Reklama

pátek 23. února 2018

Krutá a zbytečná chudoba

Tribun
23.2.2018

Česká republika, Evropa, nejbohatší region světa na počátku 21. století. A přesto jsou zde ke slyšení příběhy, jako ty z reportáže o lidech žijících pod hranicí chudoby, kterou zveřejnil server SeznamZprávy.cz. I kdyby ty tři příběhy byly všecky, které by ke slyšení byly, je to o tři víc, než je nezbytně nutné a slušné.


Ale ony nejsou, to jen tito lidé a jejich trápení nikoho nezajímají, protože kazí povinný narativ o dobrém demokratickém dnes a zlém totalitním kdysi. Chudáci, socky, lidé, které nikdo nechce vidět a nikomu na nich nezáleží, protože to jediné, na čem záleží – přesněji má záležet – je, že už nejsou u moci komunisti. Nejsou. Zato jsou tu místo nich podmínky, které je k moci vynesly, abych parafrázoval spisovatele Vaculíka.

Někdo – a vsadím klidně svoje poslední boty, že mezi takovými bude spousta těch, kteří sami sebe prohlašují za slušné, vzdělané a inteligentní – bude určitě ukázané živoření kvitovat s povděkem, protože na chudé musí být přísnost, dluhy se mají platit a chudoba je jen spravedlivý trest za nemravný život a hloupá rozhodnutí. Společným jmenovatelem vší té bídy jsou totiž půjčky, dluhy a exekuce. Ovšem co je hloupého či nemravného na tom, že někdo onemocní? Co je hloupého a nemravného na tom, že někdo chce bydlet, že chce ochránit svoje děti před posměchem a vylučováním jenom proto, že nemají mobilní telefon? To není jeho chyba, že ho koupí, to je chyba společnosti, která ho vyžaduje a jeho nevlastnictví sociálně trestá.

Když někoho zavraždíte, zavřou vás do vězení. Nezničí vás, jenom vás zavřou. A možná vás časem podmínečně předčasně propustí za dobré chování. A zavřou jenom vás, ne vaše děti. A celou dobu, co budete zavřený, budeme pořád mít svá lidská práva a lidskou důstojnost a budete se moci dovolávat jejích ochrany. Ale když šlápnete vedle, uděláte chybu, hloupě si půjčíte, nebo jen onemocníte či narazíte na neseriózního podnikatele, který vám nevyplatí mzdu a spadnete do exekucí, tak vás exekutor zničí. Do konce života se z dluhů nevyhrabete a „spravedlnost“, která dopadla na vás, dopadne stejně nemilosrdně i na vaše děti. Chudoba plodí chudobu, jak vysvětluje Daniel Prokop zhruba od 18. minuty. A vaše lidská důstojnost? Systém vás donutí nepracovat (protože když bude pracovat, budete živořit ještě víc) a část sociálních dávek – protože pro vás jako pro chudého platí presumpce viny, že peníze propijete, prokouříte a prohrajete – dostanete vyplaceno ve stravenkách. Když pak jdete na nákup, všichni vidí, že jste „socka“ a začnou se vás štítit, odtáhnou se od vás a vaše už tak těžká cesta zpět ze dna se ještě ztíží až k nemožnosti.

Ale hlavně, že už nejsou u moci komunisti. Proč by mělo záležet na lidech, když může záležet na ideálech? A to další poselství té reportáže, stejně nenápadné, jako zrůdné. Zhruba v polovině totiž přijde řeč na to, že s rostoucí mírou chudoby klesá podpora demokratického konsensu. Jinými slovy – která ovšem nikdo v reportáži nevyřkne – lidé odmítají podporovat systém, se kterým nemají dobrou zkušenost, který jim nic nedává, jen bere, a na jehož – z pohledu jejich životní zkušenosti fiktivních – výhodách nemají sebemenší podíl. A já se trochu bojím, jestli právě jen toto není ten důvod, proč se o problémech spojených s chudobou a exekucemi začíná v poslední době víc mluvit? Totiž starost ne o lidi, ale o systém. Ale kdyby jim to mělo pomoci, byť jako vedlejší efekt, proč ne? Jenže je tu ještě ta možnost, že to někdo „vyřeší“ tím, že zavedete majetkový census a sebere chudým volební právo. Pak už ovšem nebudeme mít ani demokracii, ani sociální spravedlnost (ne, že bychom ji kdy měli kdovíjakou).

