Reklama

čtvrtek 1. února 2018

Krvavé řeky Kurdistánu

Kurdská bojovnice

Jana Maříková
1.2.2018
„Vidíš ten velký sráz tamhle? Tam se to stalo. Všichni se zřítili do té řeky dole. Vesničané říkají, že byla pak dlouho krvavá. Samozřejmě to začalo zapáchat.Bylo to nesnesitelné. Sešli dolů k řece a vyhloubili příkop, aby změnili tok řeky. Ještě jsou tu pořád stopy toho příkopu.“

To je pár titulků z filmu ZER, které jsem pro české promítání překládala a jenž se zčásti odehrává na místě, kde v roce 1938 turecká armáda zmasakrovala desetitisíce alevitských Kurdů - v provincii Dersim.

Už přes týden čtu komentáře a články – převážně zahraniční - které upozorňují na fakt, že Turecko – a NATO – zahájily novou válku. Už týden sleduji zprávy o demonstracích Kurdů, žijících v Evropě, kteří se snaží probudit naše svědomí. Před časem byli hrdinové, bojující proti Islámskému státu. Jejich milice přinesly nemalé oběti v bojích, které západní státy vybojovávaly převážně „hubou“.Dnes už jsou zase teroristé a Turecko „osvobozuje“ jejich vesnice a města v kantonu kolem města Afrín, v oblasti, která byla donedávna ušetřena hrůz války, zuřící nedaleko odsud v dalších oblastech Sýrie. Turecká armáda dokonce tvrdí, že bez civilních obětí. My váhavě přiznáváme, že tam snad nějací mrtví být musí….a čí vinou?

Na Kurdy útočí tanky Leopard 2 a 155 mm houfnice PhZ 2000 (střílející přes kopce na vzdálenost 30 km) vyrobené v Německu, stíhačky F-16 a bombardéry A-10 „Made in USA“ (dnes již ale řadu let licenčeně vyráběné v Turecku). Ale hlavně - mezi pozemními silami jsou bývalí bojovníci teroristické organizace Islámský stát (ISIS), kteří po evakuaci ze Syrského obklíčení, převlékli černé mundůry za uniformy Turecké armády.

Erdogan poslal na Kurdy do Sýrie téměř třetinu své armády. Náčelník tureckého generálního štábu Hukusi Akar mu tvrdil, že když pošle do Sýrie dostatečně početný invazní svaz, tak Kurdy zlikvidují metodou Blitzkriegu za 24 hodin. Erdogan jako velký obdivovatel Adolfa Hitlera mu uvěřil a do akce nechal nasadit 150 tanků a těžkých houfnic a 72 letadel. K dnešnímu dni se Kurdové desátý den brání vším co mají. Mimo jiné i německými protitankovými řízenými střelami Milan, které získali jejich kolegové v Iráku na boj s tamní odnoží ISIS. Turecká ofenziva je v tuto chvíli zaseklá u metropole provincie Afrínu. V bojích Turci přišli o 10 kusů těžké techniky. Údaje o lidských ztrátách zatím nejsou známy. Přesto je normálnímu člověku těžké uvěřit, že by na místě nebyly oběti na životech. Včetně civilistů, na jejichž hlavy dopadají letecké bomby a těžké dělostřelecké granáty střílené na vzdálenost 30 km přes kopec. Rychlopalnou metodou 7 ran za minutu. Bez nějakého jemného míření. Přesto si tuto nehoráznost dovolila Turkům zpočátku potvrzovat i organizace OSN Unicef. Včera už neochotně přiznala tucty mrtvých civilistů.

Pro mě je strašné zjištění, že Kurdy v tom opět všichni nechali samotné. Připomíná mi to osud Československa v roce 1938. Naši západní „spojenci“ nás na Mnichovské konferenci přenechali jako usmiřovací oběť Hitlerovi. Jediný, kdo byl tehdy ochoten Československo vojensky podpořit proti nacistickému Německu, byl Sovětský svaz. Dnes je situace pro Kurdy o to horší, že je v tom nechal i právní nástupce SSSR – Rusko. Několik dní před Tureckou invazí se z provincie Afrín stáhla i ruská armáda, která zde měla mnoho let stálou vojenskou základnu. Podle informací z místa činu se tak stalo na základě dohody mezi náčelníky generálního štábu Turecka a Ruska. Putin zřejmě hraje nějakou svoji složitou geopolitickou partii na rozložení NATO. Nebo si prostě nechtěl nechat uzavřít Tureckem kontrolovanou námořní cestu z Černého moře do Středozemního moře, přes Bosporskou úžinu. Ve vztahu ke Kurdům je to však stejná zrada, jaké se Francie a Británie dopustily vůči Československu v roce 1938. Rusové podle dohody se syrským prezidentem Asadem mají kontrolovat a bránit syrský vzdušný prostor. Turecká letadla však nechají bombardovat.

