Reklama

čtvrtek 1. února 2018

Libyjci utíkají nyní sami


Prchající Libyjci na moři
Oliver Meiler (Řím) a Paul-Anton Krüger (Káhira)
1.2.2018 SüddeutscheZeitung

Humanitární pracovníci nyní registrují stoupající počet uprchlíků na trase přes Středozemní moře mezi Libyí a Sicílií. Mezi uprchlíky jsou ve zvýšené míře Libyjci sami

Těžké boje a útoky v zemi zmítané bojem nutí lidi k rozhodnutí vydat se na nebezpečný útěk

Dramatické scény a příběhy jsou zpátky. Najednou přes noc. Právě nyní, když se v Itálii rozšířila představa, že se nebezpečná uprchlická trasa přes centrální oblast Středozemního moře z Libye na Sicílii natrvalo uzavřela v důsledku kontroverzního paktu mezi Římem a Tripolisem. Nyní na ní opět panuje čilý provoz. Uprostřed zimy, na nevlídném moři.

Jen o víkendu muselo být z nouzové situace na moři zachraňováno více než 800 uprchlíků. U jednoho z přeplněných gumových člunů již unikla polovina vzduchu. Desítky lidí se pevně držely potápějícího se člunu, když se k nim blížil Aquasius. Tak se nazývá loď humanitární organizace SOS Mediterranne, která křižovala v mezinárodních vodách před pobřežím Libye. Záchranáři informovali o dramatických scénách , o silně podchlazených malých dětech na konci svých sil, o lidech s popáleninami a otravou z uniklého motorového oleje. 30 cestujících se pohřešovalo.

Jen v prvních 26 dnech /ledna/ dorazilo do Itálie 2730 uprchlíků. Počty uprchlíků stoupají bezprostředně a drasticky tak, jak začaly v minulém roce klesat - takřka přes noc. Italské ministerstvo vnitra, které registruje každý příjezd a pravidelně zveřejňuje statistiky, informuje v prvních 26 dnech stávajícího měsíce /leden/ o 2730 nových příchozích. Pokud k tomu připočteme 800 uprchlíků o víkendu, pak čísla podstatně převyšují počty v lednu 2017 a 2016. Předtím křivka během šesti měsíců směřovala stále příkře dolů.

Do Itálie přijíždějí opět uprchlíci, kteří nastupují v Turecku a Tunisu. Naprostá většina však nastupuje do člunů svých převaděčů v přístavech na západ od Tripolisu. Jestliže v minulých letech tuto trasu používali lidé zejména ze západní Afriky, pak nyní přijíždějí uprchlíci především z Eritreje, Pákistánu, Tunisu , a poprvé i značný počet z Libye. Celkově Italové napočítali v lednu 192 Libyjců. Nyní je libyjská národnost mezi uprchlíky zastoupena nejvíce.

Pro touhu opustit zemi existují politické důvody. V Libyi začal nový rok závažnými událostmi v Tripolisu a Bengází , obou největších městech. V hlavním městě, nominálně pod kontrolou mezinárodně uznané vlády jednoty premiéra Fayeze Serraje, došlo 15. ledna k těžkým ozbrojeným střetům mezi rivalskými milicemi okolo letiště Mitiga, poté co se útočníci z předměstí Tajoura pokusili osvobodit vězně z ostře střeženého vězení. V bojích přišlo o život minimálně 20 lidí. Situace je od té doby napjatá, ale zklidněná, jak řekl jeden ozbrojenec.

Dvojí útok v Bengází


V Bengází bylo minulý týden při dvojím útoku autobombami na mešitu usmrceno minimálně 35 lidí. Od té doby byly ve městě a 250 km vzdálené Derně nalezeno minimálně osm mrtvol obětí domnělých vražd ze msty, OSN je znepokojeno. Čtvrti Benghází jsou zničeny po několikaletých bojích, město má pod kontrolou libyjská národní armáda válečníka Khalifa Haftara, který má podporu Sjednocených arabských emirátů a Egypta, i Ruska a minimálně skrytě i některých západních států.

