Reklama

pátek 9. února 2018

Je posláním novinářů zabíjet pravdu?Zdeněk Hrabica
9. 2. 2018
Zírám nad debatami a nad rozmíškami, co nás to vlastně všechny rozděluje, zneklidňují mne bláboly i o příčinách rozdělení celého národa, Evropy a světa. Odpověď je nasnadě. Generace filozofů,ekonomů, utopických a reálných socialistů i kapitalistů to dávno před námi rozluštila. Mnohdy jenom v obrysech. Dokonce se o odpověď zasloužila i mnohá náboženská učení. Fanatik Adolf Hitler napsal Mein Kampf. Milióny čtenářů mu skočily na vějičku. Před 200 lety napsali Karel Marx a Bedřich Engels Komunistický manifest. Z jejich pera vyšel Kapitál.


I v českých zemích jsme se o mnohé pokoušeli, v terorii i v praxi.

Z knihoven díla o předmětných otázkách rozdělení společnosti zmizela; po roce 1990 se dokonce na trakařích vozila k ohňům při pálení čarodějnic.

Václav Havel nazval Bedřicha Engelse ješitným filozofem, ač ten byl průkopníkem - více přírodovědcem a ekonomem. Emanuel Bernstein psal ve své Bibli revizionismu, abychom nechali vyrůst i jiným květinkám, než jenom ze zahrádky Marxovy. Aleš Hrdlička z Humpolce se pokusil o definici rodů a o definici rasového rozdělení a o také o to, co nás všechny spojuje.

Novinář John Swinton, bývalý vedoucí redaktor amerického listu New York Times v roce 1890 odpověděl v přípitku proneseném v New York Press Club na otázku, proč se určité informace nikdy nedozví z novin:

„V současné době neexistuje taková věc, jako je nezávislý tisk. Víte to stejně dobře, jako dobře to vím já. Není mezi vámi ani jeden novinář, který by se odvážil upřímně vyjádřit svůj vlastní názor. Víte předem, že kdyby to udělal, nikdy by se to neobjevilo v tisku. Jsem týdně placen za to, že své upřímné mínění nezveřejňuji v novinách, pro něž pracuji. Vy ostatně jste placeni za stejnou věc a kdo z vás by byl tak pošetilý, aby napsal svůj upřímný názor, brzy by se ocitnul na ulici a hledal by si jiné zaměstnání. Kdybych dovolil, aby se v jednom čísle mých novin objevil můj poctivý názor, do dvaceti čtyř hodin bych přišel o místo.
Prací žurnalistů je zabíjet pravdu.; bezostyšně lhát, překrucovat pravdu, hanobit; plazit se u nohou mamonu a prodávat svou vlast a rasu za svůlj denní chléb.

Vy i já víme, že věřit v nezávislost tisku je bláznovství. Jsme nástroji a vazaly bohatých mužů za scénou. Jsme skákající tajtrlíci, oni tahají za drátky a my tancujeme. Naše talenty, naše možnosti a cíle, naše životy jsou vlastnictvím těchto mužů. Jsme intelektuální prostituti.“
Nebuďme ani kašpárky nikoho a pro nikoho!

O mnoha novinářích - v Československu a nyní v České republice to, bohužel, platilo včera a o to více stejné platí dodneška. Bude to všechno platit potud, dokud i je budou mocní schopní kupovat a za lež těm nejslabším vysoko platit. Jsem rád, že to zatím ještě neplatí ani zdaleka o všech. Zatím ještě ne!

Foto autor

55 komentářů :

 1. Otázka zní "je posláním novinářů zabíjet pravdu?" Ano - je. A vykopat lidem z hlavy jejich vlastní rozum, vlastní myšlení, a dokonce docílit i pochybnosti o jejich dětství, a předcích a prapředcích....Novinář dnes už není "člověk nadaný", ale protekční žvanil a žvatla, jehož žvatlaniny někdo před zveřejněním upraví. A když vezmeme do úvahy nebývale obrovský rozmach mediálního průmyslu v ČR, s přihlédnutím i k obrovskému počtu televizních stanic a kanálů plných žvanilů, žvatlalů a mluvících hlav, rozmach, kde v malé zemi s deseti miliony obyvatel ( asi jako má Londýn nebo Tokio) je cca na každých sto metrů čtverečních jeden novinář plus jeden komentátor, podaří se jim časem úplně zničit samostatné myšlení občanů, a vytvořit z nich loutky. Ovladatelné. Kdybych byl novinářem já, nikdo by mne nepřinutil psát lži a proti svému přesvědčení. A kdyby mi někdo platil za to, abych psal cílené pomluvy, abych útočil,abych zesměšňoval, dehonestoval, a ničil označené občany a aktivity, abych doháněl lidi až k sebevraždě, připadal bych si stejně, jako placený nájemný vrah. Nevidím v tom rozdíl a z hloubi duše pohrdám lidmi, kteří se k něčemu takovému propůjčují. Je to největší možná ubohost, kam až lze za peníze klesnout. A ČR se ukazuje - bohužel - jako společenství ubožáků, které lze koupit a zneužít ke všemu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je nevěřitelné,že v článkui komentářich chybi jakýkoli návrh na řešeni.
   Jen stálé lamentováni jakoby starých bab,které čekají,že to za ně někdo vyřeši,ale kdo to nikdy nenapíši!

