Reklama

.

.

neděle 11. února 2018

Lid versus Kontejner: Drahošova družina už myslí na odvetu.

Petr Hájek,komentář
Všímá si nového aspektu kavárenského výkladu Drahošovy prohry a přináší pohled sociologa Petra Hampla na nový fenomén řetězových e-mailů jako významného prvku sebeobrany proti mediální totalitě...
Úplně nová zbraň proti Kavárně. Co přinesly "řetězové" e-maily? Sedí senioři v regionech u počítačů? Zákaz přijde, hledejme už teď nové cesty

Jiří Drahoš se zjevně z porážky v prezidentské volbě ještě nevzpamatoval. Aktuálně tvrdí, že chce nejen kandidovat do senátu, ale má v hlavě „větší projekt“ (nikoli ale založení politické strany). Rovněž prý zvažuje kandidaturu i v příštích prezidentských volbách. Zvláště, kdyby se prý konaly dříve než za pět let – což je pouze další z nepřímých útoků na domnělé špatné zdraví Miloše Zemana.

Jde o součást zvláště odporné „reflexe“ Kavárny a jejích „kyselých hroznů“. Asi jako když Jiří Pehe tvrdí, že stačí počkat pět roků, než půl miliónu Zemanových voličů zemře. Kupodivu nikdo už nepřipomíná, že když Václav Havel po dlouhé měsíce skutečně balancoval mezi životem a smrtí (a prezidentskou funkci vůbec nevykonával), na opačné straně politického spektra se takové nechutné úvahy nevedly. Ale to už je součást „etické výbavy“ Kavárny: mravnost, jen pokud slouží jejím zájmům.

Odveta se chystá


Podstatné je však něco jiného. Je nepochybné, že bruselská Pátá kolona, jejímž zosobněním se stal totálně „falešný a prázdný“ Drahoš coby „plastový kontejner na protizemanovské hlasy“, již nyní chystá odvetu. A pokouší se analyzovat příčiny opětovného pádu. Nechme nyní stranou všemožná moudra z ČT a spojených mediálních klonů od Bakaly a dalších. Jsou naštěstí zcela mimo, jako obvykle.

Zajímavé je snad jediné: soudruzi si naléhavě uvědomili roli internetu – na který původně nejvíce spoléhali – a ono se to jaksi obrátilo proti nim. Jiří Drahoš je přesvědčen, že velmi významné ovlivnění voleb představovala negativní e-mailová kampaň zaměřená hlavně na seniory z regionů. Stupňovala se podle něj na podzim a vyvrcholila ve druhém kole.


"To bylo něco, co si myslím, že se výrazně podepsalo na výsledky voleb," tvrdí. Je přesvědčen, že prý některé dehonestující dokumenty byly profesionálně připraveny. Zvažoval i podání trestního oznámení, v době kampaně by to ale podle něj žádný efekt nepřineslo. Televizní debaty, kterých se na rozdíl od Zemana zúčastnil jen dvou (a v obou totálně vybouchl navzdory naslouchátku), podle něj zásadní vliv neměly a nedomnívá se, že měl přijmout nabídku účasti ve všech duelech. "Mnohem větší vliv přičítám té naprosto podpásové a špinavé internetové kampani," tvrdí.

Čtěte ZDE: Týden poté: Kdo dělí národ na "áčko" a "béčko", seje vítr. Evropské hodnoty lídrů Kavárny - udavači a smrt. Zbytek má být převychován. Německo jako vzor svobody slova? Nedejme se! Všichni jsme MY. Obrození číslo 2

Je sice trochu komické, když se domnívá, že to „ovlivnilo hlavně seniory z regionů“ – protože ti ve své velké většině internet vůbec nepoužívají. Ale že tentokrát poprvé internetové prostředí do voleb zasáhlo na opačné straně, než jej dosud používala Kavárna (červené karty a podobně) k útokům na prezidenta Zemana, je nepochybné. Velmi zajímavě se tomuto novému fenoménu věnuje sociolog Petr Hampl.