Nu což, problém bychom měli – a buďme za to rádi, ještě před pár lety tento problém „neexistoval“ (a jenom proto je teď mnohem větší, než kdy musel být) – teď ještě nějaké to řešení. Nemuselo by to být zase tak těžké, nejsme první země v Evropě, která podobný problém řeší (jsme ale asi jediná, která ho vyřešit zdá se nechce). Jen upozorňují, že tento typ problémů žádné liberální tržně konformní řešení nemá, přinejmenším žádné takové, které by se nedotklo majetku a privilegií lichvářů a exekutorů. Pro začátek bychom si však měli ujasnit alespoň to, jestli všechny ty řeči o lidských právech a humanitě, které tu posledních třicet let vedeme, bereme alespoň trochu vážně, a nebo jestli jsou to jenom kecy. Podle této reportáže, ale nejenom já, soudím, že spíš ty kecy.

51 komentářů :

 1. Vy mate zvlastni talent si brat z Ameriky pouze to nejhorsi a ignorovat veci, ktere jsou v Americe zachytna sit pred chudobou !
  Napr. ! Zakon vas chrani pred executorem tim, ze executor vam nesmi sebrat minimum potrebne k zivotu.
  Dalsi vec ! Vzdy dostanete pomoc od autorit, kdyz nejste alkoholik , nebo drogar.

  A kdyz je nekdo hlupak a neumi zachazet s kreditni kartou, tak mu zablokovan kredit.
  (Zadny zivot na dluh !)
  Nas skvely kapitalismus se priblizil milovymi kroky k vasemu vysnenemu socialismu a socialismus by se mel zakazat, nebo dopadnem jako Venezuela.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:05

   Téměř čtvrtina obyvatel Česka žije pod hranicí příjmové chudoby. Desítky tisíc Čechů žijí bez domova, dalších víc než sto tisíc žije na ubytovnách či jim hrozí ztráta bydlení. Milion Čechů se potápí ve spirále zadlužení a proti stovkám tisíc je vedena exekuce. Tito lidé se nezřídka rozhodují, zda zaplatí jídlo, nebo školní výlet dětí. Další statisíce lidí se pohybují na hraně, stačí jeden nečekaný výdaj a následuje pád. Chudoba v Česku zavede člověka do světa, který často nechceme vidět. Přesto je všude kolem nás a ocitnout se v něm je až příliš snadné. Údaje statistického úřadu jsou zavádějící, ubožáci v bídě jim to sotva vyplní do formulářů. A sociální systém je jen pro vyvolené. Z něho se nevyžije, jen když plodí děti za účelem výdělku a poté je nechají soudně "převézt" na prarodiče (blízké příbuzné). A příspěvek na ně se navýšší do dvaceti tisíc na dítě. Naše soudy jsou tímto jevem zahlceny, jen se o tom taktně mlčí. Jenže zodpovědný člověk náhle onemocní, nemoc si nevybírá a rázem je na ulici. Pokud jej nepodpoří rodina. Realita kapitalismu, mimo Prahu.