Je silným mužem na východě země a několikrát pohrozil, že vojensky dostane pod svou kontrolu i Tripolis. Politické sblížení mezi Haftarem a Serrajem, o které se snažily jak Emiráty a Egypt, tak Itálie a Francie, dosud výsledky nepřináší. Haftar však překvapivě prohlásil, že je ochoten akceptovat volby, které se mají konat do konce roku pod dohledem OSN. Zda se to podaří, je pochybné, je sporné, zda volby sjednotí rozštěpenou zemi a zda z nich vzejde fungující vláda - neboť by mohl nastoupit Haftar. Spor po volbách v roce 2014 vedl k těžkým bojům, ty přispěly k nynější rozpolcenosti země.

Hospodářská situace Libye je stále svízelná, dokonce i v samotných větších městech neustále dochází k potížím v zásobování. Nedávno se zemská měna dinar zotavila oproti dolaru, vývoz ropy stoupá. Přesto zejména mládež a mladí dospělí mezi 16 a 25 lety hledají lepší život v Evropě. Italské noviny La Republica píší, že libyjští migranti zaplatili za útěk víc než ostatní uprchlíci , a proto ze přepravují v bezpečnějších a rychlejších člunech.

Nový vývoj na trase přes Středozemní moře spadá do poloviny kampaně před italskými parlamentními volbami 4. března. Migrační problém dosud tématem nebyl, zcela se zadostiučiněním vládnoucích sociálních demokratů a jejich ministra vnitra Marco Minnittiho, architekta paktu s Tripolisem. To by se však mohlo rychle změnit.

- - -

10 komentářů :

 1. Likvidaci Libyje zahájila Francie. Doporučuji proto Libyjce směrovat do Paříže, je třeba zlepšit genetické složení tamních obyvatel a zvýšit podíl muslimů mezi Pařížany z Afriky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :))))ale Libyjci mají demokracii a zbavili se diktátora. :))

   Smazat
  2. Firma u které jsem 20 let pracoval stavěla silnice v Lybii od 70. do skoro 90.let a všichni Lybijci tvrdili, že se neměli nikdy líp než za Kaddafiho, on jediný tam to kmenové válčení dokázal ukočírovat a tato země byla jedna z nejbohatších v Africe. Malou vadu na kráse prý měla v tom, že vykázala ze země všechny cizí banky a těžařské společnosti a kaučovala si to sama.

   Smazat
 2. V Lybii Francie předvedla koloniální manýry. A v takovém spolku nelze dále setrvávat. CZEXIT.!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Kdy budou hnáni před mezinárodní tribunál pro válečné zločince strůjci agresívních válek, které rozvrátily Irák, Afghánistán, Sýrii, Libyi...., zločinci, kteří vyrábějí agresí, bombardováním, masovým vražděním civilního obyvatelstva, bořením měst a výrobou Lidic na běžícím páse uprchlíky. V čí prospěch tak činí??? Vraždění v Srbsku bombardéry našich "přátel", vraždění na lidských jatkách pro export orgánů na Západ v srbském Kosovu zase pod patronací našich "přátel" skončilo takřka svatořečením vrahů. Tak to je ten liberální kapitalismus?

  OdpovědětSmazat
 4. Mno jo tak si je musí vzít západní státy které zničily jejich zem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:29 - vy mi s těmito ubohými frázemi hrozně připomínáte politruky minulého režimu. Člověče, je na čase, abyste začal používat vlastní hlavu a neplácal, jak tu předvádíte, samé pitominy.

   Smazat
  2. 23:13 Jasně kdo rozvrtal celý blízký východ a zničil Libyi zavraždil Kaddáfiho západ v čele s usa.

   Smazat
 5. Už jste někdy spali pod rozkvetli mi stromy pomerančů ? Já ano bylo to právě v provincii Bengazi jezdila jsem tam na prázdniny ke svému strýci bratra mého otce oba byli Švýcarský Italové a plno Italů měli vLibyi pomerančové a olivového plantáže ! Večer jste mohli vidět i světla Sicílie vdálce všude byl mír a klid !

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.