Jediný, kdo se Kurdů zatím nějak zastal, je Izrael. V pondělí odletěl k jednání do Moskvy izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Naléhá na Putina, aby vyvinul efektivní tlak na Erdogana s cílem zastavit krveprolití. A možná také vyhrožuje přímou dodávkou izraelských těžkých zbraní Kurdům. To v tuto chvíli není známo.

Nejistá je zatím pozice USA. Američané dodali Kurdům na boj proti ISIS 80 nákladních letadel vojenské výzbroje a výstroje. Ta je však zatím počítačově zaheslovaná tak, že ji nelze vojensky použít právě v provincii Afrin. Kurdové s izraelskou podporou naléhají na USA, aby jim aspoň část techniky odkódovali k nasazení proti Turkům na syrském území kontrolovaném Kurdy. Pokud by americký prezident Trump nařídil povolit jejich „odkódování“, tak by zřejmě došlo ke zvratu situace. A k zatlačení Turků zpět za hranice. Bílý dům však zatím mlčí a dělá „mrtvého brouka“.


A co Evropa?

V Kolíně nad Rýnem byla v sobotu policií předčasně ukončena kurdská demonstrace, protože její účastníci nesli „zakázané“ symboly – vlajky Kurdské strany práce (PKK), lidových obranných jednotek syrských Kurdů (YPG), a kurdských ženských obranných jednotek (YPJ), nebo portréty Abdullaha Öcallana, zakladatele Kursko turecké strany pracujících, vězněného v izolaci v Turecku. Prý to jsou vlajky a symboly, které jsou na seznamu teroristických organizací. Zatímco bombardování a ostřelování vesnic je z hlediska terorismu asi v pohodě, protože ho vede náš spojenec v NATO.

Kurdská demonstrace v před světoznámým dómem v Kolíně nad Rýnem

Německý novinář Tobias Huch v článku „Zákaz kurdských vlajek podkopává právní stát a naše hodnoty“ zveřejněném v Yahoo Nachrichten Deutschalnd 29. ledna konstatuje, že „Německo padlo před Erdoganem na kolena“.

Svůj komentář zakončil slovy: „Vzhledem k takovým disproporcionalitám v politice zákazů se dere na jazyk otázka, co jiného je oficiální potlačování kurdských symbolů, než že spolková vláda padla před tureckým režimem na kolena? Neexistuje žádné racionální zdůvodnění pro toto jiné než zahraniční politika – bezpodmínečně chceme být Turecku po vůli. Je to projev fatálního podvolení, který Německo neprojevilo před Ankarou poprvé. "

Na demonstraci, která se konala v neděli 28.ledna v Praze, se v proslovech všech řečníků opakovalo jedno: „Politici, probuďte se ze svého pokrytectví! Turecká armáda útočí na civilní cíle! Zvláště vy, kteří chcete bojovat proti příčinám migrační krize v místě vzniku! Útočí na ty, kteří bránili v boji proti ISIS i ty vaše vychvalované západní hodnoty! U nás bojovaly ženy bok po boku s muži!“.

Zdá se, že západní politici – evropští, američtí – ale ani Rusové, kteří také nedělají nic, aby zabránili obětem v řadách bývalých spojenců z Afrínu – se probudit nehodlají. S hlavou pod polštářem hodlají vyčkat, jak to dopadne.

Co je ale snad nejodpornější, je fakt, že agrese vůči Afrínu je vedena pod symbolem olivové ratolesti – kolem Afrínu je plno olivových hájů….Nechali jsme Erdogana, aby olivovou ratolest, symbol míru, přeměnil na symbol smrti. (Operace turecké armády má krycí název 'Olivová ratolest' - pozn.red.NR)

Viděla jsem videa, která nechci sdílet. Videa, která ukazují přeměnu kvetoucí oblasti v bojiště a ruiny. Viděla jsem i oběti, dospělé i děti. Ne, bohužel to nebyly „fake news“, ale realita. Olivový háj se mění ve spáleniště a hřbitov.