   Vymazat
  2. Svatá prostoto, americká síť proti chudobě, no to je přímo skvělé? V článku je zcela správně uvedeno: "na chudé musí být přísnost, dluhy se mají platit a chudoba je jen spravedlivý trest za nemravný život a hloupá rozhodnutí."
   V Americe ti exekutor nesebere úplně všechno, ale zablokují ti kreditku, takže nemáš z čeho žít a pomůže ti autorita? Jak?
   A proč jsou v Americe vůbec chudí.
   Jak se blíží americký kapitalismus socialismu nejde pochopit, ale je třeba socialismus zakázat a ten ve Venezuele zničit. Socialismus totiž nezná chudobu, chudé, exekuce i hypotáky. Proto je vydáván za vůbec nejhorším systémem, který existoval, proto musel být zničen, proto je horší než fašismus a nacismus, protože to byl konec kapitalismu aspoň v jen části světa. Teď už máme skoro globální kapitalismus, tak vymýt hlavy nastupujícím generacím a bude klid. Bohaté 1% ovládne svět.

   Vymazat
  3. 13:15


   Téměř čtvrtina obyvatel Česka žije pod hranicí příjmové chudoby. Desítky tisíc Čechů žijí bez domova, dalších víc než sto tisíc žije na ubytovnách či jim hrozí ztráta bydlení. Milion Čechů se potápí ve spirále zadlužení a proti stovkám tisíc je vedena exekuce. Tito lidé se nezřídka rozhodují, zda zaplatí jídlo, nebo školní výlet dětí. Další statisíce lidí se pohybují na hraně, stačí jeden nečekaný výdaj a následuje pád. Chudoba v Česku zavede člověka do světa, který často nechceme vidět. Přesto je všude kolem nás a ocitnout se v něm je až příliš snadné. Údaje statistického úřadu jsou zavádějící, ubožáci v bídě jim to sotva vyplní do formulářů. A sociální systém je jen pro vyvolené. Z něho se nevyžije, jen když plodí děti za účelem výdělku a poté je nechají soudně "převézt" na prarodiče (blízké příbuzné). A příspěvek na ně se navýšší do dvaceti tisíc na dítě. Naše soudy jsou tímto jevem zahlceny, jen se o tom taktně mlčí. Jenže zodpovědný člověk náhle onemocní, nemoc si nevybírá a rázem je na ulici. Pokud jej nepodpoří rodina. Realita kapitalismu, mimo socialistickou, znova opakuji, mimo socialistickou Prahu!

   Vymazat
  4. Tu prostoduchost v 10:05 napsal floridský stařík Honolulu, a ten je znám svým bájným vyjadřováním. Redakcí je tu ponecháván jen jako zdroj všeobecného obveselení.

   Vymazat
  5. to v česku taky musí nechat věci potřebné k životu ne jen v usa tak si to nejdřív zjistěte

   Vymazat
 2. Ale čím to, že v tak báječné naší civilizaci a tzv. demokracii tento problém existuje, zatím co v tom hnusném socialismu nic takové, jako exekutory, popravčí dlužníků, včetně dětí, jsme nepotřebovali? Neměli jsme ale také miliardáře a historicky co do počtu a rozsahu v Česku nepřekonatelné zloděje, bankstery... A když k tomu připočtu, že byl sociální smír a světový mír, pak nevím, co bylo lepší. Život nebo hromady mrtvol, kterým holdujeme dnes!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale čím to, že jen 7,7% voličů volilo stranu, která jediná má v programu likvidaci systému, jenž tuto chudobu ze své podstaty nutně plodí? T

   Vymazat
  2. 23. února 2018 12:04
   Této straně je chudoba u pr*ele, nikdy ji nezažili, zaháčkovali se v tomto antisystému a mlaskají po tichu, ale žerou a žerou ...

   Vymazat
  3. Ta 7,7procentní strana má málo proto, že na voliče séře, dávno není systémovou alternativou, jen o tom žvaní. A navíc má za sebou poměrně dlouhé období nesmyslného teroru a násilnictví, kolaborace s okupantem a neschopnost činit radikální ozdravné kroky. Podobně jako pravice, i ona kastovala lidi na ty horší a ty lepší, uplatňovala nepotismus a za její vlády zamrzly sociální výtahy. Ostatně, na licoměrnost a rozpor mezi žvásty a činy (i nečiny) dojela a lidé nakonec zazvonili klíči. Leo

   Vymazat
  4. Anonymní 12:04

   Tato strana dostala tak málo hlasů POPRVÉ, to vám asi uniklo. Ale co je ještě zajímavější, nejvíce hlasů v poslednívh volbách nedostaly strany razící nekompromisně váš surový kapitalismus. Naopak, pokračují ve svém pádu.
   Nejvíce hlasů sesbíraly strany, které přebraly komunistům principiálně jejich hesla. To je ten podstatný ukazatel.