Petr Hampl: Řetězové e-maily - nástroj obnovy demokratické diskuse
Nedávno proběhlá prezidentská volba ukázala o české společnosti mnohé. Potvrdila také, že se etablovalo nové médium a že toto médium má nezanedbatelnou politickou sílu. Pravděpodobně větší než některé tradiční noviny.

Petr Hampl, sociolog

Jak to tak bývá, je toto médium v první fázi svého života dokonale svobodné (cenzura zpravidla nastupuje se zpožděním). Jedna ze stran tvrdí, že mělo hrát ve volbách zásadní roli, druhá strana to nerozporuje, ale ve skutečnosti sílu nového média nikdo nezná přesně. Což je dobře.

Kvalita a kvantita

Ano, jedná se o tzv. řetězové e-maily. Médium funguje tak, že řadový občan vytvoří zprávu, zpravidla sestavenou z útržků článků a komentářů z různých portálů, doplněnou o vlastní názory a postřehy. Tuto zprávu pošle na několik desítek e-mailových adres. Další lidé zprávu otevřou, přečtou a případně rozešlou zase svým známým. Neexistuje žádná centrální autorita, která by mohla ovlivnit, co se bude šířit a co se bude zobrazovat. Obsah je neustále řízen samotnými čtenáři, kteří posuzují:
jestli je zpráva dost zajímavá,
jestli odpovídá jejich životní zkušenosti.

Pokud někdo bombarduje své okolí balastem, další lidé přestanou jeho zprávy číst a přeposílat. A naopak, člověk se může stát v okruhu svých známých „lokální mediální celebritou,“ protože od něj přichází velmi zajímavé zprávy. Zkrátka, přeposílatel vždy ručí svou reputací. To je obrovský rozdíl proti „velkým médiím“, kde jsou často zásadní politická sdělení publikována pod anonymní značkou.

Médium „řetězových e-mailů“ nevzniklo primárně jako politické. Na začátku lidé sdíleli erotické obrázky, životní moudra či videa roztomilých zvířátek. Že takto vytvořené prostředí začalo být využíváno i pro politické informace je dalším potvrzením toho, že právě ty skupiny voličů, které jsou podle elitářských novinářů méněcenné, se aktivně zajímají o politickou situaci a mají potřebu srovnávat informace z různých zdrojů. V některých ohledech jsou tedy vyspělejší než profesionální analytici veřejnoprávních médií.
Pohroma pro loutkovodiče

O tom, kolik voličů bylo těmito zprávami významně ovlivněno, se můžeme jen dohadovat. Možná „jen“ desetitisíce, možná to šlo k milionu. Při těsnosti volebního výsledku to nejspíš byl jeden z rozhodujících faktorů. Tady je dobré připomenout, že když člověk dostane informaci od osobního známého, bere ji vážněji než z anonymních médií.

V každém případě jsou řetězové e-maily pohromou pro marketingové analytiky, experty a manažery kampaní. Ti se ocitají v situaci, kdy nemohou ovlivnit, co se šíří. Řetězové e-maily zatím nemůžete zakázat, možnost ovlivnění inzercí je omezená, možnost manipulace minimální a dokonce je ani nevidíte! Přestává tak být dokonce jasné, kdo je „myšlenkovým leaderem.“ V mnoha případech to nemusí být komentátoři preferovaní velkými mediálními domy, ale zdánlivě nenápadní autoři hojně citovaní v řetězových e-mailech.

Ostrakizování tak může vést k opačným důsledkům, než cenzoři původně zamýšleli. Komentátor se stane předmětem útoků, je postupně vytlačen z velkých médií, ztrácí ohledy, radikalizuje se a jeho myšlenky ovlivní přes řetězové e-maily více voličů než předtím. To je zcela ve shodě s tím, čeho si už před lety všimnul teoretik konfliktů Ralf Dahrendorf: Zakrývání konfliktu vede k radikalizaci.