   DÁ TU NĚKDO ALESPON JEDNU MYŠLENKU,JAK TO ŘEŠIT?

   Je nudné tu vidět jen škarohlídské přispěvky a jinak NIC!

   Smazat
  2. 0:07
   A co navrhuješ ty?

   Smazat
  3. Je neuvěřitelné,anonyme 0.07, že píšeš o "starých babách" a peskuješ tady, stěžuješ si na nudu - a s jakým podnětným návrhem jsi přišel ty? Příspěvky nejsou škarohlídské, protože jestliže je něco pravda, je to pravda i když je neveselá. A ta o dnešních novinářích je neveselá. Ale nelze s tím dělat nic. Jen - jednu radu bych měl - co může obyčejný občan udělat? Pasivní resistence. Ignorovat! Nekupovat noviny, nečíst noviny, nesledovat zprávy v TV ani jinou žvanírnu, a taky - nezapínat počítač! Ignorovat internetovou publicistiku, a ono jim rychle docvakne, že se musí zlepšit a zkvalitnit, a přestat psát ty sračky. Že občané nejsou tupé stádo ( snad ani ti, kteří dřepí denně u počítače) ale že očekávají pravdivé, věcné a seriozní informace, ne nasrávací a šokující balast psaný s účelem získat co nejvíc diskuzí. Nic jiného občan udělat nemůže, a taky se to nikdy nestane. Dovedete si představit ty klasické internetové závisláky, že nezapnou počítač, a nebudou lovit, co kde je šokujícího? Je jim úplně fuk, že čtou žvásty a lži, a že diskutujou ke kravinám. Tak proto taky je tolik novinářů, a nemusejí umět vůbec nic. Jen vybírat z množství událostí šoky, které lidi naserou, napsat to, uložit do počítače, a pak to jen různě doplňovat - vynechat odstavec, nebo pár vět, zaměnit za jiné, a stejný článek publikovat opakovaně - vždy získají stovky blábolů na diskuzích. Ale ... co bych psal" všichni to vědí. Ano, novináři blafou a lžou - a proč ne?.. "Lidi to chtějí a my jim to dáme" .. pamatujete, jak totéž říkal Vovka Železný - ředitel TV NOVA bratru před pětadvaceti léty, když začala NOVA uvádět pornosračky, a zabijácké americké krváky?

   Smazat
  4. A nejen novinaru ale jeden z podstattnych problemu naseho sveta je epiddemie "Inteligentu" s diplomy.
   Merkel ma vysokou Fyziku a je to videt./Schulze nema a tak to dohani svym jekotem. Na zpusob Dolfa.
   Norske stado Akademiku udelilo pres. , kterej zacinal valky v Lybii, Syrii /Obama / ve prospech teroristu Cenu Miru.
   To by nesvedlo ani 5 lete dite ! Nebo vesnickej idiot. U nas to fungovalo zhruba tak, ze nejakej inteligent mel znamy v politbyru a ti mu poridili reditelstvi v novym urade. A tak u nas vypukl treba Prognosticky ustav , s byvalym presidentem Klausem. Tech uradu a ustavu bylo vic. Jezdili do USA a vsude po svete , cizopasnici z a penize tech , kteri tvrdou praci tvorili hodnoty a jeli tak akorat do Pr...e.
   Pozdeji za zasluhy/jako diplomovany inteligent/ za zniceni Ceske ekonomiky Klaus dostal presidentstvi..
   A hned poslusne slouzil na zniceni statu podepisovanim Lisbonskeho Gulagu pro narod.