   Vymazat
 3. Freemailové schránky Centrum.cz zahazují už dokonce i obchodní poštu, schyluje se k desítkám žalob na společnosti Zdeňka Bakaly a Tomáše Charváta. Virusfree zahodil dokonce i objednávku na invalidní vozíček těžce nemocného člověka. Skandál, který nemá obdoby, mainstreamová média v ČR zazdila a úzkostlivě ho tají!
  https://aeronet.cz/news/vime-opet-prvni-freemailove-schranky-centrum-cz-zahazuji-uz-dokonce-i-obchodni-postu-schyluje-se-k-desitkam-zalob-na-spolecnosti-zdenka-bakaly-a-tomase-charvata-virusfree-zahodil-objednavku-invalidy/

  OdpovědětVymazat
 4. Pracovni zakony, ktere urcuji vyplaceni prescasu, podle urcenych norem jsou v Cesku ignorovany !

  Najemne se musi regulovat tak, aby ho zaplatili i duchodci. Kapitalismus zn. ZIT A NECHAT ZIT ! Vas neo-feudalismus je ujma na vasem zdravi a kdyz si to nechate libit, tak nemocni budete, napr. z prescasu !

  OdpovědětVymazat
 5. 10:23
  Starej se o to,aby ti místní kokolády nesebrali papundekl ty uASSackejch genitání Nevěde!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek:)

   Vymazat
 6. Správný článek jen keci o humanitě tady je video příběh Syřana:

  https://zvraceny.cz/content/81941-bez-komentare

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten váš odkaz, dokazuje nesvéprávnost evropských "politiků" nebo jak je vlastně nazvat, svoloč všehoschopných zrádců.
   Kupodivu Vatikán ještě přikyvuje, proč? A nás by rádi černoprdelníci poučuvali ...

   Vymazat
 7. 10:45
  Buď se nauč psát česky nebo si ty pindy vykládají v tom uASSackým okupantskym bordelu....ty tupá kreaturo s klackem a papundeklem na hrbu!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen pišti víc ty sobotkovskej muslimofilní posránku jehož zdechlej fotřík pjel kdysi v rámci družby s DDR spolu Merkelkou ve sboru pionýrů: "Buď vsjegdááááááááá búúúúúúúúúděěět něěěěěba, buď vjegdááááá búúúúúúděěět sóóóónce ..." :))))) Ach vy komoušský prasata, kdy už konečně zdrhnete do toho Rusácka, co? Třeba vám tam Putler poskytne nějakou tu azylovou kvótu někde na Sibíři a možná i příděl jedovatý pěny do koupele!:D:D:D

   Vymazat
 8. Ti vasi cenzori jsou ze me priposrani ! Neni mozne se k vam dostat pres blokadu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:28
   Táhni a neotravuj!

   Vymazat
  2. 11:34 Pište k tématu vy dva pederasti, jenom se zde gramaticky odkopáváte a okopáváte. Hulváti

   Vymazat
 9. Jeden měsíční plat madam jourove by těmto lidem moc pomohl

  OdpovědětVymazat
 10. Zijeme dobre - cele moje okoli ! Musite si nastudovat nas Kapitalismus, ktery funguje moc fain. nekde je chyba ve vasem vedeni, ktery neregulovany kapitalismus neni schopno opravit. - ZREGULOVAT.

  Zadne "papundeklove" bydleni zde neexistuje ! Ten privilegovany BLB - cenzorem , zase ma nejake halucinace !

