Reklama

sobota 3. února 2018

Morálka paní Dulské, tentokrát v podání pražské nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové


Ludvík Smýkal
2. 2. 2018
„Paní Dulská, ctihodná manželka vyššího úředníka a majitelka velkého činžáku, vládne despoticky celé rodině – od manžela až po služku.“ moralka-pani-dulske Otázkou je, zda do podobné pozice se svým rozhovorem pro web novinky.cz bradacova-napomina-babise-i-zemana v podstatě nedostala současná pražská nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová svými slovy na adresu prezidenta České republiky (ČR) Miloše Zemana a předsedu vlády - v demisi, ČR Andreje Babiše. V každém případě se jednalo o rozhovor webu novinky.cz Radima Vaculíka (Právo) s Lenkou Bradáčovou ve funkci pražské nejvyšší státní zástupkyně a ne v roli běžného občana ČR, majícího ze zákona právo svobodně se veřejně vyjádřit ke všemu, co se ho dotýká. Rozhovor to byl obsáhlý, zaměřený na situaci na Vrchním státním zastupitelství v Praze a jemu podřízených zastupitelství v Čechách, novém zákonu o státním zastupitelství, na délku trvání trestních řízení a na vznik a fungování Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Tím více mne v rozhovoru zaujaly „pozoruhodné“ výroky paní Lenky Bradáčové, v každém případě vyššího státního úředníka, na adresu dvou z našich nejvyšších ústavních činitelů – prezidenta České republiky Miloše Zemana, vrchního velitele ozbrojených sil ČR a předsedu vlády – v demisi Andreje Babiše.

Na otázku redaktora Práva „Prezident Miloš Zeman minulý týden podpořil dřívější ostrý výrok premiéra Babiše o tom, že si lze v Česku objednat trestní stíhání. Zatímco Babiš mluvil o vyšetřovateli Čapího hnízda, kde je stíhán, prezident zmiňoval případ bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, podle které si její stíhání objednala solární mafie. Skutečně tomu tak je?“ mj. odpověděla:

„Beru to jako neodpovědný akt ve vztahu k institucím státu.... V opačném případě, pokud takové ověřitelné poznatky k dispozici nejsou, tak je to skutečně pouze nebezpečné gesto a výrazně narušuje nejen důvěryhodnost justice, ale zpochybňuje institucionální fungování státu.“

Na další otázku Práva: „Jak tedy vnímáte, že dva nejvyšší ústavní činitelé v zemi otevřeně a kriticky hovoří o možném objednání trestního stíhání lidí?“ mj. odpověděla:
„Obecně to, že trestní oznámení může být prostředkem msty na odstranění politického či ekonomického soupeře, není výjimečné.“
Na otázku „Zpět ke slovním atakům vůči policii a státnímu zastupitelství. Zazněly z úst samotného premiéra. Jak to vnímáte? Zpochybňuje to justici?“ uvedla:

„Tato rétorika není nová. Byla bych ráda, aby se nestala promyšlenou strategií, jak vzbudit pocit špatného fungování a potřeby silné ruky. Nalézání spravedlnosti v demokratickém právním státě je náročné, a to i ekonomicky, je dlouhé, spravedlnost se hledá těžko, ale je to pořád ten nejlepší model, který má velkou cenu.

V autoritativních nedemokratických systémech to jde snadno, rychle, možná i počet zprošťujících rozhodnutí bude nula. Ale počet nespravedlivě odsouzených bude vysoký. A nerada bych, aby veřejnost právě kvůli některým neuváženým výrokům najednou začala mít pocit, že nefungují všechny mechanismy tak, jak mají, a bude vládnout silná ruka, tak bude i v justici. To je naivní a nebezpečná představa.“


Paní Lenka Bradáčová své názory na nejvyšší ústavní činitele veřejně, vědomě a bezesporu řekla jako pražská nejvyšší státní zástupkyně a tak není od věci podívat se na Zákon č.283/1993 Sb., o státním zastupitelství, v platném znění (dále jen zákon), který mj. upravuje postavení státních zástupců jako osob, jejichž prostřednictvím státní zastupitelství vykonává svou činnost. ZDE

Už v § 2 zákona je uvedeno:
(1) Státní zastupitelství je při výkonu své působnosti povinno využívat prostředky, které mu poskytuje zákon.
(2) Státní zastupitelství při výkonu své působnosti dbá, aby každý jeho postup byl v souladu se zákonem, rychlý, odborný a účinný; svoji působnost vykonává nestranně, respektuje a chrání přitom lidskou důstojnost, rovnost všech před zákonem a dbá na ochranu základních lidských práv a svobod.