Budeme čekat na nové krvavé řeky a za padesát a více let se rozhořčovat nad barbarstvím, kterému jsme mohli zabránit? Jen kdybychom se nebáli – čeho vlastně? Čeho se tak bojíme, že necháme rozpoutat další peklo?

Tentokrát bude ta krvavá voda cítit až u nás.

- - -

16 komentářů :

 1. Hezký článek. Jenže Kurdové se dostali do pasti, kterou si sami vykopali. Byli to právě oni, kdo pod záštitou USA obsadili severovýchodní část Sýrie v naději, že to bude základ jejich nového státu. Kurdský stát měl pomoci rozbíjet Sýrii a spolu s Izraelem se mohl stát dalším věrným spojencem USA. Bohužel Kurdové vsadili na špatnou kartu. Turecko postavilo USA před rozhodnutí, koho chtějí podporovat, Turky nebo Kurdy? USA nejsou žádní romantici a tak dnes nechávají vykrvácet včerejší spojence v boji s tureckou přesilou. Pokud vím, Sýrie nabídla pomoc, když kurdská část země uzná vládu prezidenta Asada za svou. To však Kurdové odmítli, proto jsou dnes bez pomoci a sami. Rusko je spojencem Asada, takže nechává Turky, aby potlačili Kurdy. Pokud při tom padne několik stovek banditů od Idlíbu, bude to jen lepší pro Asadovu armáda, protože snadněji nastolí svou vládu na tomto území. Turci se pravděpodobně za čas vrátí na své území. Kurdové poznají, že USA nejsou spolehlivým přítelem a snad začnou znovu spolupracovat s Asadem. A Rusové nemusejí nasazovat krky za spojence USA. Je vůči Kurdům kruté? Určitě. Ale nenajdou nikde spojence, kromě zmíněného Izraele. Kurdský stát odmítá každý ze zainteresovaných. Turecko, Sýrie, Irák i Irán. Jen Izraeli by se hodilo, kdyby měl uprostřed dávných nepřátel svou pátou kolonu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:24 Souhlas s komentářem.

   Smazat
  2. Autorka je zřejmě pod vlivem halucinogeních látek, protože viní ze zrady na Kurdech Rusko.
   Nedošlo jí, že Kurdové jsou "Americký koně", separatisté, s cílem mj. rozložit syrský stát, na povel washngtonu. Že se to nezdařilo a teď se dovolávají ochrany vládních vojsk? Kdo by se na ně nevysral. Ať se s turky pobijí navzájem. Pro Asada i Putina je velmi výhodné v klidu vyčkat. Proto ta "zrada", proto se Rusové dočasně stáhli.

   Smazat
  3. pokud nemáte jiné argumenty, tyhle si nechte

   Smazat
  4. 22:12 Mno jo teroristé z usa rozbily celý blízký východ a teď se to svede na RF a Putina na pohádky už jsme starý.

   Smazat
  5. sice moc detailně místní dění nesleduji, ale nešlo si nevšimnout, že vedení Kurdů spoléhalo na svého supr spojence USA. A ostatní návrhy odmítali. Tedy souhlas s příspěvkem.
   Co kdyby si Kurdové udělali pořádek ve svém zaprodaném vedení? Neboli kolik Kurdů musí ještě zemřít kvůli vlastním zrádcům?

   Smazat
  6. Komentáře z 21:24 a 22:12 skvěle vystihují situaci, Kurdové to zjevně překombinovali a příliš a naprosto nelogicky spoléhají na podlé sionisty z osy USA/Izrael, která je využívá pro svůj zájem jako ty pověstné "užitečné idioty"...jinak, včera vyšlo video z okolí Afrinu, jak "umírnění islamisté" ze Syrské svobodné demokratické armády podporované Tureckem a donedávna i USA/NATO, svlékají z uniformy a przní mrtvou bojovnici kurdské domobrany...,vězme, že právě v těchto chvílích tito po řetězu porážek od Assada houfně opouštějí bojiště a hrnou se poprcat/oblažit Merklovou a pokud se jim to nebude dařit, vezmou jistě zavděk nějakou jinou občanku EU, jak to mají ve zvyku...a proto podporujme imigraci a integraci v neztenčené míře a vražme do ní víc, než těch ubohých 16 miliard, co do ní vrážíme přes ty naše nenahraditelné nevládky řízené Sorosem a jeho zdejšími agenty...