  OdpovědětVymazat
 11. Škoda že nejme občané Polska:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Merkelova-opet-provolavala-jak-je-treba-trestat-zeme-ktere-neprijmou-uprchliky-A-polsky-ministr-se-uz-neudrzel-525519

  OdpovědětVymazat
 12. 11:34 NEMOHU, dela mi to dobre ! Budouci bezdomovce !

  OdpovědětVymazat
 13. 11:42
  Na tebe i ten tvůj vyděračskej systém se můžeme leda z vysoka......BLBE PAPUNDEKLOVEJ!

  OdpovědětVymazat
 14. stačí prejsť hranice a požiadať o občianstvo - jak prostéééé

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:49 Jen abys to nemusel udělat ty až ti tam kiska+fico naperou migranty.

   Vymazat
 15. 11:48 NELZI ZDE ! Dobytku ! Me nikdo nevydira ! !

  Je treba zacit s organizovanim odporu k tem , kteri ovoce vasi prace PREROZDELUJI tak, jak na to upozornoval R. Reagan a ted nas oblibeny president Trump.

  Polsko ma prudky ekonomicky rust a bude uz brzy evropska velmoc. Uz ted zastinuje Francii.

  OdpovědětVymazat
 16. 11:48 - ty zase mas "natazenou" kartu - budouci bezdomovce , ze ano ? Jinak bys tak nevriskal, ty finanacni NEMEHLO !
  Neboj koupim ti oblozeny rohlik pred Wilsonakem a cafe s projimadlem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:08
   Piš česky ty sračko vygumovaná!

   Vymazat
 17. 12:03
  Prestaň žvanit ty nesvépravnej debile!!!!!
  Ty tvojí prezidenti jsou stejně úplný tupci,který svojí mentalitu dávají na odiv celýmu světu!!!!

  OdpovědětVymazat
 18. Jediná možnost jak se zbavit exekuce je všechno dát dětem,at se vzdají dědictví a hodit si mašly.Tím se exekuce zastaví!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 19. Vazeny pane exekutore !
  Soustredte pozornost na toho privilegovaneho HNUPA - cenzorem, (11:48) ! Vsechno si vzal na dluh a nic nechce platit, cimz ohrozuje zivotnost finnacnich instituci a investment zodpovednych investoru.
  Je liny jako ves a stale pokvikuje, bez zretele na diskuzy , ktera hleda reseni na docany problem !
  Samozrejme, ze nepracuje ! Zivi ho prepracovana spolecnost.

  OdpovědětVymazat
 20. 12:20
  Česky,česky a ještě jednou ty imbecile dementni,piš česky a srozumitelně nebo sem ten prolhanej rypák nestrkej,hromado tlejících kostí!!!!!

  OdpovědětVymazat
 21. 12:10 - zde ti prispevkar 12:17 poradil, aby jsis hodil masly !
  Co s takovym nepotrebnym hnupem, jako jsi ty, se da jineho delat ? Myslim si, ze prispevkar
  12:17 ma pravdu ! Mas ty vubec na SPAGAT ? Kdyz ne ? Vypujc si oid cenzora !

  OdpovědětVymazat
 22. 12:33
  Ty hovne,to radil možná tobě,mně určitě ne!
  Dokonce i cikán v pomocný umí psát líp než ty,mamrde třetihorní z Hovnolulanovo Hovnodolní žumpy!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co tu furt prdíš, lejnere putleryči? Těm skřekům není stejně rozumět, lžidonegerskej mongoloidní rudej blekotale :D:D:D

   Vymazat
 23. V trestním zákoníku jsou uvedeny peněžité tresty... pro zločince.

  SROVNEJTE KOLIK ZA KOLIK, ČI ZA CO.... A ZJISTÍTE, ŽE TZV. EXEKUCE, LEGÁLNÍ loupeže (sic!), ODRBÁVAJÍ BÍLÉ NEMAJETNÉ HŮŘ, NEŽ RAKETÝŘI MAFIE...