V části Druhé, Působnost státního zastupitelství je v § 4 uvedeno.
(1) Státní zastupitelství v rozsahu, za podmínek a způsobem stanoveným zákonem
a) je orgánem veřejné žaloby v trestním řízení a plní další úkoly vyplývající z trestního řádu,
b) vykonává dozor nad dodržováním právních předpisů v místech, kde se vykonává vazba, trest odnětí svobody, ochranné léčení, ochranná nebo ústavní výchova, a v jiných místech, kde je podle zákonného oprávnění omezována osobní svoboda,
c) působí v jiném než trestním řízení,
d) vykonává další úkoly, stanoví-li tak zvláštní zákon.
(2) Státní zastupitelství se v souladu se svou zákonem stanovenou působností podílí
na prevenci kriminality a poskytování pomoci obětem trestných činů.

V těchto, ale i v žádném jiném paragrafu zákona, nelze nalézt právo, které si „přisvojila“ paní Lenka Bradáčová, pražský nejvyšší státní zástupce při svém vyjádření na adresu prezidenta ČR a předsedu vlády ČR v rozhoru pro web novinky.cz.

Na nadřízených státní úřednice Lenky Bradáčové je teď zjistit, zda svým rozhovorem pro web novinky.cz neporušila zákon nebo jiný právní předpis a v případě, že ano, vyvodit z toho příslušné závěry. My, občané ČR, je budeme bedlivě sledovat a dle jejich jednání hodnotit dodržování práva a zákonů v našem státu z jejich strany.

Obecně lze konstatovat, že paní Lenka Bradáčová se svým rozhovorem pro web novinky.cz „připojila“ k „módní“ vlně útoků na naše nejvyšší ústavní činitele Miloše Zemana a Andreje Babiše, na kterých se podílí část našich politiků, státních úředníků, vědců, akademické obce, učitelů, umělců a zejména médií. Nikdo z nich si zřejmě neuvědomuje, že toto svou činností zpochybňuje ústavnost politického systému České republiky, její rozvoj a stabilitu, se všemi důsledky, které z toho vyplývají…

Slova herce Miloše Kopeckého na IV. sjezdu Svazu dramatických umělců ve dnech 4. -5. května 1987http://www.sds.cz/docs/prectete/epubl/mko_pn4s.htm mají neustále svou platnost a to nejen v případě v projevu uvedených kulturních protagonistů, ale i v případě výše uvedených současných „kritiků“ prezidenta ČR a předsedy vlády ČR.

„Každá doba má své lidi. Jako je umění včas přijít a splnit své poslání, jež bylo nezbytné a tudíž stále úctyhodné, musíte první pochopit, že váš čas vypršel. Ten, kdo to pochopí, odchází možná někdy i tragicky, ale vždy důstojně. Vy, kulturní protagonisté včerejška, jeho hlavní aktéři, nedopusťte už ve vlastním zájmu, aby Vaši minulou činnost, v níž bylo mnoho dobrého, padly další a zbytečné stíny. Odejděte včas, tj. hned, může Vám být ještě poděkováno. Neučiníte-li tak sami, z vlastní jasnozřivosti, odejdete sice o něco později, ale odejdete, nepochybujte o tom, stejně, jenže ne už důstojně, nýbrž jako komické figury.“

27 komentářů :

 1. Všichni to ví-i paní Bradáčavá i Pavel Zeman,ale nikdo to nepřizná!!Proboha takové napadání jejich práce,i když špatné,to přece nejde!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:05
   Nějak jsete zapomněli na Šabatovou, (krávu která ty ostatní svoji ignorancí strčí do kapsy).

   Smazat
 2. Když něco takového řekne prezident či premier, tak je to jak trestního oznámení. A nic se dít nebude, soudy mají teplá "hnízdečka" a nic jim nehrozí, pokud nejsou uplně líní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Andrej Babiš svým paušálním výrokem poškozuje nejen autoritu justice, ale - a to si možná dostatečně neuvědomuje - i autoritu vlastní jakožto ústavního činitele.

   Je to možná lidsky pochopitelné, ale politicky i morálně chybné. Jak správně upozornil Tomáš Sokol je rozdíl mezi tím, řekne-li to obviněný na schodech soudu či policejní služebny, nebo řekne-li to premiér ve sněmovně.