   Smazat
  5. Samozrejme takovi seohaneji marxem ve dne v noci. Na zapade zase Sorosove , po nakradeni miliard zakladaji ustavy, organizace plne inteligentu s podminkou ze nenavidi Rusko a milovat afroaraby 24 hod. denne a ze to budou kricet do fake medii za ucelem manipulace a propagandy do tech , kterymi samozrejme opovrhuji, pac nemaji ani diplom opravnujici inteligenta !!
   Diplomy ziskavaji bez schopnosti, talentu a inteligence aje to videt.
   Hodne jich pusobi jako vladni byrokrati, kde v kancelarich bojuji aby meli asistenty, placene lidmi, dale aby dostali postup a stali se reditele kancelari, penezni zisky, vlivy aby nemuseli pracovat /to by jim prekazelo v tom usili , dale aby ovladli/jako Dolf/ populaci a rodiny na nich zavisle a meli moc zivota a smrti nad nimi.

   Smazat
  6. Co kdy vzeslo z Progn.Ustavu ,zamestnancu a byvaleho presidenta ? Mel se spise venovat sberu propisek. Ma nas na svedomi taky.
   A Predevsim. Kavarny a vlady ovladaji verejny zivot , protoze nemusi pracovat. Dostavaji Alimenty od pracujicich !! Paraziti tak ziskali absolutni monopol na zniceni existence naroda !!! Za ucelem uchopeni absolutni moci a zavedeni totalitni diktatury.
   Dnes slouzi intel. jako provokateri, incidentu, ktere pak se rozviri do celeho sveta silenou propagandou. Nemusi se vubec prihodit , staci je vylhat. Feministky, afroarabove, cikani semiti vseho druhu slouzi pak jako UBohe obeti /predem vybrane/ nas obycejnych lidi. Chrli se pak denne o utrpeni nami zpusobovane.
   A vydelaji se na tom miliardy.
   Vypukne rev vlad sveta , instituci uradu a organizaci v poctu tisicu, vlada" provinileho" statu / naroda si musi kleknout na kolena/delaji to s ochotou/ a kricet o odpusteni pro sebe a hlavne pro Udesne a zlocinne rasisticky narod. Odpusteni neni ovsem zadarmo. "Provinilci musi plati'! nejen penezi. "Jandove", aktiviste musi byt v cele. Propagandy a ziskat dalsi pozice to vse se ziskava temi incidenty. Odsouhlasi se tisice narizeni a zakonu, samo soudy pracuji na plne pecky, to vse, pod kuratelou ideologie, proti nam, nikdy za ucelem spravedlnosti.
   To je jen dalsi "valka proti teroru" a jeji dusledky. Ktera zintenzivnela po 9/11.
   To vse cinnosti diplomovanych inteligentu, vedecu vseho druhu ve vsech oblastech dnesniho zparatizovaneho zivota...

   Smazat
  7. DRAZI PŘÁTELÉ A NEPŘÁTELÉ,

   samozřejmě,že existuje návrh jak tuto absenci spravedlnosti napravit!

   Má název

   NÁRODNI PROGRAM OBČANŮ VOLIČŮ.

   Toho si zdejši autoři článků NECHTĚJI všimnout a nenašel se mezi nimi NIKDO,kdo by body tohoto programu roznesl na svých prý intelektuálních kopytech.
   Namisto toho se tu mláti prázdná sláma typu

   Co může chudák zubožený ovčan udělat sám?

   To vyvolává smích politickétřidy Šmejdů,kteři v tom vidi potvrzení svých práv na totálni ožebračováni Česko Rupska a souhlas s jeho pokračovánim!
   Jedině jim, ale začal stoupat na čele smrtelný pot a začali vlnu za vlnou tento program prokazatelně blokovat a mazat!
   Byla vymazána a zcenzurována první jeho verse a s ní i 67 diskuznich přispěvků a to na webu,který se chvástá,že je alternativni a PROTI cenzuře!
   Šmejdi věděli,že v důsledku chybějici soudržnosti domorodců ČR a neexistujici SOLIDARITĚ si to mohou dovolit.
   To však neni všechno.
   Ono několik občanů se tam postaralo,že vzniklo na to téma nových 540 LIDOVÝCH PŘISPĚVKŮ,

   HNUTÍ,KTERÉ V TOMTO SMĚRU INICIOVALO DISKUZI BYLO ZABLOKOVÁNO A TEPRVE AŽ TĚCHTO 540 ZAŠLO ZA OBZOR, BYLO ZNOVU UVOLNĚNO.
   Co myslíte tady vy, drazi diskutujicí je vznik solidarity s NP dobrá věc ,nebo se tu budeme dále prát ostrými myšlenkami mezitim,co nám všem vyberou kapsy na plech námi zvolení Šmejdi?