Čtěte ZDE: Totalita v Česku: Éra Sobotkova kanibalismu. Kdy došlo k revoluci? Dýcháme jen díky setrvačnosti z 90. let. Mluvíte pravdu? Jste nenávistní! Zlomyslné dodržování zákonů se trestá. Tak pravil Člověk v tísni

Nemůžeme si ale dělat iluze o tom, že řetězové e-maily uniknou obvyklému životnímu cyklu média. Na začátku nabízí o svobodné prostředí, díky tomu roste, pak vzbudí pozornost, pak začne být cenzurováno a podrobováno dalším formám „řízení obsahu“ a na konci je pád do bezvýznamnosti.

Poslankyně TOP09 Helena Landgšádová už vystoupila s návrhem na cenzurování soukromých e-mailů. Je to požadavek nemravný, ale nikoliv nerealizovatelný. Provozovatelé velkých e-mailových služeb (Google, Seznam a další) mají nástroje pro automatickou kontrolu obsahu e-mailů. Je dobře myslitelné, že zprávy obsahující např. slovo „Drahoš“ nebo „imigrace“ by byly automaticky odmazávány. Je také myslitelné, že na rozesílání řetězových e-mailů budou extenzivním způsobem aplikována pravidla nového Evropského nařízení o ochraně osobních údajů. Že by se současná generace politiků a intelektuálů postavila proti prolamování listovního tajemství pod záminkou „ochrany demokracie přes ruským vlivem,“ s tím nemůžeme počítat ani okrajově. Naopak je dobře představitelné trestní stíhání odesílatelů.

Všeho do času

Mimochodem, přes pár měsíci proběhla v České republice soutěž mladých programátorů zaměřená na nástroje pro automatizované odhalování „hoaxů“. Sponzorem byl Open Society Fund Georga Sorose.

Pochopitelně, i v řetězových e-mailech se dají najít nepravdivé informace, a často dokonce různé bizarní spiklenecké teorie. To je ale v první řadě důsledkem situace, kdy velká média už několik let systematicky lžou a cenzurují pravdivé informace. Taková tendence existovala odjakživa, ale až v souvislosti s migrační krizí a islámským terorismem to dosáhlo tak absurdních rozměrů, že dokonce i podprůměrně vzdělaný a podprůměrně inteligentní divák dokáže snadno rozpoznat, že veřejnoprávní média šíří nepravdy. Logicky se tedy vynořují hypotézy o různých spiknutích.

Správnou odpovědí na šíření fám je poskytování úplných, přehledných a pravdivých informací, nikoliv cenzura.

Řetězové e-maily budou dříve či později potlačeny. Ale zkušenost z dosavadních dějin nám dává jistotu, že si lidé mezitím najdou jiný nástroj necenzurované komunikace.

24 komentářů :

 1. Cenzura je absolutni hnus ! Je to opak americke konstituce ! Je to paleni informaci (a knih) stejne jako zacal Dr. Goebels v kvetnu 1933 a Bolsevici v v Rusku ve 20-tych letech.
  Kdo se k tomu propujci, ten za cas zaplace !
  Dejte si prelozit prvni Amendment Constituce.

  Pane Hajek, rad ctu vas Protiproud, prosim vysvetlete prvni clanek Konstituce svym ctenarum.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přiznám se, že bych radši zažil to, nám "nevydržel" těch pět let pan Pehe"hehehe"!

   Vymazat
 2. Čeština má naštěstí tolik synonym a homonym, je tak bohatá a my umíme číst mezi řádky, že se o tohle vůbec nebojím.

