Reklama

pátek 9. února 2018

Verze USA a Ruska se v případě útoku koalice na syrské milice liší

Jiří Kouda
9. 2. 2018  PrvníZprávy
Verze USA a Ruska se v případě útoku koalice na syrské milice liší .
K velkému incidentu došlo na východě Sýrie: Američany vedená mezinárodní koalice provedla nálet na syrské provládní síly.
Verze, co se stalo se rozcházejí: podle amerického tvrzení, provládní formace zaútočily na polohu „Syrských demokratických sil“ (SDF). Podle údajů ruského ministerstva obrany byl ale útok veden na pozice teroristické skupiny „Islámský stát“. Existují také nesrovnalosti v údajích o ztrátách.

Verze Američanů

Podle amerického centrálního velení (CENTCOM) k incidentu došlo asi osm kilometrů východně od demarkační linie mezi syrskými vládními silami a SDF.

„Syrské vládní síly provedly nevyprovokovaný útok 7. února na velitelské centrum SDF ... K ochraně koalice a jejích partnerů byli provedeny nálety na útočící jednotky k odražení agrese proti partnerům, členové koalice proti IS,“ píše se v prohlášení CENTCOM.

Poukazuje na to, že koalice „je stále soustředěna se na misi ke zničení IS v údolí Eufratu a prosazuje své nepopiratelné právo jednat v sebeobraně“. Podle CENTCOM se během útoku nacházeli ve velitelském centru američtí vojenští poradci a zpravodajští důstojníci.

Později media citovala amerického činitele, který si nepřál být jmenován, že bylo zabito asi 100 bojovníků syrských provládních milicí.

Otázky ruského ministerstva zahraničí

Na verzi událostí, tak jak ji stanoví Spojené státy, existuje mnoho otázek, řekla ruského mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

„Za prvé, jak může jednotka 500 lidí zaútočit na nějaký štáb s tanky a dělostřelectvem, a jako výsledek způsobit zranění pouze jednomu u odrážejících útok? Jak mohla centrála přežít za těchto podmínek dobu nejméně půl hodiny, které jsou nezbytné pro vyvolání zabezpečení letecké síly? Jak v tak krátké době by mohlo být rozhodnuto o spuštění masivní smrtící sily proti syrským ozbrojeným silám?" položila otázky Zacharová.

Verze ruského ministerstva obrany

Podle ruského ministerstva obrany ztráty neutrpěla pravidelná syrská armáda, ale milice bojující na straně Damašku. Podle ruského ministerstva obrany, milice v blízkosti bývalé rafinerie „El ISBA“ (17 kilometrů jihovýchodně od obce Salchow) v provincii Deir ez-Zor prováděli operaci proti „spící“ buňce IS.

S cílem „identifikovat a zničit gang jednou z jednotek národní milice provedly průzkumné a vyhledávací operace ve směru bývalé rafinerie „El ISBA“. Při plnění tohoto úkolu byly náhle vystaveny palbě z minometů granátometů, a poté zaútočily vrtulníky „mezinárodní koalice" vedené Američany, píše se ve zprávě.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ztráty milice nebyly tak katastrofální: „Palba zranila 25 příslušníků syrských milic.“ Ministerstvo obrany také zdůraznilo, že se v oblasti nenacházeli ruští vojáci.

V souhrnu lze konstatovat, uvedlo ruské ministerstvo obrany, že „incident opět prokázal, že skutečným účelem pokračování nezákonného umístění amerických sil v Sýrii již není boj proti mezinárodní teroristické skupině IS, ale zaujmout a držet pod svou kontrolou ekonomická aktiva, která patří pouze Syrské arabské republice".

8 komentářů :

 1. Syria nech zostreluje vsetko co nema byt vo vzuchu okrem vtakov!!!Nikto nema pravo lietat v cudzej krajine bez povolenia. To funguje v kazdej krajine dokonca aj na Slovensku!!!!!!!Zostrelit!!! Aj na Slovensku lietaju Mig 29 made in Rusko.Hovori sa tomu Narusenie vzusneho priestoru. TO Amikom uz dlho nikto nepovedal.

  OdpovědětSmazat
 2. Už výše jsem psal, že bylo zabito 100 elitních vojáků RF. Už se o tom diskutuje na ruských portálech. Vyšlo i na CBS News. Pár jich bylo zajato, máme se na UT na co těšit. Dlouhé umírání v přímém přenosu. Nezávidím jim.

  OdpovědětSmazat
 3. Mno jo světoví lupiči usa opět lžou jako vždy.

  OdpovědětSmazat
 4. Je nesporné, že USA svou vojenskou přítomností na území SAR, bez souhlasu její vlády, bez mandátu OSN, porušují, spolu s ostatními v "mezinárodním společenství" zcela evidentně mezinárodní právo. Dokonce s takovou drzostí, že jsou schopny zasahovat silou proti vládním silám SAR. Já blbec se poškleboval, když minulý režim USA názýval imperialisty. Příliš korektní označení. Naše bezpečnost je zajištěna členstvím v NATO. Bezpečnost za cenu takových spojenců? Jak asi mohou dodržovat smlouvy, když tak snadno ignorují právo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smlouva NATO pro žádný z členských států nestanoví povinnost pomoci při napadení tomu druhému. Tak jakápak bezpečnost. Nejlepší bezpečnost je
   1/ vystoupit z NATO dřív, než nás USA a další pitomci vtáhnou do války (jaderné!!!) s Ruskoíu federací,
   2/ dobré vztahy se sousedy
   3/ vytvoření středoevropské bezpečnostní struktury neutrálních států (Rakousko, Maďarsko, Srbsko, Slovenkso)
   4/ vyzbrojit českou armádu tak, že by případná agrese proti nám případného agresora velmi bolela
   5/ zavést brannou povinnost pro velkou část populace, mít silné a dobře proškolené a pravidelně intenzivě cvičené rezervy
   6/ chystat se na válku nejen středečním houkáním sirén,
   7/ posílit vlasteneckou výuku ve školách a podporovat paramilitární vlastenecké spolky a sdružení

   Smazat
 5. Bylo zabito přes 130 ruských žoldáků se soukromé společnosti Wagner Khisharu poblíž Deir Ezzor Americkým ostřelováním z letadel !tato skupina měla dohodnuto prodávat ropu a vlastnit 25% na své účely ! Sekurity magazin !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Beru s velkou rezervou. Zprávy ze syrských bojišť ukazují ba velké vyčišťovací operace vládní syrské armády. Víta jak masivní a dlouhotrvající nálety by měly za následek smrt 130 dobře cvičených vojáků speciálních jednotek? To máte zase od SOHR - od toho osamělého pána, který z 1+k.k. na kraji Londýna tvrdí, že ví o Sýrii všechno. Ikemo Naivko.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.