   HVzV

   Smazat
 2. Je vidět, že autor čte blbé noviny a nekupuje naopak ty, ve kterých novináři píšou pravdu!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve kterých novinách píší pravdu? Já na takové v trafice nenarazil.

   Smazat
  2. Faktem je, že pravdivou zprávou ve všech novinách je datum vydání. To máte asi na mysli, že 23:33?

   Smazat
  3. 8:24 máte hold smůlu jak já,ale asi jsou takové z kterých mají zaručené informace nebo JPP a.0:32,0:41,0:57 že si dovolí ty bludy rozšiřovat dál.Neni to ale k divení,vždyť to bylo n8ovinách,žejo!

   Smazat
 3. Proč je nazýváte novináři? Sorošovi aktivisti, nejsou novináři! Kdo nepíše, jak šmejdi potřebují, tak z něj udělají nezaměstnaného! Merkelová není Němka, prezident Steinmayer není Němec, Kalousek není Čech, Zaorálek to samé, o Hermanovi je škoda ztrácet slovo. Asiaté mají nespornou výhodu, tam se šmejdi snadno rozpoznají, protože nemají šikmé oči. Vše se dá snadno dohledat na internetu.

  OdpovědětSmazat
 4. Kdysi u nás do novin psali lidé jako Karel Havlíček, Jan Neruda, Karel Čapek, Eduard Bass, Vilém Mrštík nebo Rudolf Těsnohlídek.
  O něco později tu ještě pořád byli Stanislav Budín, Ludvík Vaculík, Alexandr Kliment nebo Antonín J. Liehm.
  Dnes.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobry pohled na problem. A je to problem celo svetovy,??? jak najit spisovatele ci noviny ci vydavatele, kteri produkuji kvalitni literaturu, kdyz vse je potlaceno , zmanipulovano kapitalem. Kvalitni spisovatele existuji!!! ale NESMI se o nich vedet, je to nebezpecne a politicky nespravne!!!

   Kopyto

   Smazat
 5. 23:36
  Máte pravdu.Přidal bych k těm šmejdovním aktivistům ještě neziskovky,celou kavárnu a všechny tzv.demokratické strany.A nejhorší na tom je,že vědomě "pracují" proti ČR a proti českým lidem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:50 Přesně tak napsal jste to za mě.

   Smazat
  2. Víte, říkal jsem si, když volili hlupáci CSSD a parazity co říkali, že zdroje jsou a dluhy dělali po stovkách miliard, že tenhle národ jsou hlupáci, ale koukněte se na Německo a Francii. Tady je průměrný volič Einsteinem, proti těm volům z Francie a Německa. Šmejdi jim už doslova kálejí na hlavu a když jim řeknou v TV, že je to demokratická "stolice", tak budou mlčet a pokračovat dál.

   Smazat
  3. 0:34 Naprostý souhlas

   Smazat
  4. 0:34 Německý národ má tu úžasnou vlastnost, že nikdy nepochopí smysl hry, v které je použit. Taková je holt cena za blahobyt.

   Smazat
 6. Honolulu je jediny co rika neco rozumneho
  Proto je mazan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moudrý brouk Pytlík11. února 2018 7:07

   2:39 - Správně, že je mazán. Vždyť nežije trvale v Česku, neplatí u nás žádné dane, nepodílí se na ekonomice ČR... Tudíž, nemá co vypisovat ty své "hovnocucy" a ovlivňovat názory českých čtenářů. Ať už neopruzuje české čtenáře. A v té své papundeklové chatrči čeká na svou zubatou!

   Smazat
 7. Lhář jsi jedině ty, Hrabico. V roce 1890 neexistoval internet na kterém může v našich končinách každý v reálném čase publikovat cokoli o čemkoli. Ty jsi toho reálným důkazem. Tvoje blafy ale zajímají jen pár stovek jedinců. Proč tomu tak je zdůvodňuješ snůškou absurdních lží, sprostých pomluv a nesmyslů. Je z tebe cítit závist na 100 honů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Člověče nešťastná, proč jste raději nešel spát, když nejste schopný přečíst text. Vždyť právě proto, že r. 1980 nebyl internet, nebyla možnost jinak než přez závislý tisk.