  OdpovědětVymazat
 3. I Když půl milionu Zemanových voličů zemře, nic to nezmění na faktu, že kandidovat na trůn prezidenta CZ politického nýmanda a občanského nichtsmochra se ani pak pražské kavárně nevyplatí. Občané pohrdli knížetem, neb ne všichni po vstupu do EU zblbli z "honorace"! Občané zhrdli shlukem sebezbožněných molekul, protože ne všichni si v naší diktatuře kapitálu myslí, že potřebujeme prezidenta loutku či šaška. A protože se naši partajní frajeři vzájemně podkopávají až podřezávají, tak nevyrostla u nás za 30 roků jediná osobnost s výjimkou Klause a Zemana. Není to ubohost naší politické scény, která svůj debakl při volbě prezidenta svádí na voliče? Není na čase vyměnit ty zkostnatělé nedomrlé politické struktury za čerstvé zboží? Jenže kde brát chlup na dlani? Myslím, že totální rozkradení republiky po znovunabytí svobody státu bude možné napravit. Ale vyhnívající politickou scénu? Tváří se, že bude věčná, ale je na občanech, kdy ji položí na máry. Proboha, snad máme kultivovanější lidí než jsou Kalousové, Fialoví, Černobradatí, Stankňourové, Sralbotkové.... Máme, jenže se jim nechce vkročit na to české politické hnojiště. A nelze se jim divit, srazili by se tam hned s kohortou buď všehoochotných ve službách diktatury kapitálu, nebo blbců - a srážka s blbcem?

  OdpovědětVymazat
 4. Senioři na venkově v mnoha případech možná nepoužívají internet v takovém měřítku jako akademici v Praze. Na rozdíl od profesorů však používají mozek.

  OdpovědětVymazat
 5. Já nepotřebuju řetězový e-mail. Mezi mnou a Drahošem je vekový rozdíl tří let. Tak tedy. V době, kdy jsem se kvůli postojům rodičů k režimu, nedostala ani do učení, kdy jsem pak studovala jen díky slušným lidem, kteří podali pomocnou ruku, v době, kdy jsem nedostala ani příslib na dovolenou do Jugoslávie, /moje dítě bylo soustavně nemocné/, v době, kdy jsem přišla o dvě zaměstnání, protože jsem nesdílela správný světonázor, v době, kdy jsem byla nesmysně vyslýchána STB a přišla jsem o dvě zaměstnání, tak v té době pan Drahoš sbíral po západě své tituly, které se mu stěží vešly na volební lístek a zcela jistě o svých pobytech podával hlášení na STB. Já jsem neměla jediný důvod tohoto člověka volit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá 16,46 - já to měl jinaké, ale stejné, jak se říká. Ale nenaříkám, byla to tvrdá a prospěšná škola a hlavní moje zkušenost byla, že šikana se dala ustát - ať mi nikdo nevykládá, že musel práskat STB nebo vstupovat do KSČ. Nikdo nemusel, když oželel drápat se ke kariéře. A dnes je to to samé, pan profesor blabluje, no a co ?

   Vymazat
  2. 16:46 madam, nepřehánějte s tím dostat se do učení. Nanejvýš jste se neprosadila do oboru svých představ. Já jako synek ze skutečně "reakcionářské" rodiny jsem vstupoval do života rokem 1951! Kádrová skvrna mi padla rokem 1965, kdy byly skartovány kádrové materiály. Tou dobou jsem ale měl dělnické povolání, které mi umožnilo mít zcela nový automobil, provozovat několik, dnes naprosto luxusních sportů ... což mi zaměstnavatel chtě, nechtě umožňoval. Ostatně, nebyl problém přejít jinam. "Nebyli lidi!" Tak mi něco vykládejte, leda jste nic moc neuměla, že?