  OdpovědětVymazat
 24. 12:24 - co mas proti moji cestine ty sprosty cenzorem privilegovany KROVAKU ?
  Na moji klavesnici nejsou hacky a carky ! Ty - se ty barbare musis prispusobit nam a ne my tobe.
  My jsme superiorni a uspesni Americane a ty jsi obuty vykal, tak zapomen na hacky !

  Panove, jak je videt, tak jsem vam zvedl navstevnost.
  Bylo mi lito, ze zacinate zakrnovat ! Ukol splnen - koncim. Je snidane - zde je uz 7 rano.

  OdpovědětVymazat
 25. 12:49
  Ty seš leda pukavec a polozdechlina přenesená ve vejcích svýho pološílenýho fotra přes hraniční kameny,třetihorní zdechlino,NAUČ SE PSÁT ČESKY!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:03 Pište k tématu vy dva pederasti, jenom se zde gramaticky odkopáváte a okopáváte. Hulváti

   Vymazat
 26. 13:29
  Piš k tématu pedofile a nestarej se o zbytečnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajeď klauso-merkelskej pšouku, co se furt vysouvá z lejnolíhně škarednýho kremelskýho židočekisty s krysím xichtem a odtáhni za nim do toho Rusácka. Třeba ti tam teplej Putler poskytne nějakou tu azylovou kvótu někde na Sibíři a možná i příděl jedovatý pěny do koupele lžinegerskej mongoloide! :D:D:D

   Vymazat
 27. Ad 12:03
  Vy v tom USA máte všechno, kromě diakritických znamének, anebo nejste schopen je pochopit.
  Morave

  OdpovědětVymazat
 28. 14:33
  Pane kolego,co byste od takovýho debila čekal?
  uASSacká propaganda vždy schvaluje všechny svoje přešlapy a zločiny na ostatní....tenhle blb se teprve zaškoluje!

  OdpovědětVymazat
 29. Za všechno může neschopnost polistopadových politiků vidět budoucnost země a její vývoj. Nezvládli přechod z jednoho
  systému do druhého. Uměli jenom rušit podniky planě kecat a restrukturalizace průmyslu je moc nezajímala. Zničili, zaprodali a rozkradli všechno, co mohlo fungovat a zemi přinášet finance. K tomu daňové úlevy pro zahraničné investory, levná domácí pracovní síla, zvyšování cen to vše připravilo lidí o úspory. Banky začaly snižovat úroky, danit je a lidem se vklady znehodnocovaly. Dílo zkázy bylo dokonáno. Mohl začít boom v podobě půjček, hypoték a vlády mlčely. Nezajímalo je jak to budou splácet. Známe všichni pravdivé příslovi:"Sytý hladovému nevěří." Každý se musí postarat o sebe sám jak pravil ministr financi pan Klaus. Dnes vidíme výsledek v podobě šílených dluhů.

  OdpovědětVymazat
 30. To že lidi musejí být pod mostem, za to mohou vlády ČR, nikdo jim to neopárá. Na druhé straně se dávají velkým cizím korporacím úlevy v daních, aby republiku ještě více vysály. Proč se nepomůže českým firmám?

  OdpovědětVymazat
 31. MORAVE 14:33 ! - ten zadluzeny mistni hemeroid (14:53) te nazval "kolegou". Dej si bacha on krade penezenky !

  -------------------------------------------------------

  Celkove shrnuto ! Kupujete na dluh ? Budete platit dluh a uroky ! Jde se toho zbavit ? ANO JDE, ale je zde nadeje, ze "cesky" Mugabe (14:53) chcipne na
  podvyzivu , tak vam nenapisi jak,
  z ciste zlomyslnosti !

  OdpovědětVymazat
 32. Cesti utlacenci maji zase hysterak ze zavisti
  Mluvit nesmi, vrahy v cesku netrestaj, exekutori vladnout statu
  A cesi se staraj o diakritiku
  Namysleni a utlaceni

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.