   Smazat
 8. nick honolulu je zablokovan. Ma vsak stejne smyslejici kamarady, jako je smysleni jeho (Bohuzel po vetsine nemluvici cesky) a zde jsou jejich nazory na vyreseni vasi zminene situace.

  Musi se dbat na to, aby veskera media nepatrila pouze jedne skupine lidi, jako v Sovetskem Svazu, nacistickem Nemecku , ci kdekoliv jinde, kde vladne radikalni tyranicky rezim.
  V cesku ma monopol na media "kavarna" a v Americe Globaliste, Neocon's a Sorosova parta.

  Jenze amerika ma FOX News a tam maji slovo nejvetsi esa na informace, ktere America ma. Emigranti, stejne jako mistni poslouchaji vyhrade je.
  Cesko by melo mit ALTERNATIVNI media take, aby nemela mmonopol na informace pouze "kavarna".

  At je to SPD, nebo lide kolem presidenta Zemana by meli mit svuj hlas, aby vase Ct 24, nebyla jedina co masazuje posluchace kazdy vecer. Cesko potrebuje FOX News !

  Nekteri lide, kteri sem pisi clanky, ci prispevky, by to snadno zvladli . Jejich nadani se neda poprit.
  Cesko potrebuje nekoho, jako je americky Rush Limbaugh, Sean Hannity a nebo Mark Levin, (nejchytrejsi Zid ktereho Amerika ma), a ten se rve pro konstituci jako tygr.

  Jmenovana mensina na FOX news, hrave umlci prostitucni preplacenou vetsinu , jako jsou treba CNN a nebo New York Times atd. Americane officialnim medii vubec neveri , krome 90-ti letych babicek a malych deti.
  POSTAVTE proti-officialni media.

  OdpovědětSmazat
 9. Nikdy, nikdy se nevzdavejte samostaneho usudku ! Neprijimejte hodnoty , ktere nejsou vase !
  Ctete a poslouchejte vsak vsechno z kazde strany na kazde thema. Cim svobodnejsi budete v mysleni, tim lepsi budete mit ekonomiclkou situaci !
  Dalsi vec ! U nas prakticky neexistuje cenzura, a to je dobre.

  OdpovědětSmazat
 10. Kde začíná a končí svoboda.Kolik vzniklo po r.89 vysokých škol humanistického zaměření.Každé dítě chce jít na střední školu, každý rodič chce mít inteligenta. Jaký je výsledek? Kvanta politologů,historiků,právníků,novinářů atd.Důsledek-každý chce pohodlně žít a jeho svoboda je předurčena tím, kdo platí.Pak se musí konat tak, jak káže finančník.Je to vidět na dnešním Česku.TV,novináři, politologové, historici -lžou pro amíka a EU, přepisuje se historie a v zájmu hegemona USA je zadání jednoznačné. I protistrana se snaží, ale nemá tolik finančních prostředků a proto i pravda je relativní.Řešení-neexistuje-lidské pudy, mamon, predátorství vždy předbíhá pravdu, pokoru, spravedlnost i cit.

  OdpovědětSmazat
 11. Myslím, že vím, co většině lidí vadí na současném, potažmo kapitalistickém systému. Absence spravedlnosti.
  Většina z těch, kteří přišli na sklonku roku 1989 na náměstí zvonit klíči čekala spravedlnost.
  Očekávali, že čím více a poctivě budou pracovat, jedno v jaké profesi, tím lépe se jim bude dařit. Očekávali, že nepoctiví politici, úředníci a lidi s těmito lidmi spojení, ponesou zodpovědnost za své zlodějské jednání.
  Ničeho z toho se nedočkali a spíš opak je pravdou. Nedotknutelnost mocných a bohatých ještě víc posílila a beznaděj tisíců poctivě pracujících se ještě víc prohloubila. Lidi jsou frustrovaní z toho, že jakkoliv budou tvrdě pracovat, jejich životní úroveň se nezvedne úměrně jejich odvedené práci. Stejně tak pochopili, že spravedlnost je tu pouze pro někoho a zločinec má často větší ochranu, než jeho oběť. Rozsudky soudů už ani nejsou k smíchu. Gauner, který ekonomicky zničí desítky rodin, pokud vůbec kdy skončí před soudem, od něj odchází s trestem několika málo let vězení, s možností zažádat po uplynutí poloviny trestu o podmínečné propuštění za "dobré chování". Náhrada rozkradených peněz a majetku je pouhou hypotézou za stavu, kdy gauner nakradené převede na třetí osoby a nebo ulije do zahraničí.
  Ti, co denně poctivě dřou přežívají od výplaty k výplatě a musejí sledovat, jak jiní vesele kasírují milionové dotace z našich daní za nic. Respektive jenom za to, že se o ty miliony "správně" rozdělí s těmi, kdo jim ony dotace přiznávají.
  Zatím systém funguje. Sice za cenu stále stoupajícího zadlužení státu i lidí samotných, ale funguje. Až jednou dosáhne svého limitu, bude konec. Bublina praskne a nastane kruté vystřízlivění.
  Mám takovou svojí teorii. Aby kapitalismus mohl fungovat a lidi zapudili myšlenky na komunismus, musejí sami vlastnit nějaký majetek. Musejí se bát o svá pole, nebo své firmy. Čím víc takových bude, tím bude mít kapitalismus pevnější základy. Jak asi dlouho tomu tak bude, když dochází k pozvolné koncentraci majetku a peněz v rukách stále menší skupiny lidí? Dnes již asi chápu, proč za první republiky došlo k pozemkové reformě a miliony hektarů půdy bylo odebráno šlechtě a církvi a bylo rozděleno mezi tisíce drobných bezzemků. Bylo potřeba vytvořit dostatečně početnou vrstvu majetných, obávajících se o své majetky, aby nezačali přemýšlet o ruském vzoru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepak, na kap. systému jim vadí obyčejná závist. Někteří jedinci prostě nemohou vystát, že jiní mají víc než oni. A o tom to je.
   Objektivně se máme jako prasata v žitě jak historicky tak geograficky.