   Vymazat
 6. Ano lidé si posílají e-maily nebo si i telefonují, popřípadě se i setkávají a mluví spolu. Někteří i pohled či dopis napíší apod. To vše by Drahoš zakázal neboť to není z jeho pohledu fér. Lidé mají pouze koukat na Čt a poslouchat Č. rozhlas nebo vybrané servery od našich "nejrozumějších" z ministerstva vnitra, které založil soudruh Chovanec. Sledovat ostatní je velice sporné a nedoporučuje se, člověk pak zjistí třeba i pravdu nebo jiný úhel pokledu na věc a může se od těch jedině správných názorů i odklonit. Zvláště pak, když nemá na blízku dostatek jiné kvalitní zábavy (jako mají např. pražští voliči) a častěji tak sleduje i ostatní servry a média. A Drahouš má pak smůlu, jen ještě dodám, že věřím, že bude mít smůlu případně i soudruh Chovanec a další staré struktury v ČSSD. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 7. To máte tak.Kavárna a Drahoš přece o sobě nikdy neřeknou,že jsou pro "normálního občana"lůzři.
  Tak musí vymýšlet další a další teorie proč volby prohrávají.
  Myslím,že nás nikdo k naší volbě ovlivňovat nemusel.Jsme svéprávní a to je to,co jim nejvíc vadí a dělá jim to tak čáru přes rozpočet.
  Vychází ze svých ubohých zkušeností,kdy se nechávají ovlivnit až k nesmyslnostem.A myslí si že všichni jsou taková bezmyšlenkovitá hovádka.
  A pokud se týká jakéko li cenzury,tak návrhy vychází od tzv."demokratických stran".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No prece za to muzePutin,Putin ten zloduch.To take vyrvavala vcera odpoledne nase 35 leta sousedka kdyz uklouzla po psim hovne a privodila si vyron kotniku, ta jak na nej nadavala.......

   Vymazat
  2. 18:52 ...a určitě nadávala také na komunisty. Tak se alespoň chovají všichni "politicky korektní" občané.

   Vymazat
 8. 18:52 - Vase pani sousedka, pravdepodobne cte neco od CNN.
  Oni rikaji, ze Putin ma HLINIKOVE kulicky, kterymi nasmmeroval Hurrican IRMU k nam - a Hurrican odnesl nekolik domu - asi do Canady.

  My z toho Putina zaciname byt zdeseni, protoze je jasne, ze velka voda (povoden) na Mississippi je take jeho prace.
  Takze vase pani sousedka to vidi spravne.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak jsem nahlíd na zkurveninu zvanou "seznam" zprávy, od nějakého vlasatého poblblíka který v Koreji ani nebyl, že v jižní Koreji je průměrný plat 50.000 korun, kdežto v severní 40,- kč za měsíc. No nekupte to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem se nad tím pozastavil a to jediným slovem - DEBIL.

   Vymazat
  2. 19:46 No jo, když blbost kvete, tak to chytne kdekdo. To máte jako s těmi mobily, které dostali všichni účastníci jako suvenýr. Ale severokorejci si je nesmějí odvézt, protože je na ně embargo. Nebo oblečení, které kvůli embargu nesměli severokorejci dostat od značkové firmy. O blbosti MOV ohledně Rusů ani nemluvě. Pak se nedivte, že ta blbost zasáhne i možná normální lidi. Je to jako epidemie šílených volů. Někteří mají vrozenou imunitu, bohužel mnozí jí postrádají.

   Vymazat
 10. Vite taknad tim premyslim. Co vlastne ty elity chteji??
  1-vyhladit drtivou vetsinu lidstva?
  2-udelat multikulti planetu zem?
  3-zotrocit nas k nepoznani?

  Vite kdyz prohlizim vsechny ty komentare po netu jsou veci dost protichudne. Rozebrat to v komentari je technicky neproveditelne.

  ale co je jasne.
  1-chemtrais neco zpusobuje. Nikdo se k tomu s mocnych nevyjadruje
  2-potraviny pomalu prosakava GMO o tom s enehovori
  3-proc imigrace? To nedava smysl v nekterych bodech je to scela zmatena vec. nerozumim tomu
  4-chteji rozpoutat valku? Nebo neco jak rikaji zavedeni NWO?