   Autor se tu ve skutečnosti pouze přiklání na jednu stranu. Může se za to dočkat potlesku, ale v pořádku to není. Výsledný dojem proto je, že mu ani tak nejde o posílení právního vědomí, jak předstírá, ale o útok na Lenku Bradáčovou. To bych ještě tak akceptoval od Davida Ratha.

   Je v pořádku justici kritizovat. Paušální výrok ale není kritika. Když Marie Benešová mluvila o "justiční mafii", dokázala to před soudem obhájit. Dovolím si pochybovat, že by to dokázal Andrej Babiš. Pokud by totiž své tvrzení uměl dokázat, jeho právníci by je určitě uplatnili - a on by mohl mluvit KONKRÉTNĚ. V tomto případě jde o politický útok (podobně jako to dělá Kalousek).

   Aby bylo jasno:
   To, že konkrétní trestní stíhání ohledně Čapího hnízda podle všeho stojí na vodě (srovnej: http://www.imoba.cz/?3962/otevreny-dopis-spolecnosti-imoba) a u soudu, který bude postupovat podle práva, neobstojí, na nahoře řečeném nic nemění.

   Není dobře směšovat právo a politický boj. To platí bez výjimky pro každého.

   V tomto případě je pravda spíše na straně Lenky Bradáčové. A to nemá nic společného s tím, co v minulosti udělala dobře nebo špatně.

   Smazat
  2. 18:00 Článek není o tom, zda "pravda" je či není na straně Lenky Bradáčové, ale o tom, že svou "kritikou" ústavních činitelů v rozhovoru pro novinky.cz, který poskytla ve funkci pražské nejvyšší státní zástupkyně, zřejmě porušila zákon o státním zastupitelství.

   Smazat
  3. Celý právní zázrak
   z něhož těží právník Sokol
   je o klientelismu.
   Tenhle odborník drží pomyslný ceník pravdy.
   Když máte více než dostatek peněz
   pomocí svých kamarádů soudců a prokurátorů
   vás vyseká ze všeho...i vraždy viz. Janoušek.

   Na druhou stranu konkurzní mafie
   případ Kájínek je do nebe volající
   zrůdnost soudního systému
   O kvalitách soudců svědčí zveřejněné excesy*

   Smazat
  4. Anonymní3. února 2018 18:20
   Vzor pravdy a spravedlnosti
   publikuje na nejprolhanějším rynku.
   Zákon nezákon
   soudný člověk by s nimi neprohodil jediné slovo...zajímavé vřeli jsem téhle ženě*

   Smazat
  5. 18:20
   V tom případě s tím pan Smýkal nemá chodit sem, nýbrž na policii. K tomu mu možná chybí kuráž?

   Smazat
  6. Autor úvahy jistě není jediný čtenář novinek.
   Jako jediný ovšem upozornil veřejnost...
   k tomu je zapotřebí více kuráže než jít někoho udat*

   Smazat
  7. 18:00- autoritu justice si může poškodit jen ona sama, což činí skutky, tuším sedmi tisíci "omilostněnými" na poslední chvíli, po létech tahanicí. Marie Benešová dokázala justiční mafii obhájit, ono se něco od té doby změnilo? Není alarmující, že dva nejvyšší ústavní činitelé potvrdili, že mafie trvá? Jistě, je to politický boj ale byla do něj vtažena justice a to je zarážející! Měly by "padat hlavy", včetně Lenky Bradáčové.

   Smazat
  8. PS.-a dovolím si tvrdit, že v politickém boji asistují špičky policie.

   Smazat
  9. 18:41 Autor článku na možnost porušení zákona o státním zastupitelství v podstatě jen upozorňuje. Konat, a to ze zákona, by měly příslušné orgány státní správy. Zda má či nemá pan Smýkal "kuráž" s tím nemá vůbec nic společného.

   Smazat
  10. 19:01 Zřejmě jste zapomněl před slovo "udat" dát slovo "anonymně".

   Smazat
  11. 3. února 2018 19:14
   :)))
   ..zřejmě úmysl
   pro potěšení každého komu to dojde*

   Smazat
  12. Dobrá dobrá
   dost kritiky bez návrhu řešení.! :)
   Kritika bez nabídky lepšího řešení
   je kritikou bučícího telete
   Zní to radikálně
   omlouvám se
   možná však že jinak to nebude.
   Uzavřením státních hranic ČR
   je nutnost k navrácení suverenity národa.
   Je to první principiální stavební kámen pro další k nápravě vnucováním nám nechtěného světa*

   Smazat
  13. 18:34 "případ Kájínek je do nebe volající
   zrůdnost soudního systému". Nejhorší na případu Kajínek nebylo jeho odsouzení, ale to že vrazi v policejních uniformách dále sloužili ...