   Smazat
  2. 8,03
   Nemáte pravdu. Závist tady samozřejmě existuje také, ale u menšího počtu lidí, než je těch ukřivděných. Setkávám se se spoustou lidí pracujících třeba v lese, nebo zemědělství. Ti lidé si za bolševíka vydělávali zpravidla dvoj až trojnásobek tehdejšího průměrného platu. Dnes dělají stejnou práci, jako tenkrát a ztuha dosáhnou na státem udávaný průměr. A jestli jste přesvědčený o opaku, můžete klidně nastoupit, protože lidi nejsou.

   Smazat
  3. V některých příspěvcích je zmíněna absence řešení stávajícího nelibého stavu našich oficiálních sdělovacích prostředků.
   Bohužel si spoustu lidí manipulujících zcela vědomě s informacemi, které publikují v systémem "posvěcených" médiích, platíme z našich daní. Nestranně podané informace je možné získat. Návodem jsou seznamy tzv. dezinformačních vebů.
   Ovšem jako základ je osobní přístup každého čtenáře. Navrhl bych systém vlastních otázek, které si při čtení pokládat.
   1)komu informace prospívá?
   2)potřebuji to vědět? (informace z bulváru)
   3)kdo bude mít z popisované činnosti profit
   4)co je v západní civilizaci novým "bohem" či "modlou"? Nejsou to náhodou peníze?
   5)je nutné vždy generovat zisk? (npř. u investic ze státního rozpočtu)
   6)uvědomit si souvislosti v co nejširším rozsahu.(npř. ekologie - kamna vám zakazují Ti, co klidně sednou do letadla. Ti co nechají polostátní ČEZ vydělávat miliardy, namísto zlevnění elektřiny pro domácnosti. Ti co udělali z fotovoltaiky byznys, naprosto neodpustitelnými rozhodnutími.
   .
   .
   .
   .
   atd.

   Podle výše uvedených bodů se můžeme podívat na dotace. Dá našemu státu jiný stát či EU něco "zadarmo"? Nikdy ... jakmile někdo nabídne něco výhodného, hledejte důvod, proč by to mohl dělat a kde a kdy z toho bude mít profit. V těchto kruzích profit ne 10, ale 40 a vice %
   Jdu dělat, hezký den
   ABC

   Smazat
  4. 8:03 Historicky i geograficky jste prase v žitě? Jděte to povědět chudým pracujícím, nedosahujícím na průměrný příjem, nebo důchodcům, invalidům, bezdomovcům. Na jejich reakce jim můžete sdělit, že si vyděláte o 2/3 méně, než v reichu.

   Smazat
  5. 7:18 Státní dluh není maličkost, která vznikla jaksi nedopatřením, ale naopak věc záměrná. Proto se "buduje" systémově ve všech zemích Evropy. Ekonomická krize je vhodný faktor pro provedeních radikálních změn. To ovšem prasatům v žitě těžko vysvětlíte.

