu?

  Spor o členství v NATO je součástí kritického uvažování o dějinách.

  Skutečná filosofie nikdy netrůní na nebesích jako nezúčastněný pozorovatel, který výsměšně i pobaveně shlíží na lidské starosti a zápasy; filosofie se rodí z těchto zápasů a starostí, stojí na straně těch, kteří rezistují proti zpupnosti, nestoudnosti, cynismu, fatalitě, je tedy spojencem (obyčejných) lidí."

  Karel Kosík, Sedmero zrcadel, 1997 = http://www.sds.cz/docs/prectete/epubl/kk_sz.htm

  "Z dnešního obrazu světa se vytrácí autorita, povinnost a zodpovědnost. Také spravedlnost a také mravnost. Veřejné mínění se na to neodvolává – a také přestupky proti slušnosti a nemravnosti netrestá. Proto se živlem politiky stala nestoudnost."

  Zdeněk Vyšohlíd, Nestoudnost jako konec demokracie, 2013 = http://denikreferendum.cz/clanek/14823-nestoudnost-jako-konec-demokracie

  OdpovědětSmazat
 10. Nevím jestli Čechy patří čechům a jestli slovo moje vlast nebude trestné.Ztrácím se v tomto kotli,kde se pravda nenosí.Těžký život vlastence,který má srdce svědomí a čest a peníze jsou pro něj jen prostředek k uživení a ne smysl života.Smutná doba..

  OdpovědětSmazat
 11. Dodám pouze, že pan vizionář Maxmilián Kašparů tuto pravdu sepsal před drahnými lety...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale co on napsal je stále pravdivé!!

   Smazat
 12. Perfektní článek a výborné komentáře.

  OdpovědětSmazat
 13. Cesta do bezpečí vede jen a pouze skrz demokratizaci společnosti. Bohužel naprostá většina těch co to čte neví o co by mělo jít.
  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A skrz kolektivizaci
   Štefan

   Smazat
  2. Proč se opakujete vy demokratizovaná společnosti? Zdá se, že nejen my, ale ani vy nevíte, co si konkrétně pod tak vágním pojmem představit. Že? Jestli víte, tak MLUVTE! To pomíjím fakt, že žádná cesta do bezpečí neexistuje. Ergo kladívku, jaké bezpečí by to ve vývoji lidstva mělo být?

   Smazat
 14. K 19:22 Demokratická společnost může být jen ta, co je schopná vytvářet pro řešení lidských problémů průkazné zájmové výslednice všech svéprávných individuí společnosti. V každé společnosti (ať rozdělené nebo nerozdělené) je prioritním východiskem k tomuto výsledku zásada přímé demokracie.
  A co je smrtelné nebezpečí? Chorobná parazitická sobeckost a nenažranost a touha vnucovat druhým svoji individuální vůli (tzn. netolerance a neúcta k jiným individuím)!

  OdpovědětSmazat
 15. Pravdivá a smutná diagnoza.Ovšem i pan doktor se bojí slova kapitalismus jako čert kříže.Všechny problémy které popsal jsou totiž systémové.Jejich řešení je pouze jediné-je třeba zlikvidovat kapitalismus dříve než kapitalismus zlikviduje nás!Vše ostatní je pouze mlácení prázdné slámy!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.