  Omlouvam se neni to provokace jen me to je opravdu nejasne. Drtiva vetsina lidi ani netusi ze se neco deje. Lide se hadaji mezi sebou ano to je americky zpusob boje rozvraceni nepritele to je snad jedine cemu tak nejak rozumim. Hrabis likviduje nejen podnikatele a osvc ale otroci nas stat a Zeman mu drzi palec. Je to mozne? Proc?

  Chapejte nepritel zatim neni pro obycejne lidi oznacen. Proto se nemuze nic dit. mSpolecnost je nastvana ale je rozpolcena. Deti nedevi ze vajicka nerostou na stromech a domnivaji se ze bila mouka je rasisticka. Existuje nekde nekdo kdo by dokazal jednoduse urcit nepritele??

  OdpovědětVymazat
 11. Stejně jim to nepomůže lidem zavřít hubu nemůžou informace jsi řeknou v práci hospodě.

  OdpovědětVymazat
 12. Stahujte na mobil aplikaci ZELLO a mluvte spolu hlasem!
  Je to internetova vysilacka.
  Kanal: CESKO.

  OdpovědětVymazat
 13. S radostí sleduji, jak v rámci těch ošoupaných a nesmyslně užvaněných politických loutek se nám rodí nová politická osobnost - Václav Klaus ml. Jakkoliv nejsem příznivcem ODS, u Klause oceňuji jeho věcnost propojenou s vtipností, nežvanivost, neproducírování jen aby byl viděn. Zdalipak přežije ve sněmovně vedle té smečky veksláků názorů a partají podle výše korupného? Vedle těch ubohých žvanilů, všech těch Kalousů, Stankňurů, Černobrádků a politologotruků?
  Tak pane Klausi, držím palce, abyste se zdravým rozumem přežil to blábolení svých druhů. Jen mám obavy, že Vaše projevy ve sněmovně jsou házením perel sviním, ale aspoň ve Vašem případě má přenos televizí význam nejen byznysový.

  OdpovědětVymazat
 14. Před chvílí jsem zhlédl video z muslimské bohužel jsem nezaznamenal odkud to bylo. Asi deset minut trýznivé upalování mladé ženy na ulici za přihlížení davu a neustálého povykování jakéhosi imáma či fanatického vyznavače Koránu. Za to, že jela na kole a v šortkách. Prostě ji strašným způsobem vraždili a když se válením snažila uhasit na sobě oheň, znova a znova na ní lili benzín. Video jsem přeposlal svým kamarádům jenže ve chvíli bylo vše smazáno. Nesmíme vidět zvěrstva muslimů, které sem chtějí šmejdi za každou cenu nalifrovat. Tož tak o tom sdílení řetězových mailů.

  OdpovědětVymazat
 15. Jednou ze zbraní chronicky používané notorickými lháři proti Zemanovi,je jeho zdravotní stav - prý je vedle Masaryka druhým, kdo byl zvolen, vzdor špatnému zdravotnímu stavu. Tož na Masaryka si nepamatuji, ale pamatuji si na Vendu Flašku, který měl "v háji" játra a plíce.
  Obecně mne zaráží, neb jde vlastně o útok na invalidy, kteří by neměli vstupovat do politiky? Nebyl u nás žádný politik na "vozíku", nejsou v Německu? Nebyl americký prezident Rooswelt na vozíku a dokonce od mládí? Co to je za rasismus? Samozřejmě je daleko lepší, když u prezidenta sice nefungují na tanec nohy, ale funguje hlava. A že si občané CR zvolili ne "baleťáka" Drahoše ale Zemanovu hlavu a paměť, je přece smysluplné. Proč politické strany nedokázaly nabídnout někoho, kdo má obojí, hlavu i nohy. Musíme si vystačit tedy s prezidentem, který má hlavu a jeho myšlenky mají i patu, byť ne nohy, aspoň mu myšlenky neklopýtají a nerozbíhají se!

  OdpovědětVymazat