   Smazat
  6. 8:10 čemu se divíte?Jsme v Česku.Už v r.1936 se psalo v tisku:Docilili jsme toho,že za užitečného pro státní neni pokládán ten co nejvíc vyrobi,ale ten co namluví nejvíc nehorázných řečí.

   Smazat
 12. Já si myslím, že když se chce tak jde všechno. Vezměte si třeba kosmický program, kdyby se realizoval stylem jaký je běžný v politice, tak jsme ještě neopustili matičku zemi. Tam je jeden zájem a dělá se vše pro úspěch, v politice má každý zájem jen o svoje koryto a málokdo chce dobro pro všechny. Pokud se i takový najde, pak je to bílá vrána a ti ostatní ho velice rychle uklovou za pomoci zmanipulované veřejnosti a massmédií. Bohužel recept žádnej nemám, ale možná to bude v mravnosti systému a hlavně lidí a pokud se lidi nezačnou více zajímat o společné věci vzdělávat se sami a nutit politiky, média, státní správu a prostě celou společnost aby se věci zlepšovaly, tak nám stejně nic nepomůže. Prostě kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá výmluvy. A o tom to je.

  OdpovědětSmazat
 13. ===================================================
  Úžasná úroveň diskuse!

  Pan Dr. David a jeho přátelé mohou být hrdi na publikum, které se jim daří na Nové republice shromáždit.

  S takovými lidmi se z hospodářského a sociálního marasmu dostaneme natotata!

  Kokotko
  ===================================================

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hop, a je tu lidoop 10:48

   Smazat
  2. KOKOTKO,
   neděllejte si z toho nic,že jste na webu znám jako genetická chátra s absenci přiměřené inteligence.
   A s tim vybavenim tu chcete někoho vy neomarxisto škatulkovat?
   Jděte s tim do vaši pražské kakárny dat se angažovat jako kafoun!

   Smazat
  3. Kokotko, z vás vypadla pěkná hloupost. NA co vůbec reagujete? Nemáte náhodou ještě ruku v nočníčku?

   Smazat
  4. 12:32
   21:37
   0:24

   Těší mě, jak bystře jste pochopili, že je řeč o vás a ozvali se. Tím ale bohužel veškerá vaše schopnost cokoli pochopit zjevně končí.

   Kokotko

   Smazat
 14. Dnešní média se šplechty presstitutů a presstitutek, to jsou jen takové pornopohádky o obrovské potenci parazitů! Prostě jenom specifická část omezeného žánru, ve kterém nacházíte stále to samé a stále do kola!

  OdpovědětSmazat
 15. 10:48 - KOKOTKO, prispevkari ti dekuji, za projevene uznani.
  Aby Kapitalismus fungoval, tak musi byt regulovan urcitymi zakony, ktere jsou po vetsine shromazdeny v kapitalisticke bibly, ktera ma nazev TGM (Total Quality Management.)

  Tato Bible rika, ze nejvetsi hodnota v rukou kapitalisty je pracovnik a ten musi byt inspirovan k vykonu rozmazlovanim. Kapitalismus , kde pracovnik nema zadnou hodnotu je kapitalismus PREDATORSKY a ten patri do 19-teho stoleti a ne do moderniho veku.
  Vase zeme importovala z Ameriky mnoho veci, ktere Americane sami uz davno odmitli. Zadny pracovnik, nebo duchodce NESMI zit v NEdostatku. To rika TQM !

  U nekterych americkych firem to pracuje velmi dobre a u jinych , ktere pravidla nedodrzuji, to nepracuje vubec.
  Ty vetsinou zbankrotuji.
  (nick kokotko, ti dal ten, ktery je zablokovan - ten "pruserar".)

  (Kdyz sledujete deni v Americe, tak spolecnost je daleko vice rozdelena - jako je u vas. Takze se vlastne nic nedeje.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:14

   Jen jazyková poznámka, Honolulu (protože ty pitominy, co věčně píšeš, nestojí za jakýkoli komentář):
   česky se neříká "pracuje", to je jen tvůj překlad z angličtiny.

   Smazat
  2. To ale mluvíte o kapitalistech, kteří zpracovávali hmotu a jejichž linii dnes představuje Trump. Ne o těch, co mají svou rotačku na peníze a produkují ve své nenažranosti pouze bubliny a letadla odtržená od hmotných toků. Ti druzí financují pražské havlojdské zmetky.

   Smazat
 16. KOHO CHLEBA JÍŠ, TOHO PÍSEŇ ZPÍVEJ
  ANEB DOTAZ NA AUTORA ČLÁNKU

  Pane Hrabico, srdečně Vás zdravím!