   Smazat
  7. Zástupci Kurdů, byť neoficiálně, se účastnili mírových jednání v Soči, kde všichni zúčastnění souhlasili se zachováním územní celistvosti Sýrie. Je to tak, v řadách Kurdů vládne zmatek a rozpolcenost i v rámci jednoho státu, natož v mezistátním měřítku. T. Spencerová měla pravdu, když tvrdila, že jeden Kurdistán je těžko představitelný, neboť vůdci Kurdů v jednotlivých zemích by se jen těžko domlouvali na správě takového území a ustupovali ze svých vedoucích pozic ve prospěch těch druhých. Takže, Kurdové rozhodně umí bojovat za svou věc, jestli ji ale jsou schopni uvést i do praxe, zatím není jisté. Zvítězí-li u nich rozum nad emocemi, alespoň v Sýrii si vyjednají jakous takous autonomii a budou rádi, že je tam nikdo nebude lynčovat, stejně jako před válkou. Tento úkrok pragmatickým směrem na jejich cestě k samostatnosti může být dobrým stavebním kamenem v budoucnu. Důležitá jsou mírová jednání, je čas odložit zbraně na všech frontách! Přeji jim jen to nejlepší.

   Smazat
  8. Souhlas s komentářem. Kurdové nejen že vsadili na špatného koně, ale ukrojili si větší krajíc než jsou schopni strávit. Dohodli se na spolupráci s USA a ještě se nechali vyhecovat k obsazení území, kde Kurdové nepřevažují. Autorka by mohla vědět, že vojenské zastoupení není vojenská základna. Na území obsazeném Kurdy nikdy žádná ruská základna nebyla. Rusové jsou na pozvání Asada, s nímž mají smlouvu, ne s Kurdy. Ti se naopak proti Asadovi postavili. tak proč by měli Rusové umírat za Kurdské, rozuměj americké zájmy? Snad Kurdům aspoň teď dojde, že USA není spojenec, USA má jen své zájmy. Za chyby se platí. Syrští Kurdové mají budoucnost jen v rámci Sýrie. Míra autonomie je věc dohody s Asadem, ne s Ruskem a tím méně s Američany.

   Smazat
 2. Pane Uzunoglu psal jsem Vám že Kurdové se spojily s největšími světovými teroristy a co od nich jiného mohou čekat. Je mě to hrozně líto ale pomáhat zločinci znamená sám se stát zločincem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Isis jsou podle tebe kdo? Kurofové pro nim bojovali!

   Smazat
 3. Tohle nepsal pan Uzunoglu...:D

  OdpovědětSmazat
 4. Breceni nad rozlitym Dragousem , a treba nad kurdy , kterym nikdo nepomaha PROTOZE JSME VE STAVU OKUPACE a zoufale obrany nejen terorismu a EU islamskeho fanatismu JE POUZE DALSI DRUH HYSTERIE A UPOZORNOVANI NAS SEBE.
  Authorka by s mela sebrat, bez prodleni a dlouhych reci a poucovani a mela ny jit prikladem, a jit pomahat tam kam ji serdce tahne, bez nejakych okolku. Jinak je to porad dokola. Vy neco delejte ja budu sedet v kancelari a RIKAT VAM CO MATE DELAT , protoze ja jsem ta slusna. A VIM DALEKO Nejlip, NEZ VY CO MATE DELAT.
  Cili zase inteligent versus blbci.

  OdpovědětSmazat
 5. Kdyby bývali Kurdi rozumně jednali s Asadem o široké autonomii, byli by ji na 100% dostali, jenže oni chtěli všechno a hned. A tak je to jako v přísloví: Kdo chce víc nemá nic. Není situace po světové válce, kdy se rozpadalo Rakousko-Uhersko. Nehledě na to, že z historického hlediska je to škoda, Vídeň teď mohla mluvit Česky. Stačí číst třeba obsazení rolí v seriálu komisař Rex. Slovanský element by Němce postupem času převálcoval. Hitler si to dobře uvědomoval a dělal proti tomu co se dalo a byl to táké jeden z důvodů proč zdrhnul do Reichu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dovolte abych se zasmál, to je ale blud. Rakousko mluvit Česky? Jaké Česko? Zůstat pod Rakousko - Uherskem, tak dnes tu žádné Čechy není a mladí jak to předvádějí dnes by byli hrdí "euroobčani"! To by jeden blil.

   Smazat
 6. Pokud vím Rusko nabídlo Kurdům postoupení uzemí kde jsou syrské vládě. Tím by zabránili turecké invazi. Ale oni odmítli.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.