   Smazat
  14. Článek od znalce české justice, který potvrzuje Babišova slova:
   http://www.novarepublika.cz/2018/02/kral-justice-je-nahy.html

   Smazat
 3. „Je třeba chápat, že v každém státě jsou podpindosníci, tedy lidé, kteří jsou připraveni kvůli americkým zájmům a přesněji kvůli zájmům státní elity USA, protože si ji nesmíme ztotožňovat s obyčejnými Američany… Když mluvíme o podpindosnících, tak tím nemyslíme, že jde o slouhy Američanů, ale že jsou orientovaní výlučně na státní elitu USA, na clintonoidy, jak jsou někdy také nazývaní, což tedy není úplně správné, ale v určitém ohledu jde o výstižnější označení klanově-korporativní skupiny, pro jejíž zájmy pracují všichni podpindosníci v každém státě světa. Takže co je pro takového podpindosníka důležité? 1Je připraven obětovat zájmy svého státu pro dosažení cílů svého páníčka. A čím více je páníčkova pozice horší, tím více se takový podpindosník snaží, protože když je páníčkovi ouvej, a on mu dopomůže k nějakému zdroji, který mu uleví…“

  „O to víc, to páníček ocení a pohladí ho po hlavičce. A když se mu o ten zdroj nepostará, páníčka to odrovná a on se tím pádem osvobodí, tak to pro něj bude tím nejstrašnějším trestem. Celý jeho život je totiž soustředěn na službu páníčkovi. Nemá žádné jiné cíle.“

  https://leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-29-01-2018/

  OdpovědětSmazat
 4. paní Bradáčová má zbytečné starosti o smýšlení tohoto národa co se týká spravedlnosti jelikoš celý národ má o justici v tomto státě jasno,dokonce hodně jasno.Není možné podkopat neco co je již dávno podkopané a stále se kope.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:04
   Jediné, co je tu jasné, je to, že jeden hlupák se domnívá vědět, v čem má "celý národ" jasno.

   "Bude-li každý z nás z křemene....."

   Smazat
  2. Panove Babis a Zeman byli na rozdil od pi. Bradacove zvoleni v demokratickych volbach

   Smazat
 5. § 24 zák.č.č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, v platném znění:
  (2) Státní zástupce je při výkonu své funkce, ve svém osobním životě i při výkonu svých
  politických práv povinen vystříhat se všeho, co by mohlo vzbuzovat důvodné pochybnosti o
  dodržování povinností uvedených v odstavci 1, ohrozit vážnost funkce státního zástupce nebo
  vážnost státního zastupitelství anebo ohrozit důvěru v nestranný a odborný výkon působnosti
  státního zastupitelství nebo státního zástupce. Státní zástupce zejména
  a) ve výkonu své funkce se nesmí nechat ovlivnit zájmy politických stran, veřejným míněním
  nebo sdělovacími prostředky,
  b) svoji funkci musí vykonávat nezaujatě a bez ekonomických, sociálních, rasových, etnických,
  sexuálních, náboženských nebo jiných předsudků a ve vztahu k osobám, s nimiž při výkonu
  své funkce jedná, se musí zdržet projevů osobních sympatií, náklonnosti nebo negativních
  postojů,
  c) nesmí umožnit, aby funkce státního zástupce byla zneužita k prosazování soukromých zájmů,
  d) ...
  http://zakony-online.cz/?s95&q95=all

  OdpovědětSmazat
 6. V Cesku neni pravo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:555 To by jste se "divil", stačí jen nemít na silnici na sobě v noci reflexní prvky nebo přecházet na červenou...

   Smazat
 7. Když ona chudinka musí chodit na rozumy na mnisterstvo Na tržáku, kde jí nadiktují co a jak. No tak to splnila. Źe si trhla šráky je věc jiná. Tak do dopadá, když místo práva začne dělat politiku.

  OdpovědětSmazat
 8. Že si Bradáčová chodila pro noty na Tržiště snad už všichni vědí...

  OdpovědětSmazat
 9. Mám za to, že oba politici se vyjádřili jasně a srozumitelně a proto by Bradáčová nemněla kyndat ale konat. Protože bylo jasně podáno podezření. Není to nějaký spis, který se ztratí cestou. A sama Bradáčová potvrzuje, že se o tom doslechla.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.