  Jako dlouholetý čtenář Haló novin si dovolím Vás oslovit. Vždyť právě Vaše články, stejně jako i ekonomické fejetony bývalého národohospodáře Václava Věrteláře nebo vynikající úvahy Jaroslava Kojzara byly a jsou ozdobou tohoto jediného levicového periodika v tiskové podobě na českém trhu. A poněvadž i já píšu sem tam nějaké ty články, pravda, jen rusky, dovolil jsem si k Vám zaujmout postoj.

  Když jste psal do Rudého práva, nutili Vás lhát? A ještě, co Vaše vystoupení v Haló novinách, taky samá lež nebo i kus pravdy? A co říkáte na Romana Janoucha v Haló novinách? Díky za upřímnost.

  Vašek V.

  P.S.
  Vyřizuji pozdrav od J. Vávry, bývalého šéfredaktora. )

  OdpovědětSmazat
 17. Pokud muzete pracovat, bojovat a usilovat o zmenu, tak je to Bozi pozehnani. (A take vase pravo a povinnost .)
  Stari jsou na tom hur. Ti touzi akorat po klidu, a to neni dobre znameni.

  OdpovědětSmazat
 18. 11:22 - to jsou zakony, takze to nejsou pitominy, ale realita !
  Kdyz to nestoji za komentovani , tak to nekomentujte !
  Odporujete sam sobe.
  A zablokovani lide se sem nedostanou.
  Zde je vsak 10 000 Cechu.

  OdpovědětSmazat
 19. 11:22 - Kdyz nedokazete rict proti-argument, tak nerikejte nic. - To je preklad z anglictiny - americkeho PRISLOVI. Americti pracovnici by predatorsky kapitalismus velmi rychle opravili. Vy na to potrebujete delsi dobu.

  OdpovědětSmazat
 20. 11:53

  "Američtí pracovníci by predátorský kapitalismus velmi rychle opravili..." - a proč to teda ti "američtí pracovníci" proboha neudělali?!

  OdpovědětSmazat
 21. 11:58 - Jak to , ze to neudelali ?
  Udelali to nekolikrat !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:35

   Tak to asi budou pěkní nešikové, když se to nikdy nepovedlo...

   Smazat
 22. 12:43 - vase oslava prvniho maje je ukotvena v dejinach socialniho boje v Chicagu a v Detroitu.

  Vase cervene satky kolem krku (Red Neck) maji puvod v boji o socialni spravedlnost ve West Virginii. (Masakr ve 20-tych letech.)
  Amerika MA pracovni zakony a byly vybrouseny tim o cem jsem se zminoval - TQM.
  Ovsem kokotko mi napsal, ze jsou to hlouposti, a nestoji za to, na ne reagovat.
  Jake jsou pracovni zakony u vas - NEVIM !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. po roce 1989 jsou pracovní zákony, držet hubu, dřít jak magor i za nemocný kolegy, protože nejsou peníze na brigádnický záskok.Každý z toho onemocní mnozí zemřeli.Nemůžu kapitalismus snášet je to fašistický režim. Národ je zdevastován drogami a zločinem. Hrozí války , které v kapitalismu nejde řešit. Lidstvo zradilo socialismus , proto kráčí jako ty ovce k zániku. Totalita peněz nemá žádnou opozici.Média lžou, USA podporuje konflikty je to pro ně byznys.

   Smazat
 23. 19:03 uznavam, ze NEVIM, jak je to v Cesku !
  Prescasy se podle zakonu maji platit o 50 % vice - hodinove a prescas v nedeli je jednou tolik - na vic.

  Priklad : $ 10 na hodinu je v nedeli $ 20 na hodinu.
  Samozrejme, ze manager se nebavi s jedinci a proto jedinci se organizuji v UNII.
  U bilych limcu (ke kterym jsem patril), je vsak jiny zakon.
  Za nespravedlive zachazeni s lidmi je nekdo zodpovedny a mnoho manageru bylo v Americe zastreleno v jejich officech. Proto pracovni zakony musi byt dodrzovany.
  Jsou to dulezite zakony !
  Jak je to v Cesku NEMAM TUSENI. (Muj tydenni vylet je casto ukoncen za 3 dny a jedu do Vidne. Uz tam nikoho neznam.)

  OdpovědětSmazat
 24. I like this article, it is very meaningful and detailed, I hope you will have many good articles